نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: توریست کشورهای خارجی نشوید، هر نقطۀ ایران دیدنی است

 1. #1
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست

  توریست کشورهای خارجی نشوید، هر نقطۀ ایران دیدنی است

  توریست کشورهای خارجی نشوید، هر نقطۀ ایران دیدنی است /از برجها وتاریخی تبریز تا آبشارهای زیبای غرب کشور و قلعههای بوشهر

  آیدین پورخامنه -روزهای تطعیل عید برای کسانی که امکان سفر دارند، زمان مناسبی است. زنده شدن طبیعت و آغازی که برای هر فرد میتواند زنده کنندۀ امید برای فردا باشد. ایران کشوری است که در آن میتوان چهار فصل را با سفر به نقاط مختلف تجربه کرد. با وجود اینکه تمرکز زیادی روی بعضی از شهرهای شمالی کشور برای لذت بردن از تعطیلات وجود دارد، نمیتوان به مناطق دیدنی دیگر ایران اشاره نکرد. به همین منظور و برای بالا بردن گزینههای سفر، در این گزارش به چند منطقۀ گردشگری در استانهای مختلف اشاره میشود.

 2. #2
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  آذربایجان شرقی در خصوص وجه تسمیه این استان دو گمان وجود دارد، یکی اینکه نام آذربایجان برگرفته از آتروپات شهربان منطقه ماد کوچک در زمان اسکندر مقدونی و دیگر به معنای محل نگهبانی از آتش مقدس است. سوغات آذربایجان شرقی شیرینیهای اریس، نوغا، قرابیه، لوز، خشکبار و آجیل، لبنیات خصوصا پنیر لیقوان، عسل، خیارشور، ادویه جات، سفیداب، عرقیات گیاهی، شیرینی کنجدی، شکلات تسبیحی، سوجوق مراغه، باسلق مراغه، میان پر گلابی مراغه و عجب شیر، میان پر کردشت، حلواگردویی، صابون مراغه است. از غذاهای محلی میتوان به کوفته تبریزی، خاگینه تبریزی، قیساوا، رشته خطایی، حلوای زنجبیلی، قارنی یارق (شکم پاره)، دلمه برگ مو آذری، آش کلم، گابلی (رشته پلو)، آش میوه، مربای گل، شوربا، کوکوی لوبیاسبز،خوراک قیزاتما، آش رشته، خورش هویج تبریزی، خورش قرمه سبزی آذربایجان اشاره کرد.

  مکانهایی دیدنی آذربایجان شرقی
  • مسجد کبود یا مظفریه: این مسجد در سال 870 ه ق در دوره قراقویونلو بنا گردیده است، کاشیکاری آن آبی فیروزهای است که به نام فیروزه اسلام معروف است. زیبایی و تزئینات هنری این مسجد چنان شگفتآور است که هر بینندهای آن را تحسین میکند.
  • مقبره الشعرا: این مکان دفن بسیاری از دانشمندان و ادیبان نامآور ایران بوده این مقبره تا پس از هجوم عثمانیها آباد و معروف بوده است ولی پس از غلبه عثمانیها بصورت ویرانهای درآمد. بعد از مرگ استاد شهریار و دفن وی این گورستان یکی از مراکز جذب توریسم استان اشد.
  • برج آتشنشانی تبریز: بنای برج مربوط به دوره قاجاریه است. 24 متر ارتفاع دارد و نقشه آن در داخل دایره شکل است. شهر تبریز از دوره قاجاریه دارای دستگاههای اطفای حریق و پمپاژ آب با پمپهای دستی دو طرفه بود، این وسایل هم اکنون در موزۀ آتشنشانی تبریز نگهداری میشود.
  • برج خلقت پوشان تبریز: این برج در روستای کرگج از دهستان باسمنج وجود دارد. ظاهراً در دوره صفویه بنا گردیده است. در قدیم خلعت اعطایی پادشاهان را در این برج بر دوش حاکم آذربایجان مینهادند.
  • بازار بزرگ تبریز: بزرگترین بازار مسقف و به هم پیوسته است. تاورنیه در قرن چهارم بازار تبریز را پررونق توصیف کرده است. مجموعه کنونی بازار در دوره قاجاریه بعد از زلزله 1193 ساخته شده است.
  • مقبره اوحدی مراغهای مراغه: این بنا مدفن عارف و شاعر پارسیگوی رکن الدین ابولحسن مراغهای صاحب مثنوی جام جم است. بنای فعلی در سال 1352 توسط انجمن ملی ثبت آثار ملی بنا شده است.
  • کلیسای سنت استپانوس:این کلیسا در 16 کیلومتری غرب جلفا در روستای دره شاه قرار دارد. عدهای آن را از بناهای اوایل مسیحیت میدانند. برخی چون تاورنیه این بنا را به دوره صفویه نسبت میدهند. شیوههای معماری این بنا نشان دهنده این مطلب است که این کلیسا در بین قرن چهارم و ششم هجری ساخته شده است.
  • قلعه بابک: این بنا در 50 کیلومتری شمال اهر قرار دارد، این مجموعه در قرن سوم یکی از پایگاههای مهم و محکم بابک خرم دین در مصاف با اعراب و خلفای عباسی بوده است.
  • آبشار آسیاب خرابه: این آبشار به علت وجود خرابههای یک آسیاب آبی به آسیاب خرابه معروف است. ارتفاع آبشار اصلی آسیاب خرابه حدود 10 متر و مساحت محوطه آن 200 متر است.
  • خانه مشروطه:این خانه در زمانه مشروطه محل تجمع سران و بازماندگان مشروطه از جمله ستارخان و باقرخان، حاج میرزا حسین و اکثر مشروطه خواهان بوده است این بنا توسط حاج ولی معمار تبریزی ساخته شده است.
  • مسجد ارگ علی شاه تبریز: این بنا توسط علیشاه گیلانی وزیر ابوسعید بهارخان از ایلخان مغول ساخته شده است. در انقلاب مشروطه از سنگرهای مستحکم بشمار میآمد و فتح آن باعث تقویت مشروطه خواهان شده است.

 3. #3
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  اصفهان
  وجه تسمیه این استان از سپاهان، اسبهان، اسپادانا، صفاهان، جی، دارالیهود، گابیه گرفته شده است. اصفهان معرب اسپهان یعنی جایگاه گردآوری سپاه است . از سوغات اصفهان میتوان به عرقیات گیاهی، گلاب قمصر، گز، سوهان، پشمک، پولکی، گلابی اشاره کرد. غذاهای محلی این استان بریانی، آش هفت قلم، آش حبوبات، آش شلغم، آش بلغور، آش جو، آبگوشت عدس، آبگوشت اسفناج، سوپ لپه، اشکنه اصفهانی، خوراک دست پیچ، کباب کدو، رشته شیر، تاس کباب،دمپختک ماش، سگمات، قیمه ریزه، شامی هویج، خورش ماست است.

  مکانهایی دیدنی اصفهان

  • میدان امام (ره) (میدان نقشجهان(: قبل از آنکه شهر اصفهان به پایتخت صفویه انتخاب شود باغ باشکوهی به نام نقش جهان وجود داشت. در دوران شاه عباس اول در اطراف آن مشهورترین و عظیمترین بناهای تاریخی اصفهان مانند مسجد شیخ لطف الله، عمارت عالیقاپو، سردر قیصریه، و مسجد جامع عباسی را بنا نهادند. این محل جهت بازی چوگان، رژه نظامیان و محل نمایش های مختلف به کار میرفته است.
  • منار جنبان:این بنا بر روی قبر (عمو عبدالله) از زاهدان و عرفای معروف قرن هشتم هجری بنا شده است، که به صورت یک بقعه و دو مناره طراحی گردیده است. قدمت آن را به تاریخ 716 ه ق نسبت میدهند.
  • کاخ چهل ستون اصفهان: ساخت آن در دوره شاه عباس اول و در وسط باغ چهل ستون آغاز و در دوره شاه عباس دوم به پایان رسیده است. ساخت آن طبق کتیبه داخل قصر به سال 1057 ه ق تخمین زده شده است. درداخل آن تالارهای هجده ستون، تالار آیینه، شیرهای سنگی چهارگوشه حوض مرکزی تالار و ازارههای مرمری منقشی وجود دارد.
  • باغ فین کاشان: یکی از با ارزشترین آثار تاریخی کاشان است. باغ فین در 6 کیلومتری جنوب شهر کاشان و در مجاورت روستای فین قرار دارد. این باغ از کاخهای صفوی بوده است که بر روی بناهای دوره دیلمی ساخته شده است. از جمله بناهای داخل باغ میتوان به شتر گلوی صفوی، شتر گلوی فتحعلی شاهی، اتاق شاه نشین و حمامهای کوچک و بزرگ، آن اشاره کرد.
  • عمارتعالی قاپو: این بنا یک نمونه منحصر به فرد از بناهای دوران صفوی است. در اوایل قرن یازدهم هجری به دستور شاه عباس اول ساخته شده است. این کاخ به نامهای دولتخانه، مبارکه نقش جهان و قصر دولتخانه معروف بوده است.
  • باغ نقشجهان: این باغ در مشرق و شمال کاخ چهلستون قرار داشته که از باغهای سلطنتی محسوب میشده و به دستور شاه اسماعیل صفوی ساخته شده است.
  • کاخ هشتبهشت: این کاخ در دوره شاه سلیمان صفوی 1080 ه ق بنا شده است، و در مسیر خیابان چهار باغ قرار دارد. قصر تاریخی آن اثر ارزنده معماری است که هنوز پابرجاست ولی امروزه تنها 5000 متر ازباغ اصلی مانده است شهرت این کاخ به علت به کار بردن سنگهای مرمر و طاق مقرنس کاری و مناظر کاشیکاری آن است.
  • پل خواجو: این پل به دستور شاه عباس دوم در سال 1060 ه ق ساخته شده است. این پل به نام های(پل شیراز) و (پل بابا رکن الدین) معروف است.
  • مسجد جامع عباسی: این مسجد اثری جاودان از کاشیکاری، معماری و حجاری ایران در قرن یازدهم ه. ق است که به دستور شاه عباس اول ساخته شد. این مسجد در ضلع جنوبی میدان تاریخی اصفهان بنا شد. از دیدنیهای جالب این مسجد، سنگابهای نفیس مخصوصاً سنگاب نفیس شبستان غربی گنبد بزرگ است.
  • کلیسای وانک: این بنا یکی از زیباترین و بزرگترین کلیساهای ایران بوده که در جلفای اصفهان واقع شده است. نقاشیهای زیبا و تزئینات باشکوه آن بسیار جالب توجه است.
  • آتشگاه کوه سنگی: بقایای این آتشگاه در کوه سنگی واقع شده است. این آتشدان از کهنترین پیشینه تاریخی اصفهان محسوب میشود.
  • آتشدان سنگی: این آتشدان مربوط به دوره هخامنشیان و ساسانیان است. دارای دو سر ستون سنگی بوده که متعلق به دوران ساسانی است. یکی از آنها کمی شکستگی دارد که در تاج چهل ستون اصفهان نگهداری میشود و دیگری سالم بوده و در موزه ایران باستان نگهداری میشود.
  • آبشار تخت سلیمان : این آبشار در دامنه شمالی کوه دنا قرار دارد و به رودخانه مارب سرازیر میشود. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای ایران محسوب میشود.
  • غار نیاسر کاشان: این غار بر فراز تپههای مشرف بر نیاسر کاشان به صورت تونل سنگی با ابزار ابتدایی ساخته شده است، این غار از عجایب دوران باستان است در دل کوه کرکس با مقاصد آیینی و مذهبی در 1800تا 2000 سال پیش ساخته شده است.

 4. #4
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  ایلام وجه تسمیه این استان برگرفته از نام تمدن کهن عیلام که در حدود 5000 سال پیش در سرزمینهای جنوب غرب ایران زندگی میکردند است. سوغات ایلام روغن حیوانی، عسل، کشک، ترخینه، کنجد، گردو، سقز، شیرینیهای برساق، کله کنجی و عسگری بوده و از غذاهای محلی میتوان به کشک دو، آش ترخینه، شله، جوجگ او، تماته او، لوبیه پلو، خاینه، قارچک، شله امیری، بابایاری، پرشکه، آبگوشت بامیه، قله ماسوا، سختی، کفته سیرابی، مکش، جگروز اشاره کرد.

  مکانهایی دیدنی ایلام:

  • کاخ فلاحتی ایلام: این کاخ زیبا با آجرکاری، سرستونهای زیبا و سردرهای منقش مربوط به دوران قاجاریه است، این کاخ در 3 کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام قرار دارد و در فصل بهار زیبایی فوقالعادهای دارد.
  • پل گاومیشان: این پل بر روی رودخانه سمیره ساخته شده است. پایههای اصلی این پل قطور و مدور بوده و از سنگهای بزرگی تراشیده شده است. این پل موج شکن و طاقچههای مختلفی دارد که بوسیله راهروهای چند پله به هم متصل میشود، از این پل به عنوان کاوانسرا و سرپناه برای عابرین استفاده میشد.
  • قلعه سام: قلعه سام در شهرستان شیروان چرداول در نزدیکی روستای چم بور واقع شده است. ساخت آن را اواخر دوره پارتها و اوایل دوره ساسانی میدانند، این قلعه در صعب العبورترین بلندیهای کوه بنا شده و جنبه نظامی و دفاعی داشته است.
  • تنگه بهرام چوبین: تنگه بهرام از شاهکارهای طبیعی و تاریخی است که در ضلع غربی مسیر جاده دره شهر پل دختر قرار دارد. به این تنگه شکارگاه بهرام هم میگویند. از جمله آثار ارزنده این تنگه یک قلعه به جایمانده از دوران سامانی است که از سنگ و گچ ساخته شده است.
  • غار کنا تاریکه: در فاصله 35 کیلومتری مسیر ایلام، دره شهر در مجاورت روستای پاکل در ارتفاعات سیوان کوه بدره قرار دارد و سردی هوای داخل غار باعث میشود هیچ حیوانی در داخل آن زندگی نکند. حوضچههای آبی و پرههای سنگی از جمله زیبایهای درون این غار است.
  • آبشار چم آوا: این آبشار از کوههای ایلام سرچشمه میگیرد و به رودخانه گدار فوش میریزد، محل این آبشار در 18 کیلومتری در مسیر ایلام به صالح آباد در منطقه عمومی ماربره است.
  • آتشکده دره شهر: این بنا تماما از قلوه سنگ و گچ ساخته شده است و در خیابان نیروی هوایی دره شهر به صورت چهار طاقی باقی مانده است.

 5. #5
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  بوشهر وجه تسمیه این استان برگرفته از نام شهر قدیمی ریشهر، بنای ریشهر را که اردشیر ساسانی نهاد و در آن زمان بدان رام اردشیر میگفتند است. سوغاتش خرما، مسقطی، ماهی و میگو، شیره خرما، ارده است. غذاهای محلی بوشهر، لورک، رنگینک، قلیه ماهی، قلیه میگو، نان مشتک، شلشک، رشته تپک، شله خرما، آب کرکو، شله گندمی، لق لق، دال عدس، اواردک، اشکنه، حلوای خرما، سمبوسه، خورش کدو تنبل است.

  مکانهایی دیدنی بوشهر:

  • قلعه نصوري نگان: قلعه نصوري در بندر طاهري در کرانه خلیج فارس قرار دارد. این قلعه در خاور استان بوشهر و در 2500 کیلومتري آن قرار گرفته است . قلعه نصوري به «قلعه شیخ » مشهور بوده و متعلق به اوایل دوره قاجاریه است.
  • قلعه زائرخضرخان: این قلعه در شمال منطقه اهرم واقع شده و به زائر خضرخان تنگستاني منصوب است و در حال حاضر نیز اعقاب و فرزندان او در آن سکونت دارند.
  • عمارتملک: این عمارت که به صورت مجموعه ساختماني متعلق به یک قرن قبل است . در هشت کیلومتري شهر قرارگرفته است .
  • کاخ هخامنشي بردك سیاه: این کاخ به دوره بعد ازکاخهاي برازجان و پاسارگاد و همزمان با بناهاي داریوش مربوط است. کاخ هخامنشي بردک سیاه در فاصله 15 كلومتري شمال غرب برازجان و در میان نخلستانهاي روستاي درودگاه قرار دارد. درودگاه در محل اتصال دو رودخانه بزرگ "شاپور" و "دالکي" واقع است.
  • کلیساي بوشهر: این کلیسا متعلق به ارامنه گریگوري است که در سال 1818 م تأسیس شده است. در این کلیسا تعدادي قبور مسیحیان و انگلیسيهاي کشته شده در جنگ جهانی اول وجود دارد.
  • زیارتگاه امامزاده سلیمان: در کنار جاده گناوه - دیلم در محل تل امامزاده، مرقد امامزاده سلیمان ابن علي (ع) واقع شده است . مردم بر این اعتقادند صاحب مقبره یعني سلیمان بن علي از اولاد حضرت زین العابدین (ع) است.
  • رودخانه دالکي: این رود از ارتفاعات دشت اژن در غرب شیراز سرچشمه ميگیرد و پس از دریافت آب رودخانههاي سرخون و شیرین رود و اتصال به رودخانه شاپور، در نزدیکي روستایي به نام رمله به خلیج فارس ميریزد. این رود در قسمتهاي علیا به جز در حوالي برازجان به دالکي شهرت دارد، ولي پس از دریافت آب رود شاپور حله نامیده ميشود.

 6. #6
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  چهار محال و بختیاری
  وجه تسمیه این استان از بخشی از شعبه لر بزرگ (بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد) متشکل از چهارمحال به نامهای لار، کیار، منیرج، و گندمان. نام بختیاری در تاریخ گزیده حمداله مستوفی، قرن هشتم هجری قمری آمده است. سوغات چهار محال و بختیاری لبنیات، نبات، گز بلداجی و پولکی بوده و غذاهای محلی کباب بختیاری، حلیم برنجی، گوش گندم، گوش نخودلوبیا، تاس کباب را دارا است.

  مکانهایی دیدنی چهارمحال و بختیاری

  • قلعه اسعدیه چلیچه:این قلعه در 30 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد واقع شده است، چلیچه یکی از روستاهای بزرگ میزدج است.
  • قلعه جولقان: جولقان شهر کوچکی در 38 کیلومتری شهرکرد است که محل استقرار خوانین بختیاری بوده، علی قلی خان سردار اسعد در سال 1318 قلعهای در این محل برای سکونت خود ساخته است.
  • بردگوریها (سنگگبریها) :این آثار به دوره مادها تا پایان دوره ساسانیان تعلق دارد. در آیین زرتشت از دفن کردن اجساد در خاک خودداری نموده و اجساد را در محفظههای سنگی که در زبان بختیاری به آن بردکوری (سنگ گبری) گفته میشود قرار میدادند.
  • شیرسنگی: شیر سنگی را به روی مدفن دلاوران و رزمندگان بختیاری قرار می دادند. که قدیمیترین شیر سنگی استان مربوط به دوره صفوی است. این مجسمههای از سنگ به شکل شیر، اسب و شمشیر و نقوش دیگری تراشیده شده است و هرکدام از آنها معنا و مفهوم خاص خود را دارد.
  • امامزاده محمداکبر: این امامزاده در روستای دستگرد جنوب شرقی شهرکرد قرار دارد و شامل سردری بلند، دهلیزی با غرفههای متعدد، سقفی آجری و شبستانی با ستونهای تراشیده از سنگ است. بنای آن مربوط به دوره ایلخانیان است.
  • پل زمان خان: این پل بر روی زاینده رود ساخته شده است و بنای آن متعلق به دوره صفویه است. در 7 کیلومتری شهر سامان و 27 کیلومتری شهرکرد قرار دارد.
  • پل بهشتآباد: بر روی رودخانه بهشت آباد در فاصله 6 کیلومتری شهر اردل واقع شده است. بنای آن مربوط به دوره قاجاریه است.
  • آبشار دره عشق: در 130 کیلومتری شهرکرد در منطقه مشایخ شهرستان اردل مجاور روستای دره عشق واقع شده است. این آبشار 100 متر ارتفاع دارد.
  • پیست اسکی چلگرد: این پیست اسکی در شهر چلگرد و به طول 800 متر با شیب 20 درصد قرار دارد و این پیست دارای سه محوطه تفکیک شده جهت استفادهی آقایان، خانمها و خانواده است.

 7. #7
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  خراسان رضوی وجه تسمیه این استان را میتوان به معنایش در فارسی قدیم به معنای خاور زمین و به روایتی به مفهوم محل طلوع خورشید در نظر گرفت. سوغات خراسان رضوی زعفران، زرشک، خشکبار، سنگ فیروزه، عناب، شیرینی پادرازی، نبات، گیلاس مشهدی، خربزه، انار بجستان است. از غذاهای محلی این استان میتوان به شله مشهدی، خوشتل ی پلو، غلور ترش، بلغور شیر، قورمه سبزی با گوشت قورمه، گوره ماست،کله جوش، اشکنه تخم مرغ، آش کشک، آش لخشک، آش خلوک اشاره کرد.

  مکانهایی دیدنی خراسان رضوی

  • بارگاه حرم امام رضا(ع): یکی از باشکوهترین و وسیعترین مجموعههای آرامگاهی جهان اسلام بشمار میرود که در سدههای متمادی بر مزار حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) شکل گرفته است و شامل بناهایی چون حرم مطهر: رواقها، صحن های متعدد، موزه، کتابخانه و در کنار آن مسجدها و مدرسههای متعدد است. قدیمیترین قسمت این مجموعه که به سال 203 ه . ق بنا گشته، ساختمانی است به شکل چهارگوش که هر ترک آن 10 متر درازا دارد و مرقد مطهر حضرت رضا(ع) را در بر گرفته است.
  • آرامگاه فردوسی توس: در 24 کیلومتری شمال شهر مشهد واقع است و آرامگاه شاعر بزرگ ایران حکیم ابوالقاسم در آن واقع شده است.
  • مقبره شیخ بهایی:مقبره شیخ بهایی در گوشه جنوب غربی صحن نو(آزادی) و شرق حرم مطهر حضرت رضا (ع) واقع شده است و تشکیل رواقی مستقل را در مجموعه حرم امام رضا (ع) داده شده است.
  • آرامگاه خیام نیشابوری:در 5 کیلومتری شرق نیشاپور آرامگاه حکیم ابولفتح عمربن ابراهیم مشهور به خیام نیشابوری، شاعر، دانشمند و ریاضیدان ایرانی واقع شده است. این شاعر بنا به روایات در سال 429 ه . ق در نیشابورچشم به جهان گشوده و در سال 515 ه . ق وفات یافت.
  • آرامگاه نادرشاه افشار:بنای آرامگاه نادرشاه در جنب چهارباغ شاهی قرار دارد.
  • قلعه دختر شوراب(گناباد): در روستای شوراب در 15 کیلومتری شهر گناباد قلعه سنگی قلعه دختر شوراب قرار گرفته است.
  • چشمه سبز چناران: در دامنه کوههای بینالود در منطقه چشمه سبز در 60 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار گرفته شده است.
  • چشمه گراب:در فاصله 50 کیلومتری جاده مشهد نیشابور مکان سیاحتی چشمه گراب واقع شده است.
  • آبشار و دره سراب: در سرچشمه رودخانه سراب آبشار زیبایی قرار گرفته است که در کلام محلی به شارشار معروف است. آبشار و دره سراب در 12 کیلومتری جنوب قوچان در دامنه کوه سنگر و محمد بیک واقع شده است.
  • باغ قدمگاه نیشابور: در حدود 24 کیلومتری نیشابور در دامنه جنوبی کوه بینالود رو به دشت نیشابور باغ قدمگاه نیشابور واقع شده است. این مکان از سابقه طولانی برخوردار است.
  • پارکملی تندوره (درگز): در 30 کیلومتری شهر درگز واقع شده است. در مجاورت زیارتگاه چلهمیر قرار گرفته است. جزو محلهای دیدنی و طبیعی ایران به شمار میآید. قوچ، پلنگ، گرگ و انواع پرندگان شکاری از جمله حیوانات وحشی این پارک ملی است.

 8. #8
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  سیستان و بلوچستان
  وجه تسمیه سیستان برگرفته از نام سگستان یعنی محل زندگی اقوام سکایی است که در زمان اشکانیان به آن اطلاق شد و بلوچستان یعنی محل زندگی اقوام بلوچ ایرانی است. سوغات این استان مرکبات، انار، انبه، موز، خربزه درختی، انواع خرما، ماهی بوده و از غذاهای محلی میتوان به تنوری، کشک زابلی، اوجیزک، انواع خوراک ماهی، راب، بت، اشکنه گشنیز، تباهیگ، بز قرمه، آبگوشت، آبگوشت ماهی، کله جوش، ماهی نمک سود، پته اشاره کرد.

  مکانهایی دیدنی سیستان و بلوچستان

  • شهر سوخته: در 57 کیلومتری جاده زابل به زاهدان واقع شده این بنا به علت وسعت و موقعیت ویژه خود همواره مورد توجه پژوهشگران قرار دارد. در سالهای اخیر یک گروه کاوشگری وابسته به موسس ایتالیاییۀ مطالعات خاورمیانه فعالیت خود را در حدود شهر سوخته انجام داد و در سال 1967 میلادی پژوهشهای خود را در دهها کتاب و مقاله منعکس نموده در حال حاضر به کمک سازمان میراث فرهنگی کشور آقای دکترسید منصور سجادی با هیئت همراه در حال کاوش و بررسی گسترده بر روی این شهر میباشند.
  • قلعه بمپور: این قلعه در جوار شهر بمپور یکی از قدیمیترین شهرهای بلوچستان بوده که در مسیر لشکر اسکندر مقدونی قرار داشت. از لحاظ ساختار تقریباً شبیه به ارگ بم است و قدمت آن به دوران اشکانی و ساسانی میرسد از این قلعه به صورت مسکونی دفاعی استفاده میشد و تا سال 1233 مرکز حکمرانی بلوچستان به شمار می رفت. در سال 1307 قلعه به توپ بسته شد و خرابیهای فراوانی به بار آمد این قلعه بدون دروازه و دارای 2 برج است.
  • قلعه سب- :Sebسب در لغتنامه دهخدا به معنی محل چشمهساران فراوان یاد شده است. از حاکمان این قلعه محمدشاه است که نسبش به شاه نعمتالله ولی میرسد در زمان وی جنگی به مدت نه شبانه روز رخ داد که باعث تخریب قسمتهایی از حصار و ارگ قلعه گردید قلعه دارای دو طبقه بوده و قسمت شاه نشین با ارتفاع بیشتری در بالای قلعه قرار گرفته است.
  • سنگنگارههای کوه مهرگان: نقوش کوه عموما بر روی سطوح صاف سنگها در مرتفعترین قسمت کوه دیده میشود و دارای 2 طرح است طرح اول نقش انسانی سوار بر اسب در حال تاخت و نقش وسطی حیوانی چهارپا با بدنی کشیده و گوشها و دمی بلند (احتمالا الاغ) و نقش حیوان سوم با بدن کشیده و شاخ بلند و دم کوتاه (بز) و در حاشیه وسط سمت راست نقش بز دیگری است. طرح دوم نقش دو بز با دو طرح متفاوت در دو زمان متفاوت توسط دو نفر انجام گرفته است.
  • پل محرابی (زرنج): این پل در 18 کیلومتری زرنج یکی از توابع شهرستان زاهدان واقع شده که امروزه به صورت ویرانهای درآمده و در میان جنگلهای انبوه گز محصور گردیده است. از آجر ساخته شده و قدمت آن از مناره قاسم آباد مربوط به قرن 6 بیشتر است.
  • دریاچه هامون: یکی از پدیدههای ارزشمند از نظر ملی و بینالمللی و در خور توجه در این منطقه محسوب میشود. که ارزش اقتصادی آن در طول صدها سال مردم حاشیهنشین تالاب را از برکت و نعمات گیاهان پرندگان و آبزیان آن بهرمند ساخته است. این منطقه منحصر به فرد پناهگاه گونههای نادر و در خطر انقراض حیوانی و گیاهی در پهنه دشت کویر است.
  • قله تفتان: در 50 کیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش واقع شده است. آتشفشان تفتان در این کوه قرار دارد که بلندترین کوه بلوچستان است و قله آتشفشانی آن معروف به چهل تن است. این قله دارای دو شاخک است یکی در شمال که مرتفعتر است به نام زیارت و دیگری در جنوب که کوتاهتر است و مادر کوه نامیده میشود.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۸ مرداد ۹۳, ۲۰:۱۸
 2. حمله به کاریکاتوریست موهن به اسلام
  توسط Vesal در انجمن اخبار نظامی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۸۹, ۱۸:۲۰
 3. کاریکاتوریست موهن از مرگ گریخت
  توسط Vesal در انجمن اخبار حوادث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۳ دی ۸۸, ۱۸:۱۹
 4. ویا: توپ طلا برایم بی ارزش نیست
  توسط YAS در انجمن بایگانی اخبار دنیای فوتبال
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۱ آبان ۸۷, ۰۸:۰۷
 5. به کمک تکنولو ژی بلو توث از راه دور معاینه شوید
  توسط YAS در انجمن تجهیزات پزشکی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۹ مرداد ۸۷, ۱۸:۳۹

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •