همایش بینالمللی حافظ در دانشگاه آزاد اسلامی با حضور و سخنرانی استاد آواز ایران؛ محمدرضا شجریان برگزار شد.

به گزارش آفتاب، در این همایش چهارروزه که توسط دانشكاه آزاد اسلامي مشترکاً در تهران و شیراز برگزار میشود، اساتید برجسته حوزه زبان و ادبیات فارسی از اقصی نقاط جهان گردهم آمدند تا در بزرگداشت اندیشههای سترگ خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی شرکت کنند .
ویژهنامه «حافظ» که برروی جلد آن مصرع زیبای «ای خوشا سرو که از بار غم آزاد آمد» نقش بسته بود و دربر گیرنده گفتوگوی اختصاصی شوالیه آواز ایران شهرام ناظری و آثار و گفتاری از حمید میرزاده، مهدی محقق، میرجلال الدین کزازی، بهاالدین خرمشاهی، سیدطه هاشمی، یدالله مفتون امینی، محمد شمس لنگرودی، بهروز غریب پور، مهدی ماحوزی، محمود حدادی، عباس مخبر، محمد بقایی ماکان، شهریار مندنی پور، عنایت سمیعی، عبدالحسین فرزاد، فاطمه راکعی، داریوش طلایی، کوروش کمالی سروستانی به چشم میخورد در سالن همایش بین حاضران توزیع شد.

کتاب مجموعه مقالات ارسال شده به دبیرخانه همایش بین المللی حافظ نیز همزمان با برگزاری این همایش منتشر و در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت.

این همایش که با قرائت پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و سخنرانی دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به کار کرد، اساتیدی صاحبنام ازجمله استادمحمدرضا شجریان، دکتر میرجلال الدین کزازی، دکتر فتح الله مجتبایی، دکتر نصرالله پورجوادی، دکتر عبدالشکور عبدالستار و دکتر علی اصغر دادبه حضور داشتند.

از نكات قابل توجه پخش کلیپی از حافظخوانی در سالن بود که در آن چهرههایی مانند حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری، دکتر جاسبی، دکتر حداد عادل، ساعد باقری و دکتر میرزاده و.. به قرائت ابیاتی از حافظ پرداخته بودند.

مهمان بعدی مراسم که با حضور خود تشویق بی وقفه حضار را موجب شد، دکتر میرجلال الدین کزازی، چهره ماندگار و پژوهشگر برجسته زبان و ادبیات فارسی بود.

ميرزاده در سخنان خود با تمجید از مقام و منزلت حافظ، ضمن خوشامدگویی به جامعه ادبی ایران، گفت: شعر حافظ مثل اعلای شیوایی سخن و نشان دهنده اوج توانایی زبان فارسی در شرح «حدیث آرزومندی» است؛ «سحر با باد میگفتم حدیث آرزومندی / خطاب آمد که واصل شو به الطاف خداوندی».

وي در پایان سخنان خود گفت: امید واثق دارد که برنامههای این همایش چهارروزه به هدفهای بلند خویش نایل آید، بازار ریاکاری و تفرقه را از سراسر جهان برچیند و جمعیت خاطر برای همه جهانیان به ارمغان آورد.

اعلام مجری برنامه مبنی بر درخواست دکتر میرزاده از استاد شجریان برای سخنرانی و پاسخ مثبت استاد آواز ایران، تشویق حاضران را برای دقایقی در پی داشت.

در انتهای بخش نخست این همایش در اولین روز مجتبی عسگری؛ خواننده جوان و گروهش با اخذ رخصت از استاد شجریان به اجرای برنامه پرداخت. عسگری با خواندن تصنیف مرغ سحر آن را به استاد شجریان تقدیم کرد