[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اشتباه متداوتناسب اندام
فکر می کنید تمام واقعیت ها را درباره تناسب اندام می دانید. ممکن است تعجب کنید که بفهمید بسیاری از آنها
در صورتی که به نظر صحیح می رسند، درواقع اشتباه های متداول هستند.افتادن در دام بسیار ساده است:
یکی از همراهان ورزشی شما نکته ای درباره تمرینات بدنی می گوید و شما آن را برای چند نفر دیگر که می شناسید،
بازگو می کنید. یک روز وقتی شما در باشگاه مشغول تمرین هستید، دوباره آن را از دهان فرد دیگری می شنوید
و مطمئن می شوید که قضیه صحت دارد.


اما متخصصان می گویند که در دنیای تناسب اندام، باورهای غلط بسیاری وجود دارد که ممکن است مانعی بر سر راه ورزش کردن باشند. بعضی از این باورها مضر نیستند اما خیلیهای دیگر میتوانند مضر باشند. آنها میتوانند باعث شوند که تمرینات ورزشی خنثی شوند و به نتیجهای که هدف کار است نرسند و یا حتی ممکن است به ایجاد بعضی از آسیبهای ورزشی منجر شوند.

علت اینکه این باورها جان می گیرند، این است که عکس العمل بدن هر یک از ما نسبت به حرکات ورزشی تا حدودی متفاوت است. به همین دلیل کاری که برای یک نفر مناسب است، ممکن است برای نفر دیگر مناسب نباشد.
در این وضعیت گاهی شما مجبورید ورزشهای مناسب برای خودتان را پیدا کنید؛ حرکاتی که به درد شرایط شما میخورد.
به گفته متخصصان، بعضی از این باورهای غلط درباره تناسب اندام باید کنار گذاشته شود. هر چه سریعتر این کار انجام شود، بهتر است.
برای پیدا کردن راه سالمتر، متناسبتر با سلامت و لذتبخشتر، بعضی از این باورها را با هم مرور میکنیم:

1- دویدن روی تردمیل در مقایسه با دویدن روی آسفالت یا پیادهروی، فشار کمتری بر زانو وارد میکند.
دویدن، یکی از حرکات ورزشی فوقالعاده است اما ممکن است زانو را تحت فشار قرار دهد چون نیروی وزن بدن شما است که به مفاصل فشار وارد میکند و این نیرو ثابت است. فرقی نمیکند که شما روی تردمیل بدوید یا روی آسفالت و پیادهرو.
بهترین روش برای کاهش فشار بر زانو این است که شما ورزشهای متنوعی انجام بدهید. اگر شما دویدن را با سایر فعالیتهای ورزشی قلبی همراه کنید (به طور مثال کار روی دوچرخه ثابت) میتوانید فشار را روی زانوها کم کنید و سالها توانایی دویدن را حفظ کنید.


2- انجام درازنشست یا کار با ماشین ورزش شکمی باعث میشود از شر چربیهای شکم خلاص شوید.

هر ایده برآمده از رویاهای شبانه را باور نکنید.


ابزارهای دراز و نشست ممکن است به شما در تقویت عضلات قسمت میانی کمک کند و در مجموع ترکیب بهتری در اندام شما به وجود آورد. برای اینکه بتوانید عضلات شکم خود را ببینید، باید حرکاتی را انجام دهید که درصد چربی کل بدن را کاهش دهد. اگر شما موفق به انجام این کار نشوید، عضلات شکمی خود را نمیتوانید ببینید.

اما آیا دراز و نشست و نرمش های شکمی میتوانند شکم بزرگ شما را کوچک کنند. متخصصان میگویند خیر، شما نمیتوانید فقط چربی قسمتهایی را که انتخاب میکنید، بسوزانید. بنابراین دراز و نشست فقط شما را به هدف کاهش وزن در آن ناحیه مورد نظر نمی رساند. شما برای سوزاندن چربی باید برنامه ورزشی شامل دو صورت نرمش های قلبی و تمرینات قدرتی را با هم ترکیب کنید. این ترکیب حرکات به کاهش چربی در تمام بدن کمک میکند که قسمت مورد نظر شما هم جزیی از این کل است.3- ورزشهای آیروبیک سوخت و ساز شما را چند ساعت پس از اتمام ورزش در سطح بالا نگه میدارد.

این عبارت تا حدودی درست است اما مقدار کالری مصرف شده احتمالا به آن میزانی که شما فکر می کنید، نیست.

متخصصان می گویند با اینکه سرعت سوخت و ساز شما پس از این حرکات تا حدودی افزایش می یابد اما این مقدار از نظر آماری واجد ارزش ویژه ای نیست. در حقیقت این نرمش ها تنها 20 کالری در روز بیش از مقدار معمول آن مصرف می کند.


با اینکه بعد از ورزشهای قدرتی مقدار خیلی کمی سوخت و ساز بدن بالا میرود اما این مقدار هم قابل توجه نیست. بنابراین زیاده روی این مصرف کالری حساب نکنید.[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]


4- ورزش یکی از فعالیتهای عالی برای کاهش وزن است.

با اینکه ورزش برای افزایش ظرفیت تنفسی ریه ها، تونوسیته عضلات و حتی کمک به برطرف کردن فشارهای اضافی است
اما واقعیت تعجب آور این است تا زمانی که شما در یک روز چند ساعت شنا نکنید، ممکن است به کاهش وزن شما کمک نکند.


چون حالت شناوری بدن شما را احاطه میکند، شما نمی توانید به همان شدتی فعالیت کنید که می گویند فعالیت در استخر آب گرم معادل دویدن است. به علاوه خیلی معمول است که شما زمانی که از آب بیرون میآیید، احساس گرسنگی زیادی کنید. همین مساله ممکن است، باعث شود شما بیش از حد معمول بخورید. بنابراین حفظ رژیم غذایی برایتان سخت تر خواهد شد.


5- یوگا به بهبود تمام انواع دردهای پشت کمک میکند.

واقعیت این است که یوگا به کاهش دردهای ناحیه پشت کمک میکند اما این مورد شامل انواع این دردها نمی شود.

اگر دردهای شما مربوط به عضلات قسمت پشتی بدن باشد، کششهای یوگا و بعضی از حرکات آن میتواند کمک کننده باشد. همچنین یوگا در تقویت قوای ذهنی موثر است؛ عاملی که در بسیاری از افراد به رفع دردهای ناحیه پشت میکند. اگر درد ناحیه پشت مربوط به عوامل دیگر باشد (مشکلاتی مثل التهاب یا در رفتگی دیسک) یوگا نه تنها نمیتواند در کاهش درد موثر باشد بلکه در بعضی موارد حتی ممکن است به شما آسیب رسانده و باعث شود که دردها شدت هم پیدا کنند.

اگر شما به این دردها مبتلا هستید، برای انتخاب حرکات ورزشی حتما با پزشک خود مشورت کنید.6- اگر حرکات ورزشی عرق شما را درنیاورد، شدت حرکات کافی نبوده است.

عرق کردن همیشه نشانه وارد شدن فشار نیست، بلکه روشی است که بدن برای خنک کردن خود استفاده میکند.
ممکن است شما مقدار قابل ملاحظهای انرژی مصرف کنید بدون اینکه عرق کرده باشید. به طور مثال، پیاده روی با
حرکات ساده کاهش وزن را امتحان کنید.7- هنگام ورزش زمانی که هنوز احساس می کنید حال شما خوب است، نشان میدهد که به اندازه کافی حرکات را
انجام نداده اید.یکی از بزرگترین اشتباهاتی که مردم در آغاز یا بازگشت به یک برنامه ورزشی دچار آن می شوند، این است که می خواهند به سرعت حداکثر شدتی را که میتوانند در حرکات خود ایجاد کنند. علت آن این است که ما هنگام ورزش احساس میکنیم حالمان خوب است.

درواقع شما فقط یکی دو روز بعد احساس خواهید کرد که به حد افراط و بیش از توان خود ورزش کرده اید.
اینکه چقدر شما در حین انجام حرکات احساس راحتی و خوبی میکنید، مهم نیست. شما به هیچ عنوان نباید حجم فعالیت قبلی خود را دو برابر کنید. اگر در همان زمان مشکلی احساس نکنید، زمانی که مشکلات را احساس کنید ممکن است دوباره ورزش کردن را کنار بگذارید.


8-ماشینهای ورزشی راه ایمن تری برای ورزش کردن هستند زیرا تمام مدت شما می توانید به روش درست با آن کار کنید.

با اینکه ممکن است یک ماشین ورزشی به طور خودکار بدن شما را در وضعیت درست قرار دهد و شما تمام حرکات را به درستی انجام دهید اما این اتفاق زمانی میافتد که ماشین برای وزن و قد شما به درستی تنظیم شده باشد.


در این مورد شما به یک مربی یا کسی که تشخیص بدهد کدام وضعیت ماشین متناسب با شرایط شماست، نیاز دارید.
در غیر این صورت احتمال اینکه شما اشتباهاتی در شکل و انجام حرکت داشته باشید و نیز در معرض آسیب هایی قرار بگیرید که احتمال آنها هنگام انجام حرکات بدون هیچ وسیلهای یا با وسایلی که برای همه اوزان استفاده میشوند، وجود دارد.9- اگر میخواهید به فواید حاصل از انجام حرکات ورزشی دست پیدا کنید، باید آنقدر ورزش کنید تا احساس درد داشته باشید.
از میان تمام شایعههای بالا، تمام متخصصان هم عقیدهاند که اعتقاد «درد نداشتن مساوی بیفایده بودن» به صورت بالقوه مضرات زیادی را ایجاد میکند.


ممکن است شما یکی دو روز بعد از انجام حرکات، دچار کوفتگی باشید اما این مساله کاملا با احساس درد هنگام انجام حرکات متفاوت است. یک فعالیت برای تناسب اندام به هنگام انجام شدن نباید آزار دهنده باشد. در صورتی که شما هنگام اجرای حرکتی احساس درد میکنید یا حرکت را اشتباه انجام میدهید و یا اینکه آسیبدیدگی داشتهاید، متخصصان حرکات ورزشی توام با درد را به هیچوجه توصیه نمی کنند. آنها توصیه می کنند در چنین شرایطی اگر احساس درد داشتید، حرکت را متوقف کنید، کمی استراحت کنید و ببینید آیا درد برطرف می شود یا خیر. اگر برطرف نشد یا اینکه دوباره شروع شد یا اینکه با شروع حرکات، افزایش پیدا کرد حتما به پزشک مراجعه کنید.
--------------------------------
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]