پالنگان از روستاهای دهستان ژاورود ودر فاصله 47 کیلومتری شمالغرب شهرستان کامیاران قرار دارد.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]،روستای پالنگان یکی از مراکز مهم کردستان از دوره سلجوقی به بعد است و بقایای قلعه پلنگان که مجاور روستا و در بالای کوه قرار گرفته مصداق این مطلب است.


رسول اشتودان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان می گوید: پالنگان یکی از ۷ روستای هدف در گردشگری استان کردستان است که پس از انجام مطالعات کارشناسی بدون هیچ تغییری در بافت خود به روستای گردشگری تبدیل میشود.


این روستا علاوه بر داشتن معماری زیبا، دارای چشمهها، آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است .
رودخانه خروشان تنگی ور که از میان آبادی میگذرد آن را به دو قسمت تقسیم کرده است .


این رود خانه در حدود 300 متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان میپیوندد. به واسطه خصوصیات آب رودخانه تنگی ور و این چشمهها، بزرگترین مجتمعهای پرورش ماهی در کنار این روستا ساخته شده است که بیشتر گردشگران به علت تازگی و نوع ماهیها و همچنین قیمت مناسب آن برای غذا و همچنین دستاورد سفر به پالنگان، اقدام به طبخ ماهی در محل میکنند و اهالی این روستا بخشی از نیازهای خود را از این رودخانه تأمین میکنند.


روستای پالنگان بسیار سرسبز و دارای آب و هوای بسیار مطلوب و دلانگیز در فصلهای بهار، پائیز و زمستان است و از این لحاظ از دیدنیترین نقاط استان کردستان به شمار میرود.


فعالیت یک واحد شیلات در کنار روستا نیز باعث شده تا بهترین خوراکی پذیرایی از گردشگران طبخ انواع ماهی باشد.
روستای پالنگان نزدیک به هزار نفر جمعیت دارد که مذهب آنها سنی است و به لهجه اورامی صحبت میکنند. با این که پالنگان در یک منطقه کوهستانی قرار دارد اما به دلیل آسفالت بودن مسیر، هر ساله پذیرای هزاران مسافر و گردشگر است. با توجه به بقایای مساجد، منازل قدیمی و باغهای زیبای این روستا به نظر میرسد که شالوده اصلی آن به دوره سامانی بازمیگردد.[۳] روستا دارای گورستان قدیمی است که چند سنگ قبر با خط کوفی مربوط به سده ی ششم و هفتم در آن وجود دارد، اما از همه مهمتر بافت معماری پلکانی روستا است که دارای ارزش فراوان است.


عمده محصولات تولیدی مردم این روستا، گندم، جو و انواع مواد لبنی است. گیوه بافی، جاجیم بافی و موج بافی از مهمترین صنایع دستی پالنگان محسوب میشود. همچنین کشک محلی، گیوه، روغن و عسل طبیعی جزو سوغات پرطرفدار پالنگانی هاست. از میان اینها عسل طبیعی روستا جایگاه ویژه ای دارد.


میوه هایی از جمله انار، توت فرنگی، هلو، زردآلو و انجیر از تولیدات باغستان های این مکان دیدنی هستند. تابستان گرم و بهار معتدل پالنگان باعث شده که کوچ بهاری عشایر به ارتفاعات این روستا که با اجرای بسیاری از مراسم سنتی عشایر کرد مانند اجرای موسیقی گریان، چپله و سیاچمانه همراه است گردشگران زیادی را به این روستا جذب کند.


اسب سواری، گرزبازی، غل غلان، بارباران، کوشه کوشه و چاک چاک از بازیهای محلی پالنگان است که در ایام غیر کاری مانند پاییز و زمستان در اکثر کوچهها و چشم اندازهای روستا برگزار میشود.