در 9 قدمی شما


اکثر مردم در آستانه شاد بودن در زندگی قرار دارند اما نمی‏دانند که چگونه قطعاً به آن برسند. در سطور زیر می‏توانید نکات جالب توجهی را در خصوص رسیدن به شادکامی قطعی در زندگی مرور کنید که بی‏شک می‏توانند در پیشرفت زندگی موثر باشند.
1- تصمیم بگیرید که شخص موفقی باشید
همانطور که یکی از بزرگان گفته است بیشتر اوقات اکثر افراد می‏توانند بین استرس یا شادی یکی را انتخاب کنند. افراد می‏توانند انتخاب کنند که در رنج و عذاب زندگی کنند یا در راحتی و آسایش. پس آن گاه می‏توانید شادی را هم انتخاب کنند.
2- اخبار کمتری بخوانید و ببینید
حتماً شما هم از آن دسته افرادی هستید که به خواندن و دنبال کردن اخبار و حوادث هیجانی به نوعی عادت کرده‏اید. بی‏شک این کار سخت است و نمی‏توان از هیجاناتی مثل ورزش و حوادث آن دور ماند اما شدنی است. قبول کنید که در اکثر اوقات نیازی نیست که تحت استرس باشید. اصولاً دنبال کردن خبرها از آنجا که ذاتاً هیجان‏انگیز است می‏تواند موجب افزایش استرس درونی شود.
3- تمرین کنید که از مردم ممنون باشیم
هیچ‏کس نمی‏تواند به تنهایی زندگی کند و بدون حضور و تاثیر دیگران به آرزوهای خود برسد. پس چه خوب است که از افرادی که در پیشرفت و توسعه زندگی شخصی ما نقش دارند ممنون و سپاسگزار باشیم. مطمئن باشید این کار موجب افزایش سطح شخصیت شما در جامعه می‏شود و محبوبیت شما را زیاد می کند .
4- از زمان بهترین استفاده را کنید
زمان واقعاً یک طلای ناب است که هر کس از آن به درستی استفاده کند، ثروتمندترین انسان‏ها خواهد بود. از کوچک‏ترین زمان‏های به دست آمده در زندگی بیشترین بهره‏وری را داشته باشید. اگر در اتوبوس یا تاکسی برای مدت طولانی سفر می‏کنید، کتابچه کوچکی در دست گرفته و بر دانش و معلومات خود اضافه کنید.
5- وقت شناس باشید
هر کاری را در زمان و جای خودش انجام دهید. اگر چند شغل دارید بهتر است هر کدام را در جای خود یا زمان از پیش تعیین شده انجام دهید. هر گاه گرسنه شدید غذا بخورید و هر گاه نیاز به استراحت پیدا کردید، بخوابید. هیچ‏گاه در یک بازه زمانی کوچک انجام کارهای زیاد را پیش‏بینی نکنید. چون نه تنها نمی‏توانید آنها را انجام دهید بلکه برای خود و اطرافیانتان استرس ایجاد می‏کند.
6- هر روز بخندید
بی‏شک باید خنده را دوای هر دردی دانست. حتی اگر عصبانی هستید نیز با خندیدن می‏توانید به طرز قابل توجهی بر خشم خود غلبه کند. سعی کنید هر روز چند لطیفه بخوانید و گوش دهید. حتی به خود نیز بخندید. در زمانی که با دوستانتان هستید نیز خنده و خندیدن را فراموش نکنید. بر این عقیده باشید که خنده دوای رایگان برای هر دردی است.پس زمینه را برای آن فراهم کنید.
7- احساسات خود را بروز دهید
اگر به پدر و مادر یا همسر خود عشق می‏ورزید و آنها را از اعماق وجود خود دوست دارید، آن را به زبان آورید. سعی کنید در زمینه بروز احساسات، انسان برون‏گرایی باشید. اگر دوستی برایتان کاری انجام می‏دهد، از او ممنون و سپاسگزار باشید و این ابراز محبت را از خود بروز دهید. به یاد داشته باشید که ابراز دوستی خود را بروز دهید چرا که شادی را در شما ایجاد می کند .
8- سخت کار کنید
شاید بسیاری از این نکته تعجب کنند که با سخت‏ کار کردن موجبات شادی را می‏توان فراهم کرد اما این یک حقیقت پذیرفته شده است. مطمئن باشید که با سخت‏ کار کردن و ایجاد اطمینان در زندگی برای خود و اطرافیان، به صورت خودکار مقدمات شاد بودن خود را فراهم کرده‏اید چرا که کار کردن ، خود می تواند برای مواقع بیکاری تنوعی شیرین را فراهم کند ..
9- هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید
دیروز گذشته است و فردا در آستانه رسیدن. سعی کنید از دیروز تنها درس و عبرت گرفته و در عین حال بر دانش و اطلاعات خود اضافه کنید. پیشنهاد می‏کنم که خود را با این الگو که همواره یافته‏های جدید علمی و تحقیقاتی را دنبال کنید، وفق دهید. دارا بودن اطلاعات عمومی و دانسته های زیاد در اعتماد به نفس شما و نشاط شما موثر است .

دکتر فیلیپ هامبرت - روانشناس
مترجم: مهدی کیا