صفحه 1 از 21 1234511 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 16 , از مجموع 324

موضوع: گیاهشناسی

 1. #1
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  گیاهشناسی

  نعناع را بيشتر بشناسيم

  چه قدر گياه نعناع را مى شناسيد؟ طبيعت اين سبزى گرم است يا سرد؟ چه خواصى دارد و مضرات آن كدام است؟
  نعنا ع گياهى است با طبيعتى گرما بخش، سرد و خنك كننده، كمى عجيب است نه! گرچه يافتن خواص گرمى يا سردى در يك گياه توأمان تعجب آور است اما اثر گرمابخشى يا خنك كنندگى نعناع به نحوه استفاده از آن بستگى دارد، چنان چه به صورت خوراكى مصرف شود اثر گرما بخش دارد و گردش خون را بهبود مى بخشد. نعناع قرن هاست كه مصرف مى شود.
  يونانيان و عبرى ها از رايحه خنك و تازگى بخش آن عطر مى ساختند و در روم باستان از برگ نعنا تاج هايى براى مراسم مذهبى درست مى كردند. زنان رومى از مخلوط عسل و نعناع براى رفع بوى بد دهان بهره مى بردند و مردان عرب نيز به عنوان نشانه دوستى و محبت چاى نعناع مى نوشيدند.
  خواص بيشمار نعناع: اين سبزى از گذشته هاى دور به عنوان تقويت كننده قلب شهرت داشته است و سبب تسكين تپش قلب شده و دستگاه گردش خون را بهبود مى بخشد. كمك مفيدى براى همه ناراحتى هايى است كه با اسپاسم و درد همراهند از آن شمار: دل درد، كوليت، نفخ، سوزش سر معده، سوء هاضمه، سكسكه، ميگرن، بيخوابى، مشكلات روده اى و اسهال، تندى آن محرك كبد و كيسه صفراست و در درمان سنگ كيسه صفرا مؤثر است. در گذشته روغن نعناع را به عنوان روغنى نيروبخش به آب وان حمام مى افزودند. هم چنين از نعنا داروهاى استنشاقى مفيدى براى سرماخوردگى و عفونت هاى تنفسى ساخته مى شود.
  مصرف نعنا در ايران به صورت سنتى به عنوان سبزى خوردن به همراه غذا و استفاده از آن در طبخ غذاهايى نظير كرفس و آش، هم چنان متداول است. همه ما با عرق نعناع آشناييم، از اين عرق براى تسكين دل درد و تقويت قلب استفاده مى شود.

 2. #2
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  طبقه بندی رید(REED):

  دانشمندان زیادی سعی نمودند تا گونه های گیاهی را بر اساس رطوبت موجود در خاک طبقه بندی  نمایند.  در سال ۱۹۸۸فردی نام رید ، گونه های گیاهی مختلف را بر اساس وجود آنها در مناطق مرطوب  (wetlands) و غیر مرطوب(nonwetlands) طبقه بندی نمود.  اگر چه در کشور ما تقریبا هیچ کس این طبقه بندی را نمیشناسد ولی این طبقه بندی به وفور دربسیاری  کشور ها به منظور ارزیابی فرسایش پذیری کناره رودخانه ها ، ارزیابی و قابلیت پوشش گیاهی منطقه  برای کاهش فرسایش مورد استفاده قرار میگیرد.  رید گونه های گیاهی را به ۵دسته تقسیم نمود .  1):گیاهانی که الزاما در مناطق مرطوب میرویند.(OBL)  2):گیاهانی که بیشتر در مناطق مرطوب رویش میکنند و در مناطق غیر مرطوب نیز یافت میشوند.  (FACW) ۶۷ تا۹۹٪ر مناطق مرطوب رویش میکنند.  3):گیاهانی که در مناطق مرطوب و غیر مرطوب به یک اندازه یافت میشوند. FAC  4):گیاهانی که بیشتر در مناطق بالادست(UPLAND) یافت میگردند67FACUتا99% در این مناطق رویش

  میکنند.  5):گیاهانی که الزاما در مناطق بالادست رویش میکنند(UPL).  در مناطقی که در حالت طبیعی گیاهان طبقه 1 و 2 غالب میباشند،نشان دهنده عملکرد مناسب  پوشش گیاهی نسبت به فرسایش کناری میباشد این گیاهان نسبت به شدت جریان های زیادو غرقابی  شدن مقاومت نشان میدهند..این شرط برای ارزیابی فرسایش کناری لازم است ولی شرط کافی  نیست و باید به همراه فاکتور های دیگر مورد ارزیابی قرار گیرد.اگر در حاشیه رودخانه (یک منطقه  مرطوب) گیاهان طبقه 4 و 5 غالب باشد،نشان دهنده سیر قهقرایی در توالی پوشش گیاهی این منطقه  است.در اکثر موارد فعالیتهای مخرب بشر توالی پوشش گیاهی را از طبقه 1 و 2 به 4 و 5 جهت میدهد.  گونه های گیاهی طبقه۳ باید به همراه دیگر طبقات بررسی شوند.

 3. #3
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  معجزه سير

  سير گياهى است علفى و دائمى كه ساقه آن تا ارتفاع ۴۰ سانتيمتر نيز مى رسد. قسمت زير زمينى آن متورم و مركب از ۵ تا ۱۲ قطعه و محصور در غشاهاى نازك و ظريف به رنگ خاكسترى مايل به سفيد است. برگ هاى آن باريك و نوارى شكل به رنگ تيره و گل هاى آن كوچك و صورتى رنگ كه به صورت يك چتر در انتهاى ساقه ظاهر مى شود.
  سير و پياز با هم رابطه اى نزديك دارند كه شايد به دليل بوى بد آنها است. نام سير در كتاب مقدس آمده است و در مصر قديم براى موميايى مردگان و خوش طعم كردن غذاها به كار مى رفته است. هومر شاعر عصر باستان در نوشته هاى خود از آن ياد كرده است.
  مردم در اروپا و اسپانيا از قبل از ميلاد مسيح(ع) آن را مى شناختند و از آن استفاده مى كردند. بقراط پدر علم طب در نوشته هاى خود از خواص آن ياد كرده و يكى ديگر از دانشمندان قديم ۶۱ خاصيت مختلف براى سير قائل شده است.
  حضرت محمد (ص) براى سير۷۰خاصيت مختلف قائل شده اند ومى فرمايند : از سبزى سير تا مى توانيد استفاده كنيد زيرا سير دواى هفتاد درد است اما كسى كه سير وپياز خورده به مسجد نيايد و به مردم نزديك نشود.
  * تركيبات شيميايى
  سير داراى تركيبات گوگردى است كه خاصيت ضد عفونى كننده ميكرب كشى و جرم كشى به اين گياه مى دهد. سير همچنين داراى موادى به نام آليسين و آليساتين است كه ميكرب هاى حصبه و «پاراتيفوئيد» را از بين مى برد.
  در ۱۰۰ گرم سير خام، ۶۱ گرم آب، ۶ كالرى انرژى، ۲۹ گرم مواد نشاسته اى، ۲ ميلى گرم چربى، ۳۰ ميلى گرم كلسيم، ۲۰۰ ميلى گرم فسفر، ۵۳۰ ميلى گرم پتاسيم، ۵‎/۱ ميلى گرم آهن، ۲۰ميلى گرم سديم، ۲۰ واحد ويتامين آ، ۲۵ ميلى گرم ويتامين ب ،۱ ۸ ميلى گرم ويتامين ب ۲ و۱۵ ميلى گرم ويتامين ث وجود دارد.
  * خواص دارويى
  سير از نظر طب قديم ايران گرم و خشك، بادشكن وضد عفونى كننده است. خوردن سير مصونيت بدن را در مقابل بيمارى ها افزايش مى دهد.
  سير كرم كش، محرك و تقويت كننده بدن، داروى سرماخوردگى و زكام است. سير اثر خوبى در معالجه سل دارد. ضمن آن كه سير خون را رقيق مى كند و سير اثر خوبى در تنگى نفس دارد. خوردن مداوم سير لقوه، رعشه و رطوبت معده را از بين مى برد و دردهاى مفاصل را درمان مى كند.
  سير درمان كننده دردهاى مفاصل ، سياتيك و نقرس است. ضمن آن كه براى تقويت نيروى جنسى و افزايش توليد اسپرم در اشخاص سرد مزاج بسيار مفيد است. آنهايى كه قطره قطره ادرار مى كنند بايد حتما سير بخورند تا بيمارى شان درمان شود. اين گياه زخم هاى ريه و درد معده را از بين برده، سنگ هاى كليه را شكسته و خارج مى سازد.
  اگر سير با زيره پخته شود براى تقويت دندان مفيد است. ماليدن سير پخته به دندان ، درد دندان را تسكين مى دهد. اگر سير را بسوزانيد وبا عسل مخلوط كنيد و ضمادى از آن درست كنيد اين ضماد براى رفع خون مردگى زير پلك چشم مفيد است.
  سير به علت مدر بودن براى رفع آب آوردن انساج مفيد است. براى از بين بردن ميخچه كف پا نيز از ضماد آن استفاده مى شود. براى رفع دردهاى رماتيسمى و عصبى ضماد سير بسيار مؤثر است.
  توصيه مى شود براى ضد عفونى كردن دستگاه تنفسى در هنگام بيمارى هاى مربوطه از شربت سير استفاده شود. به تازگى نيز در يكى از بيمارستان هاى آمريكا براى ضدعفونى كردن فضاى بيمارستان از سير استفاده مى كنند. لويى پاستور پزشك معروف فرانسوى نيز آزمايش هاى زيادى روى سير انجام داد و اثر باكترى كشى سير را تأييد كرده است.
  سير در عين حال ضد انعقاد و لخته شدن خون است.
  خوردن سير در عين حال سلول هاى سرطانى را از بين مى برد. يكى از دانشمندان آمريكايى هم كه در دانشگاه فلوريدا روى مرض ايدز تحقيق مى كند، معتقد است سير روى درمان مرض ايدز اثر مثبت دارد.
  مصرف سير كلسترول خون را پائين آورده و از سرطان جهاز هاضمه هم جلوگيرى مى كند. چينى ها قرن هاست براى پائين آوردن فشار خون از سير استفاده مى كنند.
  * مضرات
  سير با آن كه خواص بسيارى دارد بايد درحد اعتدال مصرف شود، چرا كه استفاده زياد از آن در بعضى اشخاص موجب سردرد ، ضعف نيروى جنسى ، ضعف چشم و عوارض بواسير مى شود. سير براى آنهايى كه اسهال دارند، مضر است.
  افرادى هم كه معده ضعيف دارند و به طور كلى سيستم هاضمه آنها ضعيف است نبايد در خوردن سير افراط كنند. كسانى كه يبوست دارند نبايد سير بخورند و براى رفع مضرات آن سير را بايد با آب و نمك پخته و كمى به آن روغن بادام يا كره اضافه كنيد تا مضر نباشد.
  اشخاصى كه گرم مزاج هستند اگر مى خواهند سير بخورند براساس توصيه ابن سينا، حكيم ايرانى، بايد سير را بپزند يا از سير ترشى استفاده كنند. براى پختن سير پس از پوست كندن آن را به مدت سه دقيقه بخار دهيد. اشخاصى كه فشار خون پائين دارند نيز نبايد سير بخورند و همين طور كسانى كه آلرژى دارند نبايد از سير استفاده كنند.

 4. #4
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  مختصری از اختصاصات تیره غلات(گرامینه)


  تیره گرامینه

  تیره Geramineaeکه در گذشته Poaceae نامیده میشده دارای حدود 6000 گونه بوده و چمنهاو مراتع

  بزرگ طبیعت را میسازند.برخی از آنها علفی و عده ای بوته ای و نهال میباشند و از نظر کشاورزی و

  اقتصاد بسیار مهم هستند.چرخه زندگی یکساله یا چند ساله است.

  ساقه بیشتر این گیاهان ماشوره ایChaum است که ساقه را در آغوش میگیرد.در فاصله بین پهنک و

  غلاف در بطرف داخل در عده ای از آنها زائده ای شفاف یا پرز ماننند وجود دارد که زبانک یا

  لیگولLigule نامیده میشود و در عده ای از گیاهان این تیره ،در اطراف زبانک دو زائده به نام

  گوشکAuricle دیده میشود.ریشه معمولا افشان و ساقه با برخورد به زمین ایجاد ریشه های نابجا

  میکند.گل با آرایش سنبله ایSpikeیا خوشه ای ساده Raceme یا خوشه ای و مرکب Panicule و

  مرکب از واحد هایی به نام سنبلچه Spiklet ،هر سنبلچه معمولا دارای یک یا دو پوشهGlume که

  یکی بالاتر به نام پوشه یا گلوم فوقانی و دیگی پایینتر به نام پوشه یا گلوم تحتانی است.

  معمولا هر دو گلوم معرف یک سنبلچه است که در آن یک یا چندین گلچه قرار دارد.

  هر گلچه دارای دو براکته ،یکی بزرگتر بنام لماLemma یا پوشک نخستین و دیگری کوچکتر بنام

  پالا palea یا پوشک دومین است.

  در درون لما و پالا وعمولا دو زائده خیلی کوچک بنام لدیکولLodicule یا پوشینک وجود دارد.

  علاوه بر پوشینک در درون لماو پالا معمولا 3 پرچم و یک مادگی با کلاله پر مانند دیده میشود.

  در برخی از گرامینه بجای دو پوشه یک پوشه وجود داردمانند گیاه Lolium (چچم یا چمن).

  نوک پوشه معمولا ساده ولی در بعضی دارای رشته نخی بنام ارت یا ریشک (یا سیخک)میباشد.

  مانند گیاه Polypogon(دم گربه ای).پشت پوشه ممکن است ساده یا گرده ماهی Keeled

  و یا بدون رگ و یا دارای رگ هایی باشد که در شناخت گیاه حائز اهمیت است.لما ممکن است

  دارای آرت یا ریشک یا بدون آن باشد.

  ریشک ممکن است انتهایی،مانند Festuca فستوکا یا ماقبل انتهایی مانند Bromus (علف

  پشمکی یا جوی پیغمبری) یا پشتی مانند Avena جوی دو سر باشد.نوع میوه در غلات خشک

  و گندمه (Caryops)است و به ندرت فندقه یا سته.در این نوع میوه ها دانه به جدار داخلی

  میوه میچسبد و جدا از آن نمیباشد.روش تکثیر ،بذر،ریزوم و سایر اندام های تکثیر پذیر.

  این تیره به چند زیر تیره و قبیله تقسیم میگردد.مهمترین قبایل این تیره

  عبارتنداز:

  Festuceae,Glycereae,Bromeae,Brachypodieae,Triticea e

  Menermeae,Meliceae,Milieae,Agrostideae,Aveneae,Pha larideae,

  Arundinaceae,Arjstideae,Stipeae,Aluropodeae,Eragro stideae,

  Chlorideae,Sporoboleae,Paniceae,Andropogoneae

  هر قبیله شامل جنس های مختلفی است که در مباحث بعدی شرح

  داده میشود.

  منابع:پوشش گیاهی علوفه ایران در هرباریوم کیو لندن

  تالیف:دکتر صحت نیایی

  علف های هرز مهم مزارع و مراتع ایران

  تالیف:دکتر اصغری،مهندس محمودی

  اسامی گیاهان ایران تالیف:هادی کریمی

 5. #5
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  آنالیز مولفه های اصلی در رسته بندی گیاهان


  روش آنالیز مولفه های اصلی ( PCA ) زمانی یکی از مهمترین روش های رسته بندی در

  بوم شناسی بود . گرایش وافر به استفاده از این روش به خاطر ظرافت آشکار محاسباتی و

  از همه مهمتر قابلیت دسترسی به آن در نرم افزار های رایانه ای است . کارشناس میتواند به

  آسانی داده های خود را در کامپیوتر وارد کرده و با استفاده از برنامه رایانه ای ، مختصات واحد های

  نمونه ای را برای رسته بندی واحد های نمونه به دست آورند ، بدون آنکه در انتخاب ضرایب تشابه

  مناسب و یا چگونگی انتخاب واحد های نمونه ای انتهایی مشکلی وجود داشته باشد .

  با گذشت زمان در روش آنالیز مولفه های اصلی به عنوان یک روش رسته بندی مشکلاتی آشکار

  گردید و تحقیقاتی را برای ابداع روشهای دیگر به دنبال داشت . در هر صورت ، وقتی از روش آنالیز

  مولفه های اصلی در دامنه محدودیت های مفروض استفاده گردد ، این روش به عنوان روش

  ارزشمند در رسته بندی عمل میکند .

  این روش اولین بار توسط گودال در اکولوژی مورد استفاده قرار گرفت . این روش اساسا یک

  روش آماری چند متغیره میباشد که با ساختار درونی ماتریس ها سرو کار دارد . آنالیز مولفه های

  اصلی ، روشی است که در آن ماتریس تشابهات به مجموعه ای از محور ها یا مولفه های عمود

  بر هم تجزیه میگردد .در این روش هر محور با یک مقدار ویژه ( Eigen value) از ماتریس متناظر

  میباشد . مقدار ویژه هر محور یا مولفه عبارت است از واریانس محاسبه شده برای آن محور .

  روش آنالیز مولفه های اصلی به عنوان یکی از روش های رسته بندی آنالیز ویژه ( Eigen Analyses )

  شناخته میشو د . در آنالیز مولفه های اصلی مقادیر ویژه ماتریس تشابه طبق روند نزولی

  تلخیص میگردند ، به نحوی که مولفه های متناظر در آنالیز مولفه اصلی معرف روند نزولی

  تغییرات در ماتریس میباشد . بنابریان محور های اولیه در آنالیز مولفه های اصلی که

  واحد های نمونه ای بر روی آن موقعیت یابی میشوند ، بیشترین درصد از مجموع تغییرات قابل

  تعریف را معرفی مینماید .نتایج به دست آمده به صورت دستگاه مختصات خلاصه شده ای است

  که اطلاعاتی را درباره شباهت های اکولوژیکی بین واحد های نمونه ای بیان میکند

 6. #6
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  واکوئل : ساختار و وظایف


  واکوئل بیش از 90 درصد از حجم سلول بالغ گیاهی را اشغال می کند . واکوئل را غشایی به نام تونوپلاست احاطه می کند. درون واکوئل مواد آلی و معدنی مانند قند ، پروتئین ، اسیدهای آلی مانند فسفاتید ، تانن ، رنگدانه ، فلاوونوئید و اکسالات کلسیم وجود دارد . برخی مواد درون واکوئل مثل تانن و پروتئین سخت حتی بلوری هستند .

  سلول مریستمی واکوئل بسیار کوچکی دارد .با رشد و تمایز سلول واکوئلها بزرگ شده و به هم متصل می گردند. در سلول پارانشیمی بالغ ، واکوئل بزرگی در وسط سلول دیده می شود که لایه نازکی از سیتوپلاسم آن را احاطه می کند .با اسیب دیدن سلول در نزدیکی محل زخم ، سلولها فعالیت میتوزی را آغاز می کنند و واکوئلها تقیسم شده کاهش می یابند (شولز، 1988) .

  در اثر حمله حشرات سلولهای پارانشیمی هیپرتروفی شده ، توده سیتوپلاسم افزایش حجم می یابند و حجم واکوئل کاهش می یابد (چزن ،فان ،1988).

  اگر بیش از یک واکوئل در سلول باشد به آن واکوئوم (vacoume) می گویند . در مورد منشاء واکوئل ، نظرات مختلفی ارائه شده است :

  1. واکوئل از پیش واکوئل ها ایجاد می گردد و بعد از تقسیم سلول به سلولهای دختر ، شکافته شده و تعدادی واکوئل به وارد هر سلول دختر می گردد .

  2. در نواحی خاصی از سیتوپلاسم آب جمع می گردد . با غشایی محصور می گردند.

  3. واکوئل از کیسه های گلژی منشاء می گیرند .

  4. از اتساع سییترهای شبکه اندوپلاسمی یا کیسه های آن منشاء می گیرند.

  اعمال واکوئل عبارت است از : تنظیم آب و محتویات سلول ، تنظیم اسمزی و ذخیره و هضم ، همچنین شرکت فعال در متابولیسم سلول ( مارتی ، 1980) .

  واکوئل انزیم گوارشی دارد که متابولیت و اجرای سیتوپلاسمی را تجزیه می کند . فعالیت هیدرولیتیک واکوئل مشابه لیزوزم در سلولهای جانوری است . آنزیمهای گوارشی واکوئل از شبکه آندوپلاسمی و دستگاه گلژی گرفته می شوند و توسط وزیکولها به واکوئل منتقل می گردند . در طول عمر سلول مقدار آنزیم تغییر می کند و در سلولهای مختلف ، به مقادیر مختلفی تولید می گردد .برخی از واکوئلها اصلاً آنزیم گوارشی ندارند و در برخی موارد شروع هضم مواد در شبکه آندوپلاسمی صورت می گیرد .  واکوئل ها به عنوان انبار سلول ایفای نقش می کنند:  1. پروتئین : لایه خارجی اندوسپرم میوه گیاه چاودار ، پروتیین بی شکلی به نام الورون (aleuron) دارد . . در پارانشیم حاشیه غده سیب زمینی و میوه فلفل سبز پروتئین به شکل شبه متبلور مکعبی وجود دارد . در الورون موجود در آندوسپرم و جنین برخی دانه ها ، پروتئین بی شکل و بلوری وجود دارد( آنزیم آمیلاز).

  فریوسلینگ (1988) جزئیات تشکیل دانه الورون را در دانه های کرچک شرح داد . دانه های الورون از پروتوئینهای محلول با وزن کم و گلبولی تشکیل شده اند . این دانه ها در واکوئل سلول انباشته و ذخیره می گردند و همانجا به حالت متبلور در می آیند .

  واکوئل با از دست دادن آب دهیدراته شده و این مسئله باعث می شود که محلول داخل واکوئل بسته به حلالیت خود ته نشین شوند .

  فیتین (Phytin) ترکیبی نامحلول شامل نمک منیزیوم ، پتاسیم و اینوزیتول فسفریک اسید است که در تشکیل گلوبوئید (globoid) نقش دارند . سپس پرتوئینهای گویچه ذخیره ای به طور پراکنده ته نشین شده و بقیه فضای واکوئل را پر می کنند که قسمت کریستالوئید را شکل می دهند . همانطور که در پست قبل تر اشاره شد ، مواد پروتوئینی به صورت دانه های الورون در دانه ذخیره می شوند که خود این دانه های الورون واجد دو بخش گلوبوئید و کرسیتالوئید شکل گرفته اند که این دو شاختمان را ساختمان بی شکلی به نام ماده اصلی احاطه می کند (شکل 1) .

  برای انتقال این دانه های الورون باید عمل هضم صورت گیرد که عکس عمل تشکیل دانه آلورون است .

  شکل 1 : دانه های الورون در واکوئل . کریستالوئید و گلبوئید مشخص شده اند .  2. بلور : بلور در گیاهان عموما در واکوئل ها شکل می گیرد . متداول ترین بلور ، بلور اکسالات کلسیم است که شکلهای مختلفی دارد (شکل2 و 3).

  در برگ پرتقال (Citrus) ، بگونیا( Begonia) ، بذرالبنج (Hyoscyamus) ماش(Vicia) و نوعی پسته (Pistacia palaestina) بلورهای به صورت هرمی و منشوری و مکعبی (ramboide) دیده می شوند .

  بلورهای ستاره ای (drus) که مجموعه ای از بلورهای هرمی است در برگ گیاهان تاتوره(Datura stramonium) ، سداب(Ruta graveolens) ، زبان مادر زن (Opuntia) ، انجیر(Ficus indica) ، و ریشه نیلوفر(Ipomoea batatas) دیده می شود .

  بلور شنی (crystal sand) ، بلورهای هرمی بسیار ریزی هستند که به صورت توده ای درآمده و در ساقه گیاه آقطی (Sambucus nigra) ، Aucuba japonica و برگ شابیزک (Atropa belladonna) دیده می شود .

  بلورهایی موسوم به رافید (raphid) که به صورت باریک و نازک با دو انتهای دوکی شکل هستند در غلاف برگ گل شیپوری(Arum) ، شاخ بزی (Agave) ، برگ و ساقه گیاه برگ بیدی (Tradescantia) ، گل حنا ( Impatiens balsamica) به صورت دسته ای دیده می شوند .

  بلور دیگری به نام استیلوئید (Styloid) شبیه رافید بوده اما هرمی شکل تر وضخیم تر است و دو سر مخزوطی دارد و در گیاهان خانواده زنبق (Iridaceae) ، شاخ بزی (Agavaceae) و برخی گونه های خانواده سوسن (Liliaceae) ، گل سرخ (Rosaceae) و سداب (Rutaceae) دیده می شوند .


  شکل2 : انواع بلور اگزالات کلسیم . 1). بلور رمبوئید ، 2 ) . بلور دراس (ستاره ای ) ، 3 ). بلور رافید ، 4( بلور شنی ( ماسه کریستالی ) .

  شکل 3 . میکروگراف الکترونی چند نوع بلور : 1) رمبوئید ، 2) استیلوئید ، 3 ) رافید ، 4) دراس  در گیاهان عالی به ندرت کربنات کلسیم تشکیل می گردد اما در هنگام تشکیل کربنات کلسیم زائده ای به داخل سلول رشد می کند که به آن خوشه سنگ یا سیستولیت می گویند (cystolith) می گویند که در اپیدرم برگ گیاه فیلتوس( Ficus elastica) قابل مشاهده است (شکل 4) .


  شکل 4) : خوشه سنگ (سیستولیت) .  3. تانن : تانن (tannin) در واکوئل سلولهای ویژه ای به نام ایدئوبلاست ذخیره می گردند . تانن گروه ناهمگنی از مشتقات فنلی است که در مقاطع میکروسکوپی به صورت توده های گرانولی زرد ، قرمز و یا قهوه ای دیده می شوند(شکل 5-5).

  این ترکیب در برگ ، پریدرم ،بافت آوندی ، میوه نارس ، پوست دانه و بافتهایی که در اثر بیماری رشد اضافه دارند دیده می شوند .

  تصور می شود تانن مکانیسم حفاظتی گیاه در برابر آبگبری (dehydration) ، پوسیدگی (rotting) یا پوکی و تخریب توسط جانوران باشد . از تانن در صنعت چرم سازی استفاده می شود .

  شکل5 : تانن : چند نوع ترکیب فنولی . 1) اسید کلروژنیک ، 2) فلوریدزین ، 3) پروسیانیدینB3 ، 4) اپی کاتکین ، 5) نمایی میکروسکوپی از سلولهای واجد تانن .  4. رنگدانه : در واکوئل رنگدانه های گروه فلاونوئید(flavnoid) شامل آنتوسیانین ، فلاوین و فلاونول قرار دارد .

  رنگدانه واکوئلی محلول در اب است و در گلبرگ ها و میوه های رنگی یافت می شوند . به خاطر ویژگی یونی آنتوسیانین ، رنگ آن به PH بستگی دارد . آنتوسیانین (شکل 6) در محیط اسیدی نارنجی تا قرمز ريال در PH خنثی بنفش و در محیط قلیایی آبی است ( رنگ مختلف گلبرگ ) .

  فلاون و فلاونول طول موجهای ماورای بنفش طیف نوری را جذب می کند . و توسط حشرات درک می شوند . این رنگدانه ها به گلبرگ رنگ شیری و کرمی می دهند .

  گلبرگ سفید رنگدانه ندارد و رنگ ان به خاطر انعکاس نور و فضای بین سلولی فراوان مملو از هوا است که حالت ماتی پیدا می کند


 7. #7
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  زهر شیرین!
  شوکران

  نام علمی: Conium maculatum L

  خانواده: Umbelliferaceae (چتریان)

  نام انگلیسی: Hemlock

  نامهای فارسی: شوکران ، شوکران کبیر ، بالداران ، بیخ تفت .

  پراکنش: گرگان،گلی داغ،گلستان،جنوب بجنورد،گیلان،کوه انگور چاله،آذربایجان،اردبیل،کرد ستان

  (بین سنندج و صلوات آباد)، همدان،کرمانشاه،اراک،لرستا ن(خرم آباد)،فارس،کرمان،کوه هزاران،

  خراسان، کوه بزک،تهران،الرزب،قزوین،کرج ،پل زنگوله.

  ویژگی ها:

  ارتفاع این گیاه 1 تا 2.5 متر است. یکساله یا چند ساله.برگ ها سبز تیره.بدون کرک.متقابل 2-4.

  مهمترین راه شناسایی این گیاه و جود خال های قرمز متعدد بر روی ساقه آن است.

  گل ها:سفید رنگ.فرم چتری و همراه با براکت.

  میوه: دارای شیار های موجی شکل و بدون کرک.

  بخش های سمی: آلکالوئید کونین(coniine) و ترکیبات مرتبط با آن در تمامی اندام گیاه وجود دارد.

  مخصوصا در میوه ها (بیش از 3.5%) بیشترین تمرکز این آلکالوئید سمی است تا جایی که دیواره

  درونی میوه را لایه کونین مینامند.

  عملکرد این آلکالوئید بر روی سیستم اعصاب میباشد . به طوری که ماهیچه های بدن جاندار را

  فلج میکند . روند فلج شدن ، پا شروع شده و به ماهیچه های بالاتر سرایت میکند. مرگ جاندار

  هنگامی فرا میرسد که ماهیچه های تنفسی فلج گردند.

  این گیاه به دلایل تاریخی از شهرت بسیاری در بین گیاهان سمی برخوردار است. در گذشته یونانیان

  برای اعدام زندانیان خود از زهر این گیاه استفاده میکردند.گفته میشود ،سقراط نیز توسط همین زهر

  به هلاکت رسید. سم این گیاه بر روی حیوانات نیز موثر میباشد.گاو به سم این گیاه بسیار حساس

  است و لی گوسفند و بز از حساسیت کمتری برخوردارند. مصرف گوشت حیوان آلوده به این سم

  نیز همان اثرات مصرف مستقیم این گیاه را دارد.

  درمان: شستشوی سریع معده ، مصرف استریکنین(Strychnine) در دوز (2 میلی گرم در ساعت) و در همین حال دادن تنفس مصنوعی به بیمار.

  منابع: a colour atlas of poisonous plants

  اسامی گیاهان ایران هادی کریمی

 8. #8
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  شلغم


  شلغم نه تنها از نظر داشتن ويتامين و خواص معدنى اش ارزنده است، بلكه از حيث ساير ويژگى هاى غيرغذايى هم سرآمد بوده و در زمره سبزى هاى مهم شمرده مى شود.
  علاوه بر پياز سبزى هاى ليفى (گياهان سبز) نيز عوامل عمده پيش گيرى از سرطان به شمار مى آيند، زيرا آن ها همانند كلم پيچ و ساير گياهان چليپايى طبق تحقيقات آزمايشگاهى از موادى برخوردارند كه رشد سرطان را در جانوران متوقف مى سازند. همچنين شلغم روغنى (منداب) كه شلغمى بزرگ و زردرنگ است داراى مواد ضدسرطانى است.
  شلغم يكى از بقولات بسيار مقوى و مغذى است كه به سبب دارا بودن ده درصد مواد قندى و سرشار بودن از املاح مفيدى مانند كلسيم و منيزيم جزو مواد غذايى بسيار با ارزش به حساب مى آيد . شلغم يكى از پاك كننده ها و سازنده هاى خون مى باشد. فسفر موجود در شلغم، موجب تقويت ياخته هاى عصبى مى شود.
  از برگ شلغم خواه به صورت پخته يا خام در سوپ يا سالاد و يا خوراك هاى ديگر استفاده مى شود. زيرا برگ شلغم مقدار زيادى كلسيم دارد اين گياه حاوى مقادير زيادى آهن و مس نيز هست كه سبب ازدياد خون و به ويژه هموگلوبين مى شود. به هر اندازه رنگ برگ شلغم تيره تر باشد، يد بيشترى در آن هست. همچنين وجود ويتامين آ، ب و ث در برگ و ريشه آن، به خوبى نشانگر نقش موثر و مهم آن در حفظ تعادل عصبى و به خصوص در تعادل تغذيه آن است.
  شلغم اثر مفيد و موثرى در درمان بيمارى هاى دستگاه تنفسى دارد. در موارد دمل، كورك و هر نوع كانون التهابى و تورمى يا چركى از ضماد شلغم پخته استفاده شده و بر روى موضع مى گذارند.

 9. #9
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  گلابى

  گلابى، ميوه اى است كه گونه هايى مختلف با طعم متفاوت دارد. اين ميوه حاوى ويتامين اى و ث و همچنين داراى كلسيم، آهن، منيزيم و روى است. چون گلابى ميوه اى آبدار است، در زيبايى پوست بسيار مفيد است. يكى از خواص گلابى خاصيت ملين بودن آن است و دانه هاى ريزى كه در موقع خوردن گلابى احساس مى كنيد، براى دفع مواد زايد مفيد مى باشند.
  آب گلابى و آب به را اگر با هم مخلوط كنيد و بنوشيد، تقويت كننده بسيار خوبى خواهد شد. مصرف گلابى ترشح بزاق دهان را زياد مى كند، در نتيجه باعث تسهيل عمل در دستگاه هاضمه مى شود.
  تانن و املاح پتاسيم كه در گلابى وجود دارد اسيداوريك را به هر اندازه و مقدارى كه باشد حل مى كند، به همين جهت افراد مبتلا به رماتيسم، نقرس (لينك) و آرتروز مى توانند از گلابى بهره زياد ببرند.
  فشار خون (لينك ) يكى از ديگر ناراحتى هايى است كه خوردن گلابى به آن كمك بسيار مى كند و تصفيه كننده خون نيز هست. فيبر موجود در گلابى لاينين ((Linin نام دارد كه غيرقابل حل بوده و براى كاهش كلسترول (لينك) موثر است.
  گلابى از ميوه هايى است كه براى حافظه و تمركز نيز مفيد است .

 10. #10
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  خواص هويج


  * خواص دارويى:
  در هويج يك نوع انسولين گياهى وجود دارد كه اثر كم كننده قند خون دارد. به همين خاطر اين باور قديمى كه هويج براى مبتلايان به بيمارى قند خوب نيست كاملاً غلط است وبيماران قندى مى توانند به مقدر كم از اين گياه استفاده كنند. هويج با داشتن مواد مقوى و ويتامين ها يكى از مهم ترين و مفيدترين سبزيجات براى بدن است. خوردن هويج مقاومت بدن را در مقابل بيمارى هاى عفونى بالا مى برد.مصرف هويج در برطرف كردن بيمارى هايى از قبيل آب آوردن انساج بدن، بند شدن ادرار، تحريك مجارى گوارشى و تنفسى، سرفه هاى مقاوم، آسم، خلط هاى خونى و دفع كرم اثر معجزه آسايى دارد.
  موارد مصرف هويج در بيمارى ها
  * براى برطرف كردن يبوست يك كيلو هويج را رنده كنيد و در مقدارى آب دو ساعت بجوشانيد تا مانند ژله در آيد صبح ناشتا چند قاشق بخوريد
  * سوپ هويج براى كودكان شير خوار كه معده حساس دارند مفيد است. براى تهيه اين سوپ ابتدا ۲۰۰ گرم هويج رنده شده را در قابلمه بريزيد و به آن يك ليتر آب اضافه كرده و بجوشانيد تا كاملاً هويج ها له شود. سپس آن را صاف كرده و به نسبت مساوى باشير مخلوط كرده و در شيشه شير بچه ريخته و به او بدهيد.
  *آب هويج را اگر روى صورت بكشيد موجب روشن شدن و جلوه پوست مى شود.
  * اگر بخواهيد لاغر شويد همه روزه با غذا هويج خام بخوريد
  * اگر مى خواهيد چاق شويد بعنوان صبحانه بايد آب هويج بخوريد
  * هويج وپياز را با هم بجوشانيد و به آن آب ليمو اضافه كنيد داروى مؤثرى براى درمان بيمارى هاى عصبى امراض كليوى و همچنين جوان كننده پوست است.
  مضرات
  البته با اين همه خواصى كه هويج دارد در مصرف آن نبايد زياده روى كرد ديده شده آنهايى كه هويج زياد مصرف مى كنند رنگ پوست و چشم شان زرد مى شود كه البته خطرى ندارد چون اگر چند روز هويج مصرف نكنند، دوباره پوست و چشم به رنگ طبيعى خود بر مى گردد.

 11. #11
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  شما چند جور آلو مى شناسيد؟


  بسيار پيش آمده كه انواع مختلف «آلو» ما را واداشته تا بپرسيم كدام نوع از آلو مدنظر است؟ اين ميوه نافع و سودمند كم و بيش در تمام نقاط جهان پرورش مى يابد. شما چند جور آلو مى شناسيد؟
  آلو بخارا، آلوى زرد، آلوى كوهى، آلوى قطره طلا، آلوى سياه، آلوچه و...
  آلو هم خام خورده مى شود و هم در برخى از خورشت ها مانند خورشت به، خورشت سيب، اسفناج و فسنجان استفاده مى شود. بعضى از خانم هاى با سليقه از اين ميوه در تهيه خوراك مرغ و كوفته نيز استفاده مى كنند.
  خواص آلو
  معروفترين خاصيت آلو، ضديبوست بودن آن است. اين ميوه، برطرف كننده تب، صفرا، خشكى مذاج و غلظت خون است.
  اگر حالت تهوع داريد چند عدد آلو بخوريد. فرقى نمى كند چه نوع آلويى! مراقب باشيد زياده روى نكنيد زيرا طبع اين ميوه سرد است. براى افرادى كه مبتلا به رماتيسم، نقرس و تصلب شرايين هستند، پخته يا كمپوت آن توصيه شده است. بهتر است افراد مسن نيز پخته آن را مصرف كنند زيرا آلوى خام دير هضم است.
  هر عدد آلو، سرشار از ويتامين هاى A و C است و مقاديرى هم آهن و كلسيم دارد.
  اگر برگه آلو مى خوريد بدانيد كه سموم بدنتان را دفع كرده ايد و دستگاه هاضمه را تقويت و تنظيم نموده ايد و پس از مدتى اگر فعاليت هاى ذهنى و فكرى تان افزايش يافت زياد تعجب نكنيد. زيرا انواع آلوها، فسفر دارند.
  خوردن آب آلو را فراموش نكنيد. به اين ترتيب انگل هاى معده را نابود مى كنيد. تركيب گوشت چرخ شده با گوشت آلو، نيز همين خاصيت را دارد. در عين حال زمانى كه غذاى مانده اى كه در آن از آلو استفاده كرده ايد، طعم تازه خود را حفظ خواهد كرد.
  و نكته آخر:
  از نظر زمانى درست در ايامى قرار داريم كه انواع آلو به بازار ميوه و تره بار آمده است تا مى توانيد تازه آن را مصرف كنيد و چنانچه مايليد براى زمستانى كه پيش رو است برگه آلو تهيه كنيد، براى اين كار آلوى زرد يا بخارا توصيه مى شود.

 12. #12
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  بررسي پروتئینهاي ذخيره اي بذر در برخي جمعيتها و گونه هاي Lotus L

  جليليان نسترن,شيدايي مسعود,اسدي مصطفي,موسوي محمود  بررسي پروتیینهاي ذخيره اي بذر در 15 جمعيت از 8 گونه Lotus L. ايران با استفاده از روش SDS-PAGE انجام گرفت. بطور کلي تعداد 29 باند پروتئیني مشاهده شد که تعدادي از آنها در تمامي گونه ها مشترک بودند. برخي از باندها براي گونه ها اختصاصي بود و تعدادي نيز در ميان جمعيت هاي يک گونه گوناگوني داشتند. تجزيه خوشه اي اطلاعات پروتئیني، جمعيت هاي هر يک از گونه ها را در خوشه اي مجزا قرار داد که نشان دهنده متمايز بودن گونه ها در اختصاصات پروتئیني است. اين نتايج تاييد کننده جايگاه تاکسونوميکي گونه هاي مطالعه شده و ارتباطات ميان گونه اي است که بر اساس صفات ريختي بنا شده است.

 13. #13
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  تعدادي گونه هاي جديد و جالب توجه جديد گون از ايران

  معصومي علي اصغر*  بر پايه جمع آوري هاي تازه اي که در سالهاي اخير توسط گروه گياه شناسان هرباريوم هاي مختلف کشور از جمله قهرماني و جوادي از تبريز؛ طيبي خرمي و حاتمي از فارس؛ معروفي از کردستان؛ جوهرچي از خراسان؛ نعمتي از کرمانشاه؛ موسوي از زنجان و نوروزي از اصفهان بعمل آمده است. تعداد 8 گونه جديد معرفي مي گردد. گونه هاي جديد به بخشهاي مختلف تعلق داشته که براي هر گونه دياگنوز و شرح و براي تعدادي از آنها درباره جايگاه سيستماتيکي و پراکنش جغرافيايي آنها بحث شده است. گونه هاي جديد عبارتند از:

  A. (Erioceras) bavanatensis, A. (Hymenostegis) simakanensis, A. (Erioceras) khongensis, A. (Acidodes) magnibracteatus, A. (Stereothrix) mahneshanensis, A. (Aegacantha) montis-parrowii, A. (Incani) quaratchaicus, A. (Microphysa) rubriphysa

  نمونه هاي تيپ در هرباريوم مرکزي ايران و ايزوتيپ آنها در هرباريوم استانها و تصوير تعدادي از آنها در هرباريوم مونيخ نگهداري مي

 14. #14
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  اثر پيش جوانه زني و تراکم بوته بر عملکرد و خصوصيات زراعي شش رقم تجاري سيب زميني در اردبيل: مقاله کوتاه علمي


  دهدار بهرام*

  * مركز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي اردبيل


  استان اردبيل با سطح زير كشت بيش از 27 هزار هكتار و با توليد سالانه حدود 800 هزار تن مقام اول را از نظر سطح زير كشت و ميزان توليد سيب زميني دارد. اكثر سيب زميني كاران استان اردبيل به لحاظ عدم وجود تاسيسات لازم براي پيش جوانه زني و عدم اطلاعات فني كافي در زمينه چگونگي پيش جوانه دار كردن غده هاي سيب زميني و اهميت آن قبل از كاشت، بدون تيمار پيش جوانه زني اقدام به كاشت غده ها مي کنند. اگر غده هاي بذري قبل از كاشت توليد نيش كرده باشند، بلافاصله بعد از كاشت پيدايش ريشه شروع و سبز شدن تسريع مي شود. پيش جوانه زني به زود سبز شدن، تشكيل زود هنگام غده و زودرس شدن محصول، منتهي مي شود. در نتيجه اين عمل عملكرد اغلب افزايش مي يابد به ويژه اگر فصل رشد محدود باشد. پيش جوانه زني همچنين به سبز يكنواخت و زراعت يكدست (وقوع كمتر بيماري شوره سياه سيب زميني) منتهي مي شود. بذر سيب زميني بايستي در زمان كاشت در مرحله مناسبي از نمو فيزيولوژيكي باشد.

 15. #15
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  زمان برداشت بر عملكرد و اجزا عملکرد ارقام کلزا در منطقه سيستان


  فنايي حميدرضا,اكبري مقدم حسين,كيخا غلام علي,نارويي راد محمدرضا,مدرس نجف آبادي سيدسعيد  به منظور بررسي اثر زمان برداشت بر عملكرد و اجزاي عملکرد ارقام كلزا، در سال هاي زراعي 1381 و 1382 آزمايشي در مزرعه تحقيقاتي زهك در زابل در قالب طرح بلوك هاي كامل تصادفي به صورت اسپليت پلات در سه تكرار انجام شد.ارقام مورد بررسي دو هيبريد Hyola 308 و رقم ساري گل عامل اصلي و زمان برداشت در هفت سطح شامل T1 : برداشت در ده درصد تغيير رنگ دانه در خورجين هاي ساقه اصلي، T2 : برداشت سه روز بعد از مرحله اول، T3 : برداشت شش روز بعد از مرحله اول، T4 : برداشت نه روز بعد از مرحله اول، T5 : برداشت دوازده روز بعد از مرحله اول، T6 : برداشت پانزده روز بعد از مرحله اول و T7 : برداشت هيجده روز بعد از مرحله اول عامل فرعي آزمايش را تشکيل دادند. نتايج آزمايش حاکي از تفاوت معني دار زمان برداشت بر تعداد خورجين در بوته، وزن هزار دانه، عملكرد دانه و عملكرد روغن بود. با تاخير در زمان برداشت عملکرد دانه، تعداد خورجين در بوته و وزن هزار دانه کاهش نشان دادند. تيمار T3 در قياس با تيمارهاي T6 و T7 به ترتيب حدود 33 و 32 درصد برتري عملكرد داشت. ارقام مورد بررسي از نظر تعداد دانه در خورجين، عملكرد دانه، درصد روغن و عملكرد روغن اختلاف معني داري نشان دادند. هيبريد Hyola 308 با ميانگين 3553 كيلوگرم در هكتار نسبت به رقم ساري گل حدود 21 درصد افزايش عملكرد دانه نشان داد. درصد روغن زمان هاي برداشت از نظر آماري اختلاف معني دار نداشت. تغييرات عملكرد روغن تحت تاثير زمان هاي برداشت مشابه تغييرات عملکرد دانه بود. صفات اندازه گيري شده در تركيبات مختلف تيمارها اختلاف معني دار نشان ندادند. با توجه به نتايج، برداشت سه تا شش روز پس از ده درصد تغيير رنگ دانه (که مصادف با 30 تا 40 درصد تغيير رنگ دانه ها در خورجين هاي ساقه اصلي است) به همراه ارقام و هيبريدهاي زودرس براي منطقه سيستان و مناطق هم اقليم قابل توصيه است.

 16. #16
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : گیاهشناسی

  اثر محدوديت منبع و مخزن بر عملكرد و اجزاي عملكرد دانه چند رقم برنج


  نيك نژاد يوسف,ضرغامي رضا,نصيري مرتضي,پيردشتي همت اله  به منظور تعيين اثر محدوديت منبع و مخزن بر عملكرد و اجزا عملكرد چهار رقم برنج، آزمايشي در سال 1382 در موسسه تحقيقات برنج كشور- معاونت مازندران (آمل) با استفاده از آزمايش فاكتوريل در قالب طرح بلوك هاي كامل تصادفي با چهار تكرار اجرا شد. فاكتورهاي مورد مطالعه شامل اعمال محدوديت منبع و مخزن در چهار سطح (قطع تمام برگ ها به جز برگ پرچم, قطع برگ پرچم, قطع يك سوم انتهاي خوشه و شاهد) و فاكتور رقم در چهار سطح (طارم، ندا، شفق و فجر) بود. در اين آزمايش صفاتي از قبيل عملكرد دانه، شاخص برداشت، تعداد دانه در خوشه، تعداد دانه پوك در خوشه، طول خوشه، درصد باروري خوشه و وزن هزاردانه، در تمام تيمارها ارزيابي شدند. با اعمال تيمارهاي محدوديت منبع و مخزن بين ارقام از نظر عملكرد دانه، شاخص برداشت، طول خوشه، تعداد دانه در خوشه، تعداد دانه پوك در خوشه، وزن هزار دانه و ساير صفات مرتبط تفاوت معني داري وجود داشت. اثر متقابل رقم ´ تيمار بر عملكرد دانه، شاخص برداشت و طول خوشه معني دار (p<0.01) شد. تيمار شاهد و قطع يك سوم انتهاي خوشه به ترتيب با ميانگين عملكرد 3/5255 و 1/4055 كيلوگرم در هكتار بيشترين و كمترين عملكرد را داشتند. در بين ارقام برنج، رقم ندا با ميانگين 6/5419 كيلوگرم در هكتار بيشترين عملكرد را دارا بود. تيمار قطع يك سوم انتهاي خوشه با ميانگين 55/88 درصد بيشترين و تيمار قطع برگ پرچم با 4/76 درصد، كمترين درصد با روري خوشه را داشتند. شاخص برداشت، طول خوشه، تعداد دانه در خوشه با عملكرد همبستگي مثبت و معني داري را داشتند و وزن هزار دانه با عملكرد همبستگي منفي داشت ولي اين همبستگي معني دار نبود. به طور كلي مي توان نتيجه گرفت كه در بين ارقام، رقم طارم داراي محدوديت مخزن و بقيه ازقام (فجر، شفق و ندا) داراي محدوديت منبع بودند.

صفحه 1 از 21 1234511 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۰ خرداد ۹۰, ۲۰:۰۳
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۰ خرداد ۹۰, ۲۰:۰۲
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۰ خرداد ۹۰, ۱۹:۵۸
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۲۹ خرداد ۸۹, ۲۱:۲۳
 5. شبکه خبری بی بی سی فارسی راه اندازی شد. (عکس)
  توسط GHOLNAZ در انجمن صدا وسیما و رسانه ها
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۵ دی ۸۷, ۲۳:۱۷

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •