بعضیها وقتی برای مدتی روی مبل یا پشت میز کار مینشینند، احساس میکنند پاهایشان سنگین شده و ورم کرده است. اوایل شاید مشکل را جدی نگیرید اما بالاخره مجبور میشوند بروند دکتر و با تشخیصهای پزشکی مربوطه آشنا شوند.

در این خصوص، آنچه خانمها را بیشتر آزار میدهد، در واقع، حبس آب است که در نهایت به تورم پا میانجامد. بدن ما از ۶۰ درصد آب تشکیل شده و این آب قسمتی از فواصل داخلسلولی و خارج سلولی را فراگرفته است؛ مثلا خانمی که ۵۵ کیلو وزن دارد، در بدناش ۳۰ لیتر آب جمع میشود که ۸ تا ۱۰ لیتر آن خارج سلولی و متحرک است. وقتی عروق بدن بیش از اندازه آب را به سمت خود بکشانند، این امر در ابتدا سبب محبوس شدن آب در عروق و بعد از آن تورم اندامها میشود. یکی از نشانههای ابتلا به تورم نیز باقیماندن جای فرورفتگی بعد از فشار دادن انگشت روی موضع تورم، مخصوصا در ساعات پایانی روز است.

تورم معمولا مشکل حادی نیست اما هرازگاهی مشکلساز میشود و به هر حال، برای درمان آن، یا باید از جورابهای مخصوص کمک گرفت، یا باید رفت سراغ درمانهای دارویی. البته نوع تغذیه و فعالیت بدنی و سبک زندگی هم اهمیت ویژهای دارد؛ مثلا راه رفتن با پای برهنه روی شنهای خشک ساحل، ماساژ دادن و کشیدن آرام ماهیچههای پا، ریختن آب خنک و پوشیدن جورابهای کشی فشرده در صورتی که کارتان ایستاده باشد، میتواند سبب کاهش میزان تورم پا شود؛ در حالی که زندگی در نواحی خیلی گرم، پوشیدن کفشهای تنگ یا پاشنهبلند، داشتن اضافه وزن و مصرف برخی داروها میتواند مشکل را تشدید کند. اگر شما مبتلا به ورم پا باشید و به پزشک مراجعه کنید، ابتدا آزمایشات لازم برایتان تجویز و سپس درمانهای دارویی لازم، آغاز میشود. در کنار آن گاهی لازم است تحت نظر یک متخصص تغذیه و متخصص طب ورزشی هم باشید تا رژیم غذایی مناسب و حرکات ورزشی لازم به شما توصیه شود.ایستاندن طولانی، ممنوع!اگر دچار تورم پا هستید، احتمالا اولین توصیه پزشک به شما پوشیدن جورابهای مخصوص واریس است. البته این جورابها چندان زیبا و راحت نیستند اما پوشیدن شان ضروری است. میتوانید آنها را از داروخانه تهیه کنید. حتما میدانید که زیاد ایستادن ورم پا را شدیدتر میکند. پس احتمالا توصیه بعدی پزشک به شما این خواهد بود که سعی کنید از ایستادنهای طولانیمدت و بی مورد در طول روز نیز بپرهیزید.