حميد سوريان ستاره تمام نشدني کشتي فرنگي ايران دقايقي پيش ششمين طلاي خود درمسابقات جهاني کشتي فرنگي را به دست آورد .

به گزارش "ورزش سه" این نابغه جنوب شهری که تا دقیقه 5 کشتی مقابل حریف روسی در فینال وزن 59 کیلو به دلیل اخطار بیشتر بازنده بود با کسب یک امتیاز ، طلای باارزش این وزن را به گردن اویخت . سوریان با این طلا و با احتساب مدال طلای المپیک لندن در بین کشتی گیران ایران رکوردار و تاریخ ساز شد.پیش از این عبدالله موحد با 5 مدال طلای جهان و یک طلای المپیک با حمید سوریان از این نظر برابر بود. ، سوریان در دیدار نهایی برابر مینگیان سیمینوف روسی دارنده مدال برنز المپیک لندن قرار گرفته بود و دو کشتی گیر سه دقیقه اول مبارزه را بدون کسب امتیاز به پایان رسانده بودند.

راه سوریان تا مدال طلا
حمیدسوریان در رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان در تاشکند ازبکستان در دور نخست با نتیجه 8 بر صفر از سد آلکس آنچتی از رومانی گذشت و در دور بعد مقابل فهمی از مصر با نتیجه 2 بر یک به برتری دست یافت و راهی دور سوم شد که در این مرحله اسماعیل بوررو از کوبا نفر اول پان آمریکن را با نتیجه 5 بر صفر شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.
سوریان درمرحله نیمه نهایی طالح ممدوف ازآذربایجان را با نتیجه 3برصفر شکست داد و به دیدار نیمه نهایی رسید که در المرات تسمرادوف از ازبکستان را با نتیجه 2 بر یک مغلوب کرد و راهی دیدار فینال شد.

دو مدال در انتظار ایران
افشین بیابانگرد و قاسم رضایی هم در وزن های 71 و 98 کیلوگرم برای کسب مدال برنز دقایقی دیگر باید به مصاف رقبا بروند.

تیم ملی کشتی فرنگی تاکنون درپنجاه وششمین دوره پیکارهای کشتی فرنگی قهرمانی بزرگسالان جهان در تاشکند ازبکستان از سوی امید نوروزی در وزن 66 کیلوگرم صاحب یک مدال نقره شده است.

حبیب الله اخلاقی(80 کیلوگرم)، بهنام مهدی زاده (130 کیلوگرم)، هادی علیزاده پورنیا (75 کیلوگرم) و مجتبی کریم فر (85 کیلوگرم) از دور رقابت ها حذف شدند.

تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان ایران هم در پیکارهای کشتی قهرمانی جهان با سه مدال نقره ودو برنز و بدون کسب مدال طلا و با 45 امتیاز نایب قهرمان جهان شده بود.