نگاهی به لباس های ورزشی و اسپرت که بر تن مبارک تان می کنید بیندازید،

اگر از قشر مرفه باشید نام یک مارک و برند معروف را بر روی لباس تان می بینید،
اما اگر از جنس نویسندگان عزیز جیم باشید از کل این دنیا فقط یک «برند» را می شناسند آن هم از نوع پایان نامه نویس اش
و دیگر هیچ! به هر حال نخریدیم لباس مارک دار ولی بالاخره دیدیم تن مردم!
به همین دلیل در این مطلب می خواهیم به رقابت داغ و البته پرسود این مارک های معروف ورزشی بپردازیم.

البته همین جا اعلام کنیم هرگونه شباهت و رابطه این برند با آن برند را رد می کنیم! با ما همراه باشید...


● یک صنعت پول ساز بیخ گوش مان
صنعت پوشاک به دلیل سهم بالای خودش در گردش اقتصادی و مالی در همه کشورهای جهان جزو ۵ صنعت اول پولساز دنیا
قرار دارد و حالا اگر این صنعت در کنار دنیای ورزش قرار گیرد که از منظرهای مختلف یک برگ برنده و یک قطب قوی اقتصادی است،
دیگر می شود پول ساز در حدی که از پارو چه عرض کنیم از برج میلاد نیز بالا برود.

تیم های صاحب برند و نام معتبر برای خود لباس تولید می کنند و هر لباس برند دار تا ۷۰ دلار در سرزمین خودی و البته غیر خودی نیز به فروش می رسد.
شاید یک لباس معمولی تنها ۵ دلار ارزش داشته باشد اما نام یک برند برای او سود کلانی را تا چندین برابر همراه خواهد داشت و با هر بازی میلیون ها پول از جانب تماشاگر و خرید و فروش لباس ها به حساب صاحبان برند واریز می شود.
اکثر برندها در تجارت لباس ورزشی و شانه به شانه با هم رقابت می کنند تا بتوانند بازار خود را گسترش دهند و بر بازار حاکم شوند. در ادامه چند مارک اول جهان ورزش را با میزان فروش و سود سالیانه آن ها بررسی خواهیم کرد تا متهم به تبلیغات نشویم. به هر حال هر چه نباشد این مارک ها، برندهای مشهور جهانی هستند و نیازی به تبلیغات ما ندارند.


● آدیداس | adidas

یکی از بزرگ ترین و قدیمی ترین تولید کننده های آلمانی لباس و وسایل ورزشی در دنیاست که سال ۱۹۴۹توسط آدولف داسلر اولین گام های آن با ساخت کفش های ورزشی برداشته شد و پس از استقبال خوب از محصولاتش به فکر انتخاب یک نام خوب برای تولیدات خود افتاد و از آن جایی که بچه های محل و اقوام و آشنایان او را «آدی» صدا می کردند «ایناسم» را به اول فامیل خود چسباند و شد آدیداس! و علامت آن را نیز از شکل کلی کفش گرفت. این شرکت در حال حاضر شامل چند شرکت کوچک تر است که عبارت اند از شرکت «ریبوک» که لباس ورزشی تولید می کند و نیز شرکت «تیلور مید» و«مکس فلی» که توپ و وسائل گلف را تولید می کنند. امروزه آدیداس در اکثر کشورهای دنیا دارای شعبه و نمایندگی است و کارمندان این شرکت بیش از ۱۳ هزار نفر هستند. آدیداس در اکثر رقابت ها و تورنمنت های معتبر جهانی مانند المپیک به عنوان یکی از حامیان اصلی حضور دارد و نیز تولید توپ های جام جهانی ۲۰۰۶و ۲۰۱۰ و نیز یورو ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ نیز بر عهده این شرکت بود؛ سود خالص این شرکت بزرگ درسال ۲۰۰۹ چیزی بالغ بر ۱۰ میلیارد و ۳۸ میلیون یورو عنوان شده است.

● نایک | nike

برند نایک که تیک معروف آن همیشه برای ما یادآور لباس و وسایل اسپرت ورزشی است، متعلق به کشور آمریکاست و سال ۱۹۶۴در ابتدا با نام Blue Ribbon Sport آغاز به کار کرد و پس از ۱۴ سال فعالیت به نام نایک که نام الهه پیروزی در یونان است تغییر برند داد و در حقیقت برای کم کردن روی آدیداس آلمانی وارد میدان شد و به کار خود ادامه داد. در حال حاضر مارک نایک به تنهایی ۷/۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد که دارای زیر مجموعه های آمبرو و کانورس است و آن ها نیز مشغول تولیدات ورزشی هستند. سال ۲۰۱۱، تعداد کارمندان این شرکت، ۳۸ هزار نفر اعلام و میزان درآمد آن نیز۸۶۱/۲۰ میلیارد دلار اعلام شده است.

● پوما | puma

همگی ما حتما آن یوزپلنگ سیاه معروف را دیده ایم و معنی واژه پوما در زبان های اروپایی به معنی همان یوزپلنگ آمریکایی است که دارای سرعت بالایی است. این برند که مانند آدیداس زاده کشور آلمان است امروزه توانسته است در کنار مارک های بزرگ اسپرت مانند نایک و آدیداس جای خوبی برای خودش باز کند. این شرکت سال ۱۹۲۴ توسط رادولف داسلر برادر همان آقای آدی داسلر بنیانگذار آدیداس راه اندازی شد و در ابتدا فقط کفش ورزشی مرغوب اما نه چندان گران تولید می کرد تا جایی که فروش آن نسبت به آدیداس بیشتر شد و حال برادر خود را گرفت اما در ۱۹۴۸ نام این شرکت به پوما تغییر کرد. در حال حاضر پوما دارای بیش از ۳ هزار کارمند در سراسر جهان است که محصولات خود را از طریق نمایندگی های رسمی خود در ۸۰ کشور جهان عرضه می کند؛ درآمد این شرکت هرساله رو به رشد است، برای مثال سال ۲۰۰۳ میزان سود پوما ۲۴۰/۱ میلیون یورو اعلام شده بود و این سود سال ۲۰۰۷ به ۲ میلیارد و ۳۷۳ میلیون یورو افزایش یافته است.

● آل اشپورت | uhlsport

یک کارخانه تولید تجهیزات فوتبالی در آلمان است که سال ۱۹۴۸شروع به تولید لباس های دروازه بانی کرد و در حال حاضر نیز این شرکت دست کش دروازه بانی، ساق بند، لباس تمرین و لباس بازی نیز تولید می کند و نکته جالب است که در ایران توانسته جایگاه خوبی پیدا کند و تا به حال تیم هایی مانند تیم ملی فوتبال، پرسپولیس، استقلال، راه آهن و ابومسلم را حمایت کند و لباس های آن ها را تولید کرده است. هم چنین قرار است سومین کارخانه این برند پس از آلمان و فرانسه در ایران و جزیره قشم احداث شود و ادعا دارد که می خواهد با کیفیت خود به جنگ این مارک ها برود. با تمام این حرف ها قرار نیست که با خریدن یک تی شرت یا شلوار آدیداس ذوق مرگ شویم که لباس مارک دار خریده ایم زیرا این ها لباس هایی هستند که اجناس درجه چندم خود را به ایران می فرستند به طور مثال وسایل آدیداسی که در ایران موجود است اغلب ساخت ویتنام یا مالزی است که تحت مجوز شرکت آدیداس (در آلمان) است و با این حال این شرکت های بزرگ تولیدکننده لوازم ورزشی مانند یک مافیای برند به برندهایی که از خودشان پایین تر هستند اصلا اجازه نمی دهند قد علم کنند و به سطح آن ها برسند. اگر این روزها سری به نمایندگی این برندها بزنید از همان لحظه ورود متوجه می شوید که وارد یک منطقه ممنوعه شده اید زیرا رقم و قیمت یکی از اجناس آن ها به سختی به اندازه جیب شما یا پدر عزیز می رسد البته اگر پیش از آن به سایت رسمی به طور مثال آدیداس نگاه بیندازید شاید قیمت یک جفت جوراب آن ۸ یا ۹ دلار یا به عبارتی حدود ۱۸ هزار تومان برای ایران مشخص شده باشد اما همان جنس در فروشگاه ایران تا قیمت ۴۰ هزار تومان نیز پیدا می شود یا کفش های آن زیر ۱۱۰ هزار تومان عمرا پیدا شود یا حتی کلاه های ورزشی پوما که باید ۲۰ دلار در ایران به فروش برسد برچسب ۶۰ هزار تومانی بر آن ها نصب شده است.---------------
روزنامه خراسان