نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: نظریه کهکشان اندیشه " ارد بزرگ "

 1. #1
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  نظریه کهکشان اندیشه " ارد بزرگ "

  متن زیر نوشته پژوهشگر محترم جناب آقای جعفر معروفی است که همراه آن اصل نظریه نیز مطرح می شود
  برگرفته از : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]  امروز می خواهم در مورد آخرین نظریه متفکر و اندیشمند کشورمان ارد بزرگ مطالبی بنویسم .


  اگر خاطرتان باشد سال گذشته نظریه قاره کهن او نظر بسیاری را به خود جالب کرد نظریه ای که خواستار ایجاد قاره ای جدید از کشورهای : قزاقستان ، ازبکستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، افغانستان ، شمال باختری هندوستان ( سرزمین کشمیر ) ، پاکستان ، ایران ، عراق ، ترکیه ، سوریه ، لبنان ، قبرس ، جنوبی ترین بخش روسیه در میانه استراخان در شمال دریای خزر تا مرکز اکراین ، آذربایجان ، ارمنستان و گرجستان تحت عنوان " قاره کهن " می شد .


  ارد بزرگ


  او در نظریه خود به صراحت شرقی بودن این منطقه را رد کرده و پرسیده بود نقاط مشترک ما با آسیایی ها در چیست ؟
  و اینکه چین قصد تسلط بر منطقه ما را با عناوینی همچون جاده ابریشم دارد و بدین طریق می خواهد بزرگی خویش را به رخ جهانیان بکشد .
  حال آنکه از همین راه قبلا اندیشه های میترایزم و حتی شاهنامه ما را برداشت نموده و چهارصد سال پس از نوشتن شاهنامه توسط دانای توس فردوسی ، با اسمی جعلی می گویند کتاب آنهاست !.
  جالب است که بدانیم بر اساس آن اشعار هزاران فیلم رزمی تولید کرده اند که ریشه گاه همه آنها شاهنامه است . حتما نام اشعار " تانگ " را در فیلم های رزمی آنها زیاد شنیده اید تانگ نامی است که چینی ها بر رستم نهاده اند .
  البته امروزه بسیاری از تاریخ دانان چینی بر این اصل اعتراف می کنند اما...

  نگاه ارد در آن نظریه یک بطن فرهنگی نیز داشت او به داستان فرزندان فریدون اشاره کرد که فریدون پادشاه اساطیری ایران زمین ، فرزندش " تور " را به چین و شرق فرستاد و دیگر فرزندش " سلم " را به اروپا و ایران را به ایرج سپرد همان ایرجی که توسط توطئه دو برادر کشته شد .
  ارد بزرگ می گوید قاره کهن توسط سرزمینهای دیگر بلعیده شده سرزمینهایی که مراکز ثقل اصلی آنان تبار ما نیست تباری که تاریخ از وجود آن همواره روشنی و سپیدی به یادگار دارد...  و اما نظریه و ایده " کهکشان بزرگ اندیشه "
  این نظریه نوید تحولی بزرگ در آینده را برای ایرانیان می دهد .

  نظریه ارد بزرگ دقیقا در مقابل نظریه دهکده کوچک جهانی است . او در نظریه اش ثابت می کند دهکده کوچک جهانی زاییده فکر سردمداران غرب است که می پندارند با داشتن سخت افزار شبکه جهانی اینترنت می توانند آن را مدیریت نیز بنمایند .  HERBERT MARSHALL McLUHAN مک لوهان طراح اولیه نظریه دهکده کوچک جهانی

  مک لوهان طراح اولیه نظریه دهکده کوچک جهانی


  اما بقول ارد بزرگ این ابزار دیگر در اختیار آنها نیست و حرکت سریع این رسانه در درون جوامع و وجود میلیونها کاربر ، جایی برای کنترل هدفمند آن توسط ارباب قدرت باقی نگذاشته است.

  ارد بزرگ پیش بینی نموده که تعداد وبلاگها و سایتها بزودی چندین برابر جمعیت کل جهان بشود و برای هر سئوالی دهها راه حل پیدا می شود که بعضا مغایر هم هستند.
  او رشد ترجمه داده ها را باعث تشدید جریان حاضر می داند و در نهایت معتقد است رستاخیز و انقلابی در صحنه اندیشه در حال شکل گیری است.
  و در آخر بر این اصل پای می فشارد که ایرانیان بخاطر پیشینه سترگ و بزرگشان و همچنین خلاقیت و نو آوری در صحنه اندیشه می توانند پاشاهان آینده این کهکشان باشند شما رو دعوت می کنم در اینجا متن اصلی نظریه " کهکشان بزرگ اندیشه " را ببینید و بخوانید .

  " ایده کهکشان بزرگ اندیشه "

  " ایده و نظریه کهکشان بزرگ اندیشه " ارد بزرگ  سران کشورهای باختری بهمراه نخبگان آنها ، ایامی است که بر طبل ایده " دهکده کوچک جهانی " می زنند.
  آنها بر این باورند که با گسترش روز افزون اینترنت ، جهان کوچک و کوچکتر خواهد شد تا بدان جا که همگان در پهنه این دهکده به یگدیگر گره می خورند و در نهایت با مراودات بیشتر زمینه یگانگی آدمیان فراهم می شود .

  اما گواه فراوان دارم که این ایده براستی درست نیست .
  چرا که آدمی دارای انگاره های روانی گوناگونی است .
  در گذشته بسیاری از انگاره های آدمیان در مسیر زندگی می مُردند چرا که ابزاری برای رشد نداشتند .
  اما اینترنت این زمینه را بوجود آورده که آدمی بیشتر انگارهای درونی خویش را آشکار سازد .

  با این نگاه ، دیگر نمی توانید اندیشه او را در یک جا دسته بندی کنید .
  اندیشه آدمی پوسته از شکلی به شکل دیگر در می آید .
  این گونه به گونه شدنها تا درک درست از جهان و هستی ادامه می یابد .

  لذا کاربران گاهی هزار هزار وب نوشت و تارنگار اینترنتی می سازند تا در هر یک از آنها خویش را بیابند گاه خویش آسمانی و گاه خویش دیو گونه .
  پس براحتی می توان پیش بینی نمود که در آینده ایی نه چندان دور تعداد وب نوشت ها و تارنگار های اینترنتی چندین برابر شمار آدمیان جهان گردد.

  آنگاه خواهید دید برای یک ایده ، و همچنین پنداشت هزاران اندیشه سر بلند می کند که با یکدیگر همراه نیستند .

  پس در آینده شمار آرا و گوناگونی آنها چندین برابر زمان موجود می شود.

  هر آدمی این اجازه را دارد که آرای خود را در برابر اندیشه های گوناگون بیان دارد و از آن دفاع نماید .

  ایده ام بدین گونه است که ما دوران کهکشانی اندیشه را بزودی خواهیم دید نامش را می گذارم " کهکشان بزرگ اندیشه ".

  با رشد روز افزون ترجمه داده ها، این بستر با گسترشی روز افزون مواجه خواهد شد .

  در آغاز باختر بر این باور بود که با مدیریت شاکله اینترنت می تواند دهکده ای برای خود از همه کاربران جهان بسازد . بده بستان های داده ها در این پهنه را گواه این امر می دانست .

  حال آنکه این پهنه چنان گسترش شگفت آوری یافته که هیچ کدام از آنها توان نگهداری از داده های خود را نیز ندارد.

  پنداشت ها در این پهنه آنچنان رنگ به رنگ و زیاد است که نمی توان آن را مدیریت نمود.

  باید گفت وارون بر آنچه توسط باختریان گفته می شود آدمیان از یکدیگر دورتر و دورتر می گردند.
  چه کسی توان پاسخ به این پرسش را دارد که :

  آیا می توان هزاز هزار ایده و داده گوناگون را در یک دهکده ای کوچک دید؟
  دهکده کدخدایی دارد!
  کدخدای این ده کیست ؟!

  دهکده دارای همسایه گان و خویشاوندنی است که با یکدیگر دوستی دارند و به خوشبختی یکدیگر می اندیشند .
  اینترنت و جهانی سازی سرشار از رویاروی هاست .

  تا جای که بسیاری از کشورها در همین آغاز داستان از ابزار مختلف بهره می برند تا از رسوخ بعضی از فرهنگ های ناراست و ناهمگون با اندیشه میهنی خود جلوگیری کنند.

  و در آخر باید گفت : زمان رستاخیز اندیشه آدمیان فرا رسیده است پس برای پاسداشت داشته های خود باید بیشتر بدانیم ، براین باورم که نخبگان و اندیشمندان سرزمین من ایران می توانند پاشاهان کهکشان اندیشه فردا باشند.
  این سرزمین سرچشمه و رویشگاه اندیشه فرا است .

  در این ستیز بزرگ ، آنانی برنده اند که بن و پی استوارتری در دل تاریخ جهان داشته باشند و همچنین نو آوری و زایش همراه توده جوانان شان باشد .

  و سخن آخر آنکه : سرزمینی که فردوسی بزرگ را در دل تاریخ خویش دارد فرزندان برومند و خردمند برای این آورد و جنگ آسیم کم نخواهد داشت .  نظریه و ایده " کهکشان بزرگ اندیشه " ارد بزرگ

  ماخذ نظریه : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]


  :smile: :-D
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

 2. #2
  کاربر ویژه hamid192 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  9,840
  سپاس ها
  13
  سپاس شده 84 در 80 پست

  پاسخ : نظریه کهکشان اندیشه " ارد بزرگ "

  پرفسور حمید مولانا با نظر ارد بزرگ در رد نظریه دهکده کوچک جهانی هم عقیده است

  ارد بزرگ و پرفسور حمید مولانا


  با اینکه نظریه کهکشان بزرگ اندیشه ارد بزرگ تنها دو ماه است که بر روی وب سایت های گوناگون قرار گرفته اما تاثیرات آن بسرعت در حال گسترش است.
  این خود باعث شده دانشمندان علوم انسانی این نظریه را هر چه بیشتر مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهند .

  امشب مصاحبه پرفسور مولانا با مرتضی حیدری را در شبکه دو سیما مشاهده می نمودم.
  پرفسور مولانا بدون آنکه نامی از ارد بزرگ بعنوان اولین دانشمند و متفکری که نظریه دهکده کوچک جهانی را رد نموده بیاورد ، دو یا سه بار به صراحت این نظریه را رد نموده و گفتند : هیچ گاه جهان به شکل دهکده کوچک جهانی نبوده و نخواهد بود.

  البته باید جسارت پرفسور مولانا را ستود چون در حالی که بسیاری از حتی روشنفکران جامعه امروز ایران، سنگ دهکده کوچک جهانی را به سینه می زنند ایشان نیز به طیف مخالفین این نظریه پیوسته اند.
  اما بطن نظریه ارد بزرگ تنها مخالفت با این نظریه نبود .

  ایشان بر این باور است که مردم جهان با بدست آوردن ابزار رسانه ای قدرتمند در قالب اینترنت ، خود تبدیل به ستارگانی در عالم رویدادهای بشری گشته اند ارد بزرگ معتقد است با رشد ترجمه داده ها این سرعت بسیار بیشتر نیز خواهد شد .
  و در واقع آینده افکار مردم جهان نه تنها حالت تمرکز و همگرایی به خود نمی گیرد بلکه دچار گسترشی مهار ناشدنی و پراکنده گی نیز خواهد شد.
  ارد بزرگ بصراحت پیش بینی نموده اند که در آینده ای نه چندان دور تعداد وب سایت های اینترنتی چندین برابر جمعیت کره زمین خواهند شد . و این بدان معناست که برای هر سئوال دهها پاسخ می توان یافت پاسخ هایی که گاها با یکدیگر متضاد هم هستند .
  این بدان معناست که تفکر نه تنها به سوی نظامی واحد در حرکت نیست بلکه هزار مسیر گوناگون پیش روی خود خواهد دید .

  مک لوهان کانادایی با نظریه دهکده کوچک جهانی خود ، عملا سعی داشت بگوید ارتباطات بیشتر مسیر ها را کوتاه تر و افکار را به یکدیگر نزدیک می سازد.  حال آنکه اینترنت نه تنها به یک شاهرا مبدل نشده بلکه جای خود را به میلیارد ها موی رگ کوچک و در هم تنیده داده است . کسی بدرستی نمی تواند بر این داده های نا همگون رهبری کند .

  البته ارد بزرگ نظریه خود را در تاریکی راه نمی کنند ، ایشان معتقد است
  سرزمینهای که دارای پیشینه فرهنگی و تاریخی بیشتری هستند و در عین حال جوانان خلاق و نو آور در اختیار دارند آنان پادشاهان کهکشان بزرگ اندیشه آینده هستند ...  ارد بزرگ طراح نظریه کهکشان بزرگ اندیشه ، این نظریه در واقع رد نظریه مک لوهان نظریه پرداز کانادایی و طراح نظریه دهکده کوچک جهانی است .  متن از : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] :smile: :-D
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]� -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] -+- [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]/

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •