[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]ورزشکاران پیوسته در جستجوی هر مزیتی هستند که به آنها در راستای بهبود عملکرد شان کمک کند.
در مورد اینکه پوشش می تواند بر عملکرد یک ورزشکار تاثیرگذار باشد، راه های مختلفی هست. یک دونده ممکن است که از مزایای فیزیکی پوشش،
از آخرین فن آوری بالای کفش استفاده کند، یا یک ورزشکار ممکن است درکی از حاشیه روانی بر رقیبان خود با پوشیدن رنگ خاص بدست آورد. مانند زمانی که تایگر وودز در روز پایانی مسابقات گلف، قرمز می پوشد.

فیزیکی


در بعضی از ورزش ها تفاوت بین برد و باخت می تواند پایین آمدن کسری از ثانیه باشد. دوچرخه سواران، اسکی بازان و ورزشکاران دیگر که با زمان مسابقه می دهند، به دنبال لباسی هستند که آئرودینامیک تر باشد و رکورد زمانی شان را پایین تر بیاورند. آرامش نیز نقشی کلیدی دارد. پوشیدن لباسهایی که اندازه هست، به ورزشکار این اجازه را میدهد که به طور طبیعی حرکت کند. متشابها طراحی لباسی که رطوبت را جذب و از بدن دور می کند، مزیتی برای عملکرد ورزشکار است.
روانیگهگاهی انتخاب یک رنگ خوش یمن برابر با موفقیت است. جولای ۲۰۱۰، نشریه ی علوم روانشناختی، پژوهشی را توسط لیسان دامیش و همکارانش در بخش روانشناسی دانشگاه کلن آلمان به انجام رساند. این پژوهش نشان داد که افسون یک شانس خوب می تواند به شخص کمک کند تا اعتماد به نفس اش را در توانایی اش افزایش دهد. کارشناسان نتیجه گیری کردند که افسون شانس خوب و گفته های مرتبط با شانس خوب می تواند به عملکرد کمک کند.

ادراک

آنچه که یک ورزشکار می پوشد، می تواند بر ادراکش از خود و دیگران تاثیر بگذارد. مهاجمان اوکلند از یونیفورم سیاه استفاده کردند تا شهرتی تهدیدآمیز در سراسر ان اف ال بسازند. تایگر وودز به طور سنتی در روز پایانی مسابقات گلف قرمز می پوشد. در اکتبر سال ۲۰۰۹، یک طرفدار جوان در وب سایتش سؤال کرد که چرا او قرمز می پوشد؟. تایگر پاسخ داد که مادرش معتقد است که رنگ قرمز قدرتمند است.
رنگ ها


رنگ ممکن است بیشتر از تاثیر بر عملکرد ایفای نقش کند. مقاله ای در ۱۵ آگوست سال ۲۰۰۸، در بخش اخبار و گزارش جهانی ایالات متحده منتشر شد که توسط نوربرت هانجمان از دانشگاه ماستر انجام شده بود. در مسابقاتی که ضبط شده بود، داوران تکواندو نشان داده شدند با یکی از رقابت کننده ها که قرمز به تن داشت. پژوهش نتیجه گیری کرد که مقامات به کسانی که رنگ قرمز می پوشند، ۱۳ درصد بیشتر نسبت به رقیبان اش امتیاز می دهند.

----------------------------------------------

نویسنده: گ. مکنال، آگوست، ۲۰۱۰.


ترجمه: نسرین طوبی – کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی

منابع: