این 8 کار ممنوع را هر روز انجام ندهید!

مجله خلاقیت:برای خودتان خوب است که همیشه برای انجام ندادن این کارها هشیار باشید. هر چه بیشتر این نکات را رعایت کنید نتایج مثبت روزانه اش را هم زودتر خواهید دید؛ اول از همه احساس رضایت درونی از خودتان خواهید داشت.

اگر تا به حال از نوشتن فهرست کارهایی که باید انجام بدهید نتیجه خوبی گرفته اید، قطعا با تهیه این فهرست نبایدها بسیاری از روندهای روزمره تان دستخوش تغییرات مثبت خواهند شد. موفقیت، بهبود روابط و رضایت از شخصیت خود ساخته تان تنها بخشی از این نتایج مثبت هستند.

هر روز متعهد باشید که:

1- وقتی با دیگران صحبت می کنید، تلفن همراهتان را کنار بگذارید:


این اشتباه همه است. جمله: «این گوشی چه کسی است؟ مال من است.» را بسیار شنیده اید. حتما پیش آمده که سر کلاس سرتان پایین باشد تا تلفن همراهتان را چک کنید. این جمله را هم بدون شک گفته اید: «لطفا چند لحظه صبر کن من این پیام رو جواب بدم.» بعضی ها همان «لطفا چند لحظه صبر کن» را هم نمی گویند؛ فقط می پرند سمت تلفن و بدون توجه به طرف مقابل، کارشان را می کنند.

می خواهید متفاوت باشید؟ آیا دوست دارید شخصی باشید که هر کسی دلش می خواهد سر صحبت را با او باز کند؟ مردم کسی را دوست دارند که وقتی با او حرف می زنند. سراپا گوش باشد و آنها را مهمترین مخاطب دنیا تصور کند. پس برای چند لحظه تلفن همراهتان را کنار بگذارید.

فکر می کنید دیگران نمی فهمند حواستان به آنها نیست؟ هم خیلی خوب می فهمند، هم خیلی برایشان مهم است.2- وقتی در یک جلسه مهم هستید، همزمان چند کار انجام ندهید:

آسانترین راه برای اینکه در یک جمع زیرک ترین شخص باشید این است که بیشترین توجه را به آنچه در جلسه مطرح شده داشته باشید.

اگر کارهای جانبی را کنار بگذارید و تمام توجه تان را معطوف موضوع جلسه و نظرات دیگران کنید، از آنچه که در این دقایق یاد می گیرید شگفت زده خواهید شد. به طور کاملا غیرمنتظره متوجه تمام برنامه های پشت پرده می شوید و به آنچه در فکر دیگران است پی می برید، با کوچکترین جمله می توانید پلی برای به دست آوردن فرصت های بزرگ بسازید و در نهایت می بینید چه راه هایی وجود دارند تا از طریق آنها بتوانید خودتان را یک فرد مهم و خلاق معرفی کنید.

کار آسانی است، چون شما تنها کسی هستید که این موضوع را می داند و برای انجامش تلاش می کند.

و در آخر شما تنها کسی هستید که در سطوح متعدد موفقیت های بزرگ کسب می کند.

3- افرادی را که نقشی در زندگی تان ندارند، فراموش کنید:


مطمئن باشید ساکنان هالیوود بدون شما هم زندگی شان می گذرد اما بدون شما زندگی خانواده، دوستان و کارمندانتان، تمام کسانی که برایتان مهم هستند، نمی گذرد. کمی از زمان و توجه تان را هم صرف آنها کنید. تنها این افراد هستند که واقعا لیاقت بودن در کنار شما را دارند.


4- اجازه ندهید صدای زنگ های مختلف، حواستان را پرت کند.:

واقعا نیازی نیست ایمیلی را که دریافت می کنید، همان لحظه پاسخ بدهید. پیامک هم همینطور، یا هر چیزی که تلفن همراه یا رایانه تان را به صدا درمی آورد.

اگر کاری برایتان مهم باشد، اهمیتش حتما آنقدر است که آن را بدون هیچگونه مزاحمتی انجام بدهید.

تمام تمرکزتان را ابتدا معطوف کاری کنید که الان انجام می دهید و سپس به برنامه ای که برای خودتان تنظیم کرده اید فکر کنید، نه به برنامه ای که دیگران برایتان تنظیم کرده اند. بفرستیدشان پی نخود سیاه و برگردید سر کار خودتان. اینکه روی کار خودتان تمرکز کنید خیلی مهمتر است از اینکه به کارهای دیگران اهمیت بدهید. آنها می توانند صبر کنند؛ اما شما و کاری که احتمالا خیلی برایتان مهم است، نمی توانید.

5- نگذارید گذشته، آینده را برایتان دیکته کند:

اشتباهات بسیار ارزشمند هستند، از آنها درس بگیرید و فراموششان کنید. فکر می کنید فقط گفتنش آسان است؟ بستگی کامل به دیدتان دارد. وقتی اشتباهی مرتکب می شوید سعی کنید از آن به نحوی استفاده کنید که جای دیگر به دردتان بخورد. در اشتباهات گذشته دنبال یاد گرفتن چیزی باشید که پیش تر نمی دانستید؛ مخصوصا درباره خودتان.

وقتی می بینید دیگران در برخورد با شما اشتباهی مرتکب می شوند، از آن به نفع خود به عنوان فرصتی طلایی برای نشان دادن بزرگواری، بخشش و درکتان استفاده کنید.

گذشته تماما درس است. گذشته، باید راهی به سوی آینده ای بهتر باشد، نه اینکه شخصیت شما را تعریف کند. البته این حرف ها تنها زمانی کار آمدند که خودتان بخواهید.

6- فرصت هایتان را به خاطر ترس از شکست منتظر نگذارید:


هیچ کس نمی تواند از موفقیت در یک کار جدید مطمئن باشد. اما همیشه می توانید از علاقه و تعهدتان برای اینکه کاری را به بهترین نحو ممکن انجام بدهید مطمئن باشید. می توانید به خودتان قول بدهید که هر بار شکست خوردید بلند شوید و از نو تلاش کنید.

پس دیگر صبر نکنید. آنچه ممکن است از دست بدهید بسیار کمتر از آن چیزی است که به دست خواهید آورد.7- پشت سر دیگران حرف نزنید

همین که فکر کنید کسی پشت سرتان حرف می زند حس بدی است، کسانی که شایعات را شروع می کنند و دیگران نقل محافلشان هستند هم که جای خود دارند. فکر نمی کنید خیلی بهتر باشد به جای اینکه با چند نفر راجع به کاری که «جان» انجام داده صحبت کنید، پا پیش گذاشته و باخودش حرف بزنید؟ اگر فکر می کنید: من که هستم که بخواهم با او درباره این موضوع صحبت کنم، پس واقعا شما که هستید که بخواهید درباره او با دیگران صحبت کنید؟!

وقت تان را صرف گفت و گوهای سازنده و مفید کنید. در این صورت هم چیزهای بیشتری یاد می گیرید، هم احترام خیلی بیشتری میان آشنایانتان پیدا می کنید.

8- رودربایستی را کنار بگذارید و زمانی که منظورتان «نه» است، «آره» نگویید:

بله، من هم می دانم که رد کردن درخواست همکار، مشتری و مخصوصا دوستان کار واقعا سختی است. ولی به ندرت پیش می آید که «نه» گفتن آنطور که فکر می کنیم بد پیش برود. اکثر مردم درک می کنند و می پذیرند، اگر هم نپذیرفتند و دلگیر شدند، واقعا به نظر شما مهم است که آنها چه فکر می کنند؟ چه اهمیتی دارد.

وقتی می گویید «نه»، تنها برای چند لحظه ممکن است حس بدی داشته باشید. اما وقتی برای انجام کاری که دوست ندارید پاسخ مثبت می دهید برای مدت خیلی بیشتری این حس بد در شما وجود دارد؛ یا دستکم زمانی از بین می رود که آن کار را انجام بدهید تا از سرتان باز شود.