وقتی پانزدهمین سالگرد ازدواج مان را جشن می گیریم، بیشترمان می دانیم که چگونه بالا و پایین های زندگی را رفع و رجوع کنیم. تمام این سال ها بر سر این که چه کسی باید خریدها را انجام دهد، بچه ها را به مدرسه ببرد، در تکالیف کمک شان کند، کارهای خانه را انجام دهد و هزار مسئله دیگر با هم بگو ومگو کرده ایم اما حالا خبری از جرو بحث های قدیمی نیست و مسائل دیگری به میان آمده! مشاوران سعی می کنند از طریق رسانه ها به زوج ها اعلام کنند، مواظب مشکلاتی که در میانه زندگی خودنمایی می کنند، باشند؛ وقتی پای زن جوانی به زندگی مردی میانسال باز می شود، سندرم «آشیانه خالی» خودنمایی کرده و زوج ها را پای میز دادگاه می کشاند.

براساس آمار موجود، میزان طلاق در خانواده های آمریکایی به ۳۶ درصد کاهش یافته است که از دهه ۱۹۷۰، کمترین میزان طلاق محسوب می شود. این کاهش آمار در حالت کلی به دلیل آن است که همه ما و همسران مان دوست داریم متاهل باشیم اما همان اشتباه ها که گهگاه یقه هر کدام از ما را می گیرند، گاهی باعث می شوند بزرگ ترین اشتباه زندگی مان را مرتکب شویم؛ اشتباهی که شاید دیگر فرصتی برای جبرانش نداشته باشیم. پس تا دیر نشده، بهتر است این اشتباه ها را بشناسیم و قوانین جدید برای مبارزه با هر کدام از آن ها را وضع کنیم، تا زندگی های مان رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد.

● اشتباه شماره ۱

هیچ وقت با عصبانیت به تختخواب نروید. اگر بر سر بحث ها فورا به توافق نرسید، ممکن است از خشم منفجر شوید.

مسلما ایده آل ترین حالت این است که قبل از رفتن به تختخواب، تمام مشاجره های بی ارزش را کنار بگذاریم و طرف مقابل را ببخشیم اما مسلما هیچ کس کامل نیست؛ در واقع بیشتر زوج ها وقتی عصبی هستند، مشکلات را آن طور که باید حل نمی کنند. یکی از خطرناک ترین کارهایی که ازدواج را به خطر می اندازد، این است که یکی از طرفین در یک عصبانیت آنی، تمام مشکلاتش را فریاد بزند. معمولا این کار هیچ مشکلی را حل نمی کند؛ فقط زن و شوهر را بسیار عصبانی تر از پیش می کند.

وقتی مردم در احساساتی مثل خشم غرق می شوند، دچار شرایطی می شوند که روان شناسان آن را «غرقه سازی یا توفان» می خوانند؛ پاسخی فیزیولوژیکی که باعث تپش قلب شده و تمرکزشان به هم خورده و چیزی نمی توانند بگویندکه بحث را منصفانه یا دوستانه حل کند.

قانون جدید: قبل از این که تصمیمی بگیرید، کمی درباره اش فکر کنید. زمانی می توان مشکلات را حل کرد که خونسرد بوده و کاملا استراحت کرده باشید. به جای آن که تا دیروقت بیدار بمانید و به بحث ادامه دهید تا پیروز شوید، کارشناسان توصیه می کنند، زوجین هر شب لحظه ای تمرکز کنند و ببینند چه چیز برای دوام ازدواج شان خوب است. بعد، حتی اگر یکی از شما یا هردوی تان به شدت عصبانی و ناراحت هستید، به یکدیگر شب به خیر گفته و دست همدیگر را برای ۶ ثانیه بفشارید. قاعدتا شما آن قدر عصبانی و خسته هستید که این دست دادن بیشتر از ۵ نانو ثانیه طول نخواهد کشید! اما عشق بادوام تان را به شما یادآوری خواهد کرد و نکته همین جاست! منظور این نیست که نباید به مشاجره ها و مخالفت ها رسیدگی کرد. برای این که ناراحتی های تان همان طور رسیدگی نشده، به دست فراموشی سپرده نشوند، بهتر است جلساتی را به صورت هفتگی درنظر بگیرید. با ذکر یک نکته که می تواند به دوام ازدواج تان کمک کرده یا اشاره به یکی از خصوصیات قابل ستایش همسرتان، بحث را شروع کنید و بعد هر کدام به نوبت، مشکل و دیدگاه خود را مطرح کنید.

● اشتباه شماره ۲

ممکن است بعضی اززوج ها به خاطر تغییرات شخصیتی شان یا علائق شان از هم دور شوند.

البته کارشناسان می گویند، اگر به زوج های خوشبخت از نزدیک نگاه کنید، از نقطه مشترک های ناچیز آن ها، متعجب خواهید شد. ممکن است زن از هر فرصتی برای فعالیت های هنری استفاده کند و مرد یکی از علاقه مندان دو آتشه ورزش باشد اما آن ها یاد گرفته اند که ضمن جدا بودن از یکدیگر، در کنار هم باشند؛ یعنی گاهی خانم برای همراهی کردن همسرش که مشغول تماشای مسابقه ای ورزشی است، کنارش بنشیند. در واقع، کارشناسان می گویند علائق مشترک یا حتی خلق وخوی مشابه نمی تواند دوام ازدواج را بیمه کند. اگر چنین فاکتورهایی واقعا مهم بود، زوج هایی که از طریق مراکز همسریابی که معمولا براساس وجوه مشترک به هم معرفی می شوند با هم آشنا می شدند، شانس بیشتری برای حفظ زندگی مشترک خود داشتند تا آن هایی که اتفاقی یکدیگر را دیده و پسندیده بودند اما این طور نیست!

قانون جدید: ازدواج براساس احساسات دوام پیدا نمی کند؛ نیاز به تلاش همسران دارد. زوج ها باید با ناسازگاری ها، بیماری ها، مشکلات مالی و مسائل کودکان و شاید حتی با مشکلات کاری کنار بیایند. آن ها با هم کنار می آیند چون معتقدند که یک گروه هستند و همه با هم به دنبال راه هایی هستند که آن ها را چه در شادی و چه در غم، در کنار یکدیگر نگه دارد. حقیقت این است که همه ما دائما تغییر می کنیم و این یک نعمت است. اگر در طول مراسم ازدواج، اسپری تثبیت کننده روی عروس و داماد پاشیده می شد (!) زندگی خیلی خسته کننده می شد اما باید سعی کنید که همیشه همگام با همسرتان تغییر کنید و با هم، از مذاکرات و مصالحه ها لذت ببرید و در تغییرات یکدیگر وارد شوید.

● اشتباه شماره ۳

هر چه شما و همسرتان پیرتر می شوید، روابط زناشویی برای تان کم اهمیت تر می شوند.

البته این باور کاملا اشتباه است؛ گزارش ها حاکی از آن است که حفظ صمیمیت و نزدیکی زوجین در طول سال های زندگی، می تواند باعث بهبود رابطه شود. در واقع زوج هایی موفق هستند که در مورد رابطه خود با یکدیگر صحبت کنند و بتوانند نیازهای یکدیگر را به طور کامل برآورده کنند.

قانون جدید: از آنجا که صحبت کردن در مورد نوع رابطه و نیاز همسران، می تواند تامین کننده کیفیت زندگی زناشویی باشد، بهتر است شما هم، حداقل هر هفته، زمانی را فقط به خود و همسرتان اختصاص دهید تا اگر مشکلی در این میان وجود دارد، فرصت کافی برای حلش داشته باشید. به این ترتیب میزان رضایت شما از زندگی مشترک افزایش خواهد یافت و کیفیت زندگی تان نیز روز به روز بهتر از قبل خواهد شد.

● اشتباه شماره ۴

وقتی بچه ها ازدواج می کنند، دلیلی برای ادامه زندگی مشترک وجود ندارد.

وقتی بچه ها به سراغ زندگی مستقل خود می روند، خانه سوت و کور می شود و بسیاری از والدین نمی توانند با شرایط جدید کنار بیایند. آن ها در طول زندگی با فرزندان، آن قدر از همسرشان دور شده اند که احساس می کنند با رفتن فرزندان، دیگر دلیلی برای ادامه زندگی مشترک وجود ندارد. درصورتی که کارشناسان معتقدند، ازدواج بچه ها می تواند فرصت دوباره ای برای شکوفایی مجدد زندگی زناشویی باشد. زوجین در این زمان، فرصت، پول و آزادی بیشتری برای تفریح ها و وقت گذرانی با یکدیگر دارند. همچنین در نبود بچه ها، دلایل کمتری برای مشاجره و بحث وجود خواهد داشت!

قانون جدید: وقتی بچه های تان سر زندگی خود می روند، رابطه خود و همسرتان را در کانون توجه قرار دهید. فهرستی از علاقه مندی های خود و همسرتان تهیه کنید که با وجود بچه ها شرایط لازم برای انجام شان را نداشتید و حالا می توانید این سرگرمی ها را برای خود ایجاد کنید. حالا شما می توانید ساعت ها با هم وقت بگذرانید، برای شام به رستوران بروید، بدون دغدغه با هم فیلم تماشا کنید و کسی هم مزاحم تان نیست!

● اشتباه شماره ۵

همه افراد مسن دچار بحران می شوند؛ مصداق بارز «پیری و معرکه گیری»!

شاید بسیاری از مردان، وقتی به سن خاصی می رسند، کارهای عجیب و غریب انجام دهند و شما احساس خواهید کرد که آن ها می خواهند جوانی از دست رفته را باز یابند. حتی ممکن است به فکر تجدید فراش بیفتند و کار را به جاهای باریک بکشانند اما روان شناسان می گویند، تمام آدم ها در دوره ای از زندگی میانسالی خود دچار انقلاب درونی می شوند.

قانون جدید: اسم این تغییرات را بحران نگذارید و بدانید که این تغییرات فقط مخصوص آقایان نیست. معمولا وقتی آدم ها وارد دهه چهارم، پنجم و بالاتر زندگی می شوند، چشم اندازشان به زندگی تغییر می کند. مسئولیت ها رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و باعث تغییر جهت شما می شوند. ممکن است در این سنین با نخستین بیماری جدی زندگی تان روبه رو شوید، یا (خدایی ناکرده) مرگ یکی از والدین باعث شود زندگی تان را بازبینی کنید و تصمیم های جدیدی بگیرید. تمام این اتفاق ها طبیعی و غیر قابل اجتناب هستند و بهترین راه برای روبه رویی با این تغییرات، این است که یاد بگیرید چطور در راهی قدم بگذارید که این اتفاق ها شما را به سویش می رانند. شاید در همین سال ها بتوانید دست به تجارتی بزنید که سال ها آرزوی انجامش را داشته اید اما جراتش را در خود سراغ نداشتید و مطمئن باشید که موفق هم می شوید. افرادی که یاد می گیرند به جای عبارت «بحران میانسالی» از «نوسازی» استفاده کنند، می توانند جهش های بزرگی در این دوران از زندگی خود ایجاد کنند؛ یادتان باشد آن چیزی که برای شما خوب است، برای زندگی مشترک تان نیز مفید خواهد بود.