اراک-ایرنا- مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور بازنشستگان گفت: 62 درصد جمعیت بازنشسته کشور از قشر فرهنگی است.

احمد صافی روز یکشنبه در آیین تجلیل از معلمان نمونه استان مرکزی در کانون امام علی (ع) اراک افزود: توجه به خواسته های بازنشستگان فرهنگی امری ضروری است.

وی بیان کرد: معلمی شغل انبیاء الهی است و فرهنگیان باید قدر جایگاه خود را بدانند و برای اشاعه فرهنگ ناب اسلامی تلاش ویژه ای داشته باشند.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور بازنشستگان ادامه داد: معلمان در تربیت دانش آموزان حساسیت مادرانه و پدرانه داشته باشند.

صافی عنوان کرد: استان مرکزی مهد پرورش شخصیت های بزرگ، برجسته و اثرگذار در کشور است و بزرگترین استان علمی کشورمحسوب می شود.

وی بیان کرد: استان مرکزی به لحاظ کشاورزی، صنعتی و آثار تاریخی حرف برای گفتن بسیار دارد و آموزش و پرورش این استان درخشان است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: انبیاء الهی بزرگترین معلمان این عالم هستند و افرادی که در این مسیر گام برمی دارند از جایگاه والایی برخوردارند.

عباس رجایی افزود: معلمان جمهوری اسلامی ایران به دلیل اینکه محور آموزه های آنها کلام خدا است، عبد خداوند و عبادالله هستند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بحث آموزش و پرورش فراتر از مسایل آموزشی است که امروز در جامعه مرسوم است.

رجایی گفت: آموزش و پرورش باید با آموزش عالی یک نظام پیوسته باشد و این نظام آموزشی که در کشور وجود دارد با سیاق تعلیم و تربیت اسلامی سازگاری ندارد و پیشرفت سریعی که در علم و دانش وجود دارد را نمی تواند محقق کند.

وی بیان کرد: مسایل آموزش و پرورش سرمایه گذاری جاری است و هر چقدر در این بخش کار کنیم نتایجش را خواهیم گرفت.

میرکل آموزش و پرورش استان مرکزی نیز در این آیین گفت: افرادی که برای دانایی جامعه تلاش می کنند رفتارشان منجر به ارتقای دانش جامعه می شود و این اقدامی بزرگ است.

شهریار فولادوند افزود: معلمان افرادی هستند که با ابزار دانایی جامعه را به سمت عقلانیت می کشانند و با این ابزار تلاش می کنند انسان را به سوی فطرت پاک که خداوند در انسان ها قرار داده است، هدایت کنند.

وی بیان کرد: جامعه از معلمان انتظار نقش الگویی دارند بنابراین آنان هرکز نباید رفتار عملی را توجیه کنند که خود مصداقی از آن نیستند.

وی گفت: در بحث یادگیری و یاددهی ابزارهای فراوانی وجود دارد اما نقش معلم در نظام تعلیم و تربیت بسیار پررنگ دیده شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی افزود: یکی از عمده ترین و پررنگ ترین اولویت های وزارت آموزش و پرورش توجه به نیروی انسانی و ساماندهی این نیرو است.

فولادوند بیان کرد: معلمان باانگیره در تربیت نسل پویا نقش موثری دارند و آنان باید برای کسب توفیقات بیشتر مهارت های خود را روز به روز افزایش دهند.

در پایان این آیین از 260 معلم نمونه منطقه ای، 12 معلم نمونه استانی و دو معلم نمونه کشوری استان مرکزی با اهدای لوح و جایزه تقدیر به عمل آمد.

14 هزار بازنشسته و حدود 17 هزار معلم شاغل در بدنه آموزش و پرورش استان مرکزی وجود دارد