نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: Hernia

 1. #1
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  Hernia

  فتق (Hernia)
  تقریباً تمام موارد فتق احتیاج به جراحی دارد که بهتر است این عمل قبل از ایجاد عوراض انجام شود. در این جراحی ممکن است از بیهوشی عمومی یا موضعی استفاده شود.

  وقتی فتق اتفاق می افتد که قسمتی از یک ارگان ( معمولاً روده ) از طریق یک نقطه ضعیف، دیواره عضلانی (که احشاء را در سر جای خود نگه داشته) ، پاره کرده و به فضای دیگری که در حالت عادی نباید حضور داشته باشد، وارد شود. فتق انواع مختلفی دارد که تقسیم بندی آن براساس محلی است که فتق اتفاق می افتد.
  ۱) فتق کشاله ران :
  در این فتق ما برجستگی در ناحیه کشاله ران و یا درون کیسه بیضه را داریم و این نوع از فتق در مردان بسیار شایعتر از زنان است.
  ۲) فتق رانی :
  برجستگی در قسمت بالای ران ایجاد شده و در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.
  ۳) فتق نافی :
  برجستگی در اطراف ناف ایجاد می شود و در صورتی اتفاق می افتد که عضلات اطراف ناف نتوانند کاملاً آن ناحیه را بپوشانند.
  ۴) فتق برشی :
  در محل عمل جراحی قبلی روی جدار شکم ایجاد شده و بعلت جدا شدن عضلات از همدیگر در محل عمل جراحی پیشین بوجود می آید.
  ● علائم و نشانه های بیماری
  ▪ احساس ناراحتی در ناحیه کشاله ران و یا درد در آنجا که با بلند کردن جسم و یا خم شدن به جلو این ناراحتی تشدید می شود.
  ▪ وجود توده برجسته در کشاله ران و یا کیسه بیضه که با لمس دردناک می شود.
  ● وجود برجستگی بدون درد در بچه ها
  پزشک به محض برخورد یا این برجستگی معاینات خود را برای اثبات تشخیص فتق آغاز می کند. اگر توده فوق در اثر سرفه، خم شدن و یا بلند کردن جسم سنگینی و یا زور زدن بزرگتر شود احتمالاً بیمار دچار فتق می باشد. در کودکان و یا نوزادان باید اندازه توده را هنگام گریه کردن و یا سرفه چک کرد که اگر بزرگتر شود، تشخیص فتق می باشد.
  ● دلایل بیماری
  در بسیاری از مواقع هیچگونه دلیل روشنی برای فتق پیدا نمی شود، اگر چه گاهی اوقات این بیماری با بلند کردن وزنه های سنگین رابطه دارد.
  گاهی فتق در نوزادان و یا کودکان دیده می شود. در این موارد بافت پوشاننده احشاء داخلی قبل از تولد بطور کامل بسته نشده است. تخمین زده می شود که حدود ۵ درصد کودکان مبتلا به فتق کشاله ران می شوند ( پسرها بیشتر از دخترها ) که البته بعضی از آنها تا سن بلوغ علامتی نخواهند داشت.
  ● در شرایط زیر احتمال ایجاد فتق در افراد بالاتر خواهد بود.
  ▪ وجود فتق در خانواده و اقوام نزدیک فرد
  ▪ ابتلا به بیماری فیبروز کیستیک
  ▪ ابتلا به بیضه نزول نکرده
  ▪ افراد چاق
  ▪ افرادی که پروستات بزرگی دارند و باید برای ادرار کردن همیشه زور بزنند.
  ▪ ابتلا به سرفه مزمن
  ▪ افرادی که بطور مزمن مبتلا به یبوست بوده و برای تخلیه مدفوع خود باید فشار زیادی به خود بیاورند.
  ● چه موقع باید بدنبال اقدامات پزشکی رفت؟
  بغیر از فتق نافی که در اکثر موارد تا سن ۴ سالگی بهبود می یابد، در مورد سایر موارد فتق، در اولین فرصت پس از تشخیص بهتر است بیمار عمل جراحی شود. زیرا خصوصاً در ماههای اول پس از تشخیص احتمالی ایجاد عوارض بالا می باشد.
  ● در موارد زیر باید بی درنگ به پزشک مراجعه کرد.
  ▪ فردی که به فتق مبتلا است و محتوای فتق با فشار آرام به محوطه شکمی باز نمی گردد.
  ▪ فردی که به فتق مبتلاست دچار تهوع، استفراغ و یا تب شود.
  ▪ محل فتق، قرمز ارغوانی ، تیره و یا کلاً دچار تغییر رنگ شود.
  ● علائم و نشانه های بیماری
  ▪ مهمترین عارضه فتق ، گیر کردن محتوای آن بوده، که معمولاً روده است و فشار بر اعضای گیر افتاده موجب قطع خونرسانی به آنها شده که نهایتاً باعث نابودی عضو می شود که این مورد یکی از اورژانسهای جراحی است و می تواند جان مریضی را به خطر بیاندازد.
  ● درمان
  تقریباً تمام موارد فتق احتیاج به جراحی دارد که بهتر است این عمل قبل از ایجاد عوراض انجام شود. در این جراحی ممکن است از بیهوشی عمومی یا موضعی استفاده شود. در ابتدا از طریق یک شکاف روده را به سر جای خود در محوطه شکمی برمی گردانند و سپس عضلات و بافتهای پوشاننده را به هم نزدیک کرده و با بخیه ترمیم می کنند. در اکثر موارد یک بافت مصنوعی پلاستیکی (Mesh) برای افزایش قدرت منطقه ای که ضعیف بوده و در حال ترمیم است بکار می رود.
  پس از جراحی،منطقه عمل با یک پانسمان پوشانده می شود که پس از ۲-۱ روز برداشته
  خواهد شد.
  از عوارض این جراحی می توان به عفونت و ایجاد آبسه اشاره کرد و برای رفع درد پس از عمل گاهی از مسکن استفاده می شود. نتیجه عمل هم معمولاً خوب است و درصد عود پائین می باشد. (۳-۱ درصد )
  ● پیشگیری
  ▪ البته خیلی از موارد فتق دلیل روشنی ندارد ولی رعایت نکات زیر مفید بنظر می رسد :
  ▪ استفاده از تکنیک مناسب برای بلند کردن وزنه یا اجسام سنگین
  ▪ کاهش وزن در افراد چاق
  ▪ جلوگیری از ایجاد یبوست با خوردن سبزی ها و میوه ها، نوشیدن مقادیر زیادی مایعات
  ▪ ورزش منظم، بمحض احساس دفع به دستشوئی رفتن و خودداری از احتباس مدفوع.  دانشگاه علومپزشکی بوشهر
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : Hernia


  فتق برشى - فتق قدامى
  حدود ۱۰% از جراحىهاى شکمى منجر به فتقهاى برشى (incisional) مىشوند. بروز اين نوع درمانزاد (ياتروژنيک) فتق با وجود آگاهى از بسيارى از عوامل سببساز در حال کاهش نيست.


  اتيولوژى
  عواملى که اغلب مسئول فتقهاى برشى هستند، در زير آمدهاند.
  ۱. نقص تکنيک جراحي.
  ۲. عفونت زخم پس از عمل.
  ۳. سن. در بيماران مسن ترميم زخم معمولاً کندتر و ضعيفتر است.
  ۴. معلوليت عمومي. سيروز، کارسينوم، و بيمارىهاى ضعيفکنندهٔ مزمن عواملى هستند که روى بهبود زخم تأثير منفى مىگذارند.
  ۵. چاقي.
  ۶. عوارض ريوى پس از عمل که بهعلت سرفههاى شديد باعث استرس زخم مىشوند.
  ۷. قراردادن درن يا استوما در زخم جراحى اوليه.
  پيشآگهى
  ميزان عود براى ترميمهاى بار اول فتقهاى برشى نسبت مستقيم با اندازهٔ نقص فاسيائى دارد. فتقهاى کوچک عودى در حدود ۵-۲% دارند؛ فتقهاى متوسط در ۱۵-۵% موارد عود مىکنند؛ و فتقهاى بزرگ - که اغلب تحت کشش بسته مىشوند - ميزان عودى تا ۲۵% را دارا هستند. ترميم فتقهاى برشى عودکننده با ميزان موفقيت کمتر و عودى تا حد ۵۰% همراه است.
  درمان
  فتق برشى را بايد با ترميم زودهنگام درمان کرد. اين فتق، علاوه بر ناخوشى و دردى که ايجاد مىکند، ممکن است باعث انسداد رود نيز بشود. اگر بيمار تمايلى به جراحى نداشته باشد يا جراحى در وى پرخطر باشد، نشانهها را مىتوان با يک شکمبند (کرست) الاستيک کنترل کرد.
  نقايصى را که براى ترميم بيش از اندازه بزرگ باشند مىتوان در صورت نشانهدار بودن بدون ترميم جراحى رها کرد، چرا که احتمال گيرافتادن در آنها کم است.
  فتقهاى کوچک
  فتقهاى برشى کوچک معمولاً براى بستهشدن رضايتبخش تنها نياز به ترميم مستقيم فاسيا به فاسيا دارند. مىتوان از بستن منقطع يا پيوسته استفاده کرد، ولى بخيهها بايد غيرقابل جذب باشند. بخيههائى که خيلى محکم زده شوند، يا کشيدگى روى ترميم زمينهساز عود مىشوند.
  فتقهاى بزرگ
  اگرچه هيچ قطر خاصى مرز بين فتقهاى کوچک و بزرگ را تشکيل نمىدهد، فتق را زمانى مىتوان بزرگ دانست که نتوان لبههاى فاسيائى را بدون کشيدگى بههم نزديک کرد. در ترميم فتقهاى بزرگ، بىحسى نخاعى يا اپىدورال حالت شلشدگى بهترين ايجاد مىکند، اگرچه بيهوشى عمومى بهعلاوه شلکنندههاى عضلانى نيز عالى است.
  در انجام ترميم، پوست و بافتهاى زيرپوستى اضافى و دچار اسکار برداشته مىشوند. کنارههاى فاسيائى نقص را بايد بهنحوه تميز کرد که بستن زخم روى بافتهاى محکم انجام شود نه روى اسکار.
  بستن اوليهٔ نقصهاى بزرگ توصيه نمىشود، زيرا کشيدگى روى محل بستهشدن زخم باعث افزايش احتمال عود فتق مىشود. براى ترميم نقايص بزرگ يا عودکننده، بهنحوى فزاينده از تورىهاى غيرقابل جذب استفاده مىشود.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 3. #3
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : Hernia

  فتق نافى
  بهطور شايع نقص فاسياى ناف در نوزادان تازه تولديافته و بهخصوص در نوزادان نارس ديده مىشود. در اکثر کودکان اندازهٔ حلقهٔ نافى بهتدريح کاهش يافته و در نهايت بسته مىشود. در ۹۵% موارد نقايص فاسيائى با قطر کمتر از ۱ سانتىمتر در طول ۵ سال خودبهخود بسته مىشوند.
  هنگامى که نقص فاسيا قطرى بيش از ۵/۱ سانتىمتر داشته باشد بهندرت بسته خواهد شد. خروج روده از نقص نافى در سنين کودکى بهندرت موجب گيرافتادگى (Incarceration) مىشود. ترميم جراحى در موارد زير انديکاسيون دارد؛ هنگامى که روده گير بىافتد، هنگامى که نقص فاسيا در دختران بالاى ۲ سال بزرگتر از ۱ سانتىمتر باشد و هر نقصى در کودکان بالاى ۴ سال.
  ارسال به دوستانچاپ
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 4. #4
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : Hernia

  فتق ليتر
  فتق ليتر (Littre)، فتقى است که در کيسهٔ خود حاوى ديورتيکول مکل است. ميزان توزيع نسبى فتقهاى ليتر بهترتيب زير است: مغبني، ۵۰%؛ راني، ۲۰%؛ نافي، ۲۰%؛ و متفرقه ۱۰%. فتقهاى ليتر کشالهٔ ران در مردان و در سمت راست شايعتر هستند. يافتههاى بالينى مشابه فتق ريشتر هستند؛ در صورت وجود استرانگولاسيون، درد، تب، و تظاهرات انسداد رودهٔ باريک دير رخ مىدهند.
  درمان شامل ترميم فتق و در صورت امکان، برداشتن ديورتيکول است. در صورت وجود ديورتيکوليت مکل حاد، ممکن است لازم باشد تودهٔ التهابى حاد را از طريق يک برش شکمى مجزا درمان کرد.
  فتق اشپيگل
  فتق اشپيگل (Spigelian) يک فتق قدامى اکتسابى است که از درون خط نيمههلالى (linea semilunaris) - خطى که غلافهاى عضلات جانبى شکم بههم متصل مىشوند تا غلاف جانبى رکتوس را تشکيل دهند - عبور مىکند. فتقهاى اشپيگل تقريباً هميشه در بالاى سطح عروق اپىگاستريک تحتانى يافت مىشوند. اين فتقها اغلب زمانى رخ مىدهند که چنين نيمه حلقوى (چين داگلاس) از خط نيمه هلالى عبور کند.
  نشانهٔ اوليهٔ بيمارى دردى است که معمولاً محدود به محل فتق است و ممکن است با هر مانورى که فشار درون شکم را افزايش دهد، تشديد شود. با گذشت زمان، درد ممکن است مبهمتر، ثابت و منتشر شود و تشخيص را دشوار کند.
  اگر بتوان توده را نشان داد، تشخيص چندان دشوار نيست. تشخيص زمانى که بيمار بايستد و زور بزند، کاملاً آسان است؛ بهدنبال اين مانور در ناحيهٔ پائينى شکم يک برجستگى ظاهر و با فشار، با صدائى قلقل مانند ناپديد مىشود. پس از جاافتادن توده، معمولاً مىتوان سوراخ فتق را لمس کرد.
  اغلب تشخيص از اين سختتر است زيرا نقص فتقى ممکن است زير لايهٔ سالم مايل خارجى قرار گيرد و لذا قابل لمس نباشد. بيماران دچار فتقهاى اشپيگل بايد يک نقطهٔ حساس به لمس روى سوراخ فتق داشته باشند، اگرچه حساسيت به لمس بهتنهائى براى تشخيص کافى نيست. هم سونوگرافى و هم CTاسکن ممکن است به تائيد تشخيص کمک کنند.
  ميزان بروز گيرافتادن در فتقهاى اشپيگل بالا است و اين فتقها بايد ترميم شوند. اين فتقها اغلب با بستن اوليهٔ آپونوروز بهسادگى ترميم مىشوند.
  فتق کمرى يا پشتى
  فتقهاى کمرى يا پشتى فتقهائى هستند که از درون ديوارهٔ خلفى شکم در منطقهٔ کمرى ايجاد مىشوند. شايعترين محلها (۹۵%) مثلثهاى فوقانى (گرينفلت، Grynfeltt) و تحتانى (پتي، Petit) کمرى هستند. وجود ”توده در پهلو“ شکايتى شايع است که با احساس کشيدهشدن مبهم و سنگينى همراه است. زمانىکه بيمار بايستد، وجود يک تودهٔ قابل جاانداختن و اغلب، داراى طنين تمپانيک امکان تشخيص را فراهم مىکند. گيرافتادن و استرانگولاسيون تقريباً در ۱۰% موارد رخ مىدهند. فتقهاى مثلث کمرى تحتانى اغلب کوچک هستند و در زنان جوان ورزشکار ديده مىشوند. اين فتقها بهصورت تودههائى حساس به لمس تظاهر مىکنند که باعث درد کمرى شوند و اغلب حاولى چربى هستند. فتق کمرى را بايد از آبسه، هماتوم، تومورهاى بافت نرم، تومورهاى کليه، و کشيدگى عضله افتراق داد.
  فتقهاى اکتسابى ممکن است تروماتيک يا غيرتروماتيک باشند. تروماى مستقيم شديد، زخمهاى نافذ، آبسهها، و ترميم بد برشهاى پهلو از علل معمول هستند. فتقهاى مادرزادى در شيرخواران رخ مىدهند و اغلب نقايص مادرزادى يکطرفهٔ ايزولهاى هستند.
  اندازهٔ فتقهاى کمرى بزرگ مىشوند و اين فتقها بايد پس از يافتهشدن ترميم شوند. ترميم با متحرککردن فاسياى مجاور و مسدود کردن نقص فتقى با بستن دقيق فاسيا به فاسيا انجام مىشود. ميزان عود بسيار پائين است.
  فتق ابتوراتور
  ايجاد فتق از درون کانل ابتوراتور در زنان مسن شايعتر و تشخيص آن پيش از عمل دشوار است. ميزان مرگ و مير (۴۰-۱۳%) اين فتقها آنها را مرگبارترين فتقهاى شکمى مىسازد. اين فتقها بيشتر بهصورت انسداد رودهٔ باريک با درد کرامپى شکم و استفراغ ظاهر مىشوند. فتق بهندرت در کشالهٔ ران قابل لمس است، گرچه مىتوان در معاينهٔ مقعد، تودهاى لگنى را لمس کرد. اختصاصىترين يافته علامتها و شيپرومبرگ مثبت است، که در آن با ابداکسيون، اکستانسيون، يا گردش داخلى زانوها، درد در طول کنارهٔ داخلى ران بهسمت پائين منتشر مىشود. از آنجا که اين علامت در کمتر از نيمى از موارد وجود دارد، بايد در هر زن مسن دچار معلوليت بدون جراحىهاى شکمى که با انسداد رودهٔ باريک مراجعه مىکند، به اين تشخيص فکر کرد. گرچه مىتوان تشخيص را با CT تائيد کرد، در صورت وجود انسداد کامل روده جراحى را نبايد بهنحو نامناسبى عقب انداخت.
  روش جراحى شکمى بهترين تماس را فراهم مىکند؛ اين فتقها را نبايد با روشرانى درمان کرد. روش چيتل - هنرى (رتروپوبيک) نيز ممکن است استفاده شود. ترميم ساده اغلب امکانپذير است، اگرچه در شرايطى که امکان نزديککردن کنارههاى نقص بهصورت اوليه وجود نداشته، از ديوارهٔ مثانه استفاده شده است.
  فتق پرينهآل
  فتق پرينهآل از بين عضلات و فاسياى کف پرينه بيرون مىزند. اين فتق ممکن است اوليه باشد ولى معمولاً اکتسابى است و بهدنبال پروستاتکتومى پرينهآل، برداشتن رکتوم از طريق شکم و پرينه، يا خارجکردن ارگانهاى لگنى (اکستانتراسيون) رخ مىدهد.
  اين فتقها بهصورت تودههاى پرينهآلى که بهسادگى جا مىافتند و معمولاً بدون نشانه هستند، ظاهر مىشوند، ولى ممکن است با درد، سوزش ادرار، انسداد روده، يا گسستگى پوست پرينه تظاهر کنند.
  ترميم معمولاً از طريق شکم انجام مىشود و عضلات و فاسياى پرينه هم بهميزان کافى ترميم مىگردند.
  فتقهاى بينجدارى
  فتقهاى بينجدارى (interparietal) که در آنها کيسهٔ فتق بين لايههاى ديوارهٔ شکم جاى مىگيرند، معمولاً از نوع مغبنى غيرمستقيم هستند، ولى بهندرت ممکن است فتقهاى مستقيم يا قدامى هم باشند. گرچه فتقهاى بينجدارى نادر هستند، تشخيص آنها ضرورى است، زيرا استرانگولاسيون شايع است و توده بهسادگى با تومور يا آبسه اشتباه گرفته مىشود. در بيشتر موارد، پيش از تشخيص، بررسىهاى گستردهاى براى تومورهاى داخل شکمى انجام شدهاند. در موارد گيرافتادن روده يا استرانگولاسيون، عکس جانبى شکم معمولاً روده را در بين لايههاى ديوارهٔ شکم نشان مىدهد، و سونوگرافى يا CT ممکن است تشخيصى باشند.
  بهمحض تشخيص، بايد جراحى - معمولاً با روش مغبنى استاندارد - انجام شود.
  فتق سياتيک
  فتق سياتيک نادرترين فتق شکم است و از بيرونزدگى محتويات شکم از سوراخ سياتيک بزرگ ناشى مىشود. تشخيص پس از گيرافتادن يا استرانگولاسيون روده داده مىشود.
  فتق تروماتيک
  فتقهاى ديوارهٔ شکم بهندرت مستقيماً درنتيجهٔ تروماى غيرنافذ شکم ايجاد مىشوند. بيمار با درد شکم مراجعه مىکند. در معاينه، اکيموز ديوارهٔ شکم و توده معمولاً ديده مىشوند. هرچند، ممکن است وجود فتق واضح نباشد و بيمار براى تائيد تشخيص نيازمند CTاسکن باشد. بهخاطر ميزان بالاى بروز آسيبهاى داخل شکمى مرتبط، معمولاً لاپاروتومى لازم است. در صورت امکان بايد نقص را بهصورت اوليه ترميم کرد.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 5. #5
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : Hernia

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 6. #6
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : Hernia
  فتقهاى نافى در بزرگسالان
  فتق نافى در بزرگسالان مدتها پس از بستهشدن حلقهٔ نافى رخ مىدهد و ناشى از تحليلرفتن تدريجى بافت جوشگاهى است که حلقه را مىبندد. اين فتق در زنان شايعتر از مردان است.
  عوامل زمينهساز شامل ۱. حاملگىهاى متعدد با زايمان طولاني، ۲. آسيت، ۳. چاقي، و ۴. تومورهاى بزرگ درون شکمى هستند.  يافتههاى بالينى
  در بزرگسالان، فتق نافى معمولاً مانند کودکان خودبهخود بسته نمىشود، ولى در عوض اندازهٔ آنها بهصورت مداوم افزايش مىيابد. کيسهٔ فتق ممکن است داراى لوکولاسيونهاى متعدد باشد. فتقهاى نافى معمولاً حاوى امنتوم هستند، ولى رودهٔ کوچک و بزرگ نيز ممکن است وجود داشته باشند. اغلب ترميم اورژانس لازم است، چرا که گردن کيسه معمولاً در قياس با اندازهٔ تودهٔ فتق کاملاً کوچک و استرانگولاسيون شايع است.
  فتقهاى نافى با حلقههاى سفت اغلب با درد تيز در هنگام سرفهکردن يا زورزدن همراه هستند. فتقهاى نافى بسيار بزرگ بيشتر باعث ايجاد احساس کشيدگى يا درد مبهم مىشوند.
  درمان
  فتق نافى در بزرگسالان را بايد براى جلوگيرى از گيرافتادن و استرانگولاسيون سريعاً ترميم کرد. فرورفتگى ناف را در صورت امکان بايد حفظ کرد و فاسيا را با بخيهٔ غيرقابل جذب نزديک نمود. بستن عرضى نقص آپونوروزى منجر به ترميم قوىترى مىشود. نقايص فتق نافى بزرگ را که نتوان بدون کشش بيش از حد بست مىتوان با قراردادن يک تورى مارلکس بست.
  وجود سيروز و آسيت نبايد باعث عدم ترميم فتق نافى شود، چرا که گيرافتادن، استرانگولاسيون و پارگى بهخصوص در بيماران دچار اين اختلالات خطرناکتر هستند.
  پيشآگهى
  عواملى که ممکن است منجر به ميزان بالاى عوارض و مرگ پس از ترميم جراحى شوند شامل اندازهٔ بزرگ فتق، سن بالا يا معلوليت بيمار، و وجود بيمارى مرتبط درونشکمى هستند. در افراد سالم، ترميم جراحى نقايص نافى نتايجى خوب با ميزان عود پائين دارد.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 7. #7
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : Hernia

  فتق اپىگاستريک
  فتق اپىگاستريک از خط سفيد (linea alba) در بالاى سطح ناف بيرون مىزند. فتق ممکن است از طريق يکى از سوراخهاى نفوذ اعصاب و عروق کوچک مجاور خط ميانى و يا از طريق ناحيهاى دچار ضعف مادرزادى روى خط سفيد ايجاد شود.
  حدود ۵-۳% جمعيتهاى فتقهاى اپىگاستريک دارند. اين فتقها در مردان شايعتر هستند و بيشترين شيوع آنها بين سنين ۲۰ تا ۵۰ سال است. حدود ۲۰% فتقهاى اپىگاستريک متعدد هستند، و تقريباً ۸۰% آنها درست در خارج خط وسط رخ مىدهند.


  تشخيص افتراقى
  تشخيص افتراقى شامل زخممعده، بيمارى کيسهٔ صفرا، فتق هياتوس، پانکراتيت، و انسداد فوقانى رودهٔ باريک است. گاهي، ممکن است افتراق تودهٔ فتق در ليپوم، فيبروم، يا نوروفيبروم زيرپوستى دشوار باشد.
  درمان
  بيشتر فتقهاى اپىگاستريک را بايد ترميم کرد، زيرا فتقهاى کوچک در معرض گيرافتادن و فتقهاى بزرگ اغلب نشانهدار و بدمنظره هستند. معمولاً مىتوان نقص را بهصورت اوليه بست. محتويات چربى درون فتق معمولاً بريده و خارج مىشود. ساختارهاى داخل شکمى دچار فتق جا انداخته مىشوند، ولى براى بستن کيسهٔ صفاقى سعى نمىشود.
  پيشآگهى
  ميزان عود ۲۰-۱۰% است، که در قياس با ترميم روتين فتقهاى مغبنى يا رانى بالاتر است. اين ميزان عود بالا ممکن است تاحدى ناشى از ناتوانى در تشخيص و ترميم نقايص کوچک متعدد باشد.
  يافتههاى بالينى
  نشانهها
  بيشتر فتقهاى اپىگاستريک بدون درد هستند و در معاينهٔ روتين شکمى يافت مىشود. در صورت دردناک بودن، تظاهر اين فتقها از درد خفيف اپىگاستريک و حساسيت به لمس تا درد سوزشى اپىگاستر با انتشار به پشت يا ربعهاى تحتانى شکم متغير است. درد ممکن است با نفخ شکم، تهوع، يا استفراغ همراه باشد. نشانهها اغلب بهدنبال غذاى سنگين رخ مىدهند و گاه ممکن است با درازکشيدن بهبود يابند، چرا که حالت خوابيده باعث مىشود تودهٔ فتق از ديوارهٔ قدامى شکم بهسمت عقب بىافتد. تودههاى کوچکتر اغلب تنها حاوى چربى دور صفاقى و بهويژه مستعد گيرافتادن و استرانگولاسيون هستند. اين فتقهاى کوچکتر اغلب به لمس حساس هستند و فتقهاى بزرگتر بهندرت استرانگوله مىشوند و ممکن است علاوه بر چربى دور صفاقي، حاوى بخشى از امنتوم مجاور، و گاه، حلقهاى از رودهٔ کوچک يا بزرگ باشند.
  [ علائم
  اگر تودهٔ قابل لمس باشد، تشخيص را اغلب مىتوان با هر مانورى که فشار درون شکم را افزايش دهد، و به اين ترتيب باعث بيرونزدن توده بهسمت جلو شود، قطعى کرد. تشخيص در بيماران چاق دشوار است، زيرا لمس توده مشکل مىباشد، سونوگرافى يا CT ممکن است در بيماران خيلى چاق ضرورى باشند.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •