Visual Studio یکی از قدرتمندترین محیط های برنامه نویسی جهان تولید شده توسط شرکت مایکروسافت میباشد که توانسته است با محبوبیت بسیار زیادی در بین توسعه دهندگان نرم افزار و برنامه نویسان ظاهر شود. آخرین نسخه از این نرم افزار، Visual Studio 2010 RC میباشد که تغییرات زیادی نسبت به نسخه پیشین خود داشته است. چارچوب داتنت یا همان DotNet FrameWork یک فناوری نرمافزاری میباشد که روی بسیاری از نسخه های سیستم عامل مایکروسافت ویندوزقابل اجراست. این چارچوب از دو بخش عمده تشکیل میشود:
کتابخانه ای بزرگ از توابع و کدهای از پیش تعریف شده که برنامه نویسان به راحتی از آنها استفاده میکنند.
ماشین مجازی (Virtual Machine)، برای اجرای برنامه هایی است که تحت این چارچوب نوشته هستند. لازم به ذکر است که برای اجرای برنامه های تحت این چارچوب، نصب بودن آن الزامی است.
کتابخانه های از پیش تعریف شده که در این چارچوب قرار دارند، در واقع پایههای اشیاء و کلاسهای اصلی (Base Classes) دات نت را تشکیل داده و بخش عظیمی از نیازهای برنامه نویسی را تحت پوشش خود قرار میدهند. از جمله میتوان به واسط های گرافیکی کاربر، دسترسی به پایگاه داده، رمزنگاری، برنامههای تحت وب، الگوریتمهای کار با اعداد و ارتباطات شبکهای را نام برد. زبانهایی مانند: #C، ویژوال بیسیک داتنت ، #J و تکنولوژی ASP.NET همگی از چارچوب داتنت استفاده میکنند. برنامههای نوشته شده در این چهارچوب، ابتدا به زبان میانی مایکروسافت و متاداده (metadata) ترجمه شده و سپس توسط CLR اجرا میشوند. دات نت موجب یکسان شدن قدرت برنامه نویسی در زبانهای تحت این چارچوب شده و تفاوت را فقط در نوع کد نویسی باقی گذاشته است. تغییر عمده ای که در برنامه نویسی دات نت نسبت به گذشته قابل رویت میباشد، نحوه اتصال به پایگاه داده است. علاوه بر روشهای قدیمی مانند DAO و ADO میتوان از فناوری جدید ADO.NET استفاده کرد. در این روش نحوه اتصال، خواندن و نوشتن کاملا متفاوت بوده و این تفاوت تسهیل در برنامه نویسی و سرعت تبادل اطلاعات را به ارمغان میآورد. از ویژگیهای این نسخه جدید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
این نسخه با نسخه هایی مانند: نسخه 3.5 (سرویس پک 1) و نسخه 4 دات نت فریم ورک سازگاری کامل دارد.
نوآوری ها و امکانات جدید در زبانهای #C و Visual Basic ایجاد شده است.
امکاناتی در ASP.NET برای کنترل نمودارها و استفاده از تکنولوژی AJAX پیاده سازی شده است.
امکاناتی برای ایجاد نرم افزارهایی که بتوانند از امکانات جدید ویندوز 7 به بعد استفاده کنند نیز در این نسخه تعبیه شده است.