سیستم عامل Android
اندروید در لغت به معنی روبات انسان نما میباشد که با توجه به قابلیتهای جالب این سیستم عامل، اسم دور از ذهنی به حساب نمی آید. این سیستم عامل برای ابزارهای قابل حمل مانند گوشیهای تلفن همراه طراحی شده که اولین بار در سال 2007 توسط گروهی به نام Open Handset Alliance معرفی شد. سیستم عامل اندروید توسط ۳۰ کمپانی معروف پشتیبانی میشود. آندروید Open Source است و توسعه دهندگان میتوانند با استفاده از Android SDK برنامه های مختلفی برای این سیستم عامل بنویسند. در واقع آندروید بستری فراهم میکند تا برنامه نویسان بتوانند هرچه سریعتر و بهتر برنامه هایی با کلیه ویژگیهای یک گوشی هوشمند تولید نمایند. این سیستم عامل امکان استفاده از توابع داخلی گوشی موبایل، همچون شماره گیری، فرستادن SMS یا استفاده از دوربین گوشی را به برنامه نویسان میدهد. سیستم عامل اندروید از نظر معماری یک پشته نرمافزاری (Software Stack) به حساب میآید، به این معنی که از مجموعه برنامههای کوچک متصل به هم تشکیل شده است که همگی به صورت یک سیستم عامل واحد کار میکنند. Android فرقی میان یک برنامه third-party و توابع هسته سیستم عامل در حال اجرا نمیگذارد و هر دو میتوانند دسترسی مساوی به قابلیتهای گوشی را داشته باشند.
از طرف دیگر گوشی های با سیستم عامل آندروید به کاربرانشان اجازه میدهند تا از تمام قابلیتهای یک گوشی هوشمند بهره ببرند. کاربران این گوشیها به معنای واقعی میتوانند دستگاه خود را بر اساس سلیقه ی خود تغییر دهند و محیط سیستم عامل گوشی خود را سفارشی کنند. حتی کاربران میتوانند برای گوشی تعیین کنند که [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] هایشان با چه برنامه ای باز شود. ویژگیهای دیگر این سیستم عامل عبارتند از:
آندروید تمامی تکنولوژیهای اتصال (Connectivity) شامل GSM/EDGE, CDMA, EV-DO, UMTS, Bluetooth و Wi-Fi را پشتیبانی میکند.
آندروید از فرمتهای مختلف فایلهای مالتی مدیا مثل MPEG-4, H.264, MP3, AAC, AMR, JPEG, PNG, GIF پشتیبانی میکند.
SMS, MMS و XMPP فرمتهایی هستند که آندروید برای ارسال پیغامهای متنی یا همان SMS از آنها استفاده میکند.
SQLite نرم افزاری است که برای ذخیره داده ها و مدیریت بانکهای اطلاعاتی سبک، در آندروید در نظر گرفته شده است.
ماشین مجازی جاوا (Java Virtual Machine) در آندروید به صورت پیش فرض تعبیه شده است. تمام برنامه های آندروید باید به زبان جاوا نوشته شوند. البته این نسخه از JVM برای دستگاههای موبایل بهینه شده است.
آندروید از سخت افزارهای مختلف همچون GPS و دوربینهای متنوع پشتیبانی میکند.
تصاویر و فایلهای گرافیکی بوسیله موتور گرافیکی OpenGL پردازش میشوند که با استفاده از تمام توان سخت افزار، کیفیت بالایی را به کاربر ارائه میکنند.