سالها پيش به برخي قهرمانان المپيک سيدني مجوز ساخت اماکن ورزشي داده شده بود. يکي از اين زمينها اين روزها در خيايان دهونک محل ساخت يک مجتمع تجاري پانزده طبقه براي همين قهرمان المپيکي است!

در روزهای اول هفته بود که خبر عجیبی روی خروجی سایت وزارت ورزش و جوانان قرار گرفت که در نوع خودش جالب و البته کمسابقه بود. «تعدادی از مدیران متخلف ورزشی بازداشت شدند» این خبر کوتاه در اولین ساعات روز یکشنبه اعلام میکرد که «در جهت سالم سازی محیط ورزش تعدادی از متخلفان این حوزه بازداشت شدند. دستگیری و بازداشت این افراد متخلف و مرتبط با ورزش که دارای مسئولیت نیز بودند هفته گذشته و پس از طی مراحل قانونی انجام شده است.»

به گزارش تابناک، در جزئیات بیشتری که ساعتی بعد رضا حسنیخو مشاور وزیر و مدیرکل دفتر مرکزی حراست وزارت ورزش و جوانان ارائه کرد مشخص شد که یکی از متخلفان بازداشت شده از حوزه ستادی وزارت ورزش و جوانان بودند و دو تن دیگر خارج از مجموعه مدیریتی این وزارتخانه. علیرغم اینکه هنوز هیچ اسمی از بازداشت شدگان و جرم آنها تا کنون منتشر نشده بود اما بازار گمانهزنیها و اخبار ضد و نقیض در این خصوص داغ بود. مهمترین کدی که رسانهها به صورت غیر مستقیم به آن پرداخته بودند این بود که مدیر بازداشت شده در مجموعه وزارت ورزش و جوانان یک زن است که مدیر کل یکی از معاونان خبرساز این وزارتخانه هم بود.

در میان بودن نام این معاون آقای وزیر موجب شد تا اخبار غیر رسمی از بازداشت چند ساعته وی هم سخن بگویند. موضوعی که روز گذشته از سوی دکتر سجادی یکی دیگر از معاونان وزیر تکذیب شد و ایشان بازداشت مقامات بلندپایه این وزارتخانه را در روزهای اخیر را رد کردند. به این ترتیب تنها خبر تایید شده در خصوص بازداشت مدیران ورزشی در مجموعه وزارت و جوانان به همان خانم «ف.م» یکی از مدیرکلهای این وزارتخانه محدود شد.

سناریوی اول: مورد عجیب حمیدرضا سیاسی

با این حال در میان بودن پای یکی از معاونان آقای وزیر موجب شده بود تا رسانهها گمانهزنیهای فراوانی را در خصوص علت بازداشتهای اخیر مطرح کنند. مهمترین گزارهای هم که برای پشتپرده این ماجرا وجود داشت به بازداشت عحیب و غریب و طولانی مدت حمیدرضا سیاسی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس برمیگردد. سیاسی که تا پیش از تابستان امسال جایی در جغرافیای فوتبال ایران نداشت بهیکباره با در قامت رئیس هیات مدیره پرسپولیس معرفی شد و حالا بهعنوان اسپانسر سه باشگاه لیگ برتری در یک نیمفصل نام شناخته شدهای است. با این حال بازداشت طولانی مدت او این روزها موجب ایجاد شک و شبهههای فراوانی شده است. تا جایی که با انتشار خبر بازداشت مدیران ورزشی همه نوک پیکان را به سمت او نشانه رفتهاند. با این حال به نظر میآید این ماجرا برای داستانسرای رسانهها جالب توجه باشد و شاید ریشه بازداشت مدیران در جای دیگری باشد.

سناریوی دوم: تغییر کاربری زمینهای ورزشی به تجاری برای قهرمانان

تسهیلاتی که شهرداری و سازمانهای مختلف برای ورزشکاران و قهرمانان در نظر گرفتهاند میتواند همیشه وسوسه خوبی برای دور زدن قانون باشد. تغییر کاربری زمینهایی که برای ساخت اماکن ورزشی به برخی از قهرمانان واگذار میشود به اماکن تجاری به اندازهای میتواند سودآور باشد که هرکسی را وسوسه کند. نمونه معروفش استخر یکی از مدیران سابق سرخابیهاست که به زمیناش را از محل همین تسهیلات برای ساخت استخر در اختیار گرفت و بالای استخر چند طبقه برای خودش و شرکتهایش دفتر ساخت و همان استخر هم الان کاربری خصوصی دارد تا عمومی. اتفاقی که در خصوص این پرونده هم رخ داد در همین راستا بود. سالها پیش به برخی از قهرمانان المپیک سیدنی مجوز ساخت اماکن ورزشی در متراژ بالا داده شده بود. یکی از این زمینها این روزها در خیایان دهونک محل ساخت یک مجتمع تجاری پانزده طبقه برای همین قهرمان المپیکی است. کاری که در این خصوص صورت گرفته بود همین بود که یکی از این متخلفین در مجموعه وزارت ورزش به همرا چند تن در خارج از این مجموعه در چند سال اخیر به لطایفالحیلی کاربری این زمینها را از ورزشی به تجاری تغییر میدادند. در ماههای اخیر با انجام مجموعهای از تحقیقات دست این باند رو شد تا اینکه سرانجام منجر به دستگیری سه نفر تا کنون شد و ممکن است در روزهای آینده نامهای بزرگتری به این لیست اضافه شود.

در این میان نباید نکتهای را فراموش کرد و آن هم شجاعت مجموعه وزارت ورزش و جوانان در رسانهای کردن این ماجراست. به هر حال یکی از بازداشت شدگان مدیرکل این مجموعه وزارتی است و آنها به راحتی میتوانستند این مسئله را بی سرو صدا حل و فصل کنند اما ابایی از رسانهای کردن خبر بازداشت مدیری که فروردین امسال حکمش به امضای وزیر رسیده بود نداشتند.