یک فرزند نابغه داشته باشید!محققان معتقدند «هوش» علاوه بر زمینه ی ژنتیک تا حدی هم اکتسابی است و در طول زندگی و به نسبت شرایط محیطی از آغاز تولد تا بزرگسالی و بر اساس آموزش های فردی در کودک شکل می گیرد. بر اساس تحقیقات علمی انجام شده شما می توانید با به کار بردن روش ها و برنامه ریزیهای خاصی در زندگی روزمره و در فضای آموزشی کودکان، قدرت تفکر و هوش آن ها را پرورش دهید. ۹ روش زیر در تقویت هوش کودکان مؤثر است.● بازی برای هوش

شطرنج، جدول، پازل و دیگر بازی های فکری، همگی برای مغز کودک همچون ورزش هستند. بازی هایی مانند سودوکو (جدول اعداد)، علاوه بر این که می توانند سرگرمی لذت بخشی برای کودک شما باشند. تقویت کننده ی توانایی تفکر استراتژیک، حل مشکلات و تصمیم گیری در وضعیت های پیچیده هستند.

انواع بازی های فکری را در خانه داشته باشید و گاهی مسایلی را به طور خیالی طرح کنید و برای حل این مشکلات و مسایل ساختگی از کودک تان کمک بخواهید. بگذارید با وضعیت های دشوار و موقعیت های پیچیده تصمیم گیری مواجه شده و راه های پیشنهادی خود را برای حل مسایل به شما بازگو کنند.● شیر مادر، عصاره هوش

شیر مادر اولین غذای مغز کودک است. تحقیقات نشان می دهد که شیر مادر از دو جهت برای کودک مفید است، یکی این که از خطر ابتلای کودک به بیماری جلوگیری می کند و دیگر این که به تنهایی یک غذای کامل برای نوزاد است.مطالعات نشان داده که کودکانی که در دوران نوزادی ۹ ماه از سینه ی مادرشان تغذیه شده اند، به نسبت آن هایی که یک ماه یا کمتر شیر مادرشان را خورده اند، بسیار باهوش ترند. پس اهمیت شیر مادر باید از ابتدا مورد توجه قرار گیرد، چرا که علاوه بر تضمین سلامتی نوزاد، برای آینده ی او و رشد مهارت های ذهنی اش هم مفید خواهد بود.● صبحانه یک نکته مهم!

نتایج تحقیقات دقیقی نشان داده است که خوردن صبحانه باعث تقویت حافظه تمرکز و قدرت یاد گیری می شود. کودکانی که صبحانه نمی خورند، معمولاً زودتر خسته شده و کم طاقت تر و زودرنج تر هستند. این دسته از کودکان نسبت به آن هایی که روز خود را با خوردن صبحانه شروع می کنند، از سرعت عمل کمتری برخوردارند. کودک خود را حتی فقط با خوردن یک لیوان شیر هم که شده، صبحانه خورده روانه ی مهدکودک یا مدرسه کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشد.● در جست و جوی دانش باش

محققین معتقدند والدینی که کودکان خود را به ارایه ی نظرات و ایده های جدید تشویق کرده و کنجکاوی آن ها را مورد توجه و احترام قرار می دهند. درس بزرگی به آن ها داده اند؛ این که جست و جوی دانش اهمیت زیادی دارد! از کودکان تان در زمینه ی سرگرمی ها و علایق شان سؤالاتی بپرسید و از کنجکاوی آن ها حمایت کنید. نکات و موارد جدید مربوط به سرگرمی های شان را به آن ها یاد دهید و برای تشویق کنجکاوی های شان، آن ها را به گردش های آموزشی ببرید. گردش در موزه های تاریخی و طبیعی، رصد خانه و پارک های حیوانات از این جمله هستند.● ورزش، ورزش، ورزش!

مطالعات گروهی از دانشمندان نشان داده ارتباط مستقیمی بین فعالیت های ورزشی کودکان دبستانی و موفقیت تحصیلی آنها وجود دارد. بنابر تحقیقات این گروه، شرکت کردن کودکان در فعالیت های ورزشی، افزایش میزان اعتماد به نفس، مهارت در کارهای گروهی و توانایی های مدیریتی و رهبری را به دنبال دارد. در این مطالعات ثابت شده بیشتر زنانی که در موقعیت کاری در نقش های مدیریتی و ریاست موفق بوده اند. در دوران کودکی و نوجوانی در فعالیت های گروهی و تیمی ورزشی شرکت داشته اند. پس به جای اینکه بعد از خوردن شام، جلو تلویزیون لم بدهید، بهتر است با کودک تان توپ بازی کنید یا به پیاده روی بروید. بد نیست کودک خود را به شرکت در تیمهای ورزشی مدرسه اش تشویق کنید.● الفبای موسیقی، الفبای هوش!

شاید شنیدن سر و صدای ناهنجار کودک تان، در حالی که مشغول تمرین نوازندگی و آموختن موسیقی است اصلاً لذت بخش نباشد، اما باید بدانید که این سرگرمی لذت بخش کودکان یکی از مواردی است که نیمکره ی راست مغز آن ها را پرورش می دهد. بنابراین تحقیقات دانشمندان، برنامه ریزی دوره های آموزش موسیقی برای کودکان منجر به افزایش ضریب هوشی و توانایی های علمی آینده ی آن ها خواهد شد. هر چه سال های آموزش موسیقی آن ها بیشتر باشد، میزان این تأثیر و افزایش هوش در آن ها بیشتر خواهد بود. مطالعات نشان می دهد که آموختن موسیقی در دوران کودکی باعث کسب نمره های بهتر در دوران دبیرستان و ضریب هوشی بالاتر در دوران بزرگسالی می شود؛ پس اجازه دهید موسیقیدان درونی کودک تان خودش را نشان دهد.● کامپیوتر در خدمت هوش!

شاید از این حرف تعجب کنید. چون بازی های کامپیوتری شهرت بدی پیدا کرده اند و بسیار مورد انتقاد قرار می گیرند. درست است که بسیاری از آن ها وحشیانه، بی فایده و غیر فکری هستند. اما ما در مورد انواعی از بازی های کامپیوتری صحبت می کنیم که مهارت های فکری، استراتژیک، قدرت تصمیم گیری و خلاقیت کودک را پرورش داده و کار گروهی را به او آموزش می دهند. امروزه در دنیا بعضی شرکت های معتبر ساخت بازی های کامپیوتری، در تلاش هستند تا بازیهای آموزشی بسازند که پرورش دهنده ی حافظه و توانایی های ذهنی کودکان خردسال باشند کودکانی که انواع بازی های کامپیوتری آموزشی را بازی می کنند. نسبت به آن هایی که این بازی ها را تجربه نکرده اند از قدرت درک و تجسم تصویری بیشتری برخوردارند.● صبحانه یک نکته مهم!

نتایج تحقیقات دقیقی نشان داده است که خوردن صبحانه باعث تقویت حافظه، تمرکز و قدرت یادگیری می شود. کودکانی که صبحانه نمی خورند. معمولاً زودتر خسته شده و کم طاقتتر و زودرنج تر هستند. این دسته از کودکان نسبت به آن هایی که روز خود را با خوردن صبحانه شروع می کنند، از سرعت عمل کمتری برخوردارند. کودک خود را حتی فقط با خوردن یک لیوان شیر هم که شده، صبحانه خورده روانه ی مهد کودک یا مدرسه کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشد.● دوستی که هوش هدیه می دهد

کتاب یکی از روش های مفید قدیمی است که امتحانش را پس داده، اما بعضی مواقع در مقابل روشهای تکنولوژیک امروزی برای تقویت هوش، دست کم گرفته می شود؛ در حالی که کتاب قابل دسترس ترین، کم هزینه ترین و در عین حال موفقیت آمیزترین روش برای آموزش و رشد ذهنی کودکان در تمامی سنین است. برای کودکان تان از سنین پایین تر کتاب خواندن را شروع کنید. آن ها را برای عضویت در کتابخانه ثبت نام و کتابخانه منزل تان را پر از کتاب کنید.● خوب بخور تا باهوش شوی!

قند، چربی های اشباع و دیگر خوراکی های بی فایده را از برنامه غذایی کودکان حذف کنید و به جای آن، مواد مغذی و مفیدی که به رشد ذهنی آن ها کمک می کند، جایگزین کنید. سال های اولیه ی دوران کودکی (به ویژه دو سال اول) بسیار اهمیت دارد و لازم است تمامی مواد لازم را در رژیم غذایی کودک قرار دهید.

برای مثال رشد شبکه ی مغزی کودک نیاز شدیدی به میزان کافی آهن دارد، چرا که در کودکان دچار کمبود آهن، جریان اعصاب کند می شود. تغذیه نادرست باعث می شود کودکان از مدرسه و همسالان خود عقب بمانند و دچار افت تحصیلی شوند. پس اگر می خواهید کودک تان در مدرسه نمره ی بهتری بگیرد، به تغذیه ی او هم توجه کنید.راسخون