در پايان مسابقات جايزه بزرگ ترکيه که با کسب يک مدال براي جودو کشورمان همراه بود رئيس اين فدراسيون از کسب يک سهميه براي حضور در المپيک 2016 ريو خبرداد.

رقابتهای جایزه بزرگ ترکیه که از روز جمعه در شهر سامسون آغاز شده بود عصر یکشنبه پایان یافت و تیم ملی کشورمان با یک مدال برنز و یک عنوان پنجمی به کار خود پایان داد. احسان بهرامیان به دلیل آسیب دیدپی شانس حضور در مسابقات را از دست داد ، قاسم نوری زاده ، ناصر ناصری پور ، محمد محمدی بیرمانلو ، امید تیزتک ، وحید بنا و جعفر پهلوانی با شکست برابر خود از دور مسابقات کنار رفتند.

به گزارش مهر، رستگار ضمن با بیان مطلب فوق افزود: با توجه به مدالی که در ترکیه توسط سعید مولایی کسب شد و همچنین سیستم سهمیه بندی المپیک تا کنون کسب یک سهمیه المپیک برای جودو کشورمان قطعی شده است.

وی در مورد اینکه این سهمیه را کدام جودوکار کسب کرده است گفت: در شرایط فعلی ورزشکاران و پتانسیل امتیاز آوری آنها، این سهمیه با احتمال بالاتر به سعید مولایی تعلق دارد ولی سایر جودوکاران کشورمان نیز می توانند این سهمیه را داشته باشند. در شرایطی که مولایی همین روند خوب خود را ادامه داده و به جمع ۲۲ نفر برتر وزن خود راه پیدا کند ، جودوکار دیگری مثل جواد مهجوب می تواند به این سهمیه دست پیدا کند و اگر مهجوب هم بتواند به ٢٢ نفر وزن خود راه پیدا کند ، این سهمیه به ورزشکار دیگری که بهترین عملکرد را در مسابقات آتی داشته باشد تعلق می گیرد.

رئیس فدراسیون جودو افزود: مسابقات متعددی را در سال ۲۰۱۵ و اوایل ۲۰۱۶ میلادی پیش رو داریم که جودوکاران کشورمان اگر بتوانند روند خوبی داشته باشند و امتیازات خود را افزایش دهند می توانند سهمیه لازم برای حضور در این رویداد بزرگ را کسب کنند. لازم به ذکر است تا آخرین مرحله کسب سهمیه صرفا روی ورزشکارانی سرمایه گذاری خواهیم کرد که در ترکیه و یا کویت مدال کسب کنند.

رستگار در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تمامی مسابقات جایزه بزرگ از جمله گرندپریکس و گرند اسلم ها به دلیل حضور نفرات زبده دنیا از سطح فنی بالایی برخوردار است. از سوی دیگر با توجه به نزدیک شدن به المپیک همه کشورها به دنبال امتیازات بیشتر هستند همین موضوع کار را دو چندان سخت کرده است و جودوکاران کشورمان باید بیشتر تلاش کنند و از فرصت هایی که در اختیارشان قرار می گیرد نهایت استفاده را ببرند.

وی در خصوص مسابقات ترکیه گفت: قبل از اعزام به ترکیه در چندین جلسه به سرمربی تیم ملی عنوان داشتم که در چنین مسابقات سطح بالایی تنها محجوب و مولایی می توانند چند دور در جدول بمانند و شانس کسب مدال دارند. ولی سرمربی تیم ملی در خواست داشت با توجه به اینکه مسابقات قهرمانی آسیا را پیش رو داریم و تیم به انسجام و مسابقات تدارکاتی نیاز دارد، تیم نه نفر به ترکیه اعزام شود. من هم علی رغم وجود مشکلات مالی فراوان، از این تصمیم سر مربی تیم حمایت کردیم و انشاالله این حمایت ها به حصول نتیجه منتج شود.