[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
دومین جشنواره فرهنگی هنری جام ایرانی با رویكرد «بازنمایی فرهنگ اسلامی، هنر و غذاهای ایرانی» به همت رایزنی فرهنگی ایران در سوئد، روز شنبه ۵ اردیبهشتماه ۱۳۹۴ در منطقه گوتسوندا شهر اوپسالا برگزار شد. به گزارش خبرگزاری مهر، در این جشنواره تعدادی از کشورهای آسیایی و آفریقایی هم با ارایه غذاهای ملی، محلی و سنتی خود در جشنواره شرکت کردند که باعث حضور شرکت کنندگان از ملیتهای مختلف در جشنواره شد.مقدمات برگزاری این جشنواره از ۳ ماه قبل با مدیریت رایزنی فرهنگی و مشاركت مسئولان انجمن های محلی شامل انجمن خوشنویسان اسکاندیناوی، انجمن مراودات فرهنگی ایران و سوئد (ایسکیا)، انجمن موسیقی مینیاتور، مدیر بخش فرهنگی مرکز گتسوندا در شهر اوپسالا، مدیر رستوران ایرانی فایو استار و چند انجمن هنری دیگر آغاز و تمام برنامهها با استفاده از نیروها و امکانات بومی به اجرا درآمد.۱۵ نفر از هنرمندان ایرانی مقیم سوئد در برگزاری این جشنواره مشارکت داشتند. برنامههای این جشنواره در دو سالن برگزار شد. در آمفی تئاتر مرکز گتسوندا فیلم حوض نقاشی به نمایش درآمد. همچنین پس از اکران فیلم و در جمع کثیری از مردم سوئد و ایرانیان مقیم، برای نخستین بار موسیقی تلفیقی سنتی ایران و سوئد با سبک و سیاقی بسیار زیبا اجرا شد. نوای دف، کوزه، سنتور و رباب ایرانی همراه با ساز ساکسیفون سوئدی باعث تشویق چندباره گروه موسیقی شد. در ادامه جشنواره، شهریار بخشی پور با حضور در سالن نمایشگاه هنری فرهنگی حضور یافته و به اجرای قطعاتی از سنتور برای شرکت کنندگان پرداخت که تشویق مکرر حضار را در برداشت.
در بخشی از جشنواره جام ایرانی نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی و کتاب به زبانهای سوئدی، انگلیسی و فارسی به و انواع غذاهای ایرانی برپا شد که شاهد بیشترین حضور سوئدیها بود. همچنین تعداد ۱۲ نفر از هنرمندان ایرانی مقیم سوئد با حضور در غرفههای هنری برپا شده در رشتههای خوشنویسی، منبت کاری، رفوگری فرش، نقاشی و نگارگری، شرکت کنندگان در جشنواره را از نزدیک با روند و نحوه خلق آثار هنری آشنا کردند. از نکات بارز این غرفههای هنری، خوشنویسی نام شرکت کنندگان به زبان فارسی بود که بسیار مورد توجه قرار گرفت.همچنین تابلوهای بزرگ تصاویری از ایران معاصر که بر دیوارهای محل برگزاری نصب شده بود مورد بازدید و استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت. در گوشهای از نمایشگاه نیز سفره ایرانی با چیدمانی بسیار زیبا قرار گرفته بود که توجه بسیار زیاد شرکت کنندگان را جلب کرد.دکتر امیرمحمد حاجی یوسفی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوئد که در این جشنواره میزبان دیپلماتهای خارجی و شخصیتهای فرهنگی سوئد از جمله دکتر کارل یوران اکروالد نویسنده و محقق ادبیات فارسی در سوئد بود اظهار داشت: از ساعت ۱۰ بامداد الی ۵ بعد از ظهر حدود هزار نفر از غرفه ایران بازدید کرده و در برنامه فیلم و موسیقی سنتی ایرانی شرکت کردند.وی با اعلام اینکه این جشنواره با نام جام ایرانی برای دومین سال پیاپی در سوئد برگزار میشود، افزود این جشنواره سال گذشته در محل رایزنی فرهنگی برگزار شد که با استقبال بسیار خوب دیپلماتهای خارجی و سوئدیها روبرو شد اما برگزاری دومین جشنواره در مرکز گتسوندا موجب شد تعداد بسیار بیشتری از مردم سوئد فرصت آشنایی مستقیم با فرهنگ و هنر ایران را پیدا کنند.
همچنین یوناس اومو مدیر فرهنگی مرکز گتسوندا ضمن تشکر از رایزن فرهنگی ایران گفت: برنامه اجرا شده توسط رایزنی فرهنگی ایران شگفت انگیز بود و به همین دلیل از حضور ایران در سالهای آینده بسیار استقبال میشود. غرفه ایران به عنوان پربازدیدکننده ترین بخش جشنواره گوتسوندا انتخاب و معرفی شد.در این جشنواره حضور جوانان ایرانی تبار در سوئد چشمگیر بود. بسیاری از این جوانان مشتاقانه در جشنواره حضور یافتند و برخی داوطلبانه در اجرای بهتر جشنواره همکاری نمودند. یکی از این جوانان گفت: اینجا در کنار ایرانیان، با آثار هنری زیبا و غذاهایی که به زیبایی تزیین شده احساس میکنم در وطن خود هستم. از نکات بارز این جشنواره حضور دختران ایرانی با حجاب اسلامی و لباسهای سنتی ایرانی از اقوام مختلف ایران بود که حال و هوای ویژهای به جشنواره داده و مورد توجه حضار قرار گرفت.