در امنیت انفورماتیک, هکر متخصصی است که به امنیت انفورماتیک تسلط کامل دارد. بعضی از این متخصصین, دانش خود را در راهی قاتونی و دسته ای دیگر از ان در انجام کارهای غیر قانونی استفاده میکنند.

در رسانه های عمومی اکثر اوقات از کلمه هکر به معنای فردی که از اسیب پذیری های انفورماتیکی در راه غیر قانونی بهره برداری میکند استفاده میشود. هر چند که استفاده از کلمه هکر به تنهائی برای این دسته چندان درست نیست ولی کاربرد ان به صورت یک غلط مصطلح در امده است.
 

در واقع با توجه به اهداف و دامنه فعالیتهای هکرها و قانونی بودن و یا نبودن اعمالشان و یا درجه تسلطشان به امنیت انفورماتیک
, انها را به چند دسته تقسیم کرده و برای هر دسته نام و یا اصطلاحی متفاوت بکار میرود.
 

 

White Hat Hacker
که بطور خلاصه به انها White Hat یا "کلاه سفید" گفته میشود, دسته ای از هکران هستند که در امنیت انفورماتیک حرفه ای بوده و ازمایشات امنیتی نظیر تست رخنه در سیستم و یا شبکه و یا سایت را برای یافتن اسیب پذیری ها و امن ساختن انها انجام میدهند. این افراد متخصصینی هستند که اکثرا بعنوان مشاورین امنیتی و یا ادمینیسراتورهای شبکه برای شرکت ها کار میکنند.

 
Black Hat Hacker
که بطور خلاصه به انها Black Hat یا "کلاه سیاه" گفته میشود, دسته ای از هکران هستند که از نظر اخلاقی کاملا با کلاه سفیدان متفاوتند و در اکثر مواقع به کارهای غیر قانونی نظیر ساختن ویروس ها, جاسوسی های سایبری, کلاهبرداری های سایبری اشتغال داشته و هدف انها تخریب و یا سود جوئی از اطلاعات به دست امده میباشد. انچه برای انها مهم است, رسیدن به هدف خود در ظرف زمانی هر چه کوتاهتر است و مقدار خرابی ای که میرسانند هیچگونه اهمیتی برای انان ندارد.

 
Crashers
دسته ای از Black Hat Hacker و مخرب ترین انها میباشند. این دسته بدون اینکه فرد یا تشکیلات خاصی را هدف قرار دهند, فقط و فقط کارشان تخریب و میتوان گفت که هدفی غیر از تخریب بی مورد ندارند. در واقع تخریب کردن برای انها نوعی [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید] به شمار میاید و قربانی انها قربانیانی اتفاقی و یا تصادفی هستند. این گروه کارشان مثلا پاک کردن تمامی اطلاعات است. در حقیقت اکثر این دسته از هکران هستند که تصویری سیاه از هکران را در نزد عموم ایجاد کرده و تمامی هکران را بدنام کرده اند.

 
Grey Hat Hacker
یا مختصرا Grey Hat یا "کلاه خاکستری" دسته ای از هکران میبشند که از نفوذ در سیستم ها بطور قانونی و یا غیرخود داری نمیکنند اما هدف انها از این کار تخریب نبوده و بلکه بیشتر علاقه به یافتن اسیب پذیری ها و اثبات تبحر خود میباشد. گاهی انها بعد از یافتن اسیب پذیری و هک از این طریق, ان را به اطلاع ادمینیسراتور رسانده و در قبال پرداخت مبلغ اندکی و یا گاهی بدون هیچگونه چشمداشتی و داوطلبانه پیشنهاد تصحیح این اسیب پذیری را میدهند. اکثر این دسته چیزی بین Black Hat و White Hat هستند.

 
Blue Hat Hacker
یا Blue Hat و یا "کلاه ابی" به هکری گفته میشود که در شرکتهای امنیت انفورماتیک و یا بطور خصوصی کار میکند و شرکتهای دیگر برای ازمایش امنیت محصولی انفورماتیک و یافتن باگ و یا اسیب پذیری های ان و معمولا قبل از ارائه ان وی را استخدام میکنند تا انها را بیابد.

 
Elite Hacker
این لقب یا اصطلاح در مجمع هکران به هکرهای خیلی سطح بالا که بسیار با صلاحیت و با علم و دانشی بسیار هستند گفته شده و بکار میرود. این دسته به دلیل در سطح اعلا بودن, در بین هکرها از اعتبار و وجهه و اهمیت و احترام به سزائی بر خوردارند.

 
Hacktivist
به هکر و یا هکرهائی گفته میشود که از یک ایدئولوژی اجتماعی یا سیاسی و یا مذهبی دفاع میکنند. انها برای رسیدن به هدف خود در این راه از فلج کردن بسیاری از تشکیلات مخالف ایدئولوژی خود و یا ربودن اطلاعات هیچ ابائی ندارند. اکثرا انان حملات DoS کرده و گاهی نوع افراطی هکتیویسم بعنوان ابزاری برای تروریسم سایبری است.

 
Script kiddie
به فردی یا افرادی گفته میشود که علم و دانشی در زمینه هک نداشته و شاید بعضی از انها اشنائی خیلی کمی با اسکریپت داشته باشند و از برنامه ها و کدهای دیگران استفاده میکنند و معمولا به انها "پسر بچه هائی که از اسکریپت استفاده میکنند" گفته میشود و در حقیقت به هیچوجه نمیتوان انها را هکر نامید هر چند که خود این ادعا را دارند و هیچ جائی در بین هکران و یا دسته بندی هکران ندارند. این افراد از کدها, اسکریپت ها و یا برنامه های دیگران استفاده میکنند و خیلی مایلند که خود را هکر بنمایانند و فقط برای جلب توجه و احساس هکر بودن به این کار دست میزنند.

 
در اخر لازم به توضیح است که عمومیت دادن همیشه نمیتواند حتما درست باشد و مثلا نمیتوان گفت که کلاه سفیدان خوش جنس و کلاه سیاهان بد جنس میباشند چون تعداد بیشماری از کلاه سفیدان فقط برای منافع خود کار میکنند در حالیکه سیاه کلاهان زیادی از منافع دیگران دفاع میکنند. در حقیقت بین این دو دسته همیشه بحث و گفتگو در این رابطه بوده و هست.

.