[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]قزوین- معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین گفت: ۳۵ بنای تاریخی، آب انبار، مسجد مدرسه، حمام موزه سنتی، کاروانسرا و ۱۰ موزه آماده بازدید مسافران نوروزی است. نادر محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: امسال با هماهنگی انجام شده بیشتر بناهای تاریخی و باستانی استان برای بازدید گردشگران آماده شده که امامزاده حسین، پیغمبریه، مسجد مدرسه حیدریه، سردار، صالحیه، آرامگاه حمدالله مستوفی از آن جمله است.
۱۰ موزه در قزوین دایر شده است
وی افزود: کاروانسرای سعدالسلطنه به عنوان بزرگترین کاروانسرای درون شهری کشور از بناهای زیبایی است که می تواند جذابیت فراوانی برای مسافران داخلی و خارجی داشته باشد.
محمدی بیان کرد: این کاروانسرا با بیش از ۲.۶ هکتار وسعت یکی از کامل ترین و بزرگترین سراهای تجاری و تاریخی کشور است که در کنار موزه تنوع زیستی شهر محمدیه، موزه خوش نویسی چهل ستون، موزه شهر، موزه سنگ نگارها، درها و پنجره های چوبی؛ موزه کشاورزی باغستان، موزه شهدا، آثار حجمی استاد رضا محمدی،آموزش و فرهنگ اوقات خوشی را برای گردشگران فراهم کرده است.
وی افزود: خانه های تاریخی داعی، آرازی، شهیدی، بهروزی، حسینیه امینی ها، گراند هتل، کلیسای کانتور، سردر عالی قاپو، عمارت چهل ستون، عمارت شهرداری، دروازه دربکوشک و دروازه قدیم تهران، آب انبارهای مسجد جامع، سردار محله راه ری، آقا، حاج کاظم، سقاخانه حکیم، گرمابه صفا و قجر، برجهای خرقان، کاروانسرای شاه عباسی آوج و هجیب، تپه باستانی خله کوه، قزقبعه، مقبره پیر تاکستان، دریاچه اوان، قلعه الموت و سمیران، در ایام تعطیلات نوروزی آماده شده و پذیرای گردشگران است.
۱۵۰۰ تخت برای اقامت گردشگران
محمدی تصریح کرد: در استان قزوین بیش از یک هزار و ۵۰۰ تخت در هشت هتل، ۱۵ میهمانپذیر و ۵۵ خانه استیجاری برای اقامت گردشگران آماده شده که با تجهیز و نوسازی خانه بهروزی به عنوان اولین خانه سنتی به عنوان اقامتگاه بوم گردی می تواند مکان مناسبی برای اقامت میهمانان نوروزی باشد.
وی اضافه کرد: در منطقه گازرخان در الموت هم اولین خانه سنتی برای تبدیل شدن به اقامتگاه با ظرفیت ۲۴ تخت آماده شده که مورد بهره برداری قرار می گیرد.
محمدی تصریح کرد: برنامه های فرهنگی متنوعی نیز در بناهای تاریخی پیش بینی شده که پس از پایان یافتن ایام فاطمیه اجرای موسیقی زنده نیز در برخی مکانهای باستانی اجرا خواهد شد.
تور قزوین گردی رایگان دایر است
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در ادامه گفت: تور رایگان قزوین گردی نیز در تعطیلات نوروزی پیش بینی شده که از ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح و ۱۶:۳۰ دقیقه هر روز از محل موزه چهل ستون آماده انتقال مسافران نوروزی است.
محمدی یادآور شد: در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در استان حضور یافتند و از بناهای استان بازدید کردند و در برنامه های ویژه نوروز حضور یافتند و امسال هم پیش بینی می کنیم ۱۵ تا ۲۰ درصد به این تعداد اضافه شود.