تلفن بیسیم WLL:

تا جایی که نگارنده به یاد می آورد تاریخچه تلفن بیسیم به دوران وزارت مهندس غرضی بر وزارت پست و تلگراف و تلفن وقت برمیگردد. در آن زمان اعلام شد که به برخی از روستاهای صعب العبور منطقه کردستان با همان تعرفه های معمول تلفن ثابت عادی تلفن سیار عرضه شده است. تکنولوژی بکار رفته رادیویی در آن زمان مبتنی بر فناوری DECT بود. امروز و بعد از گذشت سالها از آن زمان مخابرات چه در شهرهای کوچک و دورافتاده (بعلت هزینه بالای سیم کشی) و چه در کلان شهرها (بعلت پیچیدگی شبکه عنکبوتیو کهنه کابلی) دوباره به سمت تلفن ثابت بیسیم رفته البته این بار با تکنولوژی مبتنی بر WLL-CDMA و WLL-GSM. در این روش مرکز تلفن محلی به محل مشترک بجای زوج سیم از طریق فرکانس های رادیویی متصل میشود. تجهیزات و فرستنده ها بر بام مرکز تلفن محلی قرار میگیرند و بر پشت بام منزل یا محل کار متقاضی یک آنتن رادیویی کوچک نصب میشود و از طریق یک ست دیواری (Wall Set) بوق آزاد روی گوشی رومیزی یا بیسیمی مشترک تحویل میشود!

تلفن ثابت بیسیم در حال حاضر در دهها روستا و چند شهر کشور عرضه شده که البته ظاهرا مشکلاتی در زمینه تداخل فرکانس با شبکه تلفن همراه دولتی کشور دارد.

طبق اظهارات مدیرعامل جدید شرکت مخابرات استان تهران دو شرکت خصوصی دارای مجوز اپراتور تلفن ثابت هم بعنوان یک راه حل پیشتاز به زودی از این فناوری برای عرضه خدمات به متقاضیان در تهران استفاده خواهند کرد.

- تعرفه:سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ، تعرفه مکالمات تلفن ثابت بیسیم روستایی اعتباری WLL PREPAID مطابق با آیین‏نامه‏ها و دستورالعمل‏های اجرایی تلفن ثابت مصوب شرکت مخابرات ایران اعلام کرد.

تلفن‏های واگذاری سیستم WLL روستایی تابع مقررات حاکم بر تلفن ثابت عادی خواهد بود و به تلفن‏های WLL روستایی که به صورت اعتباری دایر میشود ، ودیعه تعلق نمیگیرد.

این در حالی است که هزینه نصب تلفن‏های فوق مبلغ 50 هزار ریال تعیین شده و شارژینگ این سیستم نیز مبتنی بر محاسبات مربوط به کارکرد تلفن ثابت عادی خواهد بود.

همچنین ، در این سند تعرفه کارت‏های اعتباری و پیش‏پرداخت تلفن‏های WLL روستایی حداقل 100 هزار ریال و حداکثر 500 هزار ریال در نظر گرفته شده که عوامل توزیع و فروشندگان کارت‏های اعتباری حداکثر تا 3 درصد تخفیف برحسب مورد را از شرکت‏های مخابرات استانی دریافت خواهند کرد.

طبق این آمار ، تعرفه تعویض سیم کارت سوخته با توجه به شرایط ویژه تلفن‏های WLL روستایی مبلغ 2 هزار تومان در نظر گرفته شده و تعرفه ارسال پیام کوتاه داخلی به ازاء هر پیام معادل 30 درصد مبلغ یک پالس مکالمه تلفن ثابت محاسبه و از مبلغ کارت‏های اعتباری کسر خواهد شد.تعرفه سایر خدمات جانبی مشترکین و سرویس‏های ارزش افزوده برابر تعرفه‏های مصوب تلفن ثابت خواهد بود.

براساس این گزارش ، تلفن‏های WLL اعتباری فاقد آبونمان ماهانه بوده و تامین تجهیزات مربوط به گوشی دیواری WLLSET با رعایت استانداردهای مخابرات انجام و هزینه ان به عهده مشترک است
منبع:[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]