نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: سنگ نگاره های کوه کفتر لو شهریار

 1. #1
  کاربرسایت Shahriariha آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۷-۱۷
  نوشته ها
  243
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  سنگ نگاره های کوه کفتر لو شهریار

  سنگ نگاره های کوه کفتر لو شهریار در بررسی های باستان شناسی شهرستان شهریار در سال 1380 مجموعأ 75 اثر باستانی و تاریخی شناسایی شد. از این تعداد 15 اثر به دوران پیش از تاریخ ، 4 اثر به دوران تاریخی و 56 اثر به دوره اسلامی تعلق دارد. بدیهی است که این رقم شمار دقیق و کامل آثار مذکور نیست . چه بسا بقایا و نشانه های سطحی و زیر سطحی دیگری وجود داشته باشد که با کشفیات اتفاقی یا طی بررسی ها و مطالعات آینده بتوان به وجود آنها پی برد. همچنین آرا و دیدگاه های پژوهشی را باید در طبقه بندی ، نگرش و از لحاظ آثار در گزارش تدوین شده دخیل دانست . در هر حال از مجموع آثار شناسایی شده بر اساس تقسیمات داخلی شهرستان شهریار 148 اثر در بخش ملارد، 25 اثر در بخش مرکزی و 2 اثر در بخش قدس قرار دارد.1 وقتی به 75 نمونه آثارتاریخی سال یابی شده محوطه های شهریار نگاه می کردم و در ستون آثار جایی برای سنگ نگاره های کوه کفتر لو دیدم ، بسیار شادمان و متعجب شدم که نام و اثری از سنگ نگاره هایی که چون ماه بر تارک و فراز دشت حاصل خیز شهریار می درخشند ، از دید و نظر صاحب نظران تیز بین دیرینه شناس مکتوم نمانده است. سنگ نگاره های کوه کفتر لو همچون دیگر نمونه های موجود درایران ، نمادی از همبستگی ملی ایران در اعصار پیش از تاریخ ایران بوده است.

  نمونه هایی که دانشمندان دیرینه شناس مشهور جهان همچون پرفسور مارسل اوت و لوروا گوران قدمت بعضی از آنها را بین 9 تا چهل هزار سال تخمین زده اند . در این شرایط است که انسان به مهجوریت سنگ نگاره های ایران پی می برد. منطقه شهریار قدمتی ورای آثار ذکر شده دارد کما اینکه در سال یابی کارشناسان آثار باستانی در رده بندی وتعیین قدمت سنگ نگاره ها، به پیش از تاریخ آنها اشاره شده است. در آینده ارزش هنری و تاریخی سنگ نگاره های کوه کفترلو در نزدیکی روستای دولت آباد بیشتر هویدا خواهد شد واین یک کار بی نظیردر ایران است که فرمانداری شهرستان شهریار انجام داده است.

  ! - ردیف ۹ فهرست بناها و آثارتاریخی ُ فرهنگی ـ فرمانداری شهریار - فرشید مصدقی ُ عضو هیات علمی

  از کتاب : موزه های سنگی. هنرهای صخره ای (سنگ نگاره های ایران ) پژوهش نگارنده

  خوشبختانه متوجه شدیم که در تاریخ 21-مرداد-1386 توسط دوتن از باستان شناسان معروف ایران بنامهای آقایان: دکتر پرویز رجبی و دکتر رضا مرادی غیاث آبادی پژوهشی برآن سنگ نگاره ها انجام شده است ، موفق شدیم گزارش آنها بیابیم و عیناً در زیر بیاوریم ، خوشبختانه آرزوی دیرینه ای که در پژوهش سال 80 طالب آن بودیم محقق شده .

  صخرهکندهای کفترلی دومین سنگنبشته نویافته به خط هندسی در ایران

  رضا مرادی غیاث آبادی(مصاحبه خانم طاهره رحیمی از خبرگزاری میراث فرهنگی )
  دومین کتیبه صخرهای به خط هندسی به همراه شمار فراوانی از نگارههای شکارچیان، جانوران اهلی و شکاری در دشت اخترآباد شهریار شناسایی شده است. (در باره آشنایی با خط هندسی و نخستین کتیبه صخرهای بدست آمده از این خط بنگرید به گزارش مقدماتی «سنگنبشته کنچرمی»). مدتی پیش، آقای رحیمی (مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهریار) از پیدایی نگارکندهایی در شهریار باخبرم کرد و سپس از روی لطف مرا به دیدار آنها برد. پس از دیدار و بررسی این صخرهکندهای آکنده از نگارههایی که نمونههای مشابه فراوانی از آنها در نواحی گوناگون دیده میشود، به وجود چندین نشان ویژه خط هندسی که در سنگنبشته کنچرمی نیز دیده شده بود، پی بردم و به این ترتیب دومین کتیبه صخرهای به این خط در ایران شناسایی شد. کوه کفترلی (کفترلو) در شهریار به خاطر در برداشتن کتیبهای باستانی که تنها یک نمونه مشابه با خود را در سراسر کشور دارد، دارای اهمیتی ویژه است که لازم است تا با مطالعاتی فراگیر به بررسی و معرفی آن پرداخت. صخرهکندهای کفترلی در 35 درجه و 37 دقیقه شمالی، 50 درجه و 40 دقیقه شرقی، با ارتفاع 1303 متر از سطح دریا و حدود 30 متر از سطح عمومی دشت، در دامنه جنوبِ جنوب شرقی کوهی به همین نام در شمال قلعه و روستای متروکه احمدآباد و در فاصله حدود ده کیلومتری شرق اخترآباد شهریار قرار دارند. چشمانداز عمومی منطقه، دشت حاصلخیزی با حدود سی رشته قنات و بازماندههای روستاها و قلعههای فراوانی است که تقریباً تمامی ساکنان آن از منطقه کوچ کردهاند. این دشت در گذشته ناحیهای آبادان و سرسبز بوده که خشکرودهای فراوان در پیرامون کوه کفترلو بازماندهای از چشمانداز خرم روزگاران باستان است. سرسبزی منطقه بخصوص وامدار آبهای زیرزمینی فراوان که گاه تنها در عمق دو متری زمین هستند، میباشد. در فصل بهار، دشت اخترآباد بخاطر رویش گونههای فراوانی از گلها و گیاهان خودرو و از جمله گل شقایق، به دشت شقایقها معروف شده است. کوه کفترلی از نوعی «تله سنگ» و سنگهای آذرین درونی که شباهت زیادی به سنگ سماق دارد، بوجود آمده و هوازدگیهای هزاران ساله موجب تشکیل لایه صیقلی قهوهای رنگی بر سطح سنگها شده است. بجز بخش باریک و بلندی از کوه که حدود پنج متر پهنا و یکصد متر درازا دارد و سنگنگارهها و سنگنبشتهها بر آن نگاشته شده است، بقیه بخشهای سنگی این کوه آتشفشانی در دل خاک فرو رفتهاند. پارههای کوچکی از سنگ کوه به فراوانی تمامی دشت پیرامون را تا شعاع صدها متر پوشاندهاند. در پیرامون نگارکندها اثری از دورههای استقراری یا پارههای سفال دیده نمیشود.

  منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  کاربرسایت Shahriariha آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۷-۱۷
  نوشته ها
  243
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  صخرهکندهای کفترلو"دومین سنگنبشته نویافته به خط هندسی در ایران

  دومین کتیبه ی صخرهای به خط هندسی به همراه شمار فراوانی از نگارههای شکارچیان، جانوران اهلی و شکاری در «دشت اخترآباد شهریار» شناسایی شده است. درباره ی آشنایی با خط هندسی و نخستین کتیبه ی صخرهای بدست آمده از این خط بنگرید به نوشتار پیشین این نگارنده به نام : «سنگنبشته کنچرمی، گزارش مقدماتی از کتیبه صخرهای کهن و نویافته در ایران».

  مدتی پیش، آقای رحیمی (مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهریار) از پیدایی نگارکندهایی در شهریار باخبرم کرد و سپس از روی لطف مرا به دیدار آنها برد. پس از دیدار و بررسی این صخرهکندهای آکنده از نگارههایی که نمونههای مشابه فراوانی از آنها در نواحی گوناگون دیده میشود، به وجود چندین نشان ویژه ی خط هندسی که در سنگنبشته کنچرمی نیز دیده شده بود، پی بردم و به این ترتیب دومین کتیبه ی صخرهای به این خط در ایران شناسایی شد. کوه کفترلو در شهریار به خاطر در برداشتن کتیبهای باستانی که تنها یک نمونه ی مشابه با خود را در سراسر کشور دارد، دارای اهمیتی ویژه است که لازم است تا با مطالعاتی فراگیر به بررسی و معرفی آن پرداخت.

  در اینجا لازم میدانم که علاوه بر آقای رحیمی، از آقایان : نوروزی (باستانشناس پایگاه)، حیدری، وکیلی و طلایی (از راهبلدان و آشنایان به منطقه) که همراه و یاور ما در این سفر کوتاه بودند و موجب آغاز مطالعاتی در این زمینه شدند، سپاسگزاری کنم.

  صخرهکندهای کفترلو در 35 درجه و 37 دقیقه شمالی، 50 درجه و 40 دقیقه شرقی، با ارتفاع 1303 متر از سطح دریا و حدود 30 متر از سطح عمومی دشت، در دامنه ی جنوب شرقی کوهی به همین نام در شمال قلعه و روستای متروکه ی «احمدآباد» و در فاصله ی حدود ده کیلومتری شرق «اخترآباد شهریار» قرار دارند. چشمانداز عمومی منطقه، دشت حاصلخیزی با حدود سی رشته قنات و بازماندههای روستاها و قلعههای فراوانی است که تقریبا تمامی ساکنان آن از منطقه کوچ کردهاند. این دشت در گذشته، ناحیهای آبادان و سرسبز بوده که خشکرودهای فراوان در پیرامون کوه کفترلو بازماندهای از چشمانداز خرم روزگاران باستان است. سرسبزی منطقه به خصوص وامدار آبهای زیرزمینی فراوان که گاه تنها در عمق دو متری زمین هستند، میباشد. در فصل بهار، دشت اخترآباد به خاطر رویش گونههای فراوانی از گلها و گیاهان خودرو و از جمله گل شقایق، به دشت شقایقها معروف شده است.

  کوه کفترلو از نوعی «تله سنگ» آتشفشانی که شباهت زیادی به سنگ سماق دارد، بوجود آمده که هوازدگیهای هزاران ساله موجب تشکیل لایه صیقلی قهوهای رنگی بر سطح سنگها شده است. به جز بخش باریک و بلندی از کوه که حدود پنج متر پهنا و یکسد متر درازا دارد و سنگنگارهها و سنگنبشتهها بر آن نگاشته شده است، بقیه ی بخشهای سنگی این کوه آتشفشانی در دل خاک فرو رفتهاند. پارههای کوچکی از سنگ کوه به فراوانی تمامی دشت پیرامون را تا شعاع سدها متر پوشاندهاند. در پیرامون نگارکندها اثری از دورههای استقراری یا پارههای سفال دیده نمیشود.

  صخره حامل سنگنگارهها و سنگنبشتههای کفترلو، به دلیل اینکه برخلاف کتیبه ی «کن چرمی» در جایی قابل دسترس نگاشته شده، به مرور زمان و نیز بر اثر تخریبهای انسانی، آسیب دیده و بخشهای فراوانی از آن نابود شده است. از مجموع نشانهای این کتیبه، حدود پانزده نشان توسط این نگارنده شناسایی و شمرده شدهاند. اما جستجوهای بیشتری برای یافتن حروف دیگر در شرایط متفاوتی از زاویه ی تابش خورشید، ادامه دارد.

  در پیرامون سنگنبشته کفترلو، چند کتیبه ی چند سد ساله به خط فارسی و نیز چند یادگارنوشته وجود دارد. این آثار اهمیتی فراوان در تعیین دیرینگی و قدمت کتیبه دارند. از آنجا که سطح تراشیده شده ی سنگ، رنگ روشنتری نسبت به زمینه خود دارد و به مرور رو به اکسیدهشدن و تیرگی میگراید؛ با مقایسه ی مقدار و میزان تغییر رنگ بخشهای تراشیدهشده در دورههای گوناگون، میتوان یک ارزیابی تقریبی از قدمت هر بخش را بدست آورد.

  از سوی دیگر، نوع خط، شکل و سبک نشانها نیز میتوانند راهنمایی مناسب برای تعیین قدمت باشند. از آنجا که تمامی لوحههای پیشین خط هندسی که از شوش به دست آمدهاند، به سالهای سده ی 23 پیش از میلاد (4300 تا 4200 سال پیش) منسوب هستند و از سوی دیگر، برای لوحههای نویافته ی جیرفت نیز قدمت موقت سده ی 25 تا سده 21 پیش از میلاد (4500 تا 4000 سال پیش) سنجیده شده است؛ میتوان قدمت سنگنبشته کنچرمی را نیز در همین حدود دانست.

  گزارش مفصلتر آثار کفترلو همراه با عکسهای بیشتر و طرح بازنوشت علامتهای خط آن در آینده منتشر میشود.

  مصاحبه خانم طاهره رحیمی در همین زمینه

  برگرفته از تارنمای پژوهشهای ایرانی


  منبع : [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 3. #3
  کاربرسایت Shahriariha آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۷-۰۷-۱۷
  نوشته ها
  243
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست
  سنگ نگاره های کوه کفتر لو شهریار

  در بررسی های باستان شناسی شهرستان شهریار در سال 1380 مجموعا 75 اثر باستانی و تاریخی شناسایی شد. از این تعداد 15 اثر به دوران پیش از تاریخ ، 4 اثر به دوران تاریخی و 56 اثر به دوره اسلامی تعلق دارد. بدیهی است که این رقم شمار دقیق و کامل آثار مذکور نیست. چه بسا بقایا و نشانه های سطحی و زیر سطحی دیگری وجود داشته باشد که با کشفیات اتفاقی یا طی بررسی ها و مطالعات آینده بتوان به وجود آنها پی برد. همچنین آرا و دیدگاه های پژوهشی را باید در طبقه بندی، نگرش و از لحاظ آثار در گزارش تدوین شده دخیل دانست. در هر حال از مجموع آثار شناسایی شده بر اساس تقسیمات داخلی شهرستان شهریار 148 اثر در بخش ملارد، 25 اثر در بخش مرکزی و 2 اثر در بخش قدس قرار دارد.(1)
  وقتی به 75 نمونه آثارتاریخی سال یابی شده محوطه های شهریار نگاه می کردم و در ستون آثار جایی برای سنگ نگاره های کوه کفتر لو دیدم، بسیار شادمان و متعجب شدم که نام و اثری از سنگ نگاره هایی که چون ماه بر تارک و فراز دشت حاصل خیز شهریار می درخشند، از دید و نظر صاحب نظران تیز بین دیرینه شناس مکتوم نمانده است. سنگ نگاره های کوه کفتر لو همچون دیگر نمونه های موجود درایران، نمادی از همبستگی ملی ایران در اعصار پیش از تاریخ ایران بوده است. نمونه هایی که دانشمندان دیرینه شناس مشهور جهان همچون پرفسور مارسل اوت و لوروا گوران قدمت بعضی از آنها را بین 9 تا چهل هزار سال تخمین زده اند. در این شرایط است که انسان به مهجوریت سنگ نگاره های ایران پی می برد. منطقه شهریار قدمتی ورای آثار ذکر شده دارد کما اینکه در سال یابی کارشناسان آثار باستانی در رده بندی وتعیین قدمت سنگ نگاره ها، به پیش از تاریخ آنها اشاره شده است.
  در آینده ارزش هنری و تاریخی سنگ نگاره های کوه کفترلو در نزدیکی روستای دولت آباد بیشتر هویدا خواهد شد واین یک کار بی نظیر در ایران است که فرمانداری شهرستان شهریار انجام داده است.

  از کتاب: موزه های سنگی، هنرهای صخره ای (سنگ نگاره های ایران ) پژوهشگر و نویسنده - محمد ناصری فرد

  1 - ردیف 9 فهرست بناها و آثارتاریخی، فرهنگی - فرمانداری شهریار
  2- ( فرشید مصدقی عضو هیات علمی )
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •