یک فوق تخصص غدد گفت: شانس ابتلا به دیابت نوع ۲ با ۱۵۰ دقیقه پیاده روی تند در هفته به میزان ۶۰ درصد کاهش می یابد.

دکتر سید محسن خوش نیت در گفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به این که رعایت رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن ناشی از آن طی یک سال موجب ادامه یافتن اثرات این رژیم تا مدت ۳ سال می شود، اظهار داشت: بهترین راه کاهش وزن، ورزش منظم و هدفدار است که این کار با انجام پیاده روی تند، روزانه به مدت ۳۰ دقیقه به صورت طبیعی یا با استفاده از تردمیل یا دوچرخه سواری امکان پذیر است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فعالیت های روزمره زنان خانه دار ورزش محسوب نمی شود، افزود: انجام ۱۵۰ دقیقه پیاده روی تند در هفته طی پنج جلسه ۳۰ دقیقه ای، شانس ابتلا به دیابت نوع دو را تا ۶۰ درصد کاهش می دهد.

این فوق تخصص غدد مهمترین نکته در کاهش وزن را کم کردن میزان کالری دریافتی دانست و تصریح کرد: میزان کالری مصرفی هر فرد باید متناسب به جنس و نوع فعالیت بدنی وی باشد.

وی در ادامه یادآور شد: افرادی با سنین کمتر از۶۰ سال که در مرحله پیش از دیابت هستند و از چاقی رنج می برند و میزان قند خون آنها بین ۱۰۵ تا ۱۱۰ متغیر است، می توانند با استفاده از روش های اصلاح شیوه زندگی و استفاده از داروی متفورمین با مشورت پزشک اقدام به کاهش وزن کنند ولی استفاده از دیگر داروها در این افراد مجاز نیست.