آخرين قهرماني يک تيم ايراني در آسيا را پاس تهران رقم زده است. تيم سرحال و تاکتيکي فيروز کريمي که پس از 2 قهرماني متوالي در ليگ ايران، در بحرين به قهرماني آسيا رسيد.

به گزارش "ورزش سه"، پاس تهران در حالی با مربیگری فیروز کریمی به مرحله نهایی رقابت های قهرمانی آسیا در منامه رفت که ذهن فوتبال ایران درگیر حذف تیمملی از مسابقات جامملتهای آسیا 1992 بود. مسابقه ای که به روایت بسیاری از ایرانی ها آن را به قضاوت ضعیف جمال شریف داور سوری باختیم. اگرچه این قضاوت چندان صحیح نبود، اما طیف علاقمند به علی پروین در مطبوعات آن را جا انداخته بودند.

در آن دوران هدایت پاس با فیروز کریمی بود، مربی تازه نفس و با استعدادی که به سرعت یک تیم جوان و پرستاره را ساخت و آن را به مقام قهرمانی ایران رساند. کریمی که از همگروهی با دو تیم وهالب پاکستان و الوصل عربستان در مرحله مقدماتی خوشحال بود، رقابت ها را با شکست یک بر صفر مقابل الوصل آغاز کرد در حالی که آرش نوآموز مهاجم پاسی ها فرصت های گل فوق العاده ای را از دست داد. پاس پس از این مسابقه در یک نمایش عجیب مقابل تیم ضعیف وهالب پاکستان بدون گل مساوی کرد. نتیجه ای غیرقابل باور برای هواداران فوتبال ایران که البته باعث صعود پاس شد، چراکه وهالب با 10 گل مغلوب الوصل شد. جالب اینکه پاس حتی ممکن بود در لحاظ پایانی به وهالب ببازد و از دور رقابت ها خارج شود. این نتیجه خشم مدیران وقت پاس (کریم ملاحی) را در پی داشت و آنها فیروز کریمی را تهدید به اخراج کردند، غافل از اینکه کریمی از نمایش ضعیف مقابل وهالب قصد دیگری داشت.

کریمی که با یک امتیاز به دور بعد صعود کرده بود در نیمه نهایی مقابل یومیوری ژاپن قرار گرفت، تیمی که به دلیل شکست مقابل ژاپنی ها در جامملتهای آسیا، پیروزی مقابل آنها برای ما مهمتر بود. ژاپنی ها که نمایش ضعیف پاس مقابل وهالب را در خاطر داشتند، مقابل چهره تازه پاس غافلگیر شدند و در وقت اضافه مغلوب سبزپوشان ایران شدند. جالب اینکه گل دوم پاس در این مسابقه را علیرضا حکیم زاده کاپیتان این تیم با استفاده از دست به ثمر رساند تا پاس با چاشنی شانس و ناداوری به فینال برسد.

در بازی فینال پاس با تیم الشباب عربستان دیدار کرد که این بازی هم با گل زیبای محسن گروسی با پشت پا به سود شاگردان فیروز کریمی به پایان رسید تا ایرانی ها در منامه قهرمانی آسیا را جشن بگیرند. در بازی فینال درخشش بهزاد غلامپور بهترین دروازهبان آن روزهای فوتبال ایران جالب توجه بود.

نکته اینکه کریمی در بازگشت پاس به ایران نغمه جدایی سر داد و با وجود قهرمانی مجدد در ایران (آنها در روز 12 بهمن 1371پرسپولیس را در ضربات پنالتی شکست دادند) از سبزپوشان جدا شد. این آخرین قهرمانی ایرانی ها در آسیاست که فرضیه ناداوری علیه تیم های ایرانی خط بطلانی کشید.


با آغاز فصل تازه رقابت های قهرمانان آسیا باز هم امیدوار به کسب یک نتیجه خوب از 4 نماینده فوتبال ایران در این رقابت ها هستیم. اگرچه حالا فاصله تیم های ایرانی با رقبای باشگاهی آسیایی به مراتب بیش از دوره ای است که در بحرین جام نه چندان خوش قیافه ای قهرمانی آسیا را لمس کردیم.