آیا تا به حال فكر كردهاید كه منظور از شاد بودن چیست ؟ و چه عواملی میتوانند شما را واقعا به شادی برسانند؟
اگر میخواهید انسان شادی باشید آیا تا به حال به این درك مهم رسیدهاید كه برای شاد بودن خودتان، نباید دیگران را غمگین كنید و نباید شادی را از آنها بگیرید؟ و اما یك نكته مهم دیگر این است كه شادی نیز مانند هر صفت دیگری باید در انسان پرورش پیدا كند و به ثمر برسد.
سایت اینترنتی «لایف هاك» در یك مقاله جالب به نقل از روانشناسان بالینی، فهرستی از راهكارها و روشهایی را ارائه كرده كه به شما كمك میكنند صفت « شاد زیستن» واقعی را در خود پرورش دهید و شاهد رشد این فاكتور مهم روانی در خلق و خوی خود باشد.
سعی كنید عواملی را كه موجب شادیتان میشوند، درك و پیدا كنید.
هر فردی نیازهای منحصر به خودش را برای شاد شدن دارد. به عبارت دیگر آنچه كه یك نفر را خوشحال میكند با عامل خوشحال شدن در فرد دیگر بسیار متفاوت است. به این ترتیب عامل شادی منحصر به خودتان را پیدا كرده و از اینكه فاكتور شاد كننده شما با دیگران فرق میكند هیچ نگران نباشید.
زندگی خود را طوری برنامهریزی كنید كه به اهدافی كه معتقد هستید شما را شاد میكنند، دست پیدا كنید.
وقتی به هدفتان میرسید بدون شك خلق و خوی شما تا حد زیادی بهبود پیدا میكند و برای رسیدن به هدف بعدی انگیزه بیشتری پیدا میكنید. وقتی به هدفتان میرسید در خود احساس ارزش میكنید و این حس، حال شما را واقعا خوب میكند.
دوستان شاد بیابید و اطراف خود را از آدمهای شاد و راضی پر كنید. بدیهی است كه احاطه شدن در میان افرادی كه افكار منفی دارند، شادی شما را در احساسات منفی خفه میكند. در واقع فكر منفی مثل عفونت احساس مثبت را میخورد و واگیردار است.
وقتی اشتباهی از شما سرمیزند به جای افسوس خوردن به دنبال راهحل بگردید. افراد شاد اجازه نمیدهند كه اشتباهات گذشته روحیه و حال خوب آنها را خراب كنند بلكه اندكی فكر میكنند و شرایط را مطابق میلشان تغییر میدهند.


هر روز چند دقیقهای درباره كارها و فاكتورهایی كه شما را شاد میكنند، بیندیشید. این چند دقیقه تفكر به شما فرصت میدهد كه روی چیزهای مثبت در زندگیتان متمركز شوید و این كار باعث تداوم شادی شما میشود.

نكته مهم دیگر این است كه هر روز یك كار خوب برای خودتان انجام دهید. مثلا یك ناهار خوشمزه بخورید، استخر بروید، یا فقط چند دقیقه به طور آگاهانه چهره خود را در وضعیت حال خوب نگه دارید. هر چند برخی مواقع لازم است جدی باشید اما در شرایط مناسب شوخی كردن و خندیدن را فراموش نكنید.
توجه به سلامتی یكی دیگر از فاكتورهای مهم شاد بودن است. اضافه وزن یا عدم دریافت مواد مغذی ضروری برای بدن میتواند تاثیر منفی روی خلق افراد داشته باشد. به علاوه ورزش كردن موجب آزاد شدن آندروفین در بدن میشود كه حاصل آن ایجاد احساس شادی است.

و بالاخره اینكه به شاد بودن و خرسندی اهمیت بدهید. كسانی كه به شاد بودن و شاد زیستن ارزش و بها نمیدهند در واقع به طور ناخودآگاهی با شاد بودن میجنگند. اگر لازم است هر روز به خودتان اهمیت شاد بودن را یادآوری كنید. اگرچه شادی را به سختی میتوان تعریف كرد اما اكثر مردم خوب میدانند كه در چه مواقعی شاد و چه مواقعی غمگین هستند.گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ