معضل سوء مصرف داروهای غیرمجاز یا دوپینگ به طور روزافزونی افزایش یافته و مشکلات زیادی برای ورزش کشور و از آن مهمتر سلامت ورزشکاران جوان که قسمت اعظم آنها را مردان تشکیل میدهند، به بار آورده است.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت:

دوپینگ در ایران با مشکلات خاصی همراه است که از آنجمله میتوان به عدم مشاوره ورزشکاران با افراد مطلع و اخذ اطلاعات غلط از افراد ناآگاه و سودجو، شیوع بالای مصرف دارو در ورزشکاران آماتور، استفاده از داروهای غیرمتناسب با نوع ورزش و داروهای پرعارضه و استاندارد نبودن مكملهای ورزشی در کشور اشاره کرد.


دکتر فرزین حلبچی ادامه داد: با توجه به شیوع بالا و خطرات مصرف داروهای غیرمجاز برای سلامت مردان، بايد به عوارض جانبی داروهای پرمصرف در کشور یعنی استروئیدهای آنابولیک ، محرکها ، هورمون رشد و داروهای ادرارآورتوجه ويژه اي شود.

وی درباره عوارض جانبی استروئیدهای آنابولیک ابراز داشت: استروئیدهای آنابولیک از مشتقات هورمون مردانه تستوسترون هستند که در ورزشکاران با هدف افزایش وزن، حجم و قدرت عضلات مورد سوء استفاده قرار میگیرند.بعضي از عوارض جسماني و روانی سوء مصرف اين تركيبات در بين دو جنس يكسان و مشترك است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: عوارض استفاده از اين دارو شامل مواردي همچون عوارض قلبی عروقی، افزایش فشار خون، تجمع آب در بدن، افزایش خطر تشکیل لخته در بدن، افزایش چربی بد و کاهش چربی خوب خون، افزایش غلظت خون، اختلال در عضله قلب، به هم خوردن ریتم طبیعی قلب، افزایش خطر سکته قلبی و خطر مرگ ناانی است.

بنابراين با توجه به عوارض جانبی متعدد و خطرناک داروهای غیرمجاز و عدم دستیابی ورزشکاران به فواید مورد انتظار، استفاده از این داروها جنبه های مهمی از سلامت مردان را چه در زمان مصرف و چه سالها پس از مصرف، مورد تهدید قرار میدهند و ورزشکاران باید از مصرف این مواد خطرناک خودداری کنند.