صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 16 , از مجموع 29

موضوع: «تهران» را باید در نوروز دید

 1. #1
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست

  «تهران» را باید در نوروز دید

  نوروز، جشن سههزار ساله ما ایرانیهاست؛ نسیم بهاری که میوزد و سرشاخه خشک درختان که جوانه میزند، برای ما نوید آغاز بهار است و مژده حیات دوباره طبیعت. بهار همیشه برای ما ایرانیها الهامبخش بوده است؛ «نرم نرمک» میآید با «عطر نرگس، رقص باد، نغمه شوق پرستوهای شاد ... ».

  اسفندماه که میرسد خیلیها به فکر میافتند نوبهار در خانه نمانند و دستکم چند روزی را به گردش و تفریح بگذرانند؛ دور یا نزدیک، جایی را برای اقامت دست و پا کنند و گرد روزمرگی زندگی را از تن بزدایند. تعطیلات نوروز، طولانیترین تعطیلات در ایران است و اگر شما هم برای خودتان در این روزها برنامهریزی نکنید، حتماً روزهای آخرش با خود میگویید «این هم از تعطیلات؛ نفهمیدیم کی آمد و کی رفت!»


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] دربند


  استان تهران، پرجمعیتترین استان کشور است و به جز همین چند روز تعطیلات نوروز، سایر روزها شلوغ است و پرازدحام. بیشتر تهرانیها از چند روز مانده به آغاز سال بساط سفر را جمع میکنند و عازم شهرهای توریستی ایران میشوند. با این حال، کم نیستند تهرانیهایی که این چند روز ماندن در تهران و دیدن خیابانهای ساکت و خلوتش را غنیمت میدانند و حاضر نیستند در این روزها که شهر آرامش خاصی دارد، آن را ترک کنند.

  با اینکه سالهای طولانی پایتختنشینی، تهران را به کلانشهری شلوغ تبدیل کرده و جلوههای طبیعت را در آن از بین برده، اما شهرگردی در این شهر تاریخی یکی از بهترین گزینههای گردشگری است که در طول سال ممکن است کمتر فرصت انجام آن پیش آید.

  تهران آنقدر دیدنیهای متفاوت از قدیم و جدید دارد که اگر کسی بخواهد مسافر نوروزی تهران باشد، سفر چند روزهای لازم دارد. از شمال و دامنه کوه البرز گرفته تا مرکز شهر و محلههای جنوبی و مرزهای کویری، دیدنی در تهران کم نیست. جاذبههای طبیعی دربند، درکه، کلکچال و دارآباد، پارکهای جنگلی، کاخها و عمارتها و بازارهای قدیمی و البته بوستانهای تازه ساخته شده با امکانات مدرن، طیف متنوعی از تفریحگاهها را در تهران ایجاد کرده است. 2. #2
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  دربند

  دربند، یکی از محلههای قدیمی و گردشگاه معروف تهران است. هوای خنک و چند چشمه، آبشار و دره، دربند را تفریحگاه مناسبی برای تهرانیها کرده است. دربند با ارتفاع 1700 متری از سطح دریا، آغاز یکی از راههای اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی است. کورهراهی از دربند آغاز میشود و به «آبشار دو قلو» و «پناهگاه شیرپلا» ختم میشود.


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] دربند


  دربند چند محله قدیمی هم دارد. از ارتفاعات که بالا بروید، خانههای قدیمی را میبینید که همان شکل روستایی خود را حفظ کردهاند. مرغ محله، کنار محله، کلاغ پر و سربند، محلههای دربند هستند که موقعیت جغرافیاییشان، ساکنانش را مجبور کرده بسیاری از وسایل زندگی خود را با چهارپایان به ارتفاعات منتقل کنند.

  در زمان قاجار بعضی از شاهزادهها از جمله شاهزاده اللهوردی میرزا و ابوالملوک کیومرث میرزا در اینجا سکونت داشتند. به فرمان رضاشاه، در زمینهای دهکده دربند یک مهمانخانه و چندین ویلا ساخته شد.

  از میدان تجریش که به سمت خیابان دربند بروید، به میدان سربند میرسید که تندیس کوهنورد نصبشده در آن، به نماد محله دربند تبدیل شده است؛ تندیسی که سال 1341 توسط رضا لعل ریاحی، پیکرهتراش و نقاش ایرانی ساخته شد.

 3. #3
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  درکه

  درکه هم یکی از قدیمیترین و زیباترین محلات ییلاقی در شمیرانات و شمال غرب تهران است که در امتداد درهای به همین نام قرار گرفته و رودخانه میانش آن را تبدیل به مسیری محبوب برای کوهپیمایی البته سبک کرده است. قدمت این ییلاق خوش آبوهوا در پای کوههای بلند البرز، به حدود قرن پنجم هجری برمیگردد. هفتحوض، جنگل و آبشار کارا، آبشار بندعبدالله، آبشار جوزک، پلنگ جوزک، پلنگ چال، آب سپید، هفتچشمه و آب کفدار، معروفترین جلوههای طبیعت زیبای درکه هستند.

  به میدان تجریش که برسید، مینیبوسها و تاکسیهای خط تجریش - درکه، مسافران را به میدان درکه منتقل میکنند.

 4. #4
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  بام تهران و مجموعه فرهنگی توچال

  بام تهران، بخش بالایی ولنجک و قسمت ابتدای تلهکابین توچال است. از مسیر بزرگراه چمران که بروید، در پایان خیابان ولنجک، مسیر آسفالتهای است که به سمت تلهکابین توچال میرود. این خیابان از ارتفاع 1830 متری از سطح دریا، در انتهای خیابان ولنجک آغاز و در ارتفاع 1910 متری از سطح دریا به پایان میرسد.

  بام تهران به علت وجود مناظر زیبای کوهستانی و چشمانداز وسیع شهر، گردشگاه معروف تهرانیها است و آنها این جاده را به عنوان مسیر تفریحی و محلی برای پیادهروی انتخاب میکنند.

  دسترسی به ایستگاه اول ولنجک، از طریق یک مسیر دسترسی اصلی و چند مسیر فرعی ممکن میشود. مسیر اصلی منتهی به ایستگاه اول مسیر آسفالتهای است که بواسطه شیب دره محدود شده است. اتوبوسهایی در ابتدای مسیر قرار داده شده که مراجعان را تا ایستگاه اول انتقال میدهند.

  در پایان خیابان ولنجک و در فاصله سه کیلومتری از میدان تجریش، تلهکابین توچال قرار دارد. مجموعه ورزشی - تفریحی تلهکابین توچال از انتهای خیابان ولنجک آغاز و جاده آسفالته این خیابان به ایستگاه اول تلهکابین توچال متصل میشود.

  این تلهکابین سه خط اصلی، سه خط تلهسییژ و یک خط تلهاسکی دارد که روی هم رفته در ازای سه خط اصلی تلهکابین نزدیک به 7500 متر است که در میان تلهکابینهای نصبشده در دنیا، یکی از طولانیترین خطوطِ پیوسته است. این مجموعه سه پیست جداگانه و چند باشگاه هم تخصصی دارد.

 5. #5
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  پارک جمشیدیه

  در شمال تهران، منطقه تفریحی - توریستی دیگری هم هست. بوستان جمشیدیه یا پارک سنگی جمشیدیه از زیباترین و دیدنیترین بوستانهای تهران است که با مساحتی حدود 10 هکتار در انتهای خیابان شهید باهنر واقع شده است. این بوستان از شمال به کوه کُلَکچال، از جنوب به باغ دولو، از شرق به خیابان جمشیدیه و از غرب به جاده کلکچال محدود میشود. این پارک با دریاچه، آبشار مجاور و نیز آبنماهای سنگی در واقع در ابتدای مسیر اصلی صعود به پناهگاه کلکچال است. چهار در ورودی دارد و کفپوشهای سنگی ناهموارش، طبیعت بوستانهای جنگلی را تداعی میکند.

  این پارک، گونههای زیادی از پرندگان و درختان را در خود جای داده است.

  تهران در پایه کوه هم، درههای دیدنی و خوش آب و هوا زیاد دارد. در شمال شرق و شمال غرب تهران درههای فرحزاد، دارآباد، گلابدره، سوهانک، کن و سولقان و اوشان فشم از جمله اماکن تفریحی است که میتواند در روزهای اول بهار محل مناسبی برای گذراندن تعطیلات باشد.

 6. #6
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  بوستان باغ ایرانی

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] تلهکابین توچال


  تهران بوستانهای نسبتاً زیادی هم دارد. بعضی از آنها تازه ساخته شدهاند و بعضی دیگر قدمت بیشتری دارند. بوستان باغ ایرانی یکی از این اماکن تفریحی است که در محدوده شهرداری منطقه سه تهران و در یکی از محلههای قدیمی به نام دِه ونک واقع شده است. این بوستان بر اساس عناصر معماری سنتی و الگوی باغ ایرانی طراحی شده و عمارتها و خانه باغهای قدیمیاش یادآور جلوههای محلههای قدیمی تهران است.

  دو و نیم هکتار از مساحت 3.4 هکتاری آن، فضای سبز است؛ درختان قدیمی منطقه حفظ شده و گونههای گیاهی دیگری شامل برگ بو، زرشک، شیرخشت، مورد، پیراکانتا، انواع رز و نسترن و بوتههای فصلی و دائمی به آن اضافه شدهاند.

  بوستان باغ ایرانی در خیابان شیخ بهایی شمالی قرار گرفته و دو ورودی اصلی دارد.

 7. #7
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  باغ پرندگان تهران

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] بوستان ایرانی


  باغ پرندگان از اماکن تفریحی جدید تهران است که در شمال شرق شهر و در دل جنگل لویزان ساخته شده. این باغ 23 هکتار وسعت دارد و گونههای زیادی از پرندگان در آن محافظت میشوند. آنچه این باغ را بیشتر هیجانانگیز میکند این است که بسیاری از این گونهها خارج از قفس و به صورت آزاد در فضای سبز باغ حضور دارند.

  فاز اول این باغ را به پرندههایی اختصاص دادهاند که در قفس نگهداری میشوند یا توان پرواز ندارند. در فاز دوم آن که در محدوده شمالی ساخته شده، پرندگانی هستند که قابلیت پرواز دارند و به همین دلیل در تور نگهداری میشوند.

  وقتی در این باغ قدم میزنید، هیچ تعجب نکنید اگر در تورهای بزرگ، عقابها و لاشخورهای نشسته بر بالای درختها را ببینید.

  در طراحی و ساخت این باغ سعی شده از طبیعیترین ابزارها استفاده شود. محوطه باغ مسیرهای پیچ در پیچ سنگفرش شده دارد که برکهها و آلاچیقهای آن منظره زیبایی را فراهم آورده است که انواع کبوتر، طوطی، کلاغ، خروس، فنچ، عقاب، لاشخور، قرقاول، طاووس، پلیکان، فلامینگو، اردک، قوی سیاه و سپید، غاز و انواع دیگر پرندگان در کنار آنها نگهداری میشوند.

  برای رسیدن به باغ پرندگان میتوان از بزرگراه شهید بابایی (مسیر غرب به شرق) استفاده کرد. از خروجی خیابان هنگام، به سمت خیابان کوهستان که بروید به باغ پرندگان خواهید رسید.

  پارکینگ مناسبی هم برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده و البته بدیهی است که امکان استفاده از خودروهای شخصی در فضای داخلی باغ وجود ندارد.

 8. #8
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] باغ پرندگان


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] باغ پرندگان  بوستان آب و آتش

  در شمال مجموعه اراضی عباسآباد، جنب اتوبان شهید حقانی، بوستان آب و آتش یا بوستان حضرت ابراهیم(ع) قرار گرفته است. این بوستان با 24 هزار مترمربع وسعت، تجهیزاتی شامل چهار برج آتش، آبنما، فضای بازی با آب، چادری 700 متری با روی گردان 370 نفری، پل ابریشم، لانه کبوتر، کالسکه رانی، فانوس دریایی، آلاچیق و ... دارد.

  از سمت بزرگراه حقانی یا خیابان دیدار جنوبی که به پارک برسید، به برجهای آتش برمیخورید و به چمنزارها و درختان زیبا که از بین آنها مشعلهای آتش قد کشیدهاند. هوا که رو به تاریکی میرود، مشعلها جان میگیرند. هر نیم ساعت یک بار ناگهان آتش از دهانههای آن چهار برج شعله میکشد؛ شعلههایی 10 متری با حرارتی زیاد. تقابل تماشایی میان فوارههای آب و شعلههای آتش این بوستان را بین تهرانیها محبوب کرده است.

  بعضی از شبها هم نقالها در مقابل آمفیتئاتر روباز بوستان آب و آتش میایستند و پردهخوانی میکند و بیشتر، داستان حضرت ابراهیم(ع) را توضیح میدهند.


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] پارک آب و آتش


  بعد از آببازی، درشکهسواری، بازدید از فانوس دریایی، اسبسواری و آموزش سوارکاری، سینمای هفت بعدی، رستوران روباز در کشتی و اسباب بازیهای متنوع دیگر جاذبههای گردشگری این بوستان شدهاند که به یک بار تجربه کردنش حتماً میارزد.

  آمفیتئاتر، چادر ترکمنی و آلاچیقها هم بر جاذبههای این پارک افزودهاند.

  بوستان آب و آتش دو ورودی دارد که یکی در اتوبان شهید حقانی است و دیگری در کوچه کنار بوستان تعبیه شده است.

  اگر خواستید در ایام نوروز به این بوستان بروید، سری هم به دالان سقفی چوبی که در ضلع غربی قرار داده شده بزنید که در تابستان با گل و گیاه پوشیده میشود و فضای بسیار زیبا و دلنشینی ایجاد میکند. از این دالان سقفی جلوتر که بروید به پل طبیعت می رسید که این پارک را به پارک طالقانی متصل کرده است. این پل 300 متری از عرض بزرگراه مدرس میگذرد و در طراحی اش از مدل پل خواجو در اصفهان الهام گرفته شده است.

 9. #9
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  بوستان نوروز

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] پارک آب و آتش


  در غرب بزرگراه شهید مدرس و جنوب پارک آب و آتش، یکی از مکانهای دیدنی تهران قرار گرفته که با عبور از مجموعه آب و آتش و ادامه مسیر به سمت جنوب، بعد از اتوبان شهید همت و با طی کردن پل ارتباطی وارد آن میشود.

  بوستان نوروز بیش از 90 هزار متر مربع مساحت دارد و در بخشی از بوستان نوروز به نام «اکو»، برای کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو 12 سکو طراحی شده است که این کشورها میتوانند مراسم و آداب خاص خود درباره نوروز - که شاخصه فرهنگی میان کشورهای عضو اکو است - را در آن نمایش دهند.

  دریاچه تعبیهشده در این بوستان نیز به شکل نقشه دریای خزر طراحی شده است.

  مجموعه پلانتاریوم این بوستان، چهارمین آسماننمای بزرگ دنیاست و در آن به دیگر رشتههای علمی از جمله فیزیک، شیمی و زیستشناسی هم توجه شده است.

  این بوستان نوروز باغ گل، اسکیت پارک، پارک دوستدار کودک و مسیرهای کالسکهرو و دوچرخهرو هم دارد. اگر تصمیم گرفتید در ایام نوروز از این پارک دیدن کنید، میتوانید از طریق بزرگراه حقانی به سمت جنوب و پس از آن، خیابان دیدار جنوبی به این بوستان برسید.

 10. #10
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] بوستان ایرانی  باغ فردوس

  باغ فردوس که در یکی از محلههای قدیمی شمیرانات تهران قرار گرفته، سال 1250 به دستور محمدشاه قاجار ساخته شد. البته این باغ آن زمان دو عمارت داشته و سالها بعد عمارت شمالیاش به کلی ویران شده است. عمارت موجود در قسمت جنوبی باغ ساخته شده و از ابتدا به صورت کاخ و محل اقامت اعیان، تزئین شده است. مساحت باغ فردوس 20 هزار متر مربع و عمارت آن در سه طبقه و زیرزمین با زیربنای 1000 متر مربع است.

  این عمارت بعد از مرگ محمدشاه قاجار به ناصرالدین شاه رسید و او، آن را هدیه ازدواج دخترش کرد.

  عمارت، بعد از آن چندین بار دست به دست شد و هماکنون به عنوان موزه سینمای ایران از آن استفاده میشود.

  باغ فردوس در خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش و در خیابانی به نام باغ فردوس واقع شده است.

 11. #11
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  علاوه بر این تفرجگاهها، یکی از جاذبههای گردشگری تهران، موزههای آن است. دیدن اشیاء بهجا مانده از گذشتههای دور و آثار تاریخ کهن این شهر و کشور برای خیلیها جذاب و مهیج است.


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] باغ فردوس  موزه ملی ایران

  موزه ملی ایران شامل دو ساختمان مجزا به نامهای موزه ایران باستان و موزه دوره اسلامی است و 13 بخش شامل بخشهای پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی، مهر و سکه، مرمت، بخش کتیبهها، کتابخانه و مرکز اسناد، پژوهشی تاریخ هنر ایران، پژوهشی تاریخ تمدن ملل و عکاسی دارد.

  موزه ایران باستان را با ایوان بلند قرمز رنگش میشناسند که طرح آن برگرفته از طاق کسری در دوره ساسانیان است. البته این طرحی بوده که یک مهندس فرانسوی در سال 1314 پیشنهاد داده و بر همین اساس این ساختمان ساخته شده است. موزه ایران باستان به لحاظ حجم، تنوع و کیفیت آثار در جهان جزو چند موزه معروف جهانی است و بیش از 300 هزار شیء با ارزش را درون خود جای داده است.

  این موزه در ابتدای خیابان 30 تیر قرار گرفته است.

 12. #12
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  موزه حیات وحش دارآباد

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] موزه ملی ایران


  موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد در 1372، از سوی شهرداری تهران برای آشنا کردن مردم با میراث فرهنگی و طبیعی و شناخت اهمیت حفاظت از محیط سبز و حیوانات افتتاح شد. ساختمان موزه با مساحتی حدود 12000 مترمربع در دو طبقه، بخشهای متعددی دارد. شش سالن این موزه شامل سالن مارها، گوزنها، خرس قهوهای آمریکای شمالی و پرندگان، سالن آهو، قوچ، قرقاول، خرس، پلنگ، شغال، روباه، گرگ و سالن پستانداران قاره آفریقا و سالن آبزیان و خزندگان است. بخش زمینشناسی شامل دو سالن است که در آن ویژگیهای دورانهای مختلف زمینشناسی از نظر محیط زیست جانوری و گیاهی به تصویر کشیده شده. سالن هشت هم شامل بخش پروانهها، عنکبوتها، رتیلها و عقربها است.

  موزه، دارای کارگاه تاکسیدرمی است که در آن چگونگی فن حفظ و نگهداری موجودات به صورت غیرزنده به نمایش گذاشته شده است. از جمله ویژگیهای خاص این موزه دارا بودن نوع کمیاب پوست ببر است. همچنین، دو نمونه از نادرترین و زیباترین پستانداران جهان، با نامهای گور ایرانی و یوزپلنگ آسیایی در آن به نمایش گذاشته است.

 13. #13
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  موزه هنرهای معاصر تهران

  مجموعه موزه هنرهای معاصر تهران در ضلع غربی پارک لاله واقع شده و شامل مهمترین و جامعترین مجموعههای هنر غربی در قاره آسیا در زمان تأسیس خود است. ساختمانش هم، تلفیقی از معماری مدرن و سنتی است که با الهام از بادگیرهای مناطق حاشیه کویر ایران ساخته شده.

  تندیسهای زیبا و با ارزش از هنرمندان معاصر همچون هنری مور، آلبرتو جاکومتی و پرویز تناولی، در فضای باز این موزه، آن بخش را به «پارک مجسمه» تبدیل کرده است.


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] موزه هنرهای معاصر


  در گنجینه دائمی موزه هنرهای معاصر تهران بیش از 3000 اثر ارزشمند از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان نگهداری میشود.

  استاد محمود فرشچیان در سال 1387 در بازدید از موزه هنرهای معاصر تهران، مجموعه آثار خود را که همان زمان منتشر شده بود و شامل 100 اثر برگزیده در سالهای دهه 70 به بعد است، به موزه اهدا کرد.

  گنجینهای از آثار مهم هنرمندان معاصر غرب، پس از انقلاب 1357 ایران، به انبار زیرزمینی موزه هنرهای معاصر تهران منتقل شد. از این آثار میتوان به یکی از تابلوهای فرانسیس بیکن اشاره کرد.

  موزه هنرهای معاصر، نمایشگاههای خود را در 9 گالری بزرگ و کوچک برپا میکند.

  در این محدوده، همچنین هر عابری که از خیابان کارگر میگذرد، آثاری را در محوطه موزه هنرهای معاصر میبیند که کمتر کسی از ارزش و تاریخچه آنها اطلاع دارد. آثاری از جاکومتی هنرمند سوئیسی، پومودورو هنرمند ایتالیایی و اثری مانند تقدیس از پرویز تناولی. البته اگر به این موره می روید در فاصله ای بسیار نزدیک و درست سر خیابان فاطمی موزه زیبای فرش نیز در انتظار شماست و به شدت توصیه می کنیم دیدن آن را از دست ندهید.

  در همین امتداد، به طرف غرب، بوستان گفتوگو و پارک پردیسان قرار دارند. بوستان گفتوگو از این نظر که ترکیبی از باغهای انگلیسی، ژاپنی و عناصری از دیگر کشورها یکجا گنجانده شده، دیدنی است.

  پارک پردیسان نیز جدا از وسعتش که آن را برای پیکنیک و پیادهروی مناسب ساخته، فضایی برای بادبادکبازی خانوادهها مهیا کرده است.

  در پارک پردیسان موزه تنوع زیستی وجود دارد که گونههای گیاهی و جانوری جهان و همچنین گونههای جانوری کمیاب در ایران نظیر هوبره، سیاه خروس، گور ایرانی، یوزپلنگ و میشمرغ را به نمایش گذاشته است.

 14. #14
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  دارالفنون تهران

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] دارلفنون


  در دوران صدارت سه سال و 45 روزه امیرکبیر، نخستین مرکز آموزشی - که از آن به اسم دانشگاه نوین ایران یاد میکنند - بنا نهاده شد.

  بعد از ورود به خیابان ناصر خسرو و گذر از ساختمان مخابرات، به ساختمانی آجری میرسیم که نوع ساخت و فضایش، توجه را جلب میکند. بعد از عبور از چند مغازه به دری بزرگ و چوبی با ستون و کاشیکاریهای عهد قاجار برمیخوریم که بالای آن و در میان کاشیها و ستونهایی که در دو طرف قرار گرفته نوشته شده دارالفنون که در اصلی بوده و هنوز هم هست. کمی آنطرفتر درِ کوچکی است و آن طرفتر درِ دیگری قرار دارد که همه متعلق به دارالفنون است.

  مدرسه، از شمال به میدان امام خمینی (ره)، از شرق به خیابان ناصر خسرو و از غرب به باب همایون مرتبط است و از هر طرف دری دارد که رو به خیابانهای اطراف گشوده میشده است.

  نقشه بنایش را میرزا رضاخان مهندس کشید و محمدتقی معمارباشی کار احداث بنا را آغاز کرد. قسمت شرقی بنا در سال 1267 اتمام یافت. هشتاد سال پس از فعالیت و در سال 1308 ساختمان مدرسه به دستور اعتمادالدوله وزیر وقت معارف تخریب شد و ساختمان فعلی با نقشه مهندسی روسی ساخته شد. چهار طرف حیاط مدرسه را پنجاه اتاق احاطه کرده و در برابر آنها ایوانی گسترده است. نخستین در ورودی مدرسه به سوی خیابان ارگ بود و در کنونی که در خیابان ناصرخسرو است، بعدها ساخته شد.

  معمار روسی، ساختمان فعلی را با تلفیقی از معماری عصر هخامنشی و صفوی بازسازی کرد و از این پس این بنا به یکی از دبیرستانهای شناختهشده و معروف تهران تبدیل شد. دارالفنون در سال 1367 جزو فهرست آثار ملی ایران به ثبت درآمد.

 15. #15
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  کاخ موزه سعدآباد

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] کاخ سعدآباد


  کاخ موزه سعدآباد هم در شمال تهران قرار دارد. محوطهای وسیع از انواع درختان و پیادهروی در این فضا بهخصوص در بهار و پاییز، خود جذابیتی خاص دارد.

  موزههای استاد حسین بهزاد، صنایع دستی، برادران امیدوار و سبز،نمونههایی از این مجموعه هستند. مجموعه کاخ سعدآباد که امروزه به عنوان موزه از آن استفاده میشود، در شمالیترین، بلندترین و خوش آبوهواترین بخش تهران در مساحتی در حدود 400 هکتار واقع شده است. این مجموعه دارای حدود 180 هکتار جنگل طبیعی، چشمهسار، باغستان، گلخانه و خیابان پوشیده از گل و درخت است. در این مجموعه در حدود 14 کاخ با تأسیسات جنبی گوناگون ساخته شده است. هر یک از این کاخها با مساحتی زیاد و با انواع امکانات تفریحی مانند استخر، مرداب، زمینهای بازی و باغ در اختیار یکی از نزدیکان شاه بوده است.

  در شمال تهران، میدان تجریش از فضاهایی است که برای یک مقیم تهران هم جذابیت دارد. حرم امامزاده صالح، بازار سرپوشیده تجریش و فروشگاههای مختلف، خیلی از تهرانیها را روزانه به تجریش فرامیخواند.

  پیادهروی در خیابان ولیعصر حد فاصل میدان تجریش تا چهارراه پارکوی با درختان چناری که متراکمتر از سایر قسمتهاست، در بهار لدت خاصی دارد. در امتداد خیابان ولیعصر هم پارک ملت و پارک ساعی هوای این منطقه را با طراوت کرده است.

 16. #16
  مدیر انجمن SHAHRIAR-NOVIN آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۲-۱۲
  نوشته ها
  2,316
  سپاس ها
  5
  سپاس شده 12 در 10 پست
  موزه رضا عباسی

  موزه رضا عباسی در سیدخندان، گنجینه عظیمی از کتب خطی با مینیاتورهای ارزشمند، ظروف سرامیک و زیورآلات در دورههای مختلف را در خود جای داده که مشابه آن را کمتر جایی میتوان دید.

  این موزه سال 1356 در خیابان شریعتی تهران افتتاح و به یاد نقاش مشهور دوره صفوی اهل کاشان، رضا عباسی نامگذاری شد. این موزه شامل آثار هنری دوره پیش از تاریخ تا قرن سیزده هجری است که در سه تالار به نمایش گذاشته شده است:

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. دکتر حسن عباسی مهمان سری جدید دیروز امروز فردا
  توسط HRG در انجمن صدا وسیما و رسانه ها
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۶ اردیبهشت ۸۹, ۲۰:۱۲
 2. 50 روز تجاوز افغانیها به دختر بیپناه ایرانی!!!
  توسط GHOLNAZ در انجمن بایگانی اخبار حوادث
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۷ آبان ۸۷, ۰۰:۰۶
 3. ديروز و امروز ستارگان سينماي جهان
  توسط hamid192 در انجمن تئاتر و سینمای جهان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۱۶ مرداد ۸۷, ۱۹:۵۷
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۱ اردیبهشت ۸۷, ۲۱:۲۹
 5. آداب گراميداشت جشن نوروز از آرياييها تا امروز
  توسط HAMIDREZA در انجمن تاریخ ایران باستان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۹ اسفند ۸۶, ۲۰:۱۲

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •