اراک - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: تخریب حجره های اطراف بقعه آقانورالدین در اراک بدون هماهنگی با این اداره کل انجام شده است.

سیدمحمد حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: دستگاه های خدماتی از جمله شهرداری باید هرگونه طرح بازسازی و عملیات اجرایی در اطراف بناهای قدیمی و تاریخی را با نظر کارشناسی و هماهنگی با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام دهند تا از ایجاد هرگونه خسارت به این بناها جلوگیری شود.

وی بیان کرد: تخریب حجره ها و بقاع اطراف بقعه آقانورالدین از نیمه شب دیروز (11 فروردین) آغاز شده است و این اداره کل هیچ اطلاعی از انگیزه و نحوه اجرای طرح در اطراف این مقبره ندارد.

حسینی گفت: با طرح شکایت به دستگاه های مربوطه، جلوی ادامه عملیات و تخریب حجره ها و بقاع اطراف مقبره آقانورالدین گرفته شده است.

مدیر روابط عمومی شهرداری اراک نیز در این باره گفت: شهرداری بر اساس طرح جامع و در هماهنگی با بازماندگان متوفیان، حجره های اطراف بقعه آقانورالدین را تخریب کرده است.

شهریار بوالحسنی افزود: این طرح ضمن زیباسازی منطقه، از تردد معتادان و وقوع برخی منکرات در این حجره ها که تعدادی از آنها به صورت ویرانه ای درآمده بودند، جلوگیری می کند.

وی با رد هرگونه هتک حرمت نسبت به بقاع اظهار کرد: اجرای این طرح هیچگونه آسیبی به بقعه آقانورالدین نزده بلکه در طرح جامع نیز این بقعه گنجانده شده است.

بقعه آقا نورالدین در میان قبرستان قدیمی شهر اراک در مقابل مصلای بیت المقدس - میعادگاه نماز جمعه - واقع شده است.

آرامگاه آقانورالدین در ضلع شمالی قبرستان قرار گرفته و به وسیله دیوارها و حصارهای آجری از بخش جنوبی قبرستان جدا شده است؛ این بنا به صورت چند ضلعی متوازن ساخته شده و از یک ایوان ورودی، روضه و نمازخانه تشکیل شده است.

مرحوم آیت الله العظمی آقا نورالدین حسینی عراقی معروف به امین و ملقب به اویس زمان بود که در سال 1278 هجری قمری متولد شد و استاد سیاسی امام راحل (ره) بود که هنوز کتاب القرآن و العقل وی در حوزه علمیه نجف تدریس می شود.

وی در سال 1341 هجری قمری دار فانی را وداع گفت و پیکرش در اراک به خاک سپرده شد.

بقعه آقا نورالدین در ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شماره ۳۴۷۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.