اگر برای خودتان هم وقت ندارید، حتما بخوانید!


روزگار نو:

زندگی بسیار پرمشغله و سریع است؛ هیچکس نمیتواند این را انکار کند. آدمها و خانوادهها وقت کمی دارند و همه همیشه در عجله هستند.
اگر همه روز را به خودتان بگویید که مشغلهتان زیاد است و هیچ وقتی ندارید، مطمئناً مشغله بیشتری را به سمت خودتان جذب میکنید و دیگر وقتی در زندگیتان نخواهید داشت. اما، اگر افکارتان را تغییر دهید و روی چیزی که بر آن کنترل دارید تمرکز کنید -یعنی زمان حال- متوجه خواهید شد که وقت بیشتری را در روز پیدا خواهید کرد و استرس کمتری خواهید داشت.

اگر کمبود وقت مشکل شماست، در زیر چند توصیه عالی برایتان داریم :
1 - برای شروع هر روز برای خوتان وقت بگذارید.
لازم نیست که اهمیت این مسئله را برای کاهش استرس و فشارهای زندگی دوباره متذکر شویم. شما نمیتوانید از چیزی که ندارید بگذرید، پس حتماً برای خودتان وقت بگذارید. آیا میتوانید یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید تا آن را به خودتان اختصاص دهید؟ یا اینکه هر روزی یک ساعت را برای خودتان کنار بگذارید؟ حتی اگر نیم ساعت هم بتوانید، اشکالی ندارد، باز هم خوب است.

یک ساعتی که هر روز برای خودتان کنار میگذارید، زمانی است که به شما قدرت میدهد. در این یک ساعت میتوانید خودتان را برای روزتان آماده کنید.

این یک ساعت را به هر کاری که بپردازید، ورزش، پیادهروی، حرکات کششی، مدیتیشن یا دویدن، دیگر به خودتان بستگی دارد. یکی یا چند مورد از این کارها را امتحان کنید یا کار دیگری پیدا کنید که بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید. آنقدر کارهای مختلف را امتحان کنید تا کاری را پیدا کنید که بیشترین فایده و لذت را برای شما داشته باشد.

2 - یک برنامه منظم داشته باشید
معنی این جمله این نیست که هر روز سر یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید و سر یک ساعت مشخص بخوابید؛ منظورمان این است که یک سبک زندگی مشخص داشته باشید. وقتی زندگیمان هیچ ساختاری نداشته باشد، سردرگم شده و وقت تلف میکنیم. اینجاست که استرس و اضطراب به سراغمان میآیند. با تلاش برای حفظ یک برنامه متعادل، خواهید دید که راحتتر شده و وقت، سلامت و آرامش بیشتری خواهید داشت.

3 - کارهایتان را به دیگران واگذار کنید
چه کارهایی را میتوانید به دیگران واگذار کنید؟ هر چقدر هم که تلاش کنید، نمیتوانید بدون اینکه بقیه قسمتهای زندگیتان متاثر نشوند، همه کارهایتان را خودتان انجام دهید. مثل اینکه از خانوادهتان بخواهید برای انجام بخشی از کارهای خانه کمکتان کنند یا اینکه خریدهایتان را به صورت آنلاین انجام دهید تا درب خانه تحویلتان دهند--مخصوصاً اگر از رفتن به مغازه و ایستادن در صف، پیدا کردن جای پارک و حمل بار سنگین بدتان میآید.

واگذار کردن کارها یک مهارت است که نه تنها باید در خانه بلکه در محل کار نیز اجرا کنیم. حتی اگر با این کار راحت نباشید، امتحانش کنید تا ببینید که چقدر زندگی شخصی، کاری و سلامتتان ارتقاء پیدا خواهد کرد.

4 - لیستی تهیه کنید یا ببینید وقتتان را بیشتر کجا میگذرانید
آیا میتوانید نقطهای را در زندگیتان پیدا کنید که بتوانید وقت کمتری را به آن اختصاص دهید؟ اگر میتوانید حتماً این کار را بکنید و برای انجام کارهایی که شما را از انجام اولویتهایتان عقب میاندازند، حتی به دیگران پول بدهید.

5 - وقت کمتری را صرف رسانههای وقتگیر کنید
آیا وقت زیادی را در روز صرف فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و یوتیوب میکنید؟ آیا مدام پای گوگل صرف جستجوی اینترنت هستید؟ آیا میتوانید یک ساعت در روز تلفن همراهتان را خاموش کنید؟ آیا میتوانید کمتر ایمیلتان را چک کنید؟ آیا میتوانید تلویزیون را خاموش کنید؟

راهکار هر چه که باشد، آن را پیدا کرده و سیستمی برای خودتان درست کنید که برایتان مناسب باشد. بدوت تعادل، بالاخره یک جا کنترل زندگیتان از دستتان خارج خواهد شد.