نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: آیا کودکتان بد خواب است؟

 1. #1
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست

  آیا کودکتان بد خواب است؟

  آیا کودکتان بد خواب است؟  البته مشکلات خواب در کودکان زیر 2 سال هم وجود دارد اما آنچه والدین با آن بیشتر مشکل دارند، بازیگوشی و به موقع به رختخواب نرفتن کودکان بزرگتر است. والدین معمولا در سال اول، نگران «نشانگان مرگ ناگهانی شیرخوار» هستند و فرزند شیرخوار را در معرض دیدشان می?خوابانند. حتی بهتر است نوزاد در اتاق خواب والدین اما در یک فضای جدا و تخت خودش خوابانده شود.

  جداکردن کودکانی که از شیرمادر تغذیه میکنند، برای مادر بسیار مشکل است و برای اینکه مادران هم اذیت نشوند، بعد از 2 سال که زمان شیردهی تمام شد، حتما باید اتاق خواب کودکان از محل خواب پدر و مادر جدا شود اما معمولا بچه?ها دوست ندارند بخوابند و این میتواند چند علت داشته باشد:

  اگر بچهها در طول روز به دلایل مختلف از جمله کمبود فضا، انرژیشان را تخلیه نکنند، دیرتر خسته میشوند. زندگی در آپارتمانهای کوچک که در آن فضای کافی برای تحرک کودک وجود ندارد، باعث میشود میزان خواب کودکان هم روز به روز کمتر شود. البته این موضوع به سرشت کودکان هم مربوط است.

  بروز دورههای نامنظم خواب و کمبود خواب، در کودکانی که سرشت دشوار دارند (کودک دشوار در برنامههای روزمره نامنظم است، به کندی تجربههای تازه را میپذیرد و به آنها شدید و منفی واکنش نشان میدهد)، نسبت به کودکان راحت (سریع با برنامههای روزمره خو میگیرد، سرحال است و به راحتی تجربههای تازه را میپذیرد، عموما شاد است و بهراحتی با تجربههای جدید سازگار میشود)، شایعتر است. این کودکان حتی ممکن است در طول شب چند بار بیدار شوند و بعد از 2 ساعت خواب دوباره به خواب روند.

  کمتحرکی کودکان بیخوابی ایجاد میکند. کودکان امروز ساعتهای طولانی را صرف تماشای فیلم و کارتون میکنند درنتیجه فعالیت بدنی آنها کمتر است و انرژی کمتری هم مصرف میکنند. این کمتحرکی باعث کمبود خواب، چاقی و اضافهوزن کودکان میشود.

  بهتر است والدین در طول روز حتما فعالیت فیزیکی منظمی برای کودکان خود در نظر بگیرند. برای کودکان کمسنتر، رفتن به پارک و فضای آزاد کمککننده است. میتوان کودکان بزرگتر را هم در کلاسهای مربوط به یک رشته ورزشی، مثل ژیمناستیک، دو و میدانی و دوچرخهسواری ثبتنام کرد تا انرژی بیشتری صرف کنند و بخوابند.

  داشتن فضای خصوصی و وضع قانون خواب در منزل بسیار مهم است. در بسیاری از خانوادهها، ساعت خواب والدین و فرزندان با هم تفاوتی ندارد، در حالی که با توجه به سن کودکان باید ساعت خواب آنها تعیین شود.

  گاهی مشکل این است که کودک اتاق خواب جداگانه?ای ندارد، به همین دلیل تا زمانی که تلویزیون و چراغ روشن است، برای خواب رفتن تلاش نمیکند. بهتر است در هر صورت برای کودکان یک فضای خواب اختصاصی در نظر گرفته شود. مثلا اگر هال خانه فضای کافی دارد، میتوان گوشهای از فضای آن را برای خواب کودکان اختصاص داد، مثلا با یک پرده، یا پاراوان که هزینه زیادی هم ندارد، فضایی ایجاد کرد که کودک برای خواب به آنجا برود.

  وقتی میخواهید قانون خواب را اجرا کنید، حتما باید فضای خانه، سکوت بیشتری داشته باشد. اگر قرار است تلویزیون روشن باشد، صدای آن باید کمتر شود؛ مخصوصا اگر برنامه مورد علاقه کودک باشد.

  هرگز نباید تلویزیون، dvd و دستگاههای پخش در اتاق خواب کودکان قرار گیرد، چون ساعتهای زیادی را پای تلویزیون و برنامهها میگذرانند و ساعتهای خوابشان به هم میریزد.

  اگر احساس میکنید كودك شما در خوابیدن مشكل دارد، این سوالها را از خود بپرسید و در پی پاسخ مناسب بمانید: 1ـ آیا تاکنون برای خواب کودک خود قانون خاصی وضع کردهاید؟، 2ـ كودك در اتاق یا در تخت خود احساس خوبی دارد (مثلا محیط اتاق خواب برایش مطبوع است؟ خیلی روشن یا تاریك نیست؟ زیاد گرم یا سرد نیست؟، 3ـ بچهها در یك اتاق میخوابند و همدیگر را بیدار نگه میدارند؟، 4ـ سروصدا زیاد است و مانع خواب كودك میشود؟، 5- کودک از تنها خوابیدن میترسد؟

  خانوادههایی که چند فرزند دارند باید قانون مجزایی برای خواب بچه?ها بگذارند. با توجه به سن بچهها، کودکان بزرگتر میتوانند دیرتر به رختخواب بروند، بنابراین اگر در خانه یک اتاق خواب وجود دارد و دو فرزند در دو سن مختلف، حتما نباید هر دوی آنها را با هم خواباند.


  اگر فرزند کوچکتر اعتراض دارد که چرا خواهر یا برادرم باید بیدار بماند، برایش توضیح دهید «برای اینکه سن شما با هم فرق دارد»، اگر دو کودک فاصله سنی دارند، بهتر است در یک زمان به اتاق نروند زیرا با هم سرگرم میشوند و دیرتر میخوابند.

  برای کودکان همسن هم که همزمان به رختخواب میروند، استفاده از سیستمهای صوتی قصهگویی میتواند موثر باشد. با این کار بچهها به جای حرفزدن با هم حواسشان را به قصه میدهند.

  معمولا والدین باعث ایجاد عادتهای غلط خواب در کودک میشوند. این حالت در کودکان با سرشت دشوار بیشتر اتفاق میافتد. زیرا شروع به خواب در آنها بیشتر والدین را به زحمت میاندازد و ممکن است برای خواباندن او از روشهای غلطی استفاده کنند؛ روی پا خواباندن،


  در بغل راه بردن و... ایجادکننده عادتهای غلط هستند. معمولا ترکدادن این عادتها سخت است و حتی گاهی در بزرگسالی هم باعث مشکل میشوند. گذاشتن در رختخواب و تحمل گریه کودک برای والدین یکی از روشهای مفید است.

  والدین هر بار که کودک بیدار میشود، باید زمانی را که بالای سر او ظاهر میشوند، به تاخیر بیندازند تا کودک یاد بگیرد شب فقط برای خوابیدن است نه در بغل گرفتن یا بازی کردن. برای اجرای این روشها والدین باید تحمل، طاقت و صبر داشته باشند.


  تنبیه روش مناسبی برای ایجاد خواب در کودکان نیست و باعث ایجاد استرس و اضطراب در کودک میشود و اختلال در خواب ایجاد میکند. روشهای تشویقی معمولا کارایی بهتری دارند.


 2. #2
  کاربر ارشد Setayesh آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۹۰-۰۶-۲۶
  نوشته ها
  3,283
  سپاس ها
  15
  سپاس شده 42 در 41 پست

  با بدخوابی کودکان چه کنیم؟


  با بدخوابی کودکان چه کنیم؟

  به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از ، بررسی و شناخت علائم بیخوابی در کودکان بسیار دشوار است زیرا الگوهای خواب کودکان براساس سن و طبیعت آنهاست؛ مشکل به خواب رفتن و بیدار نشدن در طول خواب 2 مشخصه مهم در بیخوابی کودکان و حتی بزرگسالان است؛ تا دیر وقت بیدار ماندن، ساعتها در خواب غلت زدن، بیدار شدنهای ناگهانی و ناتوانی در دوباره به خواب رفتن نیز از علائم بیخوابی است.
  *عادت به کم خوابی
  نداشتن زمان خواب منظم، تغییر فعالیتهای روزانه، تا دیر وقت بیدار ماندن، عوامل باز دارنده خواب مانند سرگرمیها، انجام تکالیف مدرسه و فعالیت بیش از حد قبل از خواب، استفاده بیش از حد از نوشیدنیهای کافییندار، خوردن شیرینیها و غذاهای چرب قبل از خواب و یا حتی مشاجره میان خواهر و برادرها از عواملی است که منجر به بیخوابی کودکان و نوجوانان میشود.
  *عوامل فیزیکی و عاطفی
  سرما، گوش درد، دل درد، دندان درد، آلرژی، آسم، اگزما، شب ادراری، خر و پف با صدای بلند و اختلال تنفسی از جمله عوامل فیزیکی هستند که خواب کودک را مختل میکنند؛ بیخوابی کودکان همچنین ریشه در مسائل عاطفی مانند اضطرابهای ترسهای شبانه دارد؛ افسردگی، استرس و توهم نیز تأثیر مستقیمی در فرایند خواب کودکان دارد.
  *محیط خواب
  اتاق خواب گرم یا سرد، روشن و یا پر سر و صدا باعث بیخوابی کودک میشود؛ پوشک مرطوب، لباس خواب نامناسب، تخت خواب غیراستاندارد، ملافه زبر و به طور کلی یک محیط نامناسب مانع از به خواب رفتن کودک میشود.
  *راههای جلوگیری از بیخوابی/تغذیه سالم
  کمبود مواد معدنی و ویتامینهایی که در زیر ذکر شده باعث بیخوابی فرزند شما میشود؛ کلسیم این ماده خاصیت آرام بخشی بر بدن انسان دارد و کمبود آن باعث ناآرامی و ضعف شدید میشود؛ منیزیوم خاصیت ترغیب کنندگی برای خواب دارد؛ ویتامین ب 6 و ب 12 آرام کننده اعصاب هستند.
  رژیم غذایی بچهها متشکل از فست فودها، غذاهای کنسروی و تنقلات است؛ مواد معدنی و ویتامینها در جلوگیری از بیخوابی مؤثرند در حالی که اینگونه غذاها فاقد آنها هستند؛ والدین باید غذاهای تازه و غیر کنسروی را وارد رژیم غذایی کودکانشان کنند مانند غلات تازه؛ همچنین باید مکملهایی را که دارای مواد معدنی و ویتامینها هستند در نظر بگیرند.
  *تنظیم زمان خواب
  شما باید زمان خواب کودک خود را تنظیم کنید و آن را به اجرا بگذارید؛ ساعت 8 شب برای خواب بسیار زود است؛ بهترین زمان برای خوابیدن ساعت 9:30 شب است که نه خیلی دیر و نه خیلی زود است؛ ساعت 6:30 صبح بهترین زمان برای بیدار شدن از خواب است زیرا کودک شما باید 8 ساعت تمام بخوابد؛ فراموش نکنید که شما نیز باید همزمان با او بخوابید؛ تنظیم زمان خواب برای از بین بردن میل کودکتان به بیدار ماندن، درمان بسیار خوبی است.
  *تکالیف درسی
  شما باید در طول سال تحصیلی کودک خود را از انجام تکالیف درسی زیاد منع کنید؛ تکالیف بیش از حد، زمان زیادی را در طول روز از او میگیرد و او مجبور میشود برای به اتمام رساندن آن تا دیر وقت بیدار بماند در نتیجه زمان خواب او به عقب میافتد؛ بنابراین شما باید در این زمینه دقت کافی را داشته باشید.
  *بازیهای ویدیویی و کامپیوترها
  شما نباید به کودکتان اجازه دهید که در طول سال تحصیلی، تمام هفته خود را با بازیهای ویدیویی سرگرم کند؛ هنگامی که فرزند شما شروع به بازی میکند تقریباً دست کشیدن از آن برای او غیر ممکن میشود؛ بنابراین شما باید قواعدی وضع کنید که این بازیها تنها در آخر هفته و در یک مدت زمان مشخصی که معمولاً نباید بیش از 2 ساعت باشد انجام شود.
  در طول تعطیلات تابستان به آنها این اجازه را بدهید که این بازیها را بدون محدودیت زمانی در آخر هفته انجام دهند؛ شما باید در طول سال تحصیلی فرزندان خود را در استفاده از بازیهای ویدیویی و کامپیوتر در اتاق شخصیشان محدود کنید؛ زیرا در این صورت آنها وسوسه نمیشوند که تا دیر وقت بیدار بمانند.اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آیا تمامی مشکلات کشور ما در طی این چهار ساله بوجود آمده است؟
  توسط hamid192 در انجمن اخبار ويژه انتخابات ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: جمعه ۰۸ خرداد ۸۸, ۱۲:۵۱
 2. اشكال از كجاست؟
  توسط HAMIDREZA در انجمن سخت افزار
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۹ مرداد ۸۷, ۱۶:۴۰
 3. آیا ریاضیات علمی منطقی است؟
  توسط mina در انجمن ریاضیات
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۸ تیر ۸۷, ۰۲:۱۵
 4. هاله ات چه رنگي است؟
  توسط ARVAH در انجمن هاله , چاکرا , انرژی
  پاسخ ها: 7
  آخرين نوشته: پنجشنبه ۱۳ تیر ۸۷, ۱۹:۰۷
 5. محل زندگی اجنه كجاست؟
  توسط ARVAH در انجمن داستان های واقعی از ارواح
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۸ خرداد ۸۷, ۱۸:۵۹

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •