حضور کاپیتان تیم ملی والیبال ایران در معتبرترین لیگ جهان تاثیرات مفید کوتاه مدت و بلند مدتی بر رشد این رشته در ایران دارد.

کاپیتان تیم ملی والیبال ایران با دعوت پرستارهترین و قدرتمندترین تیم والیبال باشگاهی جهان به تاتارستان رفت، بازیهای خوب و بینظیری را برای زنیت کازان انجام داد و در نهایت هم با دو مدال طلای سوپر لیگ روسیه و لیگ قهرمانان اروپا و البته روحیهای نه چندان خوب به تهران برگشت. مدالهایی که سعید معروف در ویترین اتاقش قرار میدهد شاید هیچگاه برای یک والیبالیست و حتی ورزشکار ایرانی تکرار نشود. برآیند حضور معروف در روسیه اما برای والیبال ایران قطعاً مثبت است.

به گزارش تسنیم، کاپیتان تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی 2014 به جایزه بهترین پاسور دست پیدا کرد. بازیهای او در زنیت نشان داد که نه تنهادر کوتاه مدت و در یک تورنمنت 2 ماهه، بهترین پاسور جهان است بلکه در یک لیگ فرسایشی و سخت نظیر سوپر لیگ روسیه نیز بهترین است. اگرچه قرارداد او تا پایان فصل جاری بود اما خبر عدم تمدید قراردادش توسط سایت باشگاه روی روحیه معروف تأثیر بسیار بدی داشت تا جایی که پاسور اول زنیت در بازیهای گذشته در 2 دیدار حساس فینال مقابل بلگوری کمتر در زمین بود با این حال تک دفاع دیدنی او در بازی چهارم فینال مقابل سرگئی تتیوخین، نشان از توانایی و تسلط او در حرکات روی تور داشت.

معروف به خاطر تجربه، پست بازی و نوع رابطهای که با سایر بازیکنان تیم ملی داشت پس از اینکه ولاسکو، علی نادی را از تیم ملی کنار گذاشت با اکثریت آرا و بالاتر از حمزه زرینی به عنوان کاپیتان تیم ملی انتخاب شد. بازیکن شماره 4 تیم ملی با وجودی که جام جهانی 2011 را از دست داد اما در مسابقات قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان و لیگ جهانی، همان طور که انتظار میرفت، بهترین بازیها را انجام داد و حالا در سن 29 سالگی به اوج تجربه و قلههای افتخار رسیده است.

معروف قطعاً از بازی در کنار بزرگانی مثل ماکسیم میخایلوف، اوگنی سووژلز، الکسی اسپیریدونوف، ویلفردو لیون، تئودور سالپاروف، نیکولای آپالیکوف و زیر نظر ولادیمیر آلکنو به تجربیات گرانبهایی رسیده است. آلکنو کسی است که وقتی تیم ملی روسیه در فینال المپیک 2012 لندن مقابل برزیل 2بر صفر عقب بود با تغییر پست دیمیتری موزرسکی 213 سانتیمتری از دفاع وسط به قطر پاسور، 3 بر 2 برزیل را شکست داد و به مدال طلای المپیک رسید.

در حال حاضر هیچ کدام از اعضای کادر فنی و بازیکنان تیم ملی ایران به اندازه سعید معروف، بازیکنان روسیه را که یکی از حریفان ایران در لیگ جهانی 2015 خواهد بود را نمیشناسند. این موضوع یک نقطه قوت و برتری پیش از رویارویی دو تیم خواهد بود، البته روسها هم سعید معروف و نوع پاسها و تفکرات او را شناختهاند اما معروف یکی از اعضای تیم 14 نفره ایران است.

کادر فنی در فاصله باقیمانده تا شروع لیگ جهانی و رویارویی با آمریکا در لس آنجلس، کار سختی پیش رو دارد که شاید مهمترین آن، ترمیم روحی و استفاده از اطلاعات کاپیتان تیم ملی والیبال ایران باشد.

تیم ملی ایران پس از بازی تدارکاتی با تیمهای ملی والیبال فنلاند و جمهوری چک برای رویارویی با آمریکا (قهرمانی لیگ جهانی)، روسیه (قهرمان المپیک) و لهستان (قهرمان جهان) آماده میشود.

در هر حال حضور معروف در معتبرترین لیگ والیبال جهان فواید بسیاری برای والیبال ایران داشته که علاوه بر تاثیرات مفید کوتاه مدت، در بلندمدت نیز ثمرات بسیاری خواهد داشت از جمله ایجاد انگیزه برای والیبالیستهای جوانتر و نگاه مثبت باشگاههای دنیا به معدن بازیکنان مستعد در ایران.