اصلاحات مربوط به برنامه تناسباندام از مهمترین اهداف پیشرفت فردی هستند که این روزها همه را درگیر خود کرده است. پس اگر تا امروز توجهی به برنامه ورزشی و رژیم غذاییتان نداشتید، الان بهترین زمان برای اصلاح این وضعیت است. در زیر به نکات اصلاحی مهمی در این زمینه اشاره میکنیم که امیدواریم برایتان مفید واقع شود.
نکته اصلاحی 1: هر ماه یک حرکت ورزشی جدید را امتحان کنید


نداشتن تنوع یکی از مهمترین اشتباهات در ورزش است. بدن شما بدون ایجاد تغییر در یک برنامه تمرینی، دیگر به آن واکنش نخواهد داد. پس سعی کنید هر ماه یک حرکت تمرینی جدید را به برنامهتان اضافه کنید. یادتان باشد، لزومی ندارد حتماً از تمریناتی استفاده کنید که در آن از دمبل و هالتر استفاده میشود. میتوانید بااستفاده از وزن بدن خودنتان هم تمرینات فوقالعادهای داشته باشید.

نکته اصلاحی 2: به تمرینات هوازی، تمرینات اینتروال را اضافه کنید


اگر تا امروز در تمرینات هوازی از تمرینات اینتروال بهره نگرفتهاید، الان وقت شروع است. این نوع تمرین نهتنها عضلاتتان را حفظ میکند بلکه متابولیسم بدنتان را بالاتر برده و سوختوساز چربیها را تقویت میکند. علاوهبراینها، لازم نیست که برای انجام آن حتماً به باشگاه بروید.

نکته اصلاحی 3: به ورزش اول صبح پایبند شوید


اگر دلیل اینکه از ورزش کردن غافل میشوید این است که در طول روز مشغلهتان خیلی زیاد است، سعی کنید از این به بعد اول صبح ورزش کنید. شاید اول سخت باشد که خودتان را زودتر از رختخواب بیرون بکشانید اما وقتی برایتان عادت شد، خواهید دید که اینبار بسیار نسبت به برنامه ورزشتان متعهدتر خواهید شد.
نکته اصلاحی 4: یک جفت کفش رانینگ (running) خوب بخرید


اگر چند سال است که با همان کفشهای قدیمی ورزش میکنید، دیگر وقتش رسیده است که یک جفت کفش رانینگ خوب برای خودتان بخرید. کفش ورزش اگر کهنه یا نامناسب باشد موجب آسیبدیدگی میشود. پس از این یک نکته به هیچ وجه غافل نشوید.

نکته اصلاحی 5: یک رشته ورزشی را شروع کنید


خیلی وقتها شاید به سرتان بزند در مسابقه دو ماراتن شرکت کنید یا وارد عرصه بدنسازی و پرورش اندام شوید اما کمتر کسی این اهداف را عملی میکند. امسال را سال به واقعیت رساندن اهداف ورزشیتان قرار دهید. در رشتهورزشی موردعلاقهتان نامنویسی کنید، یک برنامه تمرینی مناسب را شروع کنید و اگر شد یکی از دوستانتان را هم با خودتان همراه کنید.

نکته اصلاحی 6: روی تناسباندام عملی تمرکز کنید


وقتی تمرین میکنیم بیشتر وقتها همه تمرکزمان روی این است که وزنه پرس سینه یا اسکاتمان را هر روز بالاتر ببریم یا حداقل نسبت به حریف تمرینیمان وزنههای سنگینتری استفاده کنیم. بااینکه اینها هم اهداف بدی نیستند اما سعی کنید امسال کمی هم روی نکات عملیتر تمرکز کنید-مثلاً تمریناتتان را براساس فعالیتهای روزمره انتخاب کنید. تمریناتی را انتخاب کنید که قدرت و کاراییتان را در فعالیتهای روزمره بالاتر ببرد.

نکته اصلاحی 7: تمریناتتان را به خارج از باشگاه ببرید


اگر همیشه در باشگاه تمرین کنید، ورزش برایتان کسلکننده میشود و متعهد شدن به آن هم سختتر. برای اصلاح این مشکل، سعی کنید گاهبهگاه تمریناتتان را خارج از فضای باشگاه انجام دهید. در یک کلاس بسکتبال، فوتبال یا شنا ثبتنام کنید. ورزشهای جدید را امتحان کنید، برای تقویت قوای بدنتان به کوهنوردی یا صخرهنوردی بروید.

نکته اصلاحی 8: حرکات کششی را به یک الزام تبدیل کنید


حرکات کششی معمولاً جزء قسمتی از تمرین است که اکثراً نادیده گرفته میشود. انجام ندادن حرکات کششی شما را در معرض آسیبدیدگی قرار میدهد. پس سعی کنید حداقل 10 دقیقه بعد از تمرین را به حرکات کششی اختصاص دهید.
نکته اصلاحی 9: عملکرد ورزشیتان را ثبت کنید


اگر شما هم از آندسته افراد باشید که حافظهشان برای بهخاطر سپردن مدت زمان تمرین یا نحوه عملکردشان چندان قوی نیست، بهتر است که همه نکات مربوط به تمرینتان را یادداشت کنید. اینکار باعث میشود روند پیشرفتتان را بهتر ارزیابی کنید و به نقاط ضعفتان پی ببرید تا بتوانید وقت بیشتری را صرف تقویت آنها کنید.

نکته اصلاحی 10: تست چربی بدهید


احتمالاً برای ارزیابی میزان پیشرفتتان به کشیدن وزنتان روی ترازو اکتفا میکنید. بد نیست که کمی به خودتان زحمت بدهید و یک تست چربی بدهید. این تست وضعیت ساخت و ترکیب بدنتان را بسیار دقیقتر و کاملتر در اختیارتان قرار میدهد.