فرارو- یک عضو کمیسیون صنایع مجلس با تاکید بر اینکه ارایه لوایح مربوط به اقتصاد و تولید لازم اما ناکافی است گفت: از دولت انتظار داریم که در سال آتی مشکلات اجرایی حوزه تولید را رفع کند.
حسین گروسی، نماینده شهریار، در گفت‎وگو با فرارو، ضمن بیان این مطلب درباره وضعیت صنعت در سال ۹۳ گفت: با توجه به اینکه سال ۹۳ از سوی رهبر معظم انقلاب اقتصاد و فرهنگ نامگذاری شده بود مجلس شورای اسلامی کارهای خوبی را در این خصوص انجام داد.

وی افزود: لایحه رفع موانع تولید و ارتقای نظام مالی از جمله این اقدامات بود که تصویب شد و شورای نگهبان نیز نظرات خود را در این خصوص ارایه کرده است و امیدواریم که ثمربخش باشد.

گروسی در خصوص مشکلات حوزه صنعت گفت: بیشتر صنایع ما راکد است و با ظرفیت کامل کار نمیکند.

وی ادامه داد: لازم است که تکمیل پروژهها و ظرفیتهای نیمه تمام را برای سال آتی در اولویت قرار دهیم و سپس سراغ ایجاد ظرفیتهای جدید برویم.

نماینده شهریار در توضیح مشکلات پیش روی صنایع گفت: عمدهترین مشکل در این بخش نقدینگی است و نیاز داریم که دولت با تمرکز بر صنایع نیمه تمام و راکد سرمایه موجود را در جهت حل مشکلات فعلی به کارگیرد.

این عضو کمیسیون صنایع در ارزیابی عملکرد دولت در بخش صنعت گفت: گامهای مثبتی مانند ارایه لایحه رفع موانع تولید برداشته شد اما انتظار اصلی ما رفع مشکلات اجرایی است. شاهد بودیم که قانون هدفمندی یارانهها به خوبی اجرا نشد و آن سی درصدی که قرار بود، به بخش تولید اختصاص نیافت.

وی افزود: در خصوص اجرای قوانین مربوط به صندوق توسعه ملی نیز با مشکلاتی مواجه بودیم و کسانی که سرمایه گذار هستند نتوانستند به خوبی از منابع این صندوق استفاده کنند.

گروسی با تاکید بر این از لحاظ قوانین مشکل و نقصی وجود ندارد، گفت: برای تحقق اهداف اقتصادی به خصوص در بخش صنعت از حوزه اجرا انتظار بیشتری داریم.

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که مشکلات موجود در بخش اجرا از کجا ناشی میشود، گفت: دلایل مختلفی مانند عدم کارشناسی درست، انتخاب نشدن مدیران اجرایی قوی، سوء مدیریت و... دارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری که آیا منظور از سوء مدیریت و قوی نبودن مدیران اجرایی همان انتقاد بر شخص وزیر صنعت است که از ابتدای کار دولت مطرح شده؟ گفت: خیر، قصدمان این نیست که شخص وزیر را مسبب همه مشکلات کنونی معرفی کنیم زیرا در تولید عوامل دیگری مثل بانکها، گمرک و... نیز نقش دارند.

گروسی با تاکید بر اینکه فکر نمیکنم با تغییر وزیر مشکلی حل شود، گفت: بانکها در اختیار وزیر صنعت نیست لذا ما از دولت انتظار داریم که مجموعه عوامل تاثیر گذار در رشد تولید و صنعت را با هم همراه کند.

عضو کمیسیون صنایع در پاسخ به پرسش دیگری در این خصوص که چشم انداز صنعت در سال ۹۴ چیست، گفت: قوانین خوبی در این بخش داریم و امیدواریم که با اراده دولت مشکلات کنونی حل شود.

وی همچنین در رابطه با موانع موجود بر سر راه دولت در جهت تحقق این اهداف گفت: موانع دولت صرفا مالی نیست و به حوزههای مدیریتی مربوط میشود لذا با برنامه ریزی صحیح و حساب شده قابل حل است.