اگر تصمیم دارید سوخت و ساز بدن تان را افزایش دهید، بهتر است ورزش های زیر را به خاطر بسپارید:

پیاده روی سریع
[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] از جمله [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]هایی است که اگر با شدت و مدت مناسب انجام شود، نقش تعیین کننده ای در افزایش روند سوخت و ساز بدن شما ایفا می کند.

به طور کلی، سرعت انجام پیاده روی باید به اندازه ای تنظیم شود که در آن، فرد قادر به اتمام جمله اش، در حد 3 تا 4 کلمه، باشد.

دو استقامت یا نیمه استقامتی
دویدن به واسطه ی فعالیت حجم زیادی از عضلات، تاثیر قابل ملاحظه ای در افزایش متابولیسم بدن دارد. انجام این [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]با شدت متوسط،
که فرد قادر به ادامه این روند به مدت 30 دقیقه باشد، توصیه می شود.

دوچرخه سواری استقامتی
چنانچه پیشتر هم تاکید شد ورزش [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] نیز باید با شدت متوسط انجام شود.

شنای استقامتی یا نیمه استقامتی
حین [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]کردن حجم زیادی از عضلات دست و پا به طور هماهنگ فعال می شوند.


کوهنوردی
ورزش [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]که علاقه مندان زیادی بین گروه های مختلف دارد، موجب افزایش سوخت و ساز بدن می شود.
البته توجه به وضعیت سلامت [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید](به ویژه اندام تحتانی) پیش از شروع این ورزش مفرح توصیه می شود.
حین انجام ورزش های فوق با شدت متوسط و مدت زمان حداقل 30 دقیقه، چربی به عنوان منبع اصلی انرژی مصرف می شود،
در نتیجه مقدار زیادی چربی در روند افزایش متابولیسم بدن می سوزد اما موردی که اغلب مشاهده می شود، این است که اکثر افراد
خیلی زود از یکنواختی ورزش های هوازی خسته شده و آن را کنار می گذارند. از این رو، تاثیر قابل توجه این ورزش ها، به ویژه در افزایش
سوخت و ساز چربی با انجام مداوم این فعالیت ها، حداقل به مدت 30 دقیقه ایجاد می شود.
چنان چه فرد در ابتدای شروع [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]، قادر به انجام این گروه از فعالیت ها به مدت 30 دقیقه نیست، می تواند فعالیت خود را
در 3 نوبت 10 دقیقه ای انجام داده و به تدریج، این مدت زمان ورزش را به حد مطلوب برساند.
در 10 دقیقه ی ابتدایی ورزش های استقامتی، گلیکوژن(قند) به عنوان منبع اصلی انرژی مورد استفاده قرار می گیرد و با افزایش زمان تمرین ها
و اتمام ذخایر قند کبدی، به تدریج چربی به عنوان سوخت اصلی بدن مصرف می شود. بنابراین چنان چه ورزش هوازی را با هدف افزایش

سوخت و ساز بدن به ویژه کاهش چربی های اضافی بدن انجام می دهید، لازم است که 3 تا 5 روز در هفته به مدت 30 تا 60 دقیقه

(به صورت مداوم و پشت سر هم) ورزش های یاد شده را به انجام برسانید.


-------------------

نقل از سايت تبيان :
[size=x-small]دکتر هاله دادگستر - متخصص پزشکی ورزشی[/size]