باند شهروندان یک سرویس رادیویی بیسیم با بردکوتاه میباشد که میتواند برای تامین نیازهای ارتباطی شهروندان هنگام کار یا تفریح مورد استفاده قرار گیرد. شهروندان میتوانند با نصب این بیسیمها روی اتوموبیل، وانت،کامیون و یا حتی تراکتور و در محل کار یا زندگی خود با سایر شهروندان در ارتباط باشند. شهروندان برای استفاده از این نوع بیسیم نیاز دارند تا پروانه را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت نمایند.

استفاده از این خدمات نیاز به داشتن اطلاعات فنی و تخصصی ندارد و فقط شهروندان با داشتن سواد خواندن و نوشتن و سن بالای 18 سال و گذرندان امتحان ساده ای در مورد مقررات عمومی نحوه استفاده از این بی سیمها میتوانند پس از دریافت پروانه و پرداخت هزینه مربوط از آن استفاده نمایند.

صدور مجوز به متقاضیان استفاده از باند شهروندی از 20 تیرماه 84 آغاز شد. اما از آنجایی که فاصله اندک فراخوان و شروع صدور مجوز باند شهروندی برای شرکتهای متقاضی واردات فروش و تجهیزات مرتبط با زمان آغاز ثبت نام از متقاضیان بهره برداری تقریبا همزمان بود و مشکلاتی را پیش آوردچرا که از یکطرف متقاضیان مراحل صدور مجوز خود را پشت سر می گذاشتند و می رسیدند به خوان هفتمی به نام " فرم ثبت مشخصات تجهیزات" درحالی که در این مرحله تنها 1 تا 2 ماه فرصت داشتند تا با خرید تجهیزات، فرم مربوطه را تکمیل و به رگولاتوری تحویل دهند و در صورت انقضای این تاریخ ، مراحل ثبت نام و آزمون انجام گرفته شان باطل میشود. در طرف دیگر هنوز بعلت وصغه بالای مطلابه شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هیچ شرکتی موفق به کسب مجوز واردات و فروش تجهیزات باند شهروندی از سوی رگولاتوری نشده بود در نتیجه مجوزی صادر نمیشود و روابط عمومی رگولاتوری هر از گاهی طی اطلاعیه ای تعداد مجوزهای صادره برای استفاده از باند شهروندی را مدام "یک" عدد اعلام میکرد! از سوی دیگر معصوم فردیس- رئیس وقت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- چندی بعد اعلام کرده بود که تنها شرکت دارنده مجوز واردات تجهیزات باند شهروندی هنوز موفق به وارد کردن تجهیزات بی سیم نشده است.

این داستان ادامه داشت تا آنکه 8 ماه بعد و در بهمن ماه سال گذشته بعلت اعتراض سازمان های امنیتی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صدور مجوز استفاده از باند شهروندان را برای عموم متقاضیان به صورت موقت متوقف کرد.

پس از آزادسازی صدور پروانه استفاده از باند شهروندان 620 متقاضی مدارک خود را به رگولاتوری ارسال کرده اند که از این تعداد 215 متقاضی مدرک شان کامل بوده است و تنها 85 نفر موفق به قبولی در آزمون عمومی در این خصوص بوده اند اما سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی تا کنون تنها برای یک متقاضی پس از قبولی در آزمون مربوطه پروانه استفاده از بی سیم شهروندی صادر کرده است.

طبق اعلام پیشین رگولاتوری قرار بود باند فرکانس 960/26 تا 40/27 مگاهرتز با 40 کانال رادیویی و فاصله کانالی 10 کیلوهرتز به منظور استفاده مشترک در اختیار همه بهره برداران قرار گیرد.

صدور مجوز باند شهروندی (CB) تا زمان نگارش این گزارش همچنان متوقف مانده است اما از طرف دیگر درحال حاضر چهار مدل واکی-تاکی نیم وات جنرال الکتریک و کنوود با مجوز سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و گارانتی چند شرکت خصوصی در بازار عرضه میشود.
منبع:سایت وزارتICT