نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: تعامل شوهر با همسرش

 1. #1
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست

  تعامل شوهر با همسرش

  " این که بسیاری از مردها عادت کردهاند همواره در گپ و گفتوگوهایشان از زنان انتقاد کنند، خود نشانه عدم مهارت در زنداری و ناکامیهای آنها در داشتن ارتباط موفق با همسرانشان است. شاید یک علت ناکامی بیشتر مردها، در این است که مردها مانند زنان برای شناخت همسرانشان و جستجوی راههای مناسب برای داشتن روابط موفقتر تلاش نمیکنند. زنان همواره در مباحث جمعهای زنانه، مطالعه کتابهای خانوادگی، مشاورههای خانواده و ... پویایی و تلاش خود را برای داشتن روابطی موفقتر و حفظ خانواده نشان میدهند، حال آن که مردها معمولا از روی عادات اجتماعی و غرور بیشتر از چنین مباحثی پرهیز میکنند."

  به گزارش ايسنا به نقل از سايت تبيان " به هر حال چنانچه هر مردی آداب همسرداری را که شامل مهارتهایی در کلام، رفتار و اتخاذ تصمیمهای مناسب در موقعیتهای مختلف است بیاموزد میتواند از ازدواج خود بهره بیشتری برد و همسرش را نیز سعادتمند سازد.


 2. #2
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست
  این مهارتها را شاید بتوان به بیان ساده این طور توضیح داد


  هر مردی باید بلد باشد همسرش را از محبت سیر و از طریق محبت خالص ، رضایت و تعهد او را در زندگی بیشتر كند. اما این محبت لازم است به شکلی اعمال شود که توقعات غیرمنطقی و زیاده از حد ایجاد نکند؛ در حالی که بسیاری از مردها یا خشک و خشن رفتار میکنند یا محبت را با انقیاد و تسلیم در هم میآمیزند. هیچ دلیلی ندارد مردی که به همسرش وفادار و علاقهمند است، روابطش را با دیگران به دلخواه و میل همسرش تنظیم کند و البته دلیلی هم ندارد که اگر میخواهد همسرش را مجاب به ترک رفتار یا قبول رفتاری کند او را آزار دهد. اینها مباحثی است که معمولا بیجهت با هم خلط میشوند.  اگر مردی میخواهد کار درستی را که رضایت همسرش در آن نیست انجام دهد، کافیست سیاستمدارانه به همسرش اطمینان دهد که این مخالفت هیچ ربطی به محبت بین آنها ندارد؛ یعنی مخالفت عاطفی نیست. بلکه مثلا به دلیل رعایت فلان مصلحت لازم است و حتی به میل خودش نیز نیست و ... در این صورت از مقاومت همسرش به طرز فوقالعادهای خواهد کاست. اما اگر اهمیتی به درک عاطفی همسرش ندهد، یا باید طعم شکست را تجربه کند یا در مقابل حمله احساسات منفی مقاومتی سخت را بيازمايد؛ زیرا قدرت زنان مانند قدرت مردان مادی نیست، بلکه نرم ، نامرئی، احساسی و البته بسیار تاثیرگذار است.  هر مردی باید بتواند عشق و محبت، وفاداری، حمایت و مسئولیتپذیری خودش را به همسرش ثابت کند و اطمینان و اعتماد را همواره در روابطشان زنده نگه دارد.  امام صادق (ع) فرمودند " بر شوهر در تعامل با همسرش سه چیز ضروریست:


  موافقت با وی تا محبت و موافقت و میل او را به خود جلب کند، خوش اخلاقی با وی و دلبری از او با آراستگی ظاهر در نگاهش و گشایش در زندگی برای او. (تحف العقول)

  معذب نگهداشتن زنان در حالت شک و بیاعتمادی ، یا نشانه بیعلاقگی و بیمسئولیتی مرد است یا نشانه عدم مهارت او در تفهیم و تثبیت اینها . در هر حالت این وظیفهای است که هر گاه مردی از انجام آن سر باز میزند خودش تاوان آن را بیش از هر کسی پس خواهد داد.  وقتی شوهری پذیرفت که همسرش شاغل باشد دیگر نباید به خاطر شغل همسرش او را آزار و به طرق غیر مستقیم وی را تحت فشار قرار دهد. از جمله لازم است در انجام کارهای خانه به حدی که همسرش تحت فشار قرار نگیرد، کمک کند  همچنين هر مرد متاهلی باید ارتباط عاطفی و شایستهای با والدین خود داشته باشد اما باید توجه داشته باشد نه به خاطر این ارتباط، همسرش را تباه و او را مجبور به تحمل نبرخي املایمتها و بدرفتاریهاي احتمالي از طرف خانواده خود کند، نه به خاطر خرسندی همسرش ، به قطع رحم یا بیمحبتی در حق خانواده خود رضایت دهد. غیر از این باشد از مروت و مردانگی به دور است؛ چه در اختلافات معمول بین دو طرف زنش مقصر باشد یا والدینش. در هر صورت وظیفه او مراعات هر دو طرف است. مرد متعادل کسی است که به خاطر احسان به والدین همسرش را نیازارد و به خاطر امیال همسرش ، نسبت به والدینش بی عاطفه نشود. در این باره این نکته نیز لازم به تذکر است که مردها خودشان موظف به احسان و خدمت به پدر و مادر هستند و مجاز نیستند همسر خود را به خدمت والدین خود درآورند.  هر مردی باید بتواند روابط حسنهای با خانواده همسرش برقرار کند تا او را نزد خانوادهاش شرمنده نکند اما نباید اجازه دهد این روابط به اختیارات او و مسئولیت او در سرپرستی خانواده لطمه وارد کند؛ بنابراین ضمن پرهیز از کجروی و سلطهپذیری، ملزم به معاشرت با آنهاست . این حسن معاشرت با خانواده همسر از حقوق مسلم زنان است و از مصادیق "عاشروهن بالمعروف" خواهد بود.  هر مردی باید به تعهداتی که قبل یا بعد از ازدواج می دهد پایبند بماند؛ لذا قبول تعهداتی که از عهده آن برنمیآید ، یا واقعا قصد رعایت آن را ندارد ، فریب و نامردی است.


  هر مرد مسلمان متاهلی موظف است مخارج زندگی خود و همسرش را در حد معقول و منطقی و با رعایت شانیت همسرش بپردازد. بهانههای مختلفی مثل خرید وسیلهای یا جمعآوری مال برای آیندهای بهتر و ... دلیل بر خساست و سختگیری می شود مگر این که با توافق و رضایت همسر باشد.

  مردها موظفند از همسران خود حمایت کنند. این حمایت گاهی کلامی و گاهی عملی است. کمرویی، عصبیت ،ناواردی و ... دلیل بر فرار از مسئولیت حمایت نمیشود؛ اما این حمایت هم نباید به شکلی صورت پذیرد که زنی را بر انجام کارهای نادرست دلیر کند. بلکه باید موجب اطمینان و اعتماد شود.  اگر زنی بداخلاق بود و شوهر بر این بداخلاقی صبر کرد ، طبق دین اسلام پاداش خواهد گرفت. رسول خدا میفرمایند "هر مردی که بر بداخلاقی همسرش برای خدا شکیبایی کند. خدا برای صبر وی در هر بار ،پاداشی همانند پاداش صبر ایوب در برابر بلای او به وی میدهد. ( ثواب الاعمال)اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. تعادل و عدم تعادل چشم سوم
  توسط ARVAH در انجمن هاله , چاکرا , انرژی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۶ بهمن ۸۹, ۱۵:۰۰
 2. خانواده متعادل
  توسط hrg1356 در انجمن خانه و خانواده
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۱۸ آبان ۸۸, ۲۱:۴۵
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۰ آذر ۸۷, ۰۰:۵۷
 4. تعادل در شادیها
  توسط hamid192 در انجمن موضوعات و مطالب مهم و موفقیت امیز
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۲ مهر ۸۷, ۲۰:۰۶
 5. عوامل موثر در تعادل و عدم تعادل چاکراهای مختلف
  توسط ARVAH در انجمن هاله , چاکرا , انرژی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۰ مرداد ۸۷, ۲۱:۲۴

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •