نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: اهميت گياهان گلخانه ای

 1. #1
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  اهميت گياهان گلخانه ای

  مقدمه


  ايران به دليل شرايط خاص آب و هوايي و محدوديت هاي منابع آبي از جمله كشور هاي است كه نياز به تجديد نظر اساسي در ساختار نظام كشت بوده و در اين راستا توسعه كشت گلخانه اي مي تواند به عنوان يك راهكار مناسب مطرح باشد كه هم اكنون مورد توجه قرار گرفته است .


  آنچه در اين ارتباط مي توناد مهم باشد تغيير نگرشي است كه نسبت به اين نوع سيستم كاشت مطرح بوده و بايد اين باور ايجاد شود كه سيستم كشت گلخانه اي تفاوت اساسي با سيستم كشت سنتي داشته و علاوه بر تجربه نيازمند داشتن دانش گلخانه داري مي باشد كه در اين راستا . توجه به سبزيجات گلخانه اي از اهميت خاصي بر خوردار است .

  شرايط اقليمي ايران از نظر محدوديت منابع آب شيرين , فراواني آب شيرين , موقعيت آب و هوايي گوناگون و ... بهره گيري از اين منابع را در برنامه ريزي كشور ايران قرار ميدهد . كشت گياهان در گلخانه به آب و زمين كمتري احتياج دارد . اما كار بيشتري مي طلبد . د حال با آموزش دادن نيرويي كار مي توان از فضاي كم گلخانه چندين برابر فضاي آزاد را برداشت كرد . زيرا در محيط گلخانه كاشت و برداشت در تمام طول سال امكان پذير بوده و در فصولي از سال كه محصولات در فضاي آزاد غير قابل كشت نيستند اين امكان را فضاي گلخانه به وجود مي اورد كه گياهان در غير فصل خود پرورش يافته و محصولات گلخانه با كيفيت بهتر نسبت به كشت در زمين باز توليد و به بازار عرضه مي شود .

  بر اساس آمار وزارت جهاد كشاورزي سبزي هاي گلخانه اي مساحتي حدود 1500هكتار را تشكيل مي دهند . البته اين مساحت هم اكنون دو برابر شده است . اگر در هر هكتار از اين گلخانه ها حدود 200 تن محصول توليد شود تقريبا كل توليد 300 هزار تن خواهد بود كه اگر قيكت هر كيلو گرم آن حدود 200 فرض شود رقمي حدود 60 ميليلرد تومان مي شود كه مي تواند اهميت زيادي در اقتصاد كشور داشته باشد . البته با افزايش رو به افزون زير كشت محصولات گلخانه اي رقم بدست آمده بيشتر و رو به افزايش است .


  اگر كليه عمليات كاشت تا برداشت طبق اصول و برنامه ريزي صحيح صورت گيرد سود قابل توجهي عايد كشاورزان خواهد شد كه به عنوان مثال اگر گلخانه اي به مساحت 1000 متر مربع داشته باشيم و بخواهيم خيار كشت كنيم و اگر 3000 بوته خيار كشت شده باشد و هر بوته بطور متوسط پنج كيلو گرم خيار توليد كند در مجموع 15000گيلو گرم خيار توليد مي شود كه اگر سه بار كشت در سال داشته باشيم و با احتساب قيمت 200 براي هر كيلويي آن در آمد كل فروش محصول در يك سال مبلغ 000/000/9 تومان خواهد بود . كه دستيابي به چنين رقمي در هوايي آزاد تقريبا غير ممكن است .


  روش هاي معمول كشت در هواي آزاد بر اساس مساعد بودن شرايط محيط صورت مي گيرد معمولا در اكثر مناطق كشور كاشت در بهار و برداشت در اواخر تابستان و در صورت مساعد بودن هوا تا اوايل پاييز به طول مي انجامد در روش هاي معمول كشت تمامي عمليات كاشت تا برداشت تابع شرايط محيطي است .


  در صورتي كه بخواهيم توليد خارج از فصل داشته باشيم بايد با به كار گيريي روش هايي عوامل محيطي مناسب رشد گياه (دما . رطوبت نسبي و نور ) را تحت كنترل داشته باشيم . كه براي اين منظور از گلخانه Greenhouseاستفاده مي كنيم .


  استفاده از گلخانه به منظور توليد خارج از فصل سبزي هاي گلخا نه اي انجام مي شود و اهميت به سزايي در علوم باغباني دارد .


  اهداف كشت گلخانه اي :


  توليد محصول در محلي كه در آن محصول توليد نمي شود.


  تولد در زماني كه كشت محصول در هواي آزاد غير ممكن است .


  افزايش عملكرد – افزايش كيفيت محصول

 2. #2
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : اهميت گياهان گلخانه ای

  بستر كشت گياهان گلخانه اي :
  بستر كشت گلخانه اي مانند هر بستر كاشت ديگري داراي چهار وظيفه اصلي است كه عبارتند از : 1- مخزن مواد غذايي 2- نگهداري آب و در دسترس قرار دادن آن براي گياه 3- تبادل گازي بين ريشه و اتمسفر 4- محل استقرار گياهان .
  سوال: چرا محصولات در مزرعه بدون نياز به تغيير عمده رشد مي كنند ولي اگر همان خاك به گلدان منتقل داده شود رشد محدود خواهد شد ؟


  جواب : در خاك مزرعه چهار عمل كه در بالا از آنها ياد شد به خوبي انجام مي شود ولي در ظرف هوادهي به اندازه كافي انجام نمي شود . خاك مزرعه داراي لوله هاي است كه آنها را از سطح به عمق مي برد . اين لوله هاي كاپيلاري باعث مي شود آب اضافي از لايه هاي سطحي خاك بعد از بارندگي خارج شود . وقتي مزرعه خشك است اين لوله ها آب را از عمق به محيط رشد ريشه منتقل مي كنند . وقتي خاك از مزرعه جدا و به گلدان يا بستر گلخانه اي منتقل مي شود اين لوله هاي كاپيلاري ا بين مي روند . بنابراين خاك بستر مانند خاك مزرعه نمي تواند عمل كند و لوله جهت خروج آب از سطح وجود نخواهد داشت .


  وقتي خاك مزرعه به گلدان منتقل داده مي شود شرايطي پيش مي آيد كه سطح ايستابي (آب آزاد) ناميده مي شود (Perched water table) يعني فضاي هواي موجود در زير گلدان به علت زهكشي ضعيف از آب پر شده است و چون لوله هاي كاپيلاري از بين رفته اند عمل كاپيلاري براي كشيدن آب از خاك (جهت زهكشي آن ) انجام نمي شود . هر چه عمق گلدان بيشتر باشد بايد سطح ايستابي پايين تر تشكيل شده و در نتيجه فضاي بيشتري براي رشد گياه وجود دارد. ظرفيت نگهداري آب و تهويه خاك به هم وابسته اند .  تغيير دادن PH :


  اگر تشخيص داديد که PH بيش از اندازه قليايي است مي توانيد خاصيت اسيدي آن را با افزودن اسيد سولفوريک يا پايين آورنده هاي PH افزايش دهيد.


  اگر تشخيص داديد که PH بيش از اندازه اسيدي است مي توانيد خاصيت قليايي آن را با افزودن جوش شيرين يا بالا آورنده هاي PH افزايش دهيد. هنگام تنظيم PH مهم است که مقادير را کم کم اضافه کنيم تا اينکه PH يکباره تغيير نکند و همچنين بدانيم که چه موقع به سطح PH مطلوب مي رسيم.

  محدوده PH مناسب براي انواع محصولات باغي


  لوبيا

  كلم

  خيار

  بادمجان

  كاهو

  نخود

  تربچه

  گوجه

  هندوانه

  فلفل

  توت فرنگي


  5/8


  6/2

  6/3


  6/5

  5/7


  6/2

  5/7


  5/9

  5/7


  6/2

  6/3


  6/5

  5/8


  6/2

  5/8


  6

  5/4


  5/6

  5/8


  6/2

  5/8


  6/2  PH مناسب: PHمحيط يا محلول غذايي براي رشد گياه بسيار مهم است. هر گياهي محدوده PH خاصي دارد که خارج شدن از اين محدوده باعث کم شدن رشد يا حتي مرگ گياه مي شود. PH کمتر از 5/4 يا بيشتر از 9 صدمات سختي به ريشه گياه وارد مي کند و اثرات زيان آوري روي رشد گياه دارد.


  چنانچه سطح PH تغيير کند تاثير مستقيمي در دسترسي گياه به مواد غذايي مي گذارد. اکثر مواد مغذي در PH 6 - 7/5 در دسترس گياه مي باشند. وقتي که سطح PH خيلي زياد يا کم شود مواد مغذي در محلول قفل شده و از دسترس گياه خارج مي شوند.


  بايد PH محلول غذايي را هنگام ترکيب و استفاده و نيز هر چند روز يکبار اندازه گيري کنيد و آن را در حد مطلوب نگهداري کنيد.


  اجزاي محيط رشد :


  الف) مواد آلي: 1- پيت 2- كوكوپيت 3- پوست درختان 4- خاك برگ 5- كود دامي


  ب) مواد معدني : 1- ورمي كوليت 2- پوكه 3- پرليت 4- پشم سنگ  1- پيت : پيت بقاياي گياهان مردابي و ني است كه در زير آب در حالت نيمه پوسيده (تخمير) مي باشد . تركيبات پيت بسته به نوع و مقدار مواد حالت تخمير و درجه اسيدي متفاوت است . رنگ پيت خزه از خرمايي روشن (حداكثر تجزيه) تا قهوهاي (حداقل تجزيه) متغير است . اين بستر جايگزين خاك برگ است و علاوه بر نگهداري رطوبت ,خطرانتقال بذر علف هرز يا بيماري ها در آن وجود ندارد . به منظور افزايش خاصيت نگهداري آب مي توان پيت خزه را در جاي قرار داد كه يخ بزنداين كار باعث پاره شدن سلول ها و افزايش خاصيت نگهداري آب مي شود . قبل از مصرف خزه بايد آن را خرد و غربال كرد (غربال با Mesh No 10 ) . در غير اين صورت آب به سختي در آن نفوذ مي كند و قابليت جذب رطوبت آن كاهش مي يابد . خزه مي تواند تا 10 برابر وزن خشك خودش آب نگهداري كند و داراي يك درصد نيتروژن و مقادير ناچيز فسفر و پتاسيم است.  پيت خزه اسفاگنوم :اين پيت خزه از بقاي خشك شده بخش هاي زنده و جوان گياه به وجو مي آيد . كه انواع مختلف آن عبارتند از :


  1- Sphagnum Papillosum


  Capillacearum 2- Sphagnum


  Palusre 3- Sphagnum
  ويژه گي هاي خزه پيت اسفاگنوم H آن بين 3 تا 4 متغير است - قابليت نگهداري آب حدود 20-10 برابر وزن خشك خود (بافت هاي ساقه و برگ ) را دارد . تبادل گازي آن خوب است.


  98 -80 درصد آن منافذ است كه در كشت گلخانه اي بستر ي با حجم منافذ بيش از 50 درصد مناسب است – حاوي قارچ كشي اختصاصي براي جلوگيري از گياهچه ميري است – براي استفاده اولين بار سترون است - سبك است (حدودا هر متر مكعب آنKg 104 است .  درجه بندي پيت خزه : پيت خزه از H0 تا H10 رتبه بندي مي شود . H0 پيتي است كه تجزيه نشده .مرطوب و زغال مانند است و به مصرف سوخت ميرسد . H10 كاملا تجزيه شده و بدون فيبر قابل رويت است . پيت هاي H4 و H5 داراي فيبر و تجزيه آن نيمه تمام و در باغباني كاربرد دارد .


  پيت خزه ني جنگي (Grass Peato Reed Sadge Peat ) : اين پيت قهوه اي تا قهوه اي متمايل به قرمز تا سياه است . شامل(ني Phragmites communis از تيره گندميان) و (جگن Carex از تيره Cyperaceae مي باشد .  پيت هوموس Peathumus : از ويژه گي هاي اين پيت مي توان به موارد زير اشاره نمود : تجزيه آن بيشتر از ساير پيت ها صورت مي گيرد – ظرفيت نگهداري آب آن نسبت به ساير پيت ها كمتر است – PH آن حدود 7.5 – 5 است - نيتروژن آن زياد است .  2- كوكوپيت : اين نوع پيت از پوسته نارگيل تهيه مي شود و چون حاصل تجزيه نيست با ساير پيت ها متفاوت است و ظرفيت كاتيوني آن نيز كمتر از پيت خزه و ساير پيت ها است .  پيت نخل : اين پيت هم نوعي از پيت ها محسوب مي شود كه البته تحقيقات در مورد اين نوع پيت در مركز تحقيقات ايران در حال انجام مي باشد .  3- پوست درختان (Wood shaving or shredded bark) : پوست درختان داراي ليگنين است كه تجزيه آن كند تر از سلولز است. سلولز براي تجزيه شدن نياز به اضافه كردن نيتروژن دارد . پوست درختان به دو گرو تقسيم بندي مي شود:  الف) Hardwood Bark : شامل درختان برگ ريز مانند افرا و بلوط است و به چوب هاي اطلاق مي شود كه 85 درصد ليگنين هستند . البته از اين گروه درختاني مثل گردو ,گيلاس و افراي نقره اي داراي مواد باز دارنده رشد هستند .  ب) Softwood Bark : شامل مخروطيان مانند صنوبر , كاج ,سرو , نراد, غول Redwood و شوكران هستند . داراي بيش از 85 درصد ليگنين و معمولا 95 درصد هستند . تكه درشت پوست چوب صنوبر محيط مناسبي براي كشت اركيده است .


  4- خاكبرگ (Leaf Mold) : خاك برگ حاصل پوسيده شدن برگ درختان غير مثمر است . براي تهيه آن برگ گياهان را روي هم قرار داده و آن را كمي مرطوب مي كنند 3-2 بار آن را به هم مي زنند تا تجزيه سريع صورت گيرد . بايد توجه داشت كه اگر اين خاك برگ ها با مواد شيميايي و علف كش ها مخلوط شده باشد به لحاظ اينكه ارزان تهيه مي شود مي تواند خسارات جبران ناپذيري به گياهان وارد سازد .  5 - كود دامي : ظرفيت تبادل كاتيوني كود دامي زياد و نگهدارنده مناسبي براي مواد غذايي است و نيز داراي نيتروژن , فسفر , پتاسيم , وعناصر كم مصرف نيز مي باشد. كود گاوي پوسيده بهترين نوع كود مورد استفاده در گلخانه است . كود مرغي دارايي آمونياك بيش از حد بوده وبه ريشه شاخه و برگ صدمه مي زند .


  مواد معدني :


  1- ورمي كوليت : ورمي كوليت يك سنگ ازجنس سيليكات ميكا است كه در 1000 درجه سانتي گراد گداخته شده و آب آن از بين رفته است . هر ذره از كاني ورمي كوليت داراي ضخامت نازكي است كه به صورت موازي روي هم قرار دارند و بين آنها رطوبت قرار دارد و محيط مناسبي براي جوانه زني بذر و ريشه زايي و قلمه ها است . ورمي كوليت به دليل قابليت نگهداري آب , مواد غذايي , تهويه و وزن مخصوص ظاهري پايين يك محيط كشت بدون خاك محسوب مي شود . به دليل ضعيف بودن از نظر مواد غذايي بايد با محلول هاي غذايي آن را تقويت كرد . ورمي كوليت را نبايد با خاك مخلوط كرد چون فشرده شده و باعث كاهش منافذ آن مي شود .  2- خاك رس : هدف از كاربرد آن تغيير خاصيت فيزيكي محيط كشت است . ويژه گي ها :مقاوم به شكستن است , داراي منافذ كافي براي تهويه مي باشد , ظريت تبادل كاتيوني آن بالاست .  3- پرليت : پرليت سليكات سفيد خاكستري آتشفشاني است كه در اثر خرد شدن و دماي بالا آب خود را از دست داده و ذرات سفيد باحجره هاي مسدود ايجاد مي كند . پرليت جانشين شن براي تهويه محيط كشت است . مزيت عمده آن نسبت به شن سبكي وزن آن است .  4- پشم سنگ : پشم سنگ مخلوط پوكه زغال سنگ , بازالت , سنگ آهك و كف آهن است كه در دماي 1600 درجه سانتي گراد ذوب شده است و پس از سرد شدن به صورت رشته در مي آيد . آميخته ان با پيت خزه يا پوست كاج براي كشت مناسب است . پشم سنگ داراي مقادير كمي كلسيم , منيزيم , گوگرد , آهن , مس و روي است كه البته مقادير اين عناصر براي رشد گياه كافي نيست .

 3. #3
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : اهميت گياهان گلخانه ای

  تعريف گلخانه :

  گلخانه يا greenhouse به فضاي محدود اطلاق مي شود كه قابليت كنترل شرايط محيطي مناسب را براي رشد گياهان از نواحي مختلف در طي فصول مختلف يك سال داشته باشد . طبق اين تعريف از جمله عملكرد گلخانه فراهم كردن شرليط محيطي لازم و مورد نياز محصولي معين است.


  تقسيم بندي گلخانه ها :
  از نظر شكل : 1- گلخانه هاي يك طرفه 2- گلخانه هاي نيمه دوطرفه 3- گلخانه آ شكل (A- shaped) 4-گلخانه هاي جوي پشته اي 5- گلخانه هاي نيم استوانه اي (كوانست (Quonset
  از نظر ساختار جدا يا متصل بودن : 1- گلخانه هاي تك واحدي 2- گلخانه هاي چند واحدي (متطل به هم )
  از نظر دما : 1- گلخانه سرد 2- گلخانه نيمه گرم 3- گلخانه گرم 4- گلخانه گرم و مرطوب

  تقسيم بندي از نظر شكل
  گلخانه يك طرفه : گلخانه يك طرفه معمولا در كنار ديوار ساخته مي شود و ديوار شمالي با مصالح و ديوار شرقي و غربي آن تماما يا نصف آن از آجر ساخته مي شود و ديواره جنوبي كوتاه تر از شمالي و رو به جنوب است . زاويه شيب سقف با زمين 55تا 30 درجه است كه البته مقدار اين زاويه بستگي به عرض جغرافيايي دارد . به اين معني كه در نيمكره شمالي هر چه از خط استوا درو شويم سقف مايل تر و هر چه به استوا نزذيك شويم زاويه سقف با سطح زمين بايد كمتر باشد . چون حداكثر استفاده از نور در گلخانه موقعي است كه نور به صورت عمودي بر سطح گلخانه بتابد و انعكاس نداشته باشد . بنابراين هر چه به طرف قطب نزديك كي شويم اشعه خورشيد مايل تر مي تابد .
  گلخانه نيمه دو طرفه : كه شبيه گلخانه دوطرفه است با اين تفاوت كه سقف آن از دو شيب نا مساوي پوشانيده شده است . زاويه شيب سقف 55 تا 35 درجه است كه در اين نوع گلخانه بهترين استفاده از نور به عمل مي آيد و نياز به سقف به حداقل مي رسد . در مناطقي كه شدت نور در زمستان كم است گلخانه با دو شيب نامساوي(نيمه دوطرفه ) كه سطح جنوبي آن نسبت به شمال نور بيشتري دريافت مي كند ساخته مي شود اگر در اين گلخانه سقف جنوبي با سطح افقي زاويه 25 درجه و سطح شمالي با سطح افقي زاويه 55 درجه تشكيل دهد 11 درصد نور بيشتر توسط پوشش درياغت مي كند . واگر زاويه سقف90 درجه و زاويه سطح شمالي با سطح افقي 65 درجه باشد نور بيشتري نسبت به حالت قبل دريافت مي شود كه ديوار شمال را مي توان با موادي عايق منعكس كننده نور تعبيه كرد . در نتيجه مقدار نور رسيده به گياهان بيشتر و گرماي از دست رفته از گلخانه كمتر مي شود .
  گلخانه آ شكل (A- shaped) :در اين نوع گلخانه پهناي دو سقف مساوي است . ارتفاع گلخانه در بالاترين نقطه سقف 3.5 تا 2.5 متر و عرض آن 6 تا 3 متر است . زاويه شيب سقف 55 تا 35 درجه مي باشد .


  گلخانه نيمه استوانه اي يا كوانست (Quonset) : اسكلت آن توسط لوله هاي آب ساخته مي شود كه قوس 180 درجه دارند (قطر لوله ها 2.5 تا 1.88 سانتي متر ). و توسط تير هاي فرعي كه در امتداد طولي گلخانه قرار دارند نگهداشته مي شود. فاصله تير هاي اصلي از هم 4.5 متر و فاصله تير هاي فرعي از هم 1.2 تا 9/0 متر مي باشد كه به صورت مجزا از هم قرار گرفته اند .
  گلخانه جوي پشته اي (Furrow and Ridge or Guttr Connected):در اين نوع گلخانه ها ديوار بين گلخانه ها بر داشته مي شود . بنابراين به اسكلت كمتري نياز دارد و دارايي يك فضاي داخلي واحد است . هزينه اتوماسيون كمتر , نيرويي كار كمتر , مديريت پرسنل بهتر و مصرف سوخت كمتر (به علت كاهش سطوح تماس هدر دهنده گرما) از مزاياي اين نوع گلخانه است . تنها عيب اين نوع گلخانه اين است كه برف نمي تواند ذوب شود و بايد زير ناودانها منبع حرارتي گذاشت و ناودانها بايد دارايي شيب مناسب باشند تا انتقال آب به آساني صورت گيرد .


  در كل طراحي گلخانه بايد طوري باشد كه واحد هاي گلخانه توسط كريدور مركزي به هم وصل شوند در اين صورت گياهان در اثر انتقال از يك واحد به واحد ديگر صدمه كمتري مي خورند .  تقسيم بندي از نظر جدا يا متصل بودن :
  گلخانه هاي تك واحدي : در گلخانه هاي تك واحدي راحت تر مي توان به دماي مورد نظر رسيد و همچنين تهويه اين نوع گلخانه ها (بدون صدمه به گياه ) ساده تر است . نور وارد شده به گلخانه تك واحدي در منطقه رشد گياهان به صورت يكنواخت توزيع مي شود . در حالي كه در گلخانه هاي جوي پشتي محل هاي اتصال نور ورودي را شكسته و روي گياهان سايه مي اندازد و منجر به كاهش رشد گياهان مي شود . داشتن فاصله مناسب اطراف گلخانه باعث ذوب سريع برف (بدون ايجاد خسارت ) مي شود . در نهايت گلخانه تك واحدي به دستگاهاهي تهويه كمتري نياز دارد. اما از معايب گلخانه هاي تك واحدي مي توان به موارد زير اشاره كرد: 1- ارتفاع زياد گلخانه هاي تك واحدي باعث افزايش ميزان سوخت مصرفي براي گرم كردن حجم هواي گلخانه مي شود . همچنين بزرگ بودن حجم به اين معني است كه سطح بيشتري از گلخانه در معرض باد زمستاني است . در نتيجه هدر رفت گرما از آن بيشتر است . گلخانه هاي بزرگ تك واحدي هزينه اوليه بيشتري دارند و زمين زيادي براي يك گلخانه تك واحدي مورد نياز است .
  گلخانه هاي متصل به هم يا چند واحدي : بسياري از گلخانه ها مي توانند به هم متصل شودند . گلخانه جوي پشته اي داراي يك قسمت برجسته (پشته)ويك قسكت فرورفته(جوي)مي باشد و ديواره هاي مياني بين هر قسمت برداشته شده است و تعداد واحدهاي كه به هم متصل مي شوند بستگي به نوع و تعداد گياهان دارد كه قرار است در آن كشت شود .  مزاياي گلخانه هاي متصل به هم : 1- نياز به زمين كمتر جهت احداث 2- نياز به اسكلت كمتر (به علت نداشتن ديواره مياني) 3- نياز به گرمايي كمتر (چون ديوار هاي تبادل كننده گرما كمتر شده است)  معايب گلخانه هاي متصل به هم : 1- برف به سختي از گلخانه هاي متصل به هم خارج مي شود (قرار گرفتن برف در ناودان ها باعث شكستن اسكلت مي شود ,ناودان ها باعث كاهش نور وارده به گلخانه مي شود و اغلب باعث تاخير گلدهي مي شود) حجم كم هوا در بالاي گياهان مقدار دي اكسيد كربن را محدود مي كند . مقدار پوشش سقف در گلخانه هاي متصل به هم و جدا از هم با مساحت يكسان برابر است.

  تيپ هاي مختلف گلخانه اي
  عيوب مهم

  مزاياي مهم

  نوع دريچه

  مصالح

  تيپ گلخانه


  توليد كم- آفات وبيماريهاي زياد و عمركم

  ارزان

  بدون دريچه

  چوب-پلاستيك

  چوبي


  افزايش مصرف سوخت

  آلودگي كم و عمر زياد

  جانبي-سقفي

  لوله گالوانيزه-پلاستيك

  تونلي:تك واحدي


  گران

  تهويه خوب, قابل اتوماتيك شدن

  جانبي-سقفي

  لوله گالوانيزه-پلاستيك

  پيوسته:چند واحدي


  بسيار گران ، هزينه سوخت بالا

  استحكام بالا، عمرطولاني تهويه خوب –قابل اتوماتيك شدن

  جانبي- سقفي

  اسكلت فلزي-شيشه

  شيشه اي


  تقسيم بندي از نظر دمايي

  گلخانه سرد : گلخانه سرد جهت حفاظت گياهان از سرما و يخبندان مورد استفاده قرار مي گيرد.

  گلخانه نيمه گرم : اين نوع گلخانه براي نگهداري نباتات حساس به سرماي زمستان و آن هايي كه دماي كمتر از 10 درجه سانتي گراد براي آن ها مضر است كاربرد دارد .

  گلخانه گرم : گلخانه گرم مخصوص توليد سبزي در خارج از فصل است (در مناطق سردسير به منظور كاهش تغييرات هواي خارج گلخانه , دما و رطوبت آن اغلب آن را به صورت گود و ديواره آن را سيماني انتخاب مي كنند ) .

  گلخانه گرم و مرطوب : مشابه گلخانه گرم ولي رطوبت در حد اشباع است . (با آب پاشي راهروها گرم كردن و رطوبت مورد نياز تامين مي شود ) .

  بيشينه و كمينه دما در گلخانه هاي مختلف در زمستان و تابستان


  نوع گلخانه

  زمستان

  تابستان


  كمينه دماي شب

  بيشينه دماي روز

  كمينه دماي شب

  بيشينه دماي روز


  سرد

  13- 7

  18 - 13

  18

  24


  نيمه گرم

  13

  21 - 18

  24

  30


  گرم

  18

  24

  24

  38 - 30  رابطه بين ارتفاع و عرض گلخانه ها :


  بطور تقريبي ارتفاع گلخانه حدود يك سوم عرض گلخانه است . به عنوان مثال در گلخانه اي با عرض 6 متر ارتفاع گلخانه بايد حدود 2 متر باشد . ارتفاع زياد از حد نه تنها شكل گلخانه را ناموزون ميكند بلكه هزينه نگهداري را نيز افزايش مي دهد زيرا مقداري از گرمايي حاصله در ارتفاع بالايي از سقف در محلي كه قابل استفاده گياه نيست منتشر شده و موجب بالا رفتن هزينه حرارتي گلخانه مي شود مقدار حرارت گلخانه از كف تا سقف زياد شده و با افزايش هر يك متر ارتفاع از كف گلخانه دماي هوا يك درجه سانتي گراد افزايش پيدا مي كند و هواي بالاترين نقطه گلخانه هميشه چندين درجه گرم تري از ساير قسمت ها مي باشد . ارتفاع گلخانه هاي فلزي بين 3 تا 5 متر انتخاب مي شود ولي ارتفاع داربستي كه بوته ها به آن بسته مي شود حدود 2 متر است . اما در كل براي ارتفاع گلخانه ها نظرات مختلفي وجود دارداگر چه از نظر ميزان مصرف سوخت و هدر رفت گرما ارتفاع كمتر توصيه مي شود ولي از ديدگاه ديگر شيوع آفات و بيماري ها در گلخانه با ارتفاع بيشتر كمتر و برتري دارد چون حجم هواي گلخانه با افزايش ارتفاع افزايش مي يابد و در نتيجه موجب كاهش گسترش بيماري ها مي شود و همچنين تجربه نشان داده كه گسترش بيماري در گلخانه با ارتفاع كمتر خيلي بيشتر از گلخانه با ارتفاع زياد است . از طرفي بسياري از گلخانه داران به خاطر احتراز از گسترش بيماري ارتفاع گلخانه را زياد در نظر مي گيرند و در فصل زمستان براي صرفه جويي در مصرف سوخت و جلوگيري از هدر رفت گرما بين سقف و گياهان پوشش پلاستيكي نصب مي كنند . كه در گلخانه هاي مدرن پرده پلاستيكي يعني سقف كاذب با سرد شدن هوا و تاريكي به طرف پايين حركت كرده و فضا را كمتر مي كند .  رطوبت نسبي : رطوبت نسبي مقياسي از مقدار آب موجود در هوا در يك دماي داده شده مي باشد. ميزان تنفس گياهان متأثر از رطوبت نسبي هواي اطراف مي باشد؛ زيرا كه رطوبت نسبي، اختلاف فشار بخار بين سطح برگها و هواي اطراف را تعيين مي كند. رطوبت نسبي بين 25 تا 80 درصد، تأثير ناسازگاري برروي رشد اكثر گياهان ندارد. رطوبت نسبي خارج از اين محدوده مي تواند مانع تنفس گياه شده و به گسترش بيماريها كمك نمايد. در ضمن رطوبت نسبي بالا موجب افزايش بيماريهاي برگي در گلخانه مي شود. رطوبت نسبي هواي داخل گلخانه به وسيله دماي سطوح داخلي تعيين مي شود. كاهش جريان هوا و نيز كم شدن نرخ تعويض هوا، منجر به افزايش رطوبت نسبي مي شود. يك گلخانه دار كه داراي گلخانه اي كاملاً بسته با پوشش دو لايه اي مي باشد؛ بايد از وجود امكانات تهويه كافي، كه براي كنترل رطوبت نسبي و نيز حداكثر دما لازم است، مطمئن باشد. رطوبت نسبي ايده آل براي گلخانه چيزي بين50 تا 60 درصد است. اگر رطوبت نسبي خيلي بالا باشد، شرايط براي حمله بيماريها به گياهان فراهم مي شود. اگر رطوبت نسبي خيلي پايين باشد، گياهان از تنش آبي در رنج خواهند بود. رطوبت نسبي را مي توان با آبياري كردن درصبح و بيرون راندن هواي مرطوب كنترل نمود. بايد توجه داشت كه هرگز نبايد آبياري را بعد از ظهر انجام داد.  ابعاد گلخانه :  در گلخانه هاي تك واحدي عرض گلخانه حدود 8 – 11 متر و طول آن حدود 60 تا 40 متر انتخاب مي شود و در گلخانه هاي چند واحدي عرض هر دهانه حدود 8 متر و طول هر دهانه 30 تا 40 متر است .


  مزيت گلخانه هاي بزرگ اين است كه تهويه در آ» به راحتي صورت مي گيرد و مشكلات ناشي از بيماري ها در آ» كمتر است . اما هزينه گرم كردن آن بيشتر از گلخانه هاي كوچك است . از طرفي ديگر گلخانه هاي كوچك مقاوم به طوفان , باد شديد و برف سنگين هستند و نيز بادشكن ها هم نقش حفاظتي بهتري را دراين نوع گلخانه ها ايجاد مي كنند.  جهت گلخانه :  جهت گلخانه بستگي به شرايط منطقه دارد . در صورتي كه منطقه ي مورد نظر باد خيز باشد , جهت باد غالب در تعيين جهت گلخانه اهميت بيشتري دارد . باد در زمستان از دست رفتن گرما و در تابستان خنك كردن گلخانه را تحت تاثير قرار مي دهد . براي حفظ گرما در زمستان , كوچكترين مقطع گلخانه (معمولا ديوار انتهايي) بايد رو به باد غالب باشد . ديوار انتهايي مي تواند به راحتي عايق كاري شود . بنابراين توصيه مي شود در صورد بادخيز بودن منطقه گلخانه را طوري بسازيم تا باد از روي گلخانه به راحتي عبور كند به عبارت ديگر گلخانه در امتداد جهت باد غالب باشد بايد توجه داشت در صورتي كه گلخانه در جهت باد غالب باشد مي توان كمبود نور احتمالي را با روشن كردن تعدادي لامپ فلورسنت جبران نمود و برعكس اگر براي تامين نور گلخانه در خلاف جهت باد غالب باشد خسارت جبران ناپذيري به گلخانه وارد خواهد شد .در صورتي كه منطقه مورد نظر با خيز نباشد معمولا در نيمكره شمالي و عرض هاي جغرافيايي كمتر از 40 درجه بايد گلخانه در جهت شمالي – جنوبي باشد در اين حالت يك يك در گلخانه به سمت شرق و در ديگر به سمت غرب باز مي شود . وقتي پوشش گلخانه شيشه اي و ميله اي سقفي 30 – 25 سانتي متر از هم فاصله دارند تعيين جهت گلخانه از اهميت بيشتري بر خوردار است . اسكلت گلخانه معمولا ايجاد سايه مي كند كه اندازه آن بستگي به زاويه تابش خورشيد و فصل سال دارد تاثير سايه بر رشد گياهان در زمستان كه اغلب شدت نور كم است بسيار زياد است .

  ساختمان گلخانه :


  اسكلت يا چهار چوب كه نگهدارنده پوشش گلخانه است و اين اسكلت در قديم از چوب بوده ولي امروزه از آهن و آلومينيوم و فولاد ساخته مي شود.
  اسكلت چوب : استحكام چوب كمتر از آهن و آلومينيوم است و نور كمتري را به داخل گلخانه وارد مي كند . قابليت حرارت در آن كم است و بايد آن را با مواد نفتي مانند نفتالين مس 2 درصد يا نفتنات روي Cuprinolآغشته كرد و جنس درخت به كار برده شده در اسكلت اغلب از جنس درخت غول يا ماموت Redwood درخت كاج ,درخت سروCupressusاستفاده مي شود . قارچ ها با تغذيه از چوب باعث فرسودگي آن مي شود و همين قارچ ها در دماي حدود 20 تا 29 درجه و با رطوبت بيش از20 درصد رشد ميكنند كه گلخانه هم دارايي اين شرايط مطلوب است پس مكاني مناسب براي رشد قارچ ها محسوب مي شود . حشرات از جمله موريانه ها با تغذيه از چوب باعث از بين رفتن آن مي شود و براي مبارزه با آنها سموم را با موادي مانند (آلدرين ,ديلورين , هپتا كلر) مخلوط مي كنند از اين راه با آنها مبارزه مي كنند . كه البته با توجه به خطر ناك بودن اين سموم براي انسانها و محيط زيست استفاده از اين سموم براي مبارز هبا موريانه ها و حشرات داخل گلخانه ممنوع شده است . و براي مبارزه با تمامي حشرات و قارچ هايي كه عامل اصلي پوسيدگي چوب و اسكلت گلخانه ها مي باشند از سم سديم اكتا برات تترا هيدرات با نام تجاري بورات Borate استفاده مي كنند . اين سم دارايي خصوصياتي به ويژه نداشتن بو , غير قابل اشتغال بودن , سهولت جذب در چوب , شستشوي آسان با آب , مسموميت كمتر براي پوست انسان ,و دارايي 98 درصد كارايي بهتر و بيشتر به نسبت ساير سموم ياد شده مي باشد . و اما در كل عيب به كار بردن اسكلت چوب در گلخانه ها هزينه زياد آن براي نقاشي و رنگ كردن آن است كه عمر زيادي هم نسبت به آهن و آلومينيوم ندارد .
  اسكلت آهن :استحكام و قابليت حرارت در آهن بيشتر از چوب است ولي هزينه اوليه آن بالاتر است و همچنين انقباض و انبساط آهن در اثر تغييرات شديد دمايي باعث شكستگي شيشه هاي گلخانه مي شود . به خصوص در مواردي كه اسكلت به خوبي نصب نشده باشد . در اسكلت هاي منحني هم از آهن استفاده مي كنند .
  اسكلت آلومينيوم : آلومينيوم بيشتر در گلخان هاي كوچك و فلزي به كار مي رود هزينه اوليه آن بيشتر ار آهن و قابليت انتقال حرارت در آن بيشتر از چوب مي باشد . براي مقاوم كردن آلومينيوم آن را با فلزاتي مانند آهن تركيب مي كنند و آلياژ آلومينيوم توليد مي كنند (Aluminium Alloys) كه شبيه فولاد بوده و مقاومت آن از فولاد هم بيشتر است .  زاويه شيب بام گلخانه :زاويه شيب گلخانه بستگي به شكل گلخانه و منطقه مورد استفاده دارد . در گلخانه هاي پلاستيكي اين زاويه حدود 40 درجه و در گلخانه هاي شيشه اي 33 درجه است . زاويه سقف گلخانه در ميزان ريزش قطرات ناشي از بخار آب بر روي گياهان داخل گلخانه موثر است هر چه اين زاويه بيشتر باشد ميزان ريزش قطرات آب كمتر است . (رابطه عكس دارد) .

  پوشش گلخانه :مهمترين خصوصيت پوشش گلخانه اي توانايي عبور نور آن است . پوشش گلخانه اي بايد بتواند حداكثر مقدار نور موجود را به گياه برساند .بنابراين درصد عبور نور از پوشش گلخانه اي عامل مهمي در انتخاب آن است . عبور نور به صورت مقدار نوري كه از سطح عبور مي كند تعريف مي شود هيچ ماده اي نمي تواند صد در صد نور را عبور دهد . وقتي نور به سطح برخورد مي كند قسمتي از آن منعكس مي شود و قسمتي از آن جذب و بقيه از آن عبور مي كنند . اين مقادير بسته به نوع پوشش متفاوت است . مثلا وقتي نور به يك سطح سياه برخورد كند مقدار كمي از نور منعكس مي شود و مقدار زيادي جذب و مقدار بسيار كم يا هيچ از آن عبور مي كند . بيشترين ميزان عبور نور توسط شيشه شفاف حاصل مي شود و مقدار بسيار كمي از نور جذب و منعكس مي شود . درصد عبور نور در طول موج هاي مختلف بسته به نوع پوشش متفاوت است .
  شيشه :هزينه اوليه آن نسبت به پلاستيك زياد است . اما عبور نو از آن خوب است (حدود 90 درصد) اصطلاح نفس كشيدن نيز براي شيشه به كار مي رود بدين معني كه مي گويند شيشه نفس مي كشد چون توانايي اجازه ورود هوا را به داخل گلخانه مي دهد و باعث جلو گيري از رطوبت اضافي در گلخانه مي شود . شيشه نه نور ماوراي بنفش را عبور مي دهد و نه نور مادون قرمز را . هزينه متوسط گلخانه اي شيشه اي به دليل مصرف سوخت زياد بيشتر از گلخانه پلاستيكي است . استفاده از قطعات بزرگ شيشه تعداد ميله هاي سقفي را كاهش مي دهد و درصد نور عبوري را افزايش مي دهد . و اين افزايش عبور نور در مناطقي كه دارايي زمستان با روزهاي ابري هستند بسيار حايز اهميت است . شيشه با ابعاد زياد به آساني توسط تگرگ و برف و باد شديد شكسته ميشود . استفاده از قطعات شيشه اي بزرگ باعث كاهش مواد مورد نياز چسباندن شيشه و كاهش مناطق هدر رفت گرما مي شود . همچنين در زمان و نيروي كار مورد نياز نصب پوشش صرفه جويي مي شود . نصب شيشه مشكل تر از ساير پوشش هاست چون در مقابل ضربات احتمالي مقاوم نيست . بهتر است در زماني كه از شيشه هاي با ابعاد كوچك استفاده مي شود به خوبي بين آنها پوشش داده شود تا از نفوذ سرما و آب باران و ... به داخل گلخانه جلوگيري و هزينه گرم كردن كاهش يابد .

  پلاستيك :به طور كلي در تمام دنيا پوشش هاي مورد استفاده جهت ساخت گلخانه ها نايلون هاي هستند كه از مواد پليمري LDPE(Low Density Polythlene) ساخته مي شود . البته مواد افزودني خاصي به پلاستيك اضافه مي شود كه برخي از آنها عبارتند از : 1- مواد تثبيت كننده اشعه ماوراي بنفش (UV Stabilizer Additive) : اشعه ماوراي بنفش خورشيد داراي طول موج پايين است و بر روي پوشش گلخانه اي پلاستيكي اثر مخرب و منفي دارد . اين مواد تثبيت كننده اشعه ماوراي بنفش بوده و با تغيير دادن طول موج اين اشعه آن را به طول موج هاي مفيد كه براي رشد گياه موثر هستند مي كند . و عمر پلاستيك نيز بيشتر مي شود . 2- مواد ضد مه (Anti Fog Additive) : موادي هستند كه باعث پخش آب متراكم به صورت يك لايه يكنواخت مداوم و شفاف روي پوشش داخلي گلخانه مي شود و از بازتاب كلي نور خورشد جلوگيري مي كنند اين مواد باعث تبديل اشعه ماوراي قرمز به نور قرمز – نارنجي شده و در نتيجه ميزان فتو سنتز افزايش يافته و باروري گياه بين 20 تا 40 درصد افزايش مي يابد . 3- مواد نگه دارنده اشعه مادون قرمز(Stabilizer Additive FR) : گياهان مانند هر جسم و شيء ديگري در روز انرژي نوراني خورشيد را جذب كرده و در شب به صورت اشعه مادون قرمز (FR) به اطراف مي تابانند و در نتيجه مقداري گرما از گلخانه هدر مي رود . كه با افزودن اين مواد نگهدارنده مادون قرمز به پلاستيك اين مواد باعث نگهداري اشعه تابش داداه شده از سطح داخلي گلخانه و باعث حفظ حدود 50 درصدي گرماي تابشي مي شود .


  در بخش باغباني دانشگاه كارولينا تحقيقي در حال انجام است تا اثر رنگ ها ي مختلف پلاستيك بر انعكاس نور ,كنترل بيماري ها و ساير واكنش ها مورد آزمايش قرار مي گيرد .


  پلاستيك اجازه عبور دي اكسيد كربن و اكسيژن را مي دهد ولي قابليت پلاستيك براي عبور دي اكسيد كربن سه برابر قابليت عبور براي اكسيژن است . پوشاندن گلخانه هاي شيشه اي با پلاستيك باعث 38 درصد صرفه جويي در مصرف سوخت مي شود . اما شدت نور گلخانه حدود 4 – 15 درصد كاهش مي يابد . عمر پلاستيك سه تابستان و دو زمستان است . در گلخانه هاي پلاستيكي بايد پلاستيك يك لايه و نرم باشد تا از نفوذ آب و سرما به داخل گلخانه جلوگيري كند . چون پلاستيك با گرما شل و با سرما صفت و منقبض مي شود بهتر اسن نصب آن در زمان مناسبي كه پلاستيك حالت طبيعي خود را دارد انجام شود تا بعدا نه محكم و تير كشيده شود (به دليل سرما ) و نه شل باشد (به دليل گرما).

 4. #4
  کاربرسایت mohitzist آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۱۸
  نوشته ها
  949
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : اهميت گياهان گلخانه ای

  :: مديريت گلخانه  مقدمه


  روش هاي معمول كشت در هواي آزاد بر اساس مساعد بودن شرايط محيط صورت مي گيرد معمولا در اكثر مناطق كشور كاشت در بهار و برداشت در اواخر نابستان و در صورت مساعد بودن هوا تا اوايل پاييز به طول مي انجامد در روش هاي معمول كشت تمامي عمليات كاشت تا برداشت تابع شرايط محيطي است .


  در صورتي كه بخواهيم توليد خارج از فصل داشته باشيم بايد با به كار گيريي روش هايي عوامل محيطي مناسب رشد گياه (دما.رطوبت نسبي و نور ) را تحت كنترل داشته باشيم . كه براي اين منظور از گلخانه Greenhouse استفاده مي كنيم


  استفاده از گلخانه به منظور توليد خارج از فصل سبزي هاي گلخا نه اي انجام مي شود و اهميت به سزايي در علوم باغباني دارد .


  اهداف كشت گلخانه اي :


  توليد محصول در محلي كه در آن محصول توليد نمي شود


  تولد در زماني كه كشت محصول در هواي آزاد غير ممكن است .


  مزايايي كشت گلخانه اي :  1- افزايش توليد در واحد سطح (به عبارت ديگر 10 برابر هواي آزاد ) به اين معني كه مثلا در مورد خيار توليد 20 كيلو گرم خيار در هر متر مربع در گلخانه به جاي توليد 2 كيلوگرم در همان يك متر مربع در هواي آزاد


  2- توليد بيش از يك محصول در سال (كه در مورد خيار توليد سه بار در سال و همچنين در مورد گوجه فرنگي توليد دو بار در سال ممكن مي باشد )


  3- افزايش كيفيت محصول توليدي (كه با كنترل دقيق و بهتر آفات و بيماري ها با روش هاي كنترل بيولوژيكي و كاهش مصرف سموم كه باعث افزايش كيفيت محصول و افزايش صادرات و حفظ محيط زيست مي شود )


  4- صرفه جويي در مصرف آب (با روش آبياري تحت فشار )


  5- استفاده از اراضي غير قابل كشت با سيستم هيدرو پونيك (مانند گلخانه هاي پرورش سبزي در كيش )


  6- عدم وابستگي توليد به شرايط محيطي و امكان بازار يابي مناسب و تنظيم برتامه كشت مطابق با نياز بازار (مثلا در مورد خيار طوري برنامه تنظيم شود كه زمان برداشت اواخر اسفند ماه باشد )


  7- تواوم كار و توليد محصول در تمام فصل هاي سال با توجه با امكان كنترل عوامل محيطي و تنظيم شرايط مورد نياز گياه


  8- ايجاد فرصت هاي شغلي مناسب براي جوانان و كار آموختگان كشاورزي و استفاده از اوقات فراغت كشاورزان در فصل هاي پاييز و زمستان .

  معايب كشت گلخانه اي :  1- هزينه اوليه آن زياد است و قسمت عظيم اين هزينه صرف احداث گلخانه مي شود كه البته در صورت سود مند بودن محصول توليدي اين هزينه حداكثر در سه سال برگشت داده مي شود .


  2- نياز به مراقبت دايمي (برخلاف كشت در هواي آزاد كه با مراقبت كمتر ميتوان به سود قابل توجهي دست يافت) در كشت گلخانه اي حتي لحظه اي غفلت ميتواند خسارت جبران ناپذيري وارد كند (مثلا كاهش شديد دما در گلخانه در يك شب سرد زمستاني مي تواند باعث نابودي كامل محصولات گلخانه اي شود)


  در صورت تصميم به كشت گلخانه اي چه بايد كرد؟


  1- مشخص كردن بازار فروش sell your crope before planting) ) بايد مشخص شود محصول توليد در كجا به فروش خواهد رسيد


  2- تعيين زمان هاي مختلف سال از نظر ميزان فروش محصول توليدي , زمان كسادي و اشباع بازار , و زمان خلاء و نياز شديد بازاز


  3- تعيين نوع و ويژگي محصول مورد نياز كه مورد پسند مصرف كننده همان منطقه باشد (مثلا توليد كوجه فرنگي ريز يا درشت , توليد فلفل زرد,سياه ويا ....)


  4- جمع آوري اطلاعات هواشناسي منطقه مورد كشت (ميانگين ده ساله حداقل دما در سرد ترين شب سال و ميانگين حداكثر دما در گرم ترين روز سال ,ميانگين ده سال بارندگي , تعداد روز هاي آفتابي, روز هاي ابري , روز هاي يخبندان , ....)


  5- تعيين جهت هاي جغرافيايي و جهت وزش باد هاي غالب در منطقه


  6- نوع خاك از نظر بافت , ساختمان , PHخاك , ECخاك و عناصر پر مصرف و كم مصرف , ميزان آهك , ظرفيت تبادل كاتيوني ,و....


  7- وضعيت آب منطقه از نظر كمي و كيفي كه براي هر متر مربع بستر خاكي گلخانه حدود يك متر مكعب آب بايد در دسترس باشد و نيز بايد مواد حل شده جامد در آب مانند بيكربنات سديم , كلر , فلور آب , در حد مطلوب باشد


  8- مسافت گلخانه تا بازار مصرف


  9- دستمزد كارگر در منطقه مورد احداث گلخانه


  10-جمع آورياطلاعات علمي در مورد كاشت داشت و برداشت و آفات بيماري ها و انبار داري محصول مورد كشت


  11-بازديد از گلخانه هاي اطراف جهت جمع آوري اطلاعات علمي و تجربي آنان به منظور جلوگيري از تكرار اشتباه ديگران و ...


  هزينه هاي ثابت گلخانه :


  1- هزينه احداث 2- هزينه تاسيسات گرم كننده 3- هزينه تاسيسات خنك كننده 4- هزينه تاسيسات آبياري 5- خريد سمپاش


  هزينه هاي جاري :


  1- هزينه آب . برق . گازوئيل. تلفن و ... 2- هزينه بذر 3- خريد كود 4- هزينه كارگري (از كاشت تا برداشت )


  كل هزينه ها = هزينه هاي ثابت + هزينه هاي جاري


  سود = فروش كل (عملكرد كل * قيمت ) - كل هزينه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. توهين مدير سايت اعتقادات به بنده در اوج ارادت من به ان سايت
  توسط hamid192 در انجمن اخبار و قوانین سایت
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۳ آبان ۹۳, ۰۰:۲۸
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۳۰ آذر ۸۸, ۲۱:۱۳
 3. رئيس و جمعي از اساتيد تربيت مدرس حمايت از موسوي را تكذيب كرد
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۶ خرداد ۸۸, ۱۹:۴۱
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۱ مهر ۸۷, ۱۹:۰۸
 5. موفقيت از آن كساني است كه ذهنيت موفق دارند
  توسط hamid192 در انجمن موضوعات و مطالب مهم و موفقیت امیز
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۱ خرداد ۸۷, ۱۹:۵۴

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •