10 اشتباه زوج هاي جوانشروع يک زندگي معمولا پر از اشتباهات ريز و درشتي است که برخي از آنها حقيقتا قابل پيشگيري نيستند مگر آنکه تجربه شما در طول دوران افزايش پيدا کند. اما جلوي بعضي از اين اشتباهات را مي توانيد خيلي زودتر از آنکه شما را به دردسر بياندازند بگيريد. مثل اين 10اشتباه رايجي که گاهي وقت ها بدجور فتيله زندگي زوج هاي جوان را در هم مي پيچند.

تخته گاز در جاده ازدواج


جو عروسي و مراسم نامزدي و بله برون و... همه هيجان انگيزند اما اين دليل نمي شود که آنقدر سرگرم جشن ازدواج شويد که از فرداي عروسي تان غافل بمانيد. شما متاهل شده ايد و حالا بايد با هم زندگي کنيد، با هم کنار بياييد و خانواده خودتان را تشکيل دهيد. سعي نکنيد روابط دو نفره يا خانوادگي تان را قرباني خوب برگزار شدن مراسم و حس و حال رويايي تان بکنيد. البته که شما حق داريد از عروسي تان لذت ببريد اما عروسي يک شب است و بقيه عمر هزار شب. پس هم به فکر حساب پس اندازتان باشيد، هم به فکر روابط خانوادگي که مبادا يکي از اين دو در تب و تاب عروسي نابود نشوند.
عوضت مي کنم


به احتمال قوي، شما به اين دليل با همسر خود ازدواج کرده ايد که دوستش داشته ايد يا لااقل او را کامل، بالغ، محترم و قابل دوست داشتن ديده ايد. پس هيچ دليلي ندارد که او را تغيير دهيد. بدون شک، يک فرد بالغ به طرزي چشمگير تغيير نمي کنند پس بهترين اطمينان شما اين است که همسر خود را قبول کرده و او را به خاطر منحصر به فرد بودنش و تفاوت هايي که با ديگران دارد و نه علي رغم آنها، دوست بداريد. تلاش براي عوض کردن همسرتان فقط احساسات او را جريحه دار کرده و زندگي مشترک شما را خراب مي کند.

جنگ زرگري


براي بار هزارم مي گوييم. اينجا ايران است و شرق دنيا. در شرق دنيا نمي توانيد الگوي ازدواج غربي ها را پياده کنيد و از فاميل و آشنا ببريد چون قرار است با شازده داماد يا عروس خانم تان ازدواج کنيد. ازدواج در ميان مردم شرق دنيا، ازدواج دو نفر با هم نيست بلکه پيوند دو خانواده است. پس سعي نکنيد روابط تان را با خانواده طرف مقابل از بين ببريد.
احساس به جاي عقل


پرخاشگري و فرياد زدن و جيغ کشيدن در حل مشکل يا اختلاف نظرها به شما و همسرتان کمکي نمي کند. گفت و گوي آرام و منطقي شما را به پيش خواهد برد. اگر هنگام مجادله با همسرتان، نتوانيد خودتان را کنترل کنيد ، زندگي تان را به مخاطره مي اندازيد. پس هر کاري را که شامل اين موارد است – از استراحت در ميانه بحث تا طلب کمک به وسيله روش هاي درماني – انجام دهيد. زندگي تنها تفريح و مهماني و خوشي نيست .درخود توانايي پذيرش مشکلات بزرگ تر را داشته باشيد.
حوصله بحث ندارم


هيچ کس دوست ندارد درباره مسايل مهمي مثل کنترل مسايل مالي، راه هاي ممکن در صورت بچه دار نشدن، نحوه آمادگي براي اتفاقات پيش بيني نشده اي مثل مرگ، بحث کند. با اين حال اکنون که متاهل شده ايد، چاره اي جز صحبت درباه اين موضوعات نداريد. ازدواج شما به اين مسايل وابسته است. عاقل باشيد و در مورد تمامي اين مسايل با همسر خود صحبت کنيد. در صورت لزوم با ديگران مشاوره داشته باشيد اما اين مسايل را نا ديده نگيريد. زندگي تنها تفريح و مهماني و خوشي نيست .درخود توانايي پذيرش مشکلات بزرگ تر را داشته باشيد.

دعوا مي کنم پس هستم!جر و بحث در زندگي متاهلي پيش مي آيد. اصلا اگر پيش نيايد اشتباه است. گاهي وقت ها اين بحث ها سر موضوعاتي است که حقيقتا ارزش قهر و دعوا ندارند اما در آن لحظه شما را عصباني مي کنند و شما روي همين خشم، عصبانيت، دق دلي يا لجبازي که در خود حس مي کنيد، يک جنگ تمام عيار به پا مي کنيد. بايد ياد بگيريد که در زندگي مسائلي مهم تر از بو دادن جوراب ها و سر وقت بيرون نبردن زباله ها و نامرتب بودن آشپزخانه وجود دارد. پس بحث هاي خود را براي مسايل مهم تري نگه داريد.
حسادت هاي همسرانه


اين کاملا قابل درک است که شما مي خواهيد همسرتان متعلق به خودتان باشد، نه کار، نه دوستانش، نه باشگاه ورزشي و حتي خرده فرمايشات فاميل اما يادتان باشد که همسرتان «شما» را براي زندگي انتخاب کرده است. حسادت به افراد اطراف او يا فعاليت هاي او باعث اتلاف وقت شده و موجب اهانت به همسرتان مي شود که تصور مي کند شما به او اعتماد نداريد. اگر او هميشه قابل اعتماد بوده است، نبايد با حسادت خود حتي براي او ايجاد مزاحمت کنيد. اين براي رابطه سم است.

من همينم که هستمحالا زمان آن رسيده که بزرگ شويد. گردش شبانه رفتن با دوستان، زماني اشکال نداشت که شما مجرد بوده ايد و هيچ کس در منزل منتظر شما نبوده است. به عنوان يک فرد متاهل، انجام بعضي کارها شايسته نيست. شما مي دانيد درست و غلط چيست. پس کار درست را انجام دهيد.
منت کشي نمي کنم


زن يا شوهري که بعد از هر مشاجره بر عذرخواهي اصرار دارد، هميشه برنده است و کسي که مهر و محبت همسر خود را انکار مي کند، هيچ کار مفيدي براي زندگي مشترکشان انجام نمي‏دهد. او اجازه مي دهد غرور و روش هاي حل مشکلات و عشق و علاقه او به همسرش راه پيدا کنيد و رابطه شما به نتيجه برسد. بايد ملايم تر باشيد و راهي پيدا کنيد که مسووليت اعمال خود را به گردن بگيريد.
فعلا وقت نداريم


بايد مثل يک گل از زندگي مشترک خود مراقبت کنيد. گل، بدون آب، نور خورشيد و مراقبت هرگز رشد نخواهد کرد. بنابراين، بايد برنامه ريزي کنيد تا مدت زمان بيشتري را در کنار همسر خود باشيد. مگر آنکه بخواهيد خيلي زود فاتحه زندگي تان را بخوانيد.


فاطمه ايماني