پژوهشگران سوئدی شیوه جدیدی را بدون استفاده از دارو برای رهایی از درد میگرن یافتند.

پزشکان سوئدی در تحقیقات خود دریافتند که دوچرخه سواری میتواند به درمان بیماری میگرن کمک میکند.

پزشکان مرکز علوم اعصاب و عملکرد اعضاء در دانشگاه گوتنبرگ سوئد گفتند که میتوان با دوچرخه سواری یا فعالیتهای بدنی دیگر به همان نتایج دارویی درمان میگرن دست یافت.
پزشکان سوئدی در جریان تحقیقات خود تلاش کردند تا میزان تاثیر تمرینها و فعالیتهای ورزشی را با استفاده از دارو برای کاهش درد میگرنی مقایسه کنند.
پزشکان از 91 نفر خواستند تا در این تحقیقات شرکت کنند و آنها را به 3گروه تقسیم کردند.
بر اساس این تحقیقات، پزشکان به گروه اول دارو دادند و گروه دوم تحت درمان همراه با استراحت قرار گرفت اما گروه سوم به دوچرخه سواری پرداخت.
نتایج این تحقیقات عملاً جالب بود زیرا هر 3 شیوه در کاهش درد میگرنی موثر بود و میزان حملات را از 4 حمله به 3حمله در ماه کاهش داد اما در این میان فواید دوچرخه سواری این بود که سطح استرس را کاهش داد و خواب را بهبود بخشید.
میگرن یکی از علل سردرد است. بیشتر افراد مبتلا به میگرن به حمله های پی در پی سردرد برای مدت چندین سال دچار میشوند.
سر درد میگرن بیشتر به گونه تپش دار (ضربان دار) بوده و اغلب با تهوع و اختلالات بینایی همراه است و گرچه بیشتر موارد میگرن میتواند شدید باشد ولی گاهی سردرد میگرن خفیف است.
درد میگرن بر اثر تورم رگهای خونی و اعصاب اطراف مغز که به ساقه مغز سرشناس است، ایجاد میشود.
به نظر میآید یک ماده شیمیایی موجود در مغز به نام سروتونین نقش اصلی را در این بیماری داشته باشد البته برخی پژوهشهای تازه نشان داده است نقص ژنتیکی میتواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد.

پژوهشگران ژن معیوبی را در بین گروهی از بیماران میگرنی یافتند که میتواند علت دردهای میگرنی باشد.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ