۴ خـطای رایـج مـردان در زنـدگی مـشتـرک


شناخت ناکافی ویژگی های روان شناختی و شخصیتی زنان از سوی مردان عامل مهمی در بروز مشکلات زناشویی است. ? خطای زیر از رایج ترین خطاهای مردان در زندگی مشترک است:...

۱. خطای خط قرمز: اگر یک مرد بتواند حساسیت های خاص همسرش به برخی مسایل (درست یا غلط) را بشناسد و روی این خط قرمزها پا نگذارد، بخشی از تنش ها در زندگی مشترکشان کاهش می یابد. مثلا زنی که دوست دارد سر موقع در مهمانی ها حاضر باشند اما مرد خانه به دلیل مشغله کاری یا برنامه ریزی نکردن نمی تواند سرموقع به مهمانی برسد قطعا تکرار رفتارش به مرور باعث بروز تنش و اختلاف بین آنها خواهد شد درحالی که اگر مرد از این حساسیت همسرش آگاه باشد و آن را رعایت کند از بروز ناراحتی و تنش پیشگیری خواهد کرد.

۲. خطای مقایسه: گاهی اوقات مردان به اشتباه سعی می کنند همسرشان را با دیگران مقایسه کنند. درحالی که همسر چنین مردی با این تصور که اطرافیان بیش از او برای شوهرش مهم هستند به روابط خود با او می نگرند و در برقراری آن دچار مشکل می شود.

۳. خطای کلامی : پیام های کلامی وسیله ای است که مرد می تواند ارتباط خود را با همسرش تقویت کند. هر چه همسر بیشتر حرف بزند، زن این احساس را دارد که تنش رابطه ها کمتر است. زنان بیش از مردان دوست دارند درخصوص جزییات صحبت کنند درحالی که مردان به کلی گویی بسنده می کنند. اگر جزو چنین مردانی هستید باید تغییری در نوع رفتارتان بدهید. اگر زمانی برای صحبت با همسرتان ندارید بهتر است به جای بی اعتنایی به او بگویید الان وقت ندارم اما زمانی که می خواهیم شام بخوریم یا تلویزیون نگاه کنم در این مورد با هم صحبت خواهیم کرد. هرچه مردان وقت بیشتری برای زنان صرف کنند تا حدودی باعث کاهش تنش از سوی زنان به خصوص زنان بهانه گیر خواهند شد.

۴. خطای تحسین: چه ایرادی دارد رفتارهای خوب همسرتان را ببینید؛ از دستپخت خوب او گرفته تا نوع پوشش اش. یکی از مشکلاتی که اغلب زنان هنگام مراجعه به مطب از آن گله مند هستند این است که با آنکه از صبح تا شب به امور منزل و آشپزی می پردازند اما مرد هنگام صرف غذا حتی تشکر هم نمی کند. یکی از نیازهای روان شناختی زنان به یادآوردن زیبایی های آنهاست و دوست دارند هرازگاهی توسط همسرشان موردتحسین و تمجید قرار بگیرند. از سوی دیگر بیشتر مردان از این مساله غافلند که دوست داشتن و عشق، نیاز مداوم به تمرین و بازآموزی دارد .

دکتر پرویز رزاقی
روان شناس، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی


منبع:روزنامه سلامت