خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) پنج سال اول زندگی کودکان دوره مهمی است که خانواده نوعی فشار ناخود آگاه را تحمل می کند . در این دوران والدین باید در کنارآموزش درست گوش کردن به کودکان، علاقه به مطالعه را هم در آنها پرورش دهند.

کودکان در این سن بسیار مشتاق و پرجنب و جوشند و گوش کردن برای آنها کار سختی است . آنها بیشتر دوست دارند حرف بزنند و دیگران به حرف های آنها گوش بدهند. والدین در این سن باید از راههای غیر مستقیم و بسیار سازنده این آموزش را به کودکان بدهند .
یکی از راههایی که به مهارت گوش کردن و تمرکز کودکان بر روی مسائل اطراف کمک می کند، خواندن کتاب برای کودکان است. کتاب هایی که علاوه بر داشتن ویژگی سرگرمی، دارای پیام خاصی نیز باشد.
اگر در این سن علاقه به خواندن را در کودکمان شکوفا کنیم، مطمئنا در آینده نیز به مطالعه علاقمند خواهد بود و تنها عامل مطالعه والدین و تاثیر آن بر علاقه کودک به کتاب خواندن نمی تواند شرط لازم و اساسی باشد.
والدین در این سال ها باید حداقل روزی یک کتاب برای کودکشان بخوانند تا به طور غیرمستقیم به آنها بیاموزند که در کنار تمام کارهای واجب و روزمره باید حتما وقتی نیز برای کتاب خواندن داشته باشد و کتاب را جزء لاینفک زندگی خود بداند.

برای برانگیختن علاقه کودک به مطالعه، والدین می توانند از خاطرات دوران کودکی خود و علاقه شان به کتاب صحبت کنند و مدام از موفقیت هایشان كه در ارتباط با كتاب و مطالعه است بگويند تا کودک نیز به كتلب خواندن علاقمند شود. در واقع بايد تاثیر مطالعه در زندگی بهتر را به فرزندمان ياد آوري كنيم.

به کودکمان بیاموزیم همان طور که پیش از خوابیدن باید دندان هایش را مسواک بزند و این کار به سلامت و بهداشت دهان و دندان او کمک می کند کتاب خواندن نیز پیش از خواب به پرورش قوای تفکر و تخیل وی کمک می کند . ذهن کودکان بسیار پویا و قوه تخیلشان بسیار بالاست و یکی از راههای پرورش قوه تخیل کودک کتاب خواندن است چراکه همان لحظه که کتاب خوانده می شود، کودک در ذهنش مشغول تجزیه و تحلیل داستان است.

هنگامی که برای کودکمان کتاب می خوانیم در حقیقت در کنار پرورش قوای تخیل و تفکر او به کودک مهارت گوش دادن را هم آموخته ایم، چرا که یک شنونده خوب می تواند یک متفکر یا سخنور ماهر باشد.

به کودکمان بیاموزیم که در کنار کارهایی که هر روز انجام می دهد حتما باید جایی هم برای مطالعه باقی بگذارد.
نویسنده: الیزابت گاردینو، منبع: اگزامینر نیوز، مترجم: مرجان آقبلاغی