«سندرم شوگرن» دومين اختلال خود ايمني روماتيسمي شايع، پس از آرتريت روماتوئيد بوده و عوامل ژنتيكي،ايمني شناختي و هورموني متعددي در بروز آن نقش دارند.

با توجه به شيوع بالاي بيماري ياد شده خبرگزاري ما گفتوگويي با دكتر « رضا حسنزاده فرشچي»، متخصص ايمنيشناسي و بيماريهاي خودايمني، در خصوص علائم، نحوه پيشگيري و درمانهاي موثر بر اين بيماري انجام داد:

: ماهيت «سندرم شوگرن» چيست؟

- اين بيماري نوعي اختلال خودايمني شايع است كه عمدتا در زنان ( 90 درصد موارد) با ميانگين سني 50 سال رخ مي دهد و عوامل متعددي از قبيل هورمونها، عفونتهاي ويروسي و ژنتيك در بروز آن نقش دارند.

: علائم ابتلا به سندرم شوگرن چيست؟

- احساس وجود جسم خارجي در چشم و نيز خشكي، قرمزي، سوزش، حساسيت به نور و خارش چشم، خشكي دهان، دشواري در بلع و تكلم، خشكي مجاري تنفسي فوقاني كه ميتواند باعث خونريزي بيني شود، خشونت صدا، سرفه مزمن بدون خلط، التهاب مفاصل، خستگي و تب خفيف شايعترين علائم ابتلا به اين اختلال را تشكيل ميدهند.

: آيا ميتوان از بروز بيماري ياد شده پيشگيري كرد؟

- متاسفانه خير. انسان در كنترل هيچ يك از عوامل موثر در ظهور سندرم شوگرن دخالتي ندارد؛ ولي ثابت شده با اتخاذ شيوه زندگي سالم ميتوان تا حدي، از ابتلا به انواع بيماريهاي نقص ايمني جلوگيري كرد.

: آيا اين سندرم قابل درمان است؟

- علائم سندرم شوگرن، هريك به تنهايي قابل درمان هستند؛ براي مثال با استفاده از اشك مصنوعي، اسپري متيل سلولز، قطرههاي نرمال سالين و در نهايت كورتيكواستروئيدها ميتوان خشكي چشم، دهان، مجاري تنفسي را تا حدي كنترل كرد اما اصل بيماري كه ناشي از بي كفايتي سلولهاي ايمني فرد است، درمان نميشود.

لازم به يادآوري است، به تازگي مشخص شده مصرف فراوان شكر در ابتلا به سندرم شوگرن تا حدودي نقش دارد؛ البته تا كنون دليل قانع كنندهاي براي اين موضوع توسط محققان پيدا نشده است.

منبع سایت پزشکان ایران