سوال های عجیب کودکان را اینگونه جواب دهید


تنها چيزي كه بچهها را خسته نميكند، سوال كردن است. همه چيز براي كودكان حكم معما را دارد معمايي كه خودشان از پاسخ دادن به آن عاجزند و براي همين دست به دامن بزرگترها ميشوند. غافل از اينكه همين سوالات گاهي بزرگترها را حسابي گيج ميكند. به خصوص اگر اين سوالها علمي باشد. همان پدر و مادري كه هميشه دوست داشتند فرزندشان فردي عاقل بار بيايد حالا در جواب دادن به پرسش او ناتوانند. نگران نباشيد، اين مشكلي است كه تقريبا بيشتر والدين با آن دست به گريبان هستند. در اين جا برخی پرسشهای رايج كودكان و نحوه پاسخ به آنها را با شما مرور ميكنيم.

چرا دايناسورها ديگر وجود ندارند؟

به فرزندتان بگوييد 65 ميليون سال پيش يك شهاب آسماني با زمين برخورد كرد و همه چيز را در زمين تغيير داد. دايناسورها كه نميتوانستند با اين تغييرات كنار بيايند از بين رفتند و جايشان را حيوانات ديگري گرفتند كه ميتوانستند با آب و هواي جديد زندگي كنند.

آنچه شما بايد بدانيد اين است كه دايناسورها ميتوانند كودكان را با مفاهيم گستردهتر علمي مواجه كنند. پس از اين فرصت استفاده كنيد و با او درباره اين مسائل صحبت كنيد.


چرا زبانهاي مختلفي در دنيا وجود دارد؟

به فرزندتان بگوييد هزاران سال قبل، مردم در جوامع مختلف در سراسر دنيا که دور از هم زندگی میکردند، كلمات مخصوص خودشان را اختراع كردند تا با هم صحبت كنند. به همين دليل امروز مردمي از يك منطقه به يك زبان صحبت ميكنند و افرادي از مناطق ديگر به زباني ديگر. زبان نيز در طول زمان تكامل پيدا كرده است به طوري كه اگر صحبتهاي فردي را كه 500 سال پيش انگليسي حرف ميزده، بشنوي به سختي ميتواني آن را درك كني.

آنچه شما بايد بدانيد اين است كه ميتوانيد به كودك كمك كنيد فرهنگها و زبانهاي ديگر را بياموزد. به فرزندتان يادآوري كنيد كه شايد از نظر مردمان ديگر هم حرف زدن ما عجيب باشد و به او برخي واژههايي كه از زبان ديگر استفاده ميكند بازگویی كنيد مثلا پاستا كه ايتاليايي است.

چرا اين مرد بيخانمان است؟

به فرزندتان بگویید من خوشحالم که تو این را متوجه شدی. دلایل زیادی برای بیخانمانی مردم وجود دارد. شاید کارشان را از دست داده باشند و... در هر صورت ما باید به آنها احترام بگذاریم و اگر میتوانیم با کارهایی مانند جمعآوری لباس گرم به آنها کمک کنیم.

آنچه شما باید بدانید این است که بچهها دید وسیعی درباره نحوه زندگی ندارند و فکر میکنند همه مانند آنها زندگی میکنند. آنها شفقت شگفت انگیزی دارند و بنابراین بهتر است یک فکر بکر درباره کمک به این قبیل افراد به کمک کودکتان بکنید.

چرا برخي قسمتهاي بدنمان را ميپوشانيم؟

به فرزندتان بگویيد به طور كلي از انسانها انتظار ميرود هميشه بهخصوص در انظار، جسم برهنه خود را از ديگران پوشيده و محفوظ نگه دارند. با توجه به سن كودك با او درباره تماسهاي خوب و زشت به گفتگو بپردازيد. به او بگوييد كه جسم او متعلق به اوست و حق مسلم اوست كه آن را پوشيده و محفوظ نگه داشته و بدون رضايت و خواست او هيچكس حتي پدر و مادر و ساير نزديكان حق ندارند اندام او حتي دست و صورتش را لمس كنند. كودك خود را توجيه كنيد كه اگر كسي بدون رضايت او يا به اجبار قصد لمس جسم او را كند يا به هر دليلي باعث آزار و ناراحتي او شود، او وظيفه دارد از اين عمل امتناع و اجتناب كرده و موضوع را با والدين خود در ميان بگذارد.

آنچه شما بايد بدانيد اين است كه اين بهترين فرصت براي نگرش طبيعي شما به اندام بدن است. از اين فرصت استفاده كنيد و به كودكتان برخي محدويتهاي بدنش را توضيح دهيد.

چرا مردم مریض میشوند؟

به فرزندتان بگویید دلیل آن میکروب است. این موجودات کوچک از طریق هوایی که تنفس میکنیم یا غذایی که میخوریم وارد بدن میشوند و اغلب اوقات هم ما را بیمار نمیکنند اما گاهی وقتها بدن ما نمیتواند با آنها مبارزه کند و بنابراین ما مریض میشویم. اما خوشبختانه استراحت و مصرف دارو میتواند به بهبود بیماران کمک کند.

آنچه شما باید بدانید این است که بین شرایط رایج مانند سرماخوردگی و بیماریهای خطرناکی مانند سرطان تمایز قائل شوید و عادات سالمی مانند شستن دستها را در او ایجاد کنید و به او بگویید این کار باعث زدودن میکروبها میشود.چرا بعضی از بزرگترها وقتی خوشحالند گریه میکنند؟

به فرزندتان بگویید وقتی بچهها خوشحال میشوند بالا و پایین میپرند اما بزرگترها احساسات پیچیدهتری دارند و وقتی بسیار خوشحالند ممکن است کمی هم غمگین باشند.

آنچه شما باید بدانید این است که کودکان طیف وسیعی از احساسات را ندارند و بنابراین این مفهوم میتواند آنها را دستپاچه کند. به این ترتیب میتوانید کودک را تشویق کنید که احساساتش را بیان کند.

چرا آسمان آبی است؟

به فرزندتان بگویید نور خورشید از رنگهای زیادی تشکیل شده(رنگین کمان)، اما زمانی که به ذرات هوا برخورد میکند ما فقط رنگ آبی را میبینیم.

آنچه شما باید بدانید این است که اگر کودک چنین سوالی کرد باید خودتان را برای سوالهای علمی دیگر او نیز آماده کنید و بنابراین برای آنکه او را به آنچه پرسیده علاقهمند کنید بهتر است از وسایل کمک آموزشی استفاده کنید.

چرا کودک همسایه بیشتر از من اسباب بازی دارد؟

به فرزندتان بگویید این بستگی به بزرگترها دارد که با پولهایشان چه کار کنند و شاید همسایه ما ترجیح میدهد بیشتر از ما برای فرزندش اسباب بازی بخرد اما در عوض ما کارهایی انجام میدهیم که خانواده را شادتر میکند.

آنچه شما باید بدانید این است که بهتر است از این فرصت استفاده کنید و درباره مفهوم پول بیشتر با او صحبت کنید از کجا میآید و خانواده چطور آن را پس انداز یا خرج میکنند. برای او توضیح دهید که هر چیزی هزینهای دارد و بعد درباره تفاوت خواستن و نیاز با او صحبت کنید.

چرا باید کودک همسایه را برای تولدم دعوت کنم؟

به فرزندتان بگویید اگر این کار را نکنی ممکن است او ناراحت شود و ما تمام تلاشمان را میکنیم که نسبت به دیگران مهربان باشیم. تو مجبور نیستی با همه صمیمی باشی اما تصور کن که چه احساسی داری اگر او مهمانی داشته باشد و همه را دعوت کند
به جز تو.

آنچه شما باید بدانید این است که بچهها در سنین پیش دبستانی میتوانند گروه تشکیل دهند و دیگران را از عضویت آن محروم کنند اما مبارزه با این رفتار تاثیر عمدهای در پیشگیری از این رفتار دارد.

چرا من نمیتوانم مثل شما شبها تا دیر وقت بیدار بمانم؟

به فرزندتان بگویید بدن و مغز شما بعد از یک روز پر فعالیت به استراحت بیشتری نیاز دارد. از آنجا که تو خیلی بیشتر از بزرگترها فعالیت میکنی و در حال یادگیری هستی باید بیشتر استراحت کنی. با زود خوابیدن بدن و مغز تو در طول روز بهتر کار میکند.

آنچه شما باید بدانید این است که محققان معتقدند استراحت در بهبود فعالیتهای فکری بسیار موثر است و وقتی کودکان کمتر از 10 ساعت استراحت میکنند یادگیریشان کاهش مییابد.