كنترل ديابت از بروز پنج سرطان جلوگيري ميكند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

معاون بيماريهاي غيرواگير مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت اعلام كرد: با كنترل ديابت ميتوان از بروز 5 نوع سرطان جلوگيري كرد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر رشيد رمضاني با تاكيد بر لزوم پيشگيري از ابتلا به ديابت و يا كنترل ديابت به منظور پيشگيري از موارد ناشي از آن گفت: ديابت نوع يك قابل پيشگيري نيست، اما ديابت نوع 2 را تا 85 درصد ميتوان پيشگيري كرد.

وي با اشاره به سياستهاي وزارت بهداشت مبني بر گسترش واحدهاي ديابت در كشور به منظور كنترل هرچه بهتر اين بيماري گفت: در حال حاضر 545 واحد ديابت در 36 شهر كشور كمبود داريم.

معاون بيماريهاي غير واگير مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت افزود: البته در حال حاضر200 واحد ديابت در كشور برپا است اما در عين حال 23 شهر نيز به علت كمبود امكانات و وجود برخي مشكلات، امكان احداث كلينيك ديابت را ندارند.

رمضاني با انتقاد از نبود مواد غذايي رژيمي براي بيماران ديابتي در كشور از جمله برنج و شكلات اظهار كرد: در اين شرايط، متاسفانه بسياري از بيماران به تبليغات كاذب گرايش پيدا كرده و در نتيجه قند خون به درستي كنترل نميشود.

وي با تاكيد بر اين كه اصلاح رفتار بهترين روش پيشگيري از ابتلا به ديابت است، گفت: براي جلوگيري از ابتلاي هموطنانمان به ديابت همه افراد جامعه و مسئولان كشور بايد فعاليت كنند. در اين ميان سهم وزارت بهداشت 10 تا 20 درصد است.