صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 16 , از مجموع 19

موضوع: ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

 1. #1
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********  تیمی از دانشمندان بین المللی، توانستهاند سابقه نوعی از ویروس اچ آی وی که به بیماری ایدز منجر میشود را تا هائیتی دنبال کنند.
  رگه این نوع از ویروس اچ آی وی، درآمریکا، اروپا، بخش بزرگی از آمریکای جنوبی، استرالیا و ژاپن دیده شده است.
  به گفته این دانشمندان، ویروس مورد بحث قبل از این که در جاهای دیگر دیده شود در سال ۱۹۶۹ در آمریکا دیده شده بود.
  دانشمندان امیدوارند که ردیابی ریشه ویروس اچ ای وی که منجر به بیماری ایدز می شود، به پیدا کردن درمان بیماری ایدز کمک کند.
  تیمی از متخصصانی که در این مورد تحقیق می کردند، نمونههای خون پنج نفر از اولین کسانی را که مبتلا به بیماری ایدز شده بودند را بررسی کردند. همه آنها مهاجرانی بودند که از هائیتی آمده بودند.
  این متخصصان، همچنین تسلسل ژنتیک ۱۱۷ بیمار دیگر مبتلا به ایدز در سایر نقاط جهان را تجزیه و تحلیل کردند.
  با داشتن این اطلاعات، آنها شجره نامهای برای ویروس اچ آی وی درست کردند که نشان میداد: این ویروس در حوالی سال ۱۹۶۹ از هائیتی به آمریکا انتقال یافته است.
  به گزارش بیبی سی، مایکل وروبی از دانشگاه آریزونا در توسکان که یکی از کسانی است که در این تحقیقات شرکت داشته میگوید: بررسی های جدید نشان میدهد که ویروس اچ آی وی در دهه ۱۹۶۰ برای اولین بار و احتمالا از آفریقا به هائیتی رسیده و بعدا به آمریکا انتقال یافته است.
  وروبی و همکارانش اکنون می خواهند در باره مبدا این ویروس تحقیق بیشتری کنند.
  وی احتمال می دهد که این ویروس توسط کسانی که در آن سالها در آفریقا کار می کردند، از کنگو به هائیتی رسیده است.
  ریشهیابی این رگه و سایر رگههای ویروس اچ آی وی، به دانشمندان کمک خواهد کرد که بتوانند پیش بینی کنند در آینده این ویروس چگونه ممکن است جهش یابد.

  خبرگزارى ايسنا
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 2. #2
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********  هر انچه بايد بدانيم در هر گروه سني خاصي كه قرار داريم.  روبان قرمز (Red ribbon)

  .نماد بين المللي آگاهي و توجه به ايدز است  روبان قرمز سمبل جهانی آگاهی و همبستگی با بیماران مبتلا به اچ.آی.وی و ایدز است و مردم جهان را به نبرد با این بیماری متحد میکند.
  ● روبان قرمز حامل ۴ پیام برای تمام جهانیان است:
  ۱) قرمز مانند عشق که سمبل شور و مدارا با بیماران است.
  ۲) قرمز مانند خون که نمایانگر درد و رنج انسانها از مرگ بیماران مبتلا به ایدز است.
  ۳) قرمز مانند خشم,خشمی که از ناتوانی در برابر این بیماری و نبودن امکان بهبود و درمان قطعی بیماران نشات میگیرد.
  ۴) قرمز مانند علامت خطر که بیتوجهی به آن به منزله نادیده گرفتن یکی از بزرگترین معضلات جهانی است.
  اچ.آی.وی در واقع همان ویروسی است که آدم را به بیماری ایدز دچار میکند. ایدز مخفف این کلمات است: Acquired Immunodeficiency Syndrome یعنی نشانگان نقص ایمنی اکتسابی. این نام را رسما از سال ۱۹۸۲ روی این بیماری گذاشتند. ویروس عامل این بیماری، اچ.آی.وی هم در سال ۱۹۸۳ شناسایی و نامگذاری شد. این ویروس به نوع خاصی از سلولهای خونی (T)حمله میکند و آنها را از بین میبرد. سلولهای T نقشی عمده در تامین ایمنی بدن به عهده دارند.در حقیقت تخریب این سلولهاست که نشان میدهد شخص به احتمال قوی به بیماری ایدز مبتلا شده است. بروز بیماری ایدز معمولا ۱۰ سال بعد از آلودگی به ویروس اچ.آی.وی رخ میدهد.

  موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 3. #3
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  مفاهیم: ویروس ایدز (HIV) چيست؟


  همشهری آنلاین:HIV ویروسی از گروه رتروويروسها است كه به سلولهاى دستگاه ايمنى بدن حمله مىكند. HIV را لوك مونتانيه فرانسوی و رابرت گالوی آمريكایی كشف كردند.
  رتروويروس ها (retroviruses) ويروس هايى هستند كه ماده ژنتیکی یا ژنوم آنها از از RNA تشكيل شده است. بنابراين ویروسهای ایدز براى تكثير خود به آنزيمى به نام "نسخه بردار معكوس" (reverse Transcriptase) نیازمندند كه ژنوم RNA آنها را به صورت DNA نسخهبردارى كند تا بعد بتواند آن را با كمك آنزيم "اينتگراز" وارد ژنوم سلول ميزبان كند و به اين ترتيب امكان تكثير ويروس به وجود مىآيد.

  كلمه retro (معكوس) در نام اين نوع ويروسها هم به همين خاطر است چرا كه معمولاً در سلولها نسخه بردارى از DNA به RNA انجام مىشود.

  HIV داراى ژن هاى مختلفى است كه پروتئينهاى ساختمانی آن را رمزبندى مىكنند. HIV داراى ژن هاى عمومى رتروويروسها یعنی، gag، pol و env و نيز ژن هاى اختصاصى خودش، tat و rev است.

  عفونت با HIV با انتشار حاد ويروس در خون آغاز مىشود. پس از اين مرحله شمارش ويروسها در خون تا صد برابر كاهش مىيابد. پس از اين مرحله يك دوره نهفتگى بالينى آغاز مىشود.

  در ابتدا تصور مى شد كه اين دوره يك دوره حقيقى نهفتگى ويروسى است كه در آن HIV درون ژنوم ميزبان به صورت غيرفعال قرار مىگيرد.

  بعدها مشخص شد كه یک نوع سلول در بافتهای لنفاوی بدن مثل گرههای لنفاوی به نام سلولهاى دندريتي با ويروس پوشيده شدهاند و بنابراين حتى در مرحلهاى كه ويروس در خون ديده نمىشود، ميزان آن در بدن بالاست.

  HIV با آلودهكردن گروهی از سلولهای دستگاه ایمنی به نام لنفوسیتهای T از نوع CD4 مثبت بیماری ایدز را بوجود میآورد. اين سلول هاى زيرگروهى از گلبولهاى سفيد هستند كه به طور طبيعى پاسخ ايمنى به عفونت را تنظيم مىكنند.

  HIV با استفاده از سلول هاى T براى تكثير خودش در سراسر بدن گسترش مىيابد و در همان زمان باعث كاهش اين سلولها مىشود كه بدن براى دفاع از خود به آنها نياز دارد.

  هنگامى كه ميزان سلول هاى +T CD4 در فرد آلوده به HIV تا حد معينى سقوط كند، آن فرد به طيفى از بيمارىها مستعد میشود كه در حالت معمول بدن مى تواند آنها را كنترل كند. اين عفونت هاى فرصت طلب هستند كه باعث مرگ فرد مىشوند.

  دلايل مختلفى وجود دارد كه مبارزه با HIV را مشكل مىكند:

  اول اينكه HIV يك ويروس دارای RNA است كه از آنزيم نسخه بردار معكوس براى تبديل RNA خودش به DNA استفاده مىكند. اين روند باعث مىشود كه احتمال بيشترى براى موتاسيون (جهش) در HIV نسبت به ويروس هاى دارای DNA وجود داشته باشد. بنابراين امكان ایجاد مقاومت سريع ويروس به درمان وجود دارد.

  دوم اينكه اين تصور رايج كه HIV يك ويروس كشنده است صحت ندارد. اگر HIV يك ويروس كشنده بود، خودش هم به زودى از بين میرفت، چرا كه فرصت چندانى براى عفونتهاى جديد باقى نمىماند. در واقع HIV سالها در بدن باقى مىماند و از طرق مختلف مانند رابطه جنسى، انتقال خون، انتقال از مادر به نوزاد ديگران را هم آلوده مىكند.

  همان طور كه ذكر شد حتى هنگامى كه هيچ ذره ويروسى در خون وجود ندارد ويروس در بدن به حالت نهفته باقى مىماند. پس از سال ها ويروس مىتواند فعال شود و از ماشينهاى سلولى براى تكثير خودش استفاده كند.

  حتى در سالهاى اخير اين تصور كه عفونت مستقيم HIV باعث كاهش يافتن سلول هاى T CD4+ مىشود، مورد ترديد قرار گرفته است. علت كاهش سلولهاى ايمنى به اين امر مربوط مىشود كه پروتئين سازنده پوشش HIV به آسانى از ذرات ويروس جدا و به خون وارد مىشود و آن را پر مىكنند. اين پروتئين ها مانند چسب، سلولهاى T CD4+ را به هم مىچسبانند، از طرف ديگر دستگاه ايمنى بدن به آنها واكنش نشان مى هد و باعث مىشود ساير سلول هاى ايمنى بدن به سلولهاى + T CD4 خود بدن حمله كنند و آنها را از بين ببرند.

  چرخه زندگى HIV

  HIV به سلول هاى + T CD4 -که به آنها سلولهای T کمککننده (T helper) هم میگویند و زيرگروهى از گلبول هاى سفيد هستند كه نقش تنظيم پاسخ ايمنى را در بدن دارند- از طريق مولكول CXCR4 يا هر دو مولكول CXCR4 و CCR5 - بسته به مرحله عفونت - متصل مىشوند. در مراحل اوليه عفونت HIV هر دو گيرنده CCR5 و CXCR4 محل اتصال ويروس هستند اما در مراحل انتهايى عفونت كه اغلب HIV دچار جهش مى شود، تنها به CXCR4 متصل مىشود.

  هنگامى كه HIV به سلول هاى + T CD4 متصل مىشود، يك ساختار ويروسى به نام GP41 به داخل غشاى سلول نفوذ مىكند و RNA ويروس و آنزيمهاى مختلف از جمله نسخهبردار معكوس، اينتگراز و پروتئاز به داخل سلول تزريق مىشوند.(مرحله b)

  مرحله بعدى توليد DNA از روى RNA ويروس با كمك آنزيم نسخهبردار معكوس است.(مرحله c و d) در صورت موفقيت اين عمل، DNA پروويروسى با استفاده از آنزيم اينتگراز وارد DNA سلول ميزبان مى شود.(مرحله e) در اين حال سلول ميزبان كامل با HIV آلوده شده است اما به صورت فعال پروتئين هاى ويروس را توليد نمىكند.

  از اين بعد دوره نهفته آغاز مى شود كه در آن سلول هاى آلوده مانند "بمب هايى منفجر نشده" براى مدت طولانى باقى مىمانند.

  هنگامى كه سلول ميزبان توليد پروتئين هاى ويروس را از روى DNA پروويروسى آغاز مىكنند، آنزيم پروتئاز فراهم شده به وسيله HIV بايد آنها را به صورت پروتئينهاى نوبنياد HIV درآورند تا با اتصال آنها به هم ذرات ويروسى HIV به وجود آيد. ذرات ويروسى تازه به وجود آمده با جوانه زدن بر روى سطح سلول ميزبان از آن خارج مىشوند.(مراحل f تا m)

  داروهاى ضد رتروويروسی

  امروزه بيماران آلوده به HIV را با مجموعه اى از داروها كه در مراحل مختلف چرخه زندگى ويروس اثر مى كنند مورد درمان قرار مى دهند. اين داروها كه به آنها داروهاى ضد رتروويروسى مىگويند شامل اين گروه ها هستند:

  مهاركنندههاى پروتئاز (PIS): این داروها فعاليت آنزیم پروتئاز در ویروس را مهار مىكنند. پروتئاز آنزيمى است براى ساخته شدن ذرات جديد ويروسى (ويريونها) در مرحله نهايى لازم است.
  مهاركنندههاى آنزيم نسخه بردار معكوس: آنزيم نسخه بردار معكوس براى تكميل مرحله آلوده شدن سلول ها به وسيله ويروس لازم است و به وسيله آن است كه HIV مى تواند از روى RNA خود DNA بسازد.
  اين داروها به سه دسته تقسيم مى شوند:

  ۱- مهاركننده هاى غيرنوكلئوزيدى نسخه بردار معكوس (NNRTTS)
  ۲- مهاركننده هاى آنالوگ نوكلئوزيدى نسخه بردار معكوس( NRTIS يا NARTIS)
  ۳- مهاركننده هاى آنالوگ نوكلئوئيدى نسخه بردار معكوس (NTRTIS يا NTARTIS)

  مهاركننده ورود ويروس: اين داروها با تعامل مستقيم با گيرنده هاى ويروس و جلوگيرى اتصال ويروس به غشاء سلول هدف از ورود آن به سلول جلوگيرى مىكنند.
  مشكلات بسيار در تجويز يك دوره درمانى ضد HIV رخ مىدهد. هر داروى موثر داراى عوارض جانبى است كه اغلب جدى و گاه تهديدكننده حيات هستند.

  عوارض جانبى شايع در درمان ايدز شامل تهوع و استفراغ شديد، اسهال، آسيب كبدى و نارسايى كبدى و زردى است. در هر برنامه درمانى به انجام آزمون هاى مكرر خون براى تعيين مداوم كارايى دارو (كه بر مبناى تعداد سلول هاى T و ميزان ويروس در خون سنجيده مىشود) و بررسى كاركرد كبد نياز دارد.

  ويروس ايدز از كجا آمد؟

  منشاء ويروس ايدز مورد سئوال بوده است. چند سال قبل گروهى بين المللى از دانشمندان بالاخره توانستند اين مسئله را حل كنند. حل اين مسئله مديون شمپانزهاى به نام مريلين بود كه دانشمندان را قادر كرد ثابت كنند كه ويروس در ابتدا از يك زيرگونه خاص از شمپانزه ها در جنگل هاى بارانى آفريقاى مركزى منشا گرفته است. به اعتقاد دانشمندان عفونت انسان با ويروس ايدز در نيمه اول قرن بيستم در نتيجه فعاليت افرادى كه شمپانزه ها را شكار مى كردند و آنها را مىخوردند رخ داده است. اين عمل همچنان در حال حاضر ادامه دارد. به گفته پژوهشگران آزمون هاى ژنتيكى نشان مىدهد كه ويروس اصلى انسانى عامل ايدز (يعنى HIV1) كاملاً به ويروسی شبيه است كه شمپانزهها را آلوده مى كند اما در آنها بيمارى ايجاد نمىكند.

  دكتر بئاتريس هان از دانشگاه آلباماى آمريكا و همكارانش هنگامى به اين كشف نائل آمدند كه نمونه هاى منجمد شده خون و بافت يك شمپانزه آزمايشگاهى به نام "مريلين" را كه در سال ۱۹۸۵ مرده بود بررسى مىكردند. آزمون هاى ژنتيكى در آن زمان در اختيار نبودند. به گفته دكتر هان اين شمپانزه ماده هرگز در پژوهش هاى ايدز مورد استفاده قرار نگرفته و از سال ۱۹۶۹ به بعد فرآورده هاى خونى انسانى دريافت نكرده بود.گروه پژوهشگران به سرپرستى خانم دكتر هان در خون و بافت هاى مريلين ويروس "پدربزرگ" ويروس انسانى را يافتند.

  ويروس هاى مشابهى پيش از اين در ۴ شمپانزه ديگر ديده شده بودند اما بعدها مشخص شد كه تنها زيرگونهاى كه مريلين به آن متعلق بود، يعنى گونه "پانتروگلوديتس تروگلوديتس" (Pantriglodytes Troglodytes) داراى ويروسی بود كه میتواند انسانها را آلوده كند. در روز هاى ابتدايى پژوهش درباره ايدز، چند شمپانزه به طور عامدانه با ويروس ايدز آلوده شدند تا معلوم شود كه آيا به بيمارى مبتلا مى شوند يا نه.

  در كمال تعجب دانشمندان به رغم ۹۸درصد مشابهت ماده ژنتيكى شمپانزهها با انسان، هيچكدام از شمپانزه ها به بيمارى مبتلا نشدند. با مشخصشدن زير گونه اختصاصى شمپانزه كه منشاء ويروس بودند و با توجه به این که شمپانزهها به رغم آلوده بودن به ويروس به بيمارى مبتلا نمىشوند، مطالعه بر روى آنها احتمالاً مىتواند به توليد درمانهاى جديد یرای ایدز كمك كند.

  در حال حاضر مشخص نيست كه آيا شمپانزه ها به علت تفاوت هاى ژنتيكى با انسان ها به بيمارى مبتلا نمىشوند يا اينكه دستگاه ايمنى آنها بهتر مىتواند با ويروس مبارزه كند.

  پاسخ به اين سئوال تعيين خواهد كرد آيا مطالعه شمپانزه مى تواند به درمانهاى بهتر يا واكسن براى ايدز منجر شود يا نه.

  شواهدى وجود دارد كه ويروس ايدز در طول تاريخ به انسان ها منتقل مىشده است اما تنها در قرن بيستم بود كه همه گيرى ايدز به وجود آمد.

  به گفته دكتر هان دليل اين تغيير وضعيت ممكن است به افزايش بى بندوبارى جنسى، ناآرامى هاى مدنى و مهاجرت مردم به شهرها مربوط باشد.

  پژوهشگران اولين مورد شناخته شده ايدز را در يك مرد سياه پوست جزء قبيله بانتو كشف كردند كه در سال ۱۹۵۹ فوت كرده بود و در كنگوى بلژيك جمهورى كنگوى فعلى محل زندگى زيرگونه هاى شمپانزه زندگى مىكرده است.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 4. #4
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  ايـن مـقـاله شـمـا را بـا تسـت اچ آي وي، نحـوه انجام آن،مزاياي آن و اينكه چه افرادي ميبايست اين تست را انجامدهند آشنا خواهد كرد.

  تست اچ آي وي چيست؟
  تسـتHIV آزمايـشي اسـت كـه مــعمولا بروي نمونه خون
  انجام ميگرد تا وجود و يا عدم وجود ويروس HIV را دربدن
  فرد مشخص كند. بنابراين نتيجه اين تست با ابتلاي فرد به بيماري ايدز تفاوت داد. ممكن است فردي HIV مثبت باشد اما كماكان بدن وي علايم باليني بيماري ايدز را بروز نداده باشد.

  فوايد انجام تست اچ آي وي

  1- فرد از آلوده بودن خود به ويروس HIV آگاه گشته و شيوه زندگي خود را تغيير ميدهد تا با اجتناب از رفتارهاي پرخطر جنسي و يا تزريق مواد مخدر با سوزن و سرنگ مشترك از گسترش عفونت به ديگران جلوگيري كند. همچنين فرد ديگر نمي تواند خون، فراورده هاي خوني و يا اعضاء بدن خود را اهدا كند.

  2- تشخيص زودهنگام اين بيماري درمان دارويي زود هنگام را در پي خواهد داشت كه سرعت پيشرفت بيماري را كاهش داده و طول عمر بيمار را افزايش ميدهد.

  3-فرد پس از اينكه از آلوده بودن خود مطلع گشت با آگاه ساختن شركاي جنسي فعلي و پيشين خود و كساني كه با آنها از سوزن و سرنگ مشترك حين تزريق مواد مخدر استفاده ميكرده ، احتمال آلوده بودن اين افراد را به آنان هشدار داده و همچنين از گسترش بيشتر بيماري جلوگيري بعمل مي آورد.

  4-زنان باردار در صورت مثبت بودن تستشان ميتوانند با دريافت داروهاي ويژه اي درصد بدنيا آمدن نوزاد آلوده به ويروس HIV را كاهش دهند.

  5-كاهش نگراني و اضطراب از آلوده بودن فرد پس از منفي بودن آزمايش.


  چه كساني ميبايست تست اچ آي وي را انجام دهند؟


  1-افرادي كه شريك جنسي متعدد دارند و يا رابطه جنسي حفاظت نشده (با افراد غريبه، شريك جنسي اي كه خود شريك جنسي متعدد دارد و يا نسبت به وي اعتماد و شناخت كافي نداريد) داشته اند.

  2-افرادي كه مبتلا به بيماريهاي آميزشي هستند.

  3-افرادي كه معتاد تزريقي بوده و از سوزن و سرنگ مشترك استفاده كرده و ميكنند.

  4- افرادي كه در محيط كار خود با خون و يا مايعات بدن سرو كار دارند: پزشكان، دندانپزشكان، پرستاران، تكنسينهاي آزمايشگاه، تكنسينهاي پروتز دندان.

  5- افراد مبتلا به هموفيلي و سل.

  6-افرادي كه با سوزنهاي آلوده اقدام به خالكوبي و يا سوراخ كردن گوش كرده اند.

  7-نوزاداني كه مادرانشان مبتلا به HIV هستند.

  8- افرادي كه پيش از سال 1985 ميلادي خون و يا فرآورده هاي خوني دريافت كرده اند. امروزه احتمال آلودگي از طريق انتقال خون بسبب آزمايش خونهاي اهدايي بسيار اندك گشته است.

  9- تمام زنان باردار. ضروري ست زوجين پيش از اقدام به بچه دار شدن نيز تست HIV را انجام دهند.

  10-همجنس بازان و زنان روسپي.

  11-افرادي كه مورد تجاوز و سوء استفاده جنسي قرار گرفته اند.


  شيوه هاي انجام تست

  1-با شناسايي آنتي بادي ويژه ويروس:ELISA و WBT

  2- با شناسايي آنتي ژن ويروس: آنتي ژن P24 و RNA-PCR وDNA-PCR

  3- تست بزاق دهان: مانند مورد نخست و مراحل آن مانند نمونه گيري خون است اما گرانقيمت تر ميباشد.

  4- كيتهاي تست فوري: اينگونه كيتها به هيچ وجه قابل اطمينان نميباشند.

  پس از ورود ويروس HIV به بدن، سيستم ايمني بدن ويروس را شناسايي كرده و آنتي بادي (پادتن) ويژه آن را توليد ميكند.

  پادتن (آنتي بادي): واكنش بدن به عفونت ميباشد و به منظور مبارزه و نابود كردن عامل بيماري توليد ميگردد.

  دوره پنجره (WINDOW PERIOD) چيست؟ فاصله ميان آلوده شدن فرد (ورود ويروس به بدن) تا آشكار شدن آنتي باديها در خون و ساير مايعات بدن را دوره پنجره ميگويند. اين دوره معمولا 6-4 هفته بطول مي انجامد اما پس از گذشت 3 ماه در خون 99 درصد افراد آلوده و در عده معدودي نيز تا 6 ماه بعد آنتي باديها قابل شناسايي هستند. به ياد داشته باشيد فرد در اين دوره نيز ناقل بيماري بوده و پتانسيل آلوده سازي ديگران را داراست.

  نكته:بنابراين 3 هفته پس از رابطه جنسي پر خطر و ديگر موارد مشكوك فورا تست HIV را انجام دهيد اما در صورت منفي بودن تست، حتما 3 ماه بعد مجددا اين تست را انجام دهيد و براي اطمينان 100 درصد 6 ماه بعد از رابطه پر خطر تست را مجددا انجام دهيد.

  تست آنتي بادي HIV دو مرحله دارد:


  1- تست غربالگري: اين تست ELISA نام دارد. كه با آزمايش نمونه خون آنتي باديهاي توليد شده سيستم ايمني بدن براي مقابله با ويروس HIV شناسايي ميگردند. هرگاه نتيجه اين تست دو بار مثبت اعلام گردد مرحله بعدي تست انجام ميپذيرد.

  2- تست تاييدي: اين تست WESTERN BLOT نام دارد. اين تست وجود IgG برعليه چند نوع پروتئين ويروسي را بررسي ميكند.

  نكته:پس از اينكه 2 بار تست ELISA و متعاقب آن يك بار تست وسترن بلات مثبت باشد فرد بطور قطع آلوده به ويروس اچ آي وي ميباشد.

  تست آنتي ژنهاي ويروس


  1- تست آنتي ژن P24:پروتئين ويژه ويروس HIV ميباشد. اين تست يك تا 4 هفته بعد از ورود ويروس به بدن مثبت ميگردد. هنگامي كه آنتي باديها توسط بدن توليد گردند اين آنتي ژن حذف شده و ديگر قابل شناسايي نيست. اين تست براي تشخيص زود هنگام ويروس اچ آي وي صورت ميگيرد.

  2- تست ميزان ويروس: اين تست PCR نام دارد. در اين تست ميزان HIV در خون مستقيما سنجيده ميگردد. در واقع ژن ويروس (DNA-RNA) را در خون شناسايي ميكند. اين تست ميزان فعال بودن ويروس HIV را در بدن مشخص ميسازد. اين تست بسيار هزينه بر بوده براي كساني توصيه ميشود كه از ابتلاي خود به اين ويروس مطمئن شده باشند تا با سنجش ميزان فعال بودن ويروس دارو درماني متناسب با آن براي بيمار تجويز گردد.

  نكته:در بدن نوزادان تا 18 ماهگي آنتي بادي مادر وجود خواهد داشت.ب نابراين براي تشخيص آلودگي نوزاد ميبايست از روش DNA-PCR استفاده شود.

  نكته:افرادي كه از كورتيكو استروئيدها استفاده ميكنند ممكن است نتيجه تست آنان به غلط مثبت و يا منفي تشخيص داده شود.

  * تنها راه تشخيص آلوده بودن فرد انجام تست اچ آي وي در آزمايشگاههاي معتبر ميباشد و نه علايم باليني و ظاهري.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 5. #5
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********


  ويروس HIV چگونه انتقال مي يابد؟


  همواره نزد افراد راههاي انتقال ويروس HIV سوال برانگيز وابـهـام آمـيـز بـوده اسـت در ايـن مـقـالـه به تفصيل راههايانـتـقـال يـافـــتن اين ويروس و عواملي كه موجب انتقال آننميگردند شرح داده شده است.

  ويروس HIV چگونه انتقال مي يابد

  * تـمـاس مسـتقيم مـايـــعات و ترشحات آلوده بدن مانند:
  مـنـي، تـرشحـات مــهبلي، شير پستانها. يعني ترشحاتآلوده به ويروس HIV مي بايست مستقيما از طريق رگها، خراشها، زخمها و پارگيهاي روي پوست و يا پوششهاي مخاطي بدن همچون: چشمها، دهان، بيني، مهبل، مقعد و ذكر (آلت تناسلي مردان) وارد جريان خون فرد ديگر گردد.

  1- آميزش جنسي حفاظت نشده: اعم از آميزش جنسي مهبلي، مقعدي و دهاني با فرد آلوده.

  2-استفاده مشترك از سوزن سرنگهاي آلوده و ديگر ابزارهاي تزريق مواد مخدر.

  3- انتقال از مادر آلوده به نوزاد در پيش از تولد، هنگام زايمان و يا شير دهي.

  4-دريافت خون و فرآورده هاي خوني آلوده (به ويژه در بيماران تالاسمي و هموفيلي)


  نكات بسيار مهم:

  * خطر انتقال ويروس HIV حين آميزش مقعدي ميتواند بيشتر از آميزش مهبلي باشد. به اين سبب كه ديواره هاي مقعد بسيار نازك و پر از عروق خوني بوده و حين رابطه جنسي به آساني دچار پارگي عروق و خونريزي ميگردد.

  * با آنكه خطر سرايت ويروس HIV حين تحريك جنسي از راه دهان از آميزش مهبلي و مقعدي كمتر است اما از آنجايي كه سرتاسر دهان از غشاء مخاطي پوشيده گرديده لذا هنگام تماس با مايع پيش مني، مني و ترشحات مهبلي ميتواند سبب انتقال ويروس گردد. هر گونه بريدگي ناشي از مسواك زدن، نخ دندان كشيدن، زخمهاي دهاني مانند تبخال و بيماريهاي لثه اي اين خطر را دو چندان ميكند.

  * در افرادي كه مبتلا به بيماريهاي آميزشي ديگر (مانند سوزاك، كلاميديا، سيفليس و تبخالهاي ناحيه تناسلي) نيز ميباشند خطر انتقال ويروس HIV دو چندان ميگردد.

  * اغلب اوقات در فرد آلوده به ويروس HIV هيچگونه نشانه و علامت ظاهري دال بر آلوده بودن وي وجود ندارد.

  * احتمال انتقال آلودگي در هر بار آميزش ار طريق آميزش مهبلي از مرد به زن 2 برابر احتمال انتقال از زن به مرد ميباشد.

  * ويروس HIV قادر است تا چندين روز در مقادير اندك باقي مانده خون درون سوزن سرنگ زنده بماند.

  اما ويروس HIV از چه راههايي منتقل نميگردد:

  1- بوسيدن و روبوسي: با وجودي كه در بزاق افراد آلوده مقادير اندكي ويروس HIV موجود ميباشد اما تاكنون موردي مبني بر آلوده شدن فردي از اين طريق گزارش نگرديده است. اما در صورتي كه فرد آلوده دچار ضايعات و زخمهاي دهاني مانند تبخال باشد و يا لثه هاي ناسالمي داشته باشد (داراي خونريزي) بوسيدن عميق ممكن است خطر آفرين باشد.

  2- غلظت بالاي ويروس HIV در محيط آزمايشگاهي و تحت شرايط خاص (رطوبت و دماي مناسب و ثابت) قادر است تا 15 روز خارج از بدن انسان زنده مانده و قدرت آلوده كنندگي خود را حفظ كند. اما در شرايط عادي و محيط خارج از آزمايشگاه ويروس HIV بسيار آسيب پذير بوده و توسط آب داغ، صابون، الكل و كلر از بين ميرود.

  3- ويروس HIV از طريق نيش پشه و يا ساير حشرات قابل سرايت نيست. از آنجايي كه اين ويروس در بدن پشه قادر به حيات نيست. ساير حشرات مانند: كنه، شپش، ساس، مگس و زنبور نيز قادر به انتقال اين ويروس نيستند.

  4- شنا در استخر هاي عمومي و يا استفاده از جكوزي: خود آب داغ و همچنين مواد ضدعفوني كننده داخل آب استخرها (كلر) فورا ويروس HIV را نابود ميكنند.

  5- تماس با حيوانات خانگي. ويروس HIV تنها بوسيله انسانها قابل سرايت ميباشد. بنابراين حيوانات اهلي و خانگي تهديد بشمار نمي آيند.

  6- در تماسهاي روزمره مانند: در آغوش گرفتن، دست دادن، تماسهاي سطحي مانند لمس بدن فرد و يا لمس اشياء متعلق به فرد آلوده، تماسهاي فيزيكي مانند كشتي گرفتن سبب انتقال اين ويروس نميگردد.

  7- به اشتراك گذاردن البسه، غذا و ظروف غذا (ليوان، بشقاب، قاشق و چنگال، كارد) و استفاده از توالت عمومي موجب سرايت ويروس HIV نميگردد.

  8-ويروس HIV از طريق هوا، ب و غذا منتقل نمي گردد.

  9- تتو (خالكوبي) كردن، الكتروليز كردن، تراشيدن مو و سوراخ كردن گوش نيز در صورتي كه سوزن و ديگر ابزارهاي مربوط به آنها پيش از استفاده كاملا استريل شده باشند (البته سوزن نو) جاي نگراني نيست. در آرايشگاهها حتما از نو بودن و غير مستعمل بودن تيغ خود تراش اطمينان حاصل كنيد.

  10-استفاده از مسواك مشترك نيز در صورتي كه در موهاي آن خون باقي مانده باشد ميتواند خطر آفرين باشد. بنابراين هرگز از مسواك مشترك استفاده نكنيد.

  11-از طريق ساير ترشحات و مايعات بدن فرد آلوده مانند ادرار، بزاق دهان (آب دهان)، استفراغ، اشك، عطسه، سرفه، مدفوع و عرق تا زماني كه در آنها خون مشاهده نگرديده است خطر انتقال ويروس HIV وجود ندارد.

  12-در دندانپزشكي ها حتما از استريل بودن و ضد عفوني بودن كامل وسايل مورد استفاده اطمينان حاصل كنيد.

  به نقل از مردمان
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 6. #6
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  تست اچ آی وی چیست؟  تست HIV آزمایشی است که معمولا بروی نمونه خون انجام میگرد تا وجود و یا عدم وجود ویروس HIV را در بدن فرد مشخص کند. بنابراین نتیجه این تست با ابتلای فرد به بیماری ایدز تفاوت داد. ممکن است فردی HIV مثبت باشد اما کماکان بدن وی علایم بالینی بیماری ایدز را بروز نداده باشد.  فواید انجام تست اچ آی وی (HIV test):


  1. فرد از آلوده بودن خود به ویروس HIV آگاه گشته و شیوه زندگی خود را تغییر میدهد تا با اجتناب از رفتارهای پرخطر جنسی و یا تزریق مواد مخدر با سوزن و سرنگ مشترک از گسترش عفونت به دیگران جلوگیری کند. همچنین فرد دیگر نمیتواند خون، فراورده های خونی و یا اعضاء بدن خود را اهدا کند.


  2. تشخیص زودهنگام این بیماری درمان دارویی زود هنگام را در پی خواهد داشت که سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داده و طول عمر بیمار را افزایش میدهد.  3. فرد پس از اینکه از آلوده بودن خود مطلع گشت با آگاه ساختن شرکای جنسی فعلی و پیشین خود و افرادی که با آنها از سوزن و سرنگ مشترک حین تزریق مواد مخدر استفاده میکرده، احتمال آلوده بودن این افراد را به آنان هشدار داده و همچنین از گسترش بیشتر بیماری جلوگیری بعمل می آورد.  4. زنان باردار در صورت مثبت بودن تستشان میتوانند با دریافت داروهای ویژه ای احتمال تولد نوزاد آلوده به ویروس را کاهش دهند.  5. کاهش نگرانی و اضطراب از آلوده بودن فرد پس از نتیجه منفی آزمایش. البته این گفته همیشه درست نیست، چرا که متاسفانه به علت ناتوانی آزمایشات برای ردیابی ویروس در این مرحله، ممکن است فرد پس از آلوده شدن به ویروس HIV و انجام آزمایش مربوطه، باز هم جواب آزمایش وی منفی باشد! یعنی در حقیقت فرد آلوده بوده ولی جواب آزمایش فرد را سالم گزارش میکند.  به مدت زمانی که از زمان آلوده شدن فرد با ویروس تا زمان ایجاد آنتی بادی های (پاد زهر) قابل ردیابی وجود دارد، دوران پنجره (window period) گفته میشود. این دوران حدود 3 تا 6 هفته یا کمی بیشتر طول میکشد. به زبان علمی تر، هر نوع تستی که مکانیزم آن بر پایه ردیابی آنتی بادی در خون باشد (ELISA، Rapid tests و Western Blot) ممکن است نتیجه false negative یا منفی کاذب گزارش کند.  پس از ورود ویروس HIV به بدن، سیستم ایمنی بدن ویروس را شناسایی کرده و آنتی بادی (پادتن) ویژه آن را تولید میکند. پادتن (آنتی بادی) نوعی پروتئین خاص دفاعی در واکنش بدن به عفونت میباشد و به منظور مبارزه و نابود کردن عامل بیماری تولید میگردد.  پس از آلوده شدن، آنتی بادی ها در حدود 3 هفته بعد تولید شده و 3 تا 6 هفته پس از آلودگی توسط تست های معمول قابل ردیابی هستند. پس به این دوران 3 تا 6 هفته گی (از زمان آلوده شدن ی زمان جواب نتیجه مثبت)، دوران پنجره میگویند، اما پس از گذشت 3 ماه در خون 99 درصد افراد آلوده و در عده معدودی نیز تا 6 ماه بعد آنتی بادی ها قابل شناسایی هستند. به یاد داشته باشید فرد در این دوران نیز ناقل بیماری بوده و پتانسیل آلوده سازی دیگران را داراست.  نکته: بنابراین 3 هفته پس از رابطه جنسی پر خطر و دیگر موارد مشکوک، فورا تست HIV را انجام دهید و در صورت منفی بودن تست، حتما 3 ماه بعد مجددا این تست را تکرار کنید و برای اطمینان 100 درصد نیز 6 ماه بعد از رابطه پر خطر تست را مجددا تکرار فرمائید.  چه افرادی تست اچ آی وی را انجام دهند؟  1. افرادی که شریک جنسی متعدد دارند و یا رابطه جنسی حفاظت نشده (با افراد غریبه، یا شریک جنسی ای که خود شرکای جنسی متعدد داشته و یا نسبت به وی اعتماد و شناخت کافی ندارند) داشته اند.

  2. افرادی که مبتلا به بیماریهای آمیزشی (STD، Sexual Transmitted Disease) مانند سفلیس و سوزاک هستند.

  3. معتادان تزریقی و افرادی که برای تزریق از سر سوزن و سرنگ مشترک استفاده کرده یا میکنند.

  4. افرادی که در محیط کار خود با خون یا مایعات بدن سرو کار دارند مانند پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، تکنیسینهای آزمایشگاه، تکنیسینهای پروتز و لابراتوار دندانپزشکی و ...

  5. افراد مبتلا به هموفیلی و سل.

  6. بیماران مبتلا به هپاتیت و بیمارانی که دیالیز شده و یا شانت عروقی دارند.

  7. افرادی که با سوزن های آلوده اقدام به خالکوبی، آکوپانچر (تب سوزنی) و یا سوراخ کردن گوش، بینی، زبان، لبها و ... کرده اند.

  8. نوزادانی که مادرانشان مبتلا به HIV هستند.

  9. افرادی که پیش از سال 1985 میلادی خون و یا فرآورده های خونی دریافت کرده اند. امروزه احتمال آلودگی بیماران از طریق انتقال خون (دریافت خون آلوده) بدلیل انجام آزمایش روی خونهای اهدایی بسیار اندک گشته است.

  10. همجنس بازان و افرادی که مورد تجاوز و سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند.

  شیوه های انجام تست:  1. با شناسایی و ردیابی آنتی بادی ویژه ویروس در نمونه خون. (تست های الایزا و وسترن بلاتElisa & Western Blot ).

  2. با شناسایی آنتی ژن ویروس: آنتی ژن P24 و RNA-PCR وDNA-PCR .

  3. تست بزاق دهان: مانند مورد نخست و مراحل آن مانند نمونه گیری خون است اما گرانقیمت تر بوده و دقت کمتری دارد.

  4. کیت های تست فوری. توصیه میکنم زیاد به جواب این کیت ها اعتماد نکنید چرا که اینگونه کیت ها به هیچ وجه قابل اطمینان نمیباشند.  تست آنتی بادی HIV دو مرحله دارد:  A) تست غربالگری: این تست ELISA (Enzyme-Linked Immunoabsorbent Assay) نام دارد. اساس این تست در ردیابی آنتی بادی ساخته شده در سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس HIV میباشد. هرگاه نتیجه این تست دو بار مثبت اعلام گردد، مرحله دوم تست انجام میپذیرد. تست الایزا به عنوان تست مقدماتی غربالگری افراد برای ابتلا به HIV کاربرد دارد (preliminary HIV screening test).  B) تست تاییدی: این تست Western Blot نام دارد. بطور بسیار خلاصه و کلی، اساس این تست ژل - الکتروفورز پروتئین های موجود در خون و مقایسه آن با نمونه های آلوده و سالم شاهد میباشد. این تست وجود IgG برعلیه چند نوع پروتئین ویروسی را بررسی میکند.  تست وسترن بلات نسبت به تست الایزا دقت بیشتری دارد اما هزینه و مدت زمان بیشتری برای حصول جواب از معایب آن میباشد. پس از اینکه 2 بار تست الایزا و متعاقب آن یک بار تست وسترن بلات مثبت گزارش شد، فرد بطور قطع آلوده به ویروس اچ آی وی میباشد. دوستان عزیز برای مطالعه بیشتر در مورد HIV ELISA/Western blot میتوانید به این لینک مراجعه فرمائید.

  ([برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید])  تست آنتی ژنهای ویرس:  A) تست آنتی ژن: P24 پروتئین ویژه ویروس HIV میباشد. این تست یک تا 4 هفته بعد از ورود ویروس به بدن مثبت میگردد. هنگامی که آنتی بادی ها توسط بدن ساخته شوند این آنتی ژن حذف شده و در نتیجه دیگر قابل شناسایی نیست. این تست برای تشخیص زود هنگام ویروس اچ آی وی صورت میگیرد.  B) تست میزان ویروس: این تست PCR (polymerase chain reaction) نام دارد. در این تست میزان HIV در خون مستقیما سنجیده میگردد. در واقع ژن ویروس (DNA-RNA) را در خون شناسایی میکند. همچنین این تست میزان فعال بودن ویروس HIV را در بدن مشخص میسازد. این تست بسیار پر هزینه بوده برای کسانی توصیه میشود که از ابتلای خود به این ویروس مطمئن شده باشند و حال با سنجش میزان فعالیت ویروس، درمان دارویی متناسب برای بیمار تجویز گردد.  چند نکته و توصیه  1. در بدن نوزادان تا 18 ماهگی آنتی بادی مادر (مادر آلوده) وجود خواهد داشت. بنابراین برای تشخیص آلودگی نوزاد میبایست از روش DNA-PCR استفاده شود.

  2. افرادی که از کورتیکواستروئیدها استفاده میکنند ممکن است نتیجه تست آنان به صورت کاذب (مثبت یا منفی) گزارش گردد.

  3. تنها راه تشخیص آلوده بودن فرد انجام تست اچ آی وی در آزمایشگاههای معتبر میباشد و نه از روی علایم بالینی و ظاهری. اگرچه ایدز در بعضی نقاط بدن بعضی تظاهرات خاص خود را دارد، ولی با این حال این علائم ارزش تشخیصی ندارند.

  4. معمولا تماس با پوست آلوده یا مایعات و ترشحات بدن مثل منی، خون و ترشحات مهبلی عامل انتشار عفونتهای آمیزشی است. بسیاری از این بیماریهای آمیزشی ناراحت کننده اند اما بعضی مانند بیماری ایدز (ویروس نقص ایمنی انسانی) حیات را به مخاطره می اندازند. اما خوشبختانه در مورد ویروس HIV، احتمال انتقال ویروس از طریق نزدیکی نامطمئن جنسی به نسبت سایر بیماری های مقاربتی بسیار پایین تر است. با این حال اقدامات ساده ای وجود دارند که برای مراقبت از خود میتوانید انجام دهید.

  5. ویروس ایدز از طریق کارهای روزمره و زندگی معمول منتقل نمی شود. این ویروس از طریق نیش پشه، عطسه و سرفه کردن، استخر و مکانهای عمومی، بوسه زدن، در آغوش گرفتن، خوابیدن مجاور فرد آلوده و یا دست دادن منتقل نمی گردد. البته ممکن است از طریق نشستن ترشحات مستقیم بزاق فرد آلوده در چشم یا زخم (هرچند مختصر حتی خراش) ویروس به بدن فرد سالم راه پیدا کند. (عامل تهدید کننده سلامت دندانپزشکان).

  6. راه های انتقال ویروس ایدز 4 مورد است: اول از طریق تزریق با سر سوزن و سرنگ آلوده که این مورد در کشور ما شایعترین روش انتقال بوده و شیوع آن در زندانها زیاد است. (یا برش و تماس با خون هر وسیله تیز و برنده آلوده). دوم از طریق مادر آلوده باردار به جنین خود. سوم از طریق رابطه جنسی مستقیم با فرد آلوده و راه چهارم از طریق انتقال خون و دریافت خون آلوده.

  7. اول دسامبر هر سال (1st December) به عنوان روز جهانی ایدز انتخاب شده است. علامت حمایت از بیماران ایدزی، روبان قرمز (red ribbon) است!


  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 7. #7
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  کاهش تعداد افراد آلوده به ویروس HIV (ایدز) در جهان

  در گزارش تازه UNAIDS نهاد وابسته به سازمان ملل متحد درباره بیماری ایدز، نشان میدهد كه آمار تخمینی افراد آلوده به ویروس بیماری ایدز در جهان كاهش قابل ملاحظه ای یافته است.
  به گزارش شبكه بی بی سی ، UNAIDS، نهاد سازمان ملل متحد که برای جلوگیری از گسترش بیماری ایدز فعالیت می کند ، در گزارش جدیدش اعلام كرد ، تعداد افراد آلوده به ویروس HIV(ایدز) در جهان که در سال ۲۰۰۶ حدود ۴۰ میلیون نفر بود در سال ۲۰۰۷ به ۳۳ میلیون نفر كاهش یافته است.
  این نهاد سازمان ملل متحد می گوید کاهش تعداد تخمینی مبتلایان در سال ۲۰۰۷ به میزان یک پنجم نسبت به سال ۲۰۰۶، بخشی به دلیل موفقیت برنامه های جلوگیری ازابتلا به بیماری ایدز و بخشی دیگر به دلیل راه های قابل اعتمادتر برای ارزیایی تاثیر ایدز است.
  این عوامل، به کاهش قابل توجه رقم تخمینی افرادآلوده به ویروس HIV(ایدز) در هند که از ۶ میلیون به ۳ میلیون كاهش یافته، کمک کرده است.
  چند کشور واقع در جنوب صحرا در آفریقا نیز آمار تخمینی افرادآلوده به ویروس HIV خود را کاهش داده اند.
  تعداد افرادآلوده به ویروس HIV ، در این منطقه از جهان حدود ۲۲.۵ میلیون نفر است.
  مقامات سازمان ملل متحد می گویند اکنون به این نتیجه رسیده اند که اوج آلودگی به ویروس ایدز، در اواخر دهه ۱۹۹۰ بوده است.
  با این وجود در حال حاضر در جهان، هر روز حدود ۷ هزار نفر به ویروس HIV ، آلوده شده و ۵۷۰۰ نفر در اثر بیماری ایدز جان خود را از دست می دهند.
  کارشناسان بیماری ایدز خاطرنشان می كنندکه در سال ۲۰۰۷ میلادی دو میلیون نفر در جهان و به طور عمده در کشورهای جنوب صحرای آفریقا براثر بیماری ایدز جان خودرا از دست داده اند. آنها تاكید می كنند، هنوز زمان آن فرا نرسیده که مبارزه برای جلوگیری از این بیماری و درمان آن کاهش یابد.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 8. #8
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  ويروس اچ. آی. وی. از چه راههايی سرايت می کند؟
  :Ways in which you can be infected with HIV

  ◄ تماس جنسی نا امن
  شايعترين راه سرايت تماس جنسی است. ويروس ممكن است از فرد آلوده به شريك جنسی اش، (مرد به زن، زن به مرد، مرد به مرد و يا دهانی با فرد آلوده) منتقل شود. سرايت از زن به زن هم در شرايطی امكان دارد. آلودگی از طريق تماس جنسی ٨٠ درصد كل موارد را شامل میشود.
  وجود بيماريهای مقاربتی مثل سوزاك، سفليس و همچنين زخمهای دستگاه تناسلی خطر آلودگی را چند برابر خواهد كرد. زنان بيشتر در معرض خطر آلودگی به وسيله شريك زندگی خود قرار دارند. زيرا احتمال انتقال از مرد به زن بيشتر از زن به مرد است.

  ◄ استفاده مشترک از سرنگ و سوزن آلوده جهت تزريق
  استفاده از سرنگ و سوزن آلوده بصورت مشترك در معتادين تزريقی يكی ازشايع ترين راه های سرايت ويروس اچ. آی. وی. است.

  ◄ سرايت از طريق خون و فرآوردههای خونی
  استفاده از خون و فرآوردههای خونی آلوده به ويروس اچ. آی. وی. از ديگر راههای انتقال است. خون قدرت آلوده كنندگی بالايی دارد.

  ◄ سرايت از مادرآلوده به جنين در داخل رحم ويا كودك درطی دوران شيردهی
  ويروس اچ. آی. وی. از مادر آلوده به كودك ممكن است در دوران حاملگی هنگام وضع حمل يا كمی بعد از زايمان انتقال يابد. شير دادن يكی از راههای سرايت آلودگی از مادر به فرزند است. در كودكان آلودگی به ويروس اچ. آی. وی. بسرعت به طرف ايجاد بيماری ايدز پيشرفت میكند و شانس زنده ماندن كودك هم كم است.

  ◄ راههای ديگر سرايت عبارتند از:
  پيوند اعضا از بافتهای آلوده. خالكوبی با سوزن مشترک. سوراخ كردن گوش توسط سوزن و وسايل آلوده. استفاده از مسواك و تيغ ريش تراش شخص بيمار. ختنه با وسايل آلوده.

  اين ويروس ازطريق خون، منی (همچنين شامل مايعی كه قبل ازمنی خارج مي شود)، آلت تناسلی مردان، واژن ( آلت تناسلی زنان)، ترشح واژن، مقعد ويا بريدگي ها وزخم ها وارد شود.
  پوست سالم يک سد بسيار قوی دربرابر ورود ويروس اچ. آی. وی. وساير ويروسها وباكتری ها است.

  شايعترين راه سرايت تماس جنسی نا امن است.
  هميشه و در هر شرايطی از کاندوم استفاده کنيد.


  ايدز از چه راههايی سرايت نمی کند؟
  :It is not possible to become infected with HIV through

  ترس از اينکه در اثر تماس های روزمره و کارهای روزانه به ويروس اچ. آی. وی. آلوده شويم، ترسی کاملاً بيجاست. پس بهتر است که بدانيم:

  ـ نه بوسيله روبوسی
  ـ نه بوسيله بوسه و معاشقه و يا آب دهان (در صورتی که در دهان زخم و يا بيماری لثه که باعث انتقال ويروس از راه خون شود، وجود نداشته باشد)
  ـ نه بوسيله بغل کردن و درآغوش گرفتن
  ـ نه بوسيله دست دادن
  ـ نه بوسيله تماس معمولی افراد در منزل، محل کار و يا اجتماع با بيمار
  ـ نه بوسيله استفاده از وسايل غذاخوری مشترک
  ـ نه بوسيله آب و غذا
  ـ نه بوسيله نوشيدن مشروبات الکلی
  ـ نه بوسيله عطسه و سرفه
  ـ نه بوسيله تماس با اشک و عرق بيماران
  ـ نه بوسيله استفاده از استخرهای شنای عمومی و توالتهای عمومی
  ـ نه بوسيله دستگيره در، گوشی تلفن و بليط اتوبوس
  ـ نه بوسيله استفاده از البسه دست دوم
  ـ نه بوسيله استفاده از وسيله نقليه عمومی
  ـ نه بوسيله نيش حشرات و يا تماس با حيوانات
  ـ نه بوسيله ريش تراشيدن، خالکوبی يا ختنه کردن . اگر تيغ و يا سوزنی که استفاده می شود فقط برای يکنفر استفاده شود

  راه های پيشگيری از سرايت اچ. آی. وی. چيست؟
  Ways you can protect yourself against infection

  يکی از شايعترين راه های سرايت ايدز درتمام دنيا تماس جنسی نا امن است بنابراين مهمترين راه پيشگيری از آلوده شدن به اچ. آی. وی. توجه و دقت در مسايل جنسی و شهوانی است.
  هر گاه صحبت از اعتياد می شود اغلب گمان می رود که تنها معتادين تزريقی منظور است. در حالی که اگر شما مواد مخدر از هر نوعی استفاده می کنيد و يا به هنگام معاشقه مشروبات الکلی نوشيده باشيد ممکن است که از خود بی خود شده و ندانيد که دست به چه عملی می زنيد. درساده ترين حالت مثلاً ممکن است که شما از کاندوم استفاده نکنيد.

  پيشگيری در موارد جنسی
  ◄ خويشتن داری از تماسهای جنسی مشكوك در دوران تجرد
  ◄ پايبندی به اصول اخلاقی و خانوادگی پس از ازدواج
  ◄ استفاده صحيح از کاندوم
  ◄ اجتناب از داشتن شرکای جنسی متعدد
  ◄ عدم نوشيدن بيش از حد مشروبات الکلی و عدم استفاده از مواد مخدر به هنگام معاشقه

  پيشگيری در معتادان
  ◄ عدم مصرف مواد مخدردرهنگامی که قصد نزديکی داريد
  ◄ در معتادان تزريقی عدم استفاده از سرنگ مشترک

  پيشگيری در مراکز درمانی
  ◄ كنترل خون و فرآوردههای خونی
  ◄ در تزريقات دقت كنيم كه از سرنگ يكبار مصرف استفاده شود
  ◄ در مراجعه به دندانپزشك دقت كنيم كه از وسايلی مانند مكنده بزاق ( سر ساكشن ) ، سرسوزن بيحسی و ليوان غرغره يكبار مصرف و از وسايل ضدعفونی و استريل استفاده شود.

  پيشگيری در مراکز عمومی
  ◄ در مراجعه به آرايشگاه دقت كنيم كه از تيغ يكبار مصرف و وسايل ضدعفونی شده استفاده شود . از وسايلی مانند تيغ صورت تراشی ، وسايل خالكوبی ، خلال دندان و يا مسواك بطور مشترك استفاده نكنيم.

  پيشگيری در انتقال از مادر به کودک
  ◄ در حال حاضر تنها راه جلوگيری از سرايت ويروس از مادر به فرزند عدم بارداری زن آلوده میباشد.

  منظور از تماس جنسی ايمن تر چيست؟
  ?What does ‘Safer Sex’ mean

  منظور از تماس جنسی ايمن تر، تماس هايی هستند که در آن خون و يا ترشحات درونی جنسی هيج يک از شرکای جنسی به بدن شخص ديگری انتقال پيدا نکند. اگر دو نفر با هم تماس جنسی داشته باشند حتی اگر يکی از آنها آلوده باشد، در صورتی که تماس جنسی ايمن تر (Safer Sex) داشته باشند – عدم انتقال خون و يا ترشحات درونی مانند منی – هيچ امکانی برای انتقال بيماری وجود ندارد. برای مثال در آغوش گرفتن و معاشقه بدون نزديکی و يا خود ارضايی دو طرفه از موارد سکس مطمئن است.
  در بسياری قسمت های دنيا مانند ايران و کشورهای خاورميانه برداشت و آموزهای مردم ازمطمئن ترين راه، عدم داشتن تماس جنسی قبل از ازدواج و عدم داشتن شرکای جنسی متعدد بعد از ازدواج است.
  در نظر داشته باشيد که در ارتباط با بيماری ايدز داشتن همسران متعدد برای مردان در کشورهای مسلمان درهر صورت داشتن شرکای جنسی بيش از يک شخص است و اين اشخاص بايستی همه مسايلی را که ديگر اشخاص در ارتباط با سکس مطمئن رعايت می کنند، رعايت کنند.

  اغلب جوانان آموخته اند که تا زمان ازدواج برای داشتن و تجربه تماس نزديک صبر کنند، و بعد تنها با شريک زندگی شان نزديکی داشته باشند. اين يک راه بسيار خوبی برای در امان ماندن از آلوده شدن به ويروس اچ. آی. وی. است. تا زمانيکه زن و يا شوهر هيچکدام آلودگی نداشته باشند و همچنين کاملاً پايبند به هم باشند.

  گروه های زير بيشتر در معرض خطر قرار دارند
  :These grups are more in danger

  ـ كسانی كه از پيوندهای متعدد و دياليز مكرر استفاده میكنند و رعايت احتياط های همه جانبه را نمی كنند.
  ـ معتادين تزريقی كه از سرنگ و سوزن مشترك استفاده میكنند.
  ـ همسران افراد مبتلا
  ـ شركای جنسی افراد مبتلا
  ـ افرادی كه شركای جنسی متعدد دارند.
  ـ افراد خود فروش
  ـ همجنسگرايان
  ـ مبتلايان به هپاتيت و سل
  ـ خالكوبیهای دست جمعی
  ـ مبتلايان به بيماريهای آميزشی و افراد مبتلا به زخمهای تناسلی
  ـ ملوانان و رانندگان عبوری از مرزها
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 9. #9
  کاربرسایت NRSG آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۸-۲۰
  نوشته ها
  137
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت:
  خانوادههاي ايراني تحت آموزش پيشگيري از ايدز قرار ميگيرند
  رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت با اعلام وجود حدود 70 هزار بيمار مبتلا به ايدز در ايران، گفت: براي كنترل اين بيماري نظام جامع آموزش خانوادههاي ايراني در مورد ايدز طراحي شده و از اواخر امسال اجرا ميشود.
  عباس صداقت در آستانه 10 آذر روز جهاني ايدز ، افزود: برنامه دوم استراتژيك كنترل ايدز تدوين شده و پس از بازگشت از كميسيون اجتماعي دولت و اصلاح مجدد آن در وزارت بهداشت، هفته گذشته مجدداً به كميسيون اجتماعي دولت ارجاع شد تا با تصويب آن و تخصيص بودجههاي لازم، سهم هر دستگاه براي كنترل اين بيماري در كشور مشخص شود.  وي ادامه داد: اين برنامه سه ساله است و تا پايان برنامه توسعه چهارم به پايان ميرسد و با وجودي كه بودجه اين برنامه امسال تصويب نشد اما برنامه هاي مندرج آن كه شامل مشاوره، درمان و داروي رايگان از بيماران و مراقبت از افراد در معرض خطر اين بيماري و نيز آموزش به مردم است، كماكان در حال انجام است.
  وي گفت: يكي از محورهاي استراتژي كنترل ايدز در ايران، آموزش به مردم است، كه بر اساس آن برنامه نظام جامع آموزش به خانوادهها در حال تدوين است و مراحل نهايي خود را ميگذراند و انتظار داريم از اواخر امسال يا حداكثر اوايل سال آينده به صورت گسترده در كشور اجرايي شود.
  به گزارش خبرگزاري فارس ، صداقت افزود: توانمند كردن خانوادهها و آموزش به كودكان، نوجوانان، جوانان و والدين براي پيشگيري از ابتلا به ويروس ايدز، آموزش مهارتهاي زندگي براي حفظ انسجام خانواده و چگونگي برقرار كردن رابطه با دوستان حتي از دوره دبستان و پايين تر از آن محور اين برنامه است تا از رفتارهاي پر خطري كه خطر انتقال اين بيماري در آن وجود دارد ، پرهيز شود.
  وي ادامه داد: اين برنامه ابعاد مختلفي دارد و تلاش ميشود براي هر دسته از مخاطبان مختلف كه ممكن است سبك زندگي متفاوتي داشته باشند ، برنامه آموزشي مشخصي تدارك شود و براي اين كار قرار است ، شوراي سياستگذاري سلامت صدا و سيما به عنوان مهمترين رسانه در اجراي اين طرح نيز برنامه خود را ارائه كند.
  رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت ادامه داد: علاوه بر آن پيش بيني شده است تا با تشكيل گروههايي در محلات مختلف آموزشهاي پيشگيرانه به صورت محلهاي با گويش ، زبان و فضاي فرهنگي هر منطقه ارائه شود و براي اين كار از همكاري داوطلبان جمعيت هلال احمر بهرهمند ميشويم.
  وي گفت:در كنار اين اقدامات ، پمفلت و بروشورهاي آموزشي نيز آماده ميشود تا از طريق پست ، جلوي در منزل خانوادههاي ايراني تحويل شود و اين روش نيز به عنوان يك رسانه در انتقال آموزش به خانواده ها پيش بيني شده است.

  وي اضافه كرد: تدوين و تعيين محتواي آموزشها به عهده وزارت بهداشت و كميتهاي است كه با حضور روانشناسان و متخصصان مختلف تشكيل شده است و تا يكي دو هفته آينده فعاليتهاي اين كميته براي تدوين محتواي آموزش ايدز به خانواده ها نهايي ميشود.
  وي اضافه كرد: تاكنون 16 هزار و 90 فرد مبتلا به ويروس ايدز و بيمار در ايران شناسايي شده است ، برآورد وزارت بهداشت اين است كه حدود 70 هزار نفر از جمعيت كشور يعني حدود 0.1 درصد از مردم ايران آلوده به اين ويروس باشند. وي گفت: گر چه بر اساس تجارب جهاني پيش بيني بروز موج سوم انتشار ايدز از طريق روابط جنسي ميشود اما هنوز چنين اتفاقي در ايران نيفتاده و كماكان انتقال از طريق اعتياد تزريقي الگوي اصلي انتقال ايدز در ايران است، به همين علت اولويت اصلي وزارت بهداشت براي كنترل اين بيماري روي اين گروه است.

 10. #10
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********  علایم ایدز در دهان
  بیماری ایدز که همه از آن وحشت دارند و گاهی تشخیص آن به این آسانی ها ممکن نیست، می تواند اولین علایم خود را در دهان نشان دهد که توجه به آنها در تشخیص به موقع این بیماری موثر خواهد بود.

  هر چند افراد آلوده به ویروس اچ.آی.وی (ویروس عامل بیماری ایدز) ممکن است از آلودگی خود به این ویروس بی اطلاع باشند ولی این بیماری در دوره نهفته خود، در بعضی افراد می تواند علایم دهانی خاصی داشته باشد.

  عفونت قارچی (کاندیدیوز دهانی) اغلب اولین نشانه عفونت اچ.آی.وی است، که ممکن است به صورت خطوط سفید در کنار زبان دیده شود.

  سلامت لثه و بافت های نگهدارنده ی دندان ها در بیماری ایدز به سرعت رو به وخامت می رود.(بیماری پریودنتال)

  تب خال ساده در بیماری ایدز بسیار شایع است و به صورت دور دهانی یا داخل دهانی عارض می گردد و ممکن است به صورت مزمن و طولانی در دهان باقی بماند.

  آفت های متعدد نیز در مراحل اولیه عفونت به اچ.آی.وی در این بیماران ظاهر می شود.

  در صورت بروز علایم فوق باید به متخصص بیماری های دهان و دندان مراجعه کرد. البته ممکن است در افراد مختلف همه یا فقط تعدادی از علایم دهانی فوق ایجاد شود.

  جالب است بدانید که تاکنون در ایران گزارشی مبنی بر انتقال ایدز از طریق لوازم دندان پزشکی به بیماران وجود نداشته است. ترس و واهمه از انتقال ویروس در صورت استریلیزاسیون کامل وسایل در دستگاه اتوکلاو ، یک نگرانی بی جا برای بیماران است.

  عصر نوين
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 11. #11
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  راه های سرايت اچ آی وی:

  1- راه خونی

  استفاده اشتراکی از سرنگ آلوده يا ابزاری که برای سوراخ کردن اعضای بدن استفاده می شود و آلوده هستند.

  زخم يا بريدگی در بدن و تماس با مايعات آلوده به اچ آی وی

  راه پیشگیری :خودداری از مصرف سرنگ های مشترک (بویژه معتادان تزریقی) (به همین علت چندین سال است که در کشور سرنگ استریل حتی بدون مجوز پزشک در داروخانه ها به فروش می رسد.)

  2- تماس جنسی

  آميزش جنسی با فرد آلوده بدون رعايت اقدامات پيشگيرانه

  برای پيشگيری از انتقال اچ آی وی، بهترين راه خودداری از برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده به ايدز و یا استفاده از کاندوم های جنس "لاتکس" (نوعی پلاستيک) است. ذرات با ابعاد اچ آی وی نمی توانند از کاندوم لاتکس عبور کنند و اگر به درستی و به طور منظم استفاده شوند شيوه کاملا موثری در کاهش خطر انتقال بيماری محسوب می شوند.

  هرچند تنها شيوه صد در صد موثر، خودداری کامل از آميزش جنسی با شخص آلوده است.

  3- راه مادر به فرزند

  نوزادان مادران آلوده ممکن است در دوران جنينی، هنگام تولد يا از طريق تغذيه از شير مادرآلوده شوند.(این مورد بیشتر در کشورهای آفریقایی دیده شده است)

  توجه

  ويروس اچ آی وی در بزاق دهان شخص آلوده وجود دارد، اما ميزان آن کم تر از حدی است که بتواند بيماری را منتقل کند.

  توهمات پيرامون اچ آی وی

  Hiv به طرق زير قابل سرايت نیست:

  - از طريق هوا، سرفه و عطسه

  - از طريق بوسيدن، تماس پوستی يا دست دادن

  - از طريق استفاده مشترک از لوازم آشپزی مانند ظروف و چاقو

  - از طريق تماس با صندلی توالت

  - از طريق حشرات، نيش يا گاز حيوانات

  - از طريق شنا در استخرهای عمومی

  - از طريق خوردن غذايی که توسط فرد آلوده به اچ آی وی تهيه شده باشد


  در حال حاضر در ایران بیشترین راه انتقال ویروس ایدز همان استفاده از سرنگ های مشترک معتادان تزریقی می باشد، در عین حال انتقال از راه تماس جنسی بیشتر در زنان خیابانی و برخی همجنس بازان (بویژه معتاد)دیده می شود.

  آخرین تحقیقات بدست آمده در مورد درمان ایدز

  Bbc - دانشمندان به تازگي مولکولي را شناسايي کرده اند که قادر است از به هم پيوستن ذرات ويروس Hiv و توليد يک ذره عفوني کامل جلوگيري کند. آنها اميدوارند از اين طريق به توليد دارويي جديد عليه ايدز دست يابند.

  درمانهاي فعلي عليه ايدز شامل ترکيبي از چند داروست که فعاليت پروتئينهاي حياتي ويروس را متوقف کرده و از ورود ويروس به درون سلولها جلوگيري مي کند.

  اما اخيرا دانشمندان دانشگاه " هايدلبرگ " آلمان، مولکولي موسوم به " C.i.a " را کشف کرده اند که به ذرات پوشش خارجي ويروس مي چسبد و از تجمع آنها و توليد يک ويروس کامل و بدون نقص جلوگيري مي کند.

  محققان معتقدند : اين يافته آنها، مي تواند به عنوان يک راه فرعي براي متوقف کردن ويروس Hiv باشد.

  گرچه هنوز تنها راه براي درمان ايدز، جلوگيري از آلودگي با اين ويروس است و پیشگیری از آن است ، اما دانشمندان اميدوارند : اين کشف جديد آنها منجر به توليد يک داروي نو براي درمان ايدز باشد.

  گفتني است در حال حاضر 40 ميليون نفر در سراسر دنيا آلوده به ويروس Hiv هستند.
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 12. #12
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  HIV ویروسی از گروه رتروويروسها است كه به سلولهاى دستگاه ايمنى بدن حمله مىكند. HIV را لوك مونتانيه فرانسوی و رابرت گالوی آمريكایی كشف كردند.

  رتروويروس ها (retroviruses) ويروس هايى هستند كه ماده ژنتیکی یا ژنوم آنها از از RNA تشكيل شده است.

  بنابراين ویروسهای ایدز براى تكثير خود به آنزيمى به نام "نسخه بردار معكوس" (reverse Transcriptase) نیازمندند كه ژنوم RNA آنها را به صورت DNA نسخهبردارى كند تا بعد بتواند آن را با كمك آنزيم "اينتگراز" وارد ژنوم سلول ميزبان كند و به اين ترتيب امكان تكثير ويروس به وجود مىآيد.

  كلمه retro (معكوس) در نام اين نوع ويروسها هم به همين خاطر است چرا كه معمولاً در سلولها نسخه بردارى از DNA به RNA انجام مىشود.

  HIV داراى ژن هاى مختلفى است كه پروتئينهاى ساختمانی آن را رمزبندى مىكنند. HIV داراى ژن هاى عمومى رتروويروسها یعنی، gag، pol و env و نيز ژن هاى اختصاصى خودش، tat و rev است.

  عفونت با HIV با انتشار حاد ويروس در خون آغاز مىشود. پس از اين مرحله شمارش ويروسها در خون تا صد برابر كاهش مىيابد. پس از اين مرحله يك دوره نهفتگى بالينى آغاز مىشود.

  در ابتدا تصور مى شد كه اين دوره يك دوره حقيقى نهفتگى ويروسى است كه در آن HIV درون ژنوم ميزبان به صورت غيرفعال قرار مىگيرد.

  بعدها مشخص شد كه یک نوع سلول در بافتهای لنفاوی بدن مثل گرههای لنفاوی به نام سلولهاى دندريتي با ويروس پوشيده شدهاند و بنابراين حتى در مرحلهاى كه ويروس در خون ديده نمىشود، ميزان آن در بدن بالاست.

  HIV با آلودهكردن گروهی از سلولهای دستگاه ایمنی به نام لنفوسیتهای T از نوع CD4 مثبت بیماری ایدز را بوجود میآورد. اين سلول هاى زيرگروهى از گلبولهاى سفيد هستند كه به طور طبيعى پاسخ ايمنى به عفونت را تنظيم مىكنند.

  HIV با استفاده از سلول هاى T براى تكثير خودش در سراسر بدن گسترش مىيابد و در همان زمان باعث كاهش اين سلولها مىشود كه بدن براى دفاع از خود به آنها نياز دارد.

  هنگامى كه ميزان سلول هاى +T CD4 در فرد آلوده به HIV تا حد معينى سقوط كند، آن فرد به طيفى از بيمارىها مستعد میشود كه در حالت معمول بدن مى تواند آنها را كنترل كند. اين عفونت هاى فرصت طلب هستند كه باعث مرگ فرد مىشوند.

  دلايل مختلفى وجود دارد كه مبارزه با HIV را مشكل مىكند:

  اول اينكه HIV يك ويروس دارای RNA است كه از آنزيم نسخه بردار معكوس براى تبديل RNA خودش به DNA استفاده مىكند. اين روند باعث مىشود كه احتمال بيشترى براى موتاسيون (جهش) در HIV نسبت به ويروس هاى دارای DNA وجود داشته باشد. بنابراين امكان ایجاد مقاومت سريع ويروس به درمان وجود دارد.

  دوم اينكه اين تصور رايج كه HIV يك ويروس كشنده است صحت ندارد. اگر HIV يك ويروس كشنده بود، خودش هم به زودى از بين میرفت، چرا كه فرصت چندانى براى عفونتهاى جديد باقى نمىماند. در واقع HIV سالها در بدن باقى مىماند و از طرق مختلف مانند رابطه جنسى، انتقال خون، انتقال از مادر به نوزاد ديگران را هم آلوده مىكند.

  همان طور كه ذكر شد حتى هنگامى كه هيچ ذره ويروسى در خون وجود ندارد ويروس در بدن به حالت نهفته باقى مىماند. پس از سال ها ويروس مىتواند فعال شود و از ماشينهاى سلولى براى تكثير خودش استفاده كند.

  حتى در سالهاى اخير اين تصور كه عفونت مستقيم HIV باعث كاهش يافتن سلول هاى T CD4+ مىشود، مورد ترديد قرار گرفته است. علت كاهش سلولهاى ايمنى به اين امر مربوط مىشود كه پروتئين سازنده پوشش HIV به آسانى از ذرات ويروس جدا و به خون وارد مىشود و آن را پر مىكنند.

  اين پروتئين ها مانند چسب، سلولهاى T CD4+ را به هم مىچسبانند، از طرف ديگر دستگاه ايمنى بدن به آنها واكنش نشان مى هد و باعث مىشود ساير سلول هاى ايمنى بدن به سلولهاى + T CD4 خود بدن حمله كنند و آنها را از بين ببرند.

  چرخه زندگى HIV

  HIV به سلول هاى + T CD4 -که به آنها سلولهای T کمککننده (T helper) هم میگویند و زيرگروهى از گلبول هاى سفيد هستند كه نقش تنظيم پاسخ ايمنى را در بدن دارند- از طريق مولكول CXCR4 يا هر دو مولكول CXCR4 و CCR5 - بسته به مرحله عفونت - متصل مىشوند.

  در مراحل اوليه عفونت HIV هر دو گيرنده CCR5 و CXCR4 محل اتصال ويروس هستند اما در مراحل انتهايى عفونت كه اغلب HIV دچار جهش مى شود، تنها به CXCR4 متصل مىشود.(مرحله a در شکل بالا)

  هنگامى كه HIV به سلول هاى + T CD4 متصل مىشود، يك ساختار ويروسى به نام GP41 به داخل غشاى سلول نفوذ مىكند و RNA ويروس و آنزيمهاى مختلف از جمله نسخهبردار معكوس، اينتگراز و پروتئاز به داخل سلول تزريق مىشوند.(مرحله b)

  مرحله بعدى توليد DNA از روى RNA ويروس با كمك آنزيم نسخهبردار معكوس است.(مرحله c و d)

  در صورت موفقيت اين عمل، DNA پروويروسى با استفاده از آنزيم اينتگراز وارد DNA سلول ميزبان مى شود.(مرحله e) در اين حال سلول ميزبان كامل با HIV آلوده شده است اما به صورت فعال پروتئين هاى ويروس را توليد نمىكند.

  از اين بعد دوره نهفته آغاز مى شود كه در آن سلول هاى آلوده مانند "بمب هايى منفجر نشده" براى مدت طولانى باقى مىمانند.

  هنگامى كه سلول ميزبان توليد پروتئين هاى ويروس را از روى DNA پروويروسى آغاز مىكنند، آنزيم پروتئاز فراهم شده به وسيله HIV بايد آنها را به صورت پروتئينهاى نوبنياد HIV درآورند تا با اتصال آنها به هم ذرات ويروسى HIV به وجود آيد. ذرات ويروسى تازه به وجود آمده با جوانه زدن بر روى سطح سلول ميزبان از آن خارج مىشوند.(مراحل f تا m)

  داروهاى ضد رتروويروسی

  امروزه بيماران آلوده به HIV را با مجموعه اى از داروها كه در مراحل مختلف چرخه زندگى ويروس اثر مى كنند مورد درمان قرار مى دهند. اين داروها كه به آنها داروهاى ضد رتروويروسى مىگويند شامل اين گروه ها هستند:

  * مهاركنندههاى پروتئاز (PIS): این داروها فعاليت آنزیم پروتئاز در ویروس را مهار مىكنند. پروتئاز آنزيمى است براى ساخته شدن ذرات جديد ويروسى (ويريونها) در مرحله نهايى لازم است.

  * مهاركنندههاى آنزيم نسخه بردار معكوس: آنزيم نسخه بردار معكوس براى تكميل مرحله آلوده شدن سلول ها به وسيله ويروس لازم است و به وسيله آن است كه HIV مى تواند از روى RNA خود DNA بسازد.

  اين داروها به سه دسته تقسيم مى شوند:

  ۱- مهاركننده هاى غيرنوكلئوزيدى نسخه بردار معكوس (NNRTTS)
  ۲- مهاركننده هاى آنالوگ نوكلئوزيدى نسخه بردار معكوس( NRTIS يا NARTIS)
  ۳- مهاركننده هاى آنالوگ نوكلئوئيدى نسخه بردار معكوس (NTRTIS يا NTARTIS)

  * مهاركننده ورود ويروس: اين داروها با تعامل مستقيم با گيرنده هاى ويروس و جلوگيرى اتصال ويروس به غشاء سلول هدف از ورود آن به سلول جلوگيرى مىكنند.

  مشكلات بسيار در تجويز يك دوره درمانى ضد HIV رخ مىدهد. هر داروى موثر داراى عوارض جانبى است كه اغلب جدى و گاه تهديدكننده حيات هستند.

  عوارض جانبى شايع در درمان ايدز شامل تهوع و استفراغ شديد، اسهال، آسيب كبدى و نارسايى كبدى و زردى است. در هر برنامه درمانى به انجام آزمون هاى مكرر خون براى تعيين مداوم كارايى دارو (كه بر مبناى تعداد سلول هاى T و ميزان ويروس در خون سنجيده مىشود) و بررسى كاركرد كبد نياز دارد.

  ويروس ايدز از كجا آمد؟

  منشاء ويروس ايدز مورد سئوال بوده است. چند سال قبل گروهى بين المللى از دانشمندان بالاخره توانستند اين مسئله را حل كنند. حل اين مسئله مديون شمپانزهاى به نام مريلين بود كه دانشمندان را قادر كرد ثابت كنند كه ويروس در ابتدا از يك زيرگونه خاص از شمپانزه ها در جنگل هاى بارانى آفريقاى مركزى منشا گرفته است.

  به اعتقاد دانشمندان عفونت انسان با ويروس ايدز در نيمه اول قرن بيستم در نتيجه فعاليت افرادى كه شمپانزه ها را شكار مى كردند و آنها را مى خوردند رخ داده است. اين عمل همچنان در حال حاضر ادامه دارد.

  به گفته پژوهشگران آزمون هاى ژنتيكى نشان مىدهد كه ويروس اصلى انسانى عامل ايدز (يعنى HIV1) كاملاً به ويروسی شبيه است كه شمپانزهها را آلوده مى كند اما در آنها بيمارى ايجاد نمىكند.

  دكتر بئاتريس هان از دانشگاه آلباماى آمريكا و همكارانش هنگامى به اين كشف نائل آمدند كه نمونه هاى منجمد شده خون و بافت يك شمپانزه آزمايشگاهى به نام "مريلين" را كه در سال ۱۹۸۵ مرده بود بررسى مىكردند.

  آزمون هاى ژنتيكى در آن زمان در اختيار نبودند. به گفته دكتر هان اين شمپانزه ماده هرگز در پژوهش هاى ايدز مورد استفاده قرار نگرفته و از سال ۱۹۶۹ به بعد فرآورده هاى خونى انسانى دريافت نكرده بود.گروه پژوهشگران به سرپرستى خانم دكتر هان در خون و بافت هاى مريلين ويروس "پدربزرگ" ويروس انسانى را يافتند.

  ويروس هاى مشابهى پيش از اين در ۴ شمپانزه ديگر ديده شده بودند اما بعدها مشخص شد كه تنها زيرگونهاى كه مريلين به آن متعلق بود، يعنى گونه "پانتروگلوديتس تروگلوديتس" (Pantriglodytes Troglodytes) داراى ويروسی بود كه میتواند انسانها را آلوده كند.

  در روز هاى ابتدايى پژوهش درباره ايدز، چند شمپانزه به طور عامدانه با ويروس ايدز آلوده شدند تا معلوم شود كه آيا به بيمارى مبتلا مى شوند يا نه.

  در كمال تعجب دانشمندان به رغم ۹۸درصد مشابهت ماده ژنتيكى شمپانزهها با انسان، هيچكدام از شمپانزه ها به بيمارى مبتلا نشدند. با مشخصشدن زير گونه اختصاصى شمپانزه كه منشاء ويروس بودند و با توجه به این که شمپانزهها به رغم آلوده بودن به ويروس به بيمارى مبتلا نمىشوند، مطالعه بر روى آنها احتمالاً مىتواند به توليد درمانهاى جديد یرای ایدز كمك كند.

  در حال حاضر مشخص نيست كه آيا شمپانزه ها به علت تفاوت هاى ژنتيكى با انسان ها به بيمارى مبتلا نمىشوند يا اينكه دستگاه ايمنى آنها بهتر مىتواند با ويروس مبارزه كند.

  پاسخ به اين سئوال تعيين خواهد كرد آيا مطالعه شمپانزه مى تواند به درمانهاى بهتر يا واكسن براى ايدز منجر شود يا نه.

  شواهدى وجود دارد كه ويروس ايدز در طول تاريخ به انسان ها منتقل مىشده است اما تنها در قرن بيستم بود كه همه گيرى ايدز به وجود آمد.

  به گفته دكتر هان دليل اين تغيير وضعيت ممكن است به افزايش بى بندوبارى جنسى، ناآرامى هاى مدنى و مهاجرت مردم به شهرها مربوط باشد.

  پژوهشگران اولين مورد شناخته شده ايدز را در يك مرد سياه پوست جزء قبيله بانتو كشف كردند كه در سال ۱۹۵۹ فوت كرده بود و در كنگوى بلژيك جمهورى كنگوى فعلى محل زندگى زيرگونه هاى شمپانزه زندگى مىكرده است
  همشهری آنلاین:
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 13. #13
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  چرا براي ايدز درماني پيدا نمي شود ؟ (همه چيز درباره اين بيماري)


  مقدمه

  درمان عفونت HIV به سرعت در حال تحول و پيشرفت مي باشد . زيدوودين (ZDV) در سال 1987 در كمتر از 4 سال پس از شناسايي ويروس ايدز به عنوان درمان موثر، مورد تائيد قرار گرفت . در طي هشت سال پس از آن سه داروي آنالوگ نوكلئوزيدي مهار كننده ترانس كريپتاز معكوس (NRTI) و در سال 98ـ1995 هشت داروي جديد كه شامل مهار كننده هاي غيرنوكلئوزيدي (NNRTI) و مهار كننده هاي پروتئاز (PI) مي شد كشف شد .  به تدريج با توجه به درك صحيحتر دنيا سيستم اكثر HIV و مكانيسم هاي مقاومت دارويي درمان از تك دارويي به درمان تركيبي تغيير و تحول يافت و سپس با توجه به امكان سنجش كميت ويروس بوسيله HIV-RNA كه به نام بار ويروس نيز شناخته مي شود امكان پي گيري و پايش عفونت فراهم گرديد. براي حصول نتايج بهتر از درمان عفونت HIV دانستن ديناميك تكثير ويروس ، قدرت ضدويروسي ، فارماكوكينتيك و توكسيسيتي و اثرات متقابل داروها ضروري است ضمن اينكه بايد دانست كه امكان بروز مقاومت دارويي وجود دارد كه خود موجب بروز محدوديت هايي و بكار گيري همان دارو خواهد گرديد .


  درمان ايدز را از چند جنبه مي توان مورد بررسي قرار داد

  1) درمان سندرم حاد رترويروسي

  2) درمان بيماري ايدز

  3) درمان عفونت هاي فرصت طلب

  4) درمان پيشگيرنده بعد از تماس مشكوك

  5) درمان ايدز در كودكان

  6) درمان در افراد حامله

  7) درمان بدخيمي هاي ناشي از ايدز
  قبل از شروع درمان، اقداماتي كه براي بيمار ضروري است عبارتند از :

  1) گرفتن شرح حال صحيح و انجام معاينه

  2) آزمايشات رايج بيوشيميايي و هماتولوژيك

  3) شمارشCD4

  4) تعيين عيار HIV-RNA در دو نوبت

  5) تستVDRL

  6) تعيين تيتر آنتي بادي ضد توكسوپلاسما

  7) تستPPD

  بررسيmini-mental status

  9) تست سرولوژي هپاتيت A وB

  10) واكسيناسيون بر عليه پنوموكوك

  11) واكسيناسيون بر عليه هپاتيت A و B براي افراد حساس

  12) مشاوره با در نظر گرفتن تاريخچه و انتقال بيماري

  13) كمك به افراديكه ممكن است در معرض آلودگي باشند  بايد دانست كه بر خلاف روز هاي اول بروز اپيدمي ايدز بروز اين بيماري مترادف مرگ قريب الوقوع نيست و شروع درمان آنتي رترويرال ، درمان عفونت هاي فرصت طلب و پيشگيري از آن ها اين فرصت را به بيمار مي تواند بدهد كه مدت طولاني تري زندگي كند .  كاركنان بهداشتي كه در امر درمان، بيمار را ياري مي كنند بايستي آموزش هاي لازم را به بيماران در خصوص نحوه انتقال و سرايت بيماري بدهند و بدانند و به بيماران ياد دهند كه غير قابل اندازه گيري شدن ويروس (undetectable) به معني نبود ويروس در بدن نيست بلكه به مفهوم اين است كه با تست فوق ويروس به كمتر از عيار قابل اندازه گيري خود رسيده است . و لذا بايستي بيمار بداند كه در اين صورت هنوز قدرت انتقال بيماري را به ديگران در تمام مراحل ايدز دارد .  نحوه استفاده از سرنگ و نحوه دفع و دور ريختن آن و رفتار هاي جنسي را بايستي بيمار بخوبي فراگيرد  براي شروع درمان بايستي هزينه و فايده درمان بخوبي سنجيده شود. شمارش CD4 و عيار RNA ـ HIV در پيش آگهي و ميزان پاسخ به درمان نقش مهمي دارند .  هر عيار قابل اندازه گيري HIV-RNA ممكن است اهميت داشته باشد و وقتي شمارش CD4 به كمتر از 200 و يا در بعضي روش ها به 500ـ200 عدد رسيد و يا اينكه بيمار به ، مرحله علامت دار صرفنظر از عيار RNA سرمي رسيد براي شروع درمان، زمان مناسبي فرارسيده است .  در شروع درمان، عوارض هر دارو ، هزينه آن ، تعداد دارها ، دفعات تجويز روزانه ، رژيم غذايي ضروري براي هر دارو ، مدت زمان درمان و احتمال مقاومت دارويي و مقاومت متقاطع بايستي مورد ارزيابي قرار گيرد و مشاركت بيمار بخوبي جلب شود .  درمان آنتي رترويرال بنام اختصاصيHighly active anti - retroviral therapy) HAART ) ـ ناميده مي شود . سركوب تكثير ويروس HIV ركن اصلي افزايش طول عمر بيمار و بهبود كيفيت زندگي او بشمار مي رود . عليرغم پيشرفت هاي چشمگير درماني، برخي سوالات در درمان ايدز بخوبي پاسخ داده نشده است . ازجمله اينكه بهترين زمان شروع درمان چه موقع است ؟ بهترين رژيم ابتدايي كدام است ؟ و چه زماني درمان بايستي تغيير يابد و كدام دارو جايگزين شود ؟


  سه دسته دارو براي درمان ايدز تاكنون شناسايي شده اند .  1) داروهاي مهاركننده ترانس كريپتاز معكوس نوكلئوزيدي (NRTI)

  2) داروهاي مهاركننده ترانس كريپتاز معكوس غيرنوكلئوزيدي (NNRTI)

  3) دارو هاي مهاركننده پروتئاز (PI)


  تركيبات دارويي مورد استفاده، عبارتند از :

  1) دو مهار كننده ترانس كريپتاز معكوس نوكلئوزيدي + (NRTI) يك مهاركننده پروتئاز (PI)

  2) دو + NRTI يك(NNRTI)

  3) دو + PI يك يا چند NRTI

  4) سه NRTI

  5) تركيبي از PI و NNRTI


  نكات اساسي در شروع درمان :

  1) احتمال بروز مقاومت به يك دارو و مقاومت متقاطع در طي درمان وجود دارد

  2) داروها بايستي همزمان شروع شود

  3) اضافه كردن تدريجي يك يا چند دارو احتمال بروز مقاومت را بدنبال خواهد داشت

  4) اگر قرار شد يك دارو قطع شود بايستي همگي قطع شوند تا از بروز مقاومت جلوگيري شود

  داروهاي NRTI پس از گرفته شدن توسط سلول هاي ميزبان به وسيله كينازهاي سلولي تبديل به اشكال تري فسفات خواهد شد كه به وسيله عمل فسفوريلاسيون صورت مي گيرد . شكل تري فسفات داروها براي اتصال به RT با سوبستراهاي طبيعي آنزيم رقابت كرده و باعث خاتمه زودرس زنجيره مي گردند .
  داروهايNRTI
  1) زيدوودين ZDV) Zidovudin)

  اين دارو به صورت خوراكي و تزريقي موجود است . 63% جذب دارد0 نيمه عمر شكل فعال دارو 4ـ3 است . 60% عيار خوني را در CSF ايجاد مي كند . دوز معمول بزرگسالان mg 200 خوراكي هر 8 ساعت يا 300 mg هر 12 ساعت مي باشد كه در نارسايي كليه به نصف تقليل مي يابد .  شكل تزريقي دارو عمدتا به منظور كاهش انتقال مادري HIV در حوالي زايمان (Peripartum) مورد استفاده قرار مي گيرد . اين دارو با Stavudin اثرات آنتاگونيستي دارد ولي با ساير داروهاي NRTI اثرات سينرژيستيك اعمال مي كند .  عوارض مهم دارو شامل آنمي، ميوپاتي ، ميوزيت، سردرد، بي خوابي ، خستگي و پيگمانتاسيون ناخن و تهوع و خونريزي و ديس پپسي است .


  2) دي دانوزين Didanosin

  نيمه عمر داخل سلولي 24ـ8 ساعت دارد ، 20% عيار خوني را در CSF ايجاد مي كند .  دوز دارو mg 200 BD در بالغين و در كودكان mg 125 BD است در نارسائي كليوي به 1:4 دوز تقليل داده مي شود . به صورت تك درماني، موثرتر از ZDV است .  عوارض جدي آن شامل پانكراتيت و نوروپاتي محيطي است و ساير عوارض مثل اسهال ، ناراحتي شكمي و تهوع نيز ممكن است ديده شوند .


  3) زالسي تابين (Zalcitabine)

  با معده خالي جذب بهتري دارد، 20% عيار خوني را در CSF ايجاد ميكنــد نيمه عمر داخل سلولي آن 6/2 ساعت است تفاوت زيادي با ديدانوزين در مطالعات مختلف ديده نشده است دوز آن در بزرگسالان 0/75 mg هر 8 ساعت مي باشد . عوارض مهم آن شامل نوروپاتي محيطي ، پانكراتيت ، زخم هاي دهاني و بثورات پوستي مي باشد .


  4) استاوودين (Stavudine)

  نيمه عمر داخل سلولي آن 3 ساعت است، 40% عيار خوني را در CSF ايجاد مي كند دوز بالغين BD 40 mg و در افراد كمتر از 60 كيلو BD 30 mg است .  عوارض مهم آن شامل نوروپاتي محيطي است كه تا 25% موارد ديده مي شود و قابل برگشت است . كه در اين صورت با نصف دوز دارو مجددا شروع مي شود .

  5) لاميوودين (Lamivudine)

  نيمه عمر داخل سلولي آن 14ـ11 ساعت است. عيار CSF %6عيار سرمي آن است . با ZDV و استاوودين اثرات سينرژيستيك خيلي خوبي دارد . دوز آن در بالغين BD 150 mg است . عوارض شايع آن سردرد ، سرگيجه ، بيحالي و خستگي است .


  6) آباكاوير (Abacavir)

  غلظت CSF آن 18% عيار سرمي است . دوز آن BD 300 mg است . اثرات خوبي در صورت مصرف همراه با ZDV و لاميوودين اعمال مي كند.  عوارض جانبي آن تهوع ، سردرد ، ضعف و بي خوابي و درد شكمي است . جدي ترين عارضه آن واكنش هاي هيپرسانسيتيويتي است كه در 3% موارد ديده مي شود .


  داروهاي مهاركننده غيرنوكلئوزيدي

  دسته دوم داروهاي ضد رترويروسي شامل مهار كننده هاي غير نوكلئوزيدي ترانس كريپتاز معكوس مي باشند (NNRTI) اين دارو ها به صورت غير رقابتي RT را مهار كرده و فقط بر عليه HIV-1 ولي نه HIV-2 موثر هستند كه عبارتند از :


  1) نوي راپين Nevirapine))

  محتويات معده و آنتي اسيد، جذب آن را كاهش نمي دهد، 45% آن در CSF نفوذ مي كند و نيمه عمر پلاسمايي آن بيش از 24 ساعت است دوز آن براي جلوگيري بروز بثورات پوستي در دو هفته اول mg 200 يك بار در روز و بعدا mg 200 دو بار در روز است . باعث القاي متابوليسم داروهايي كه از طريق سيتوكروم P-450 مي شوند مي گردد . به صورت تك دارويي مقاومت سريع در مقابل آن ايجاد مي شود . با ZDV ، Stav ، Didan و lamiv و ساكي ناوير سينرژيسم دارد . مهمترين عارضه آن بثورات پوستي است كه درموارد شديد به شكل استيون جانسون ظاهر مي شود .


  2) دلاويريدين (Delaviridine)

  جذب آن نيازمند محيط اسيدي است . نفوذ كمي به CSF دارد . نلفي ناوير و ريفامپين و برخي دارو هاي ضد تشنج، عيار پلاسمايي آن را كاهش مي دهند . با نيفيديپين ، سيزاپرايد ، وارفارين ، تركيبات ارگو و ترفنادين تداخل دارد . دوز آن در بالغين mg 400 سه بار در روز است . مهمترين عارضه آن بثورات پوستي است


  3) افاويرنز (Efavirenz)

  نيمه عمر آن 24 ساعت بوده و يك بار در روز تجويز مي شود نفوذ عالي به CSF دارد . متابوليسم كبدي برخي داروها مثل كلاريترومايسين، ساكي ناوير، اينديناوير و آمپرناوير را تغيير مي دهد . دوز بالغين 600 ميلي گرم

  يك بار در روز است . عوارض اصلي آن خستگي ، سرگيجه ، حواس پرتي و سردرد مي باشد . كه به تدريج كاهش مي يابند .


  مهار كننده هاي پروتئاز

  دسته سوم داروها ضدرترويروس مهار كننده هاي پروتئاز هستند0 پروتئاز RT وانتگراز به صورت پلي پروتئين هايي سنتز مي شوند كه نيازمند شكافت پروتئاز مي باشد و دارو ها با مهار شكافت پلي پروتئين ها چرخه تكثيري ويروس را مسدود و موجب برخي اجزاء نابالغ و معيوب ويروسي مي شوند و عبارتند از :


  1) ساكي ناوير (Saquinavir)

  كه نوع جديد آن با كپسول باژل نرم ساخته شده و با غذاي چرب بايستي مصرف شود بعضي داروها مثل فنوباربيتال و ريفامپين غلطت آنرا كاهش مي دهند و داروهايي مثل كتوكونازول و اريترومايسين و ريتوناوير اثرات آنرا تقويت مي كنند. دوز بالغينmg 1200 هر 8 ساعت مي باشد اسهال ، تهوع و درد شكم، از عوارض اصلي آن محسوب مي شوند .


  2) ريتوناوير (Ritonavir)

  70% جذب دارد و نيمه عمر 2/3 ساعت مي باشد0 تداخلات دارويي زيادي دارد. دوز بالغين 600 ميليگرم هر 12 ساعت است . عوارض جانبي مهم آن گوارشي است (اسهال ، تهوع ، استفراغ ، درد شكم) ، ضعف ، پارستزي دور لب يا محيطي و تغيير حس چشايي و سردرد .


  3) اينديناوير (Indinavir)

  در محيط اسيدي جذب خوبي دارد و لذا بايستي ناشتا مصرف شود . دوز معمول آن 800 mg هر 8 ساعت مي باشد و تداخلات داروئي بسيار زيادي دارد. كتوكونازول و كلاريترومايسين و رتيوناوير علظت آن را افزايش ميدهند. جدي ترين عارضه آن نفروليتيازيس است كه در 9ـ4 درصد موارد ديده ميشود. لذا بايستي همراه با آن مايعات زيادي مصرف شود. عوارض گوارشي و هيپر بيليروبينمي غير مستقيم از عوارض ديگر آن ميباشد.


  4) نلفي ناوير (Nelfinavir)

  اتصال پروتئيني 98% دارد و نيمه عمر آن 5/5ـ5/3 ساعت است . ريفامپين اثرات آن را كاهش ميدهد . عوارض عمده آن گوارشي است . دوز دارو mg 1250 هر12 ساعت يا mg 750 هر 8 ساعت است .


  5) آمپرناوير (Amprenavir)  جذب خوراكي خوبي داشته و نيمه عمر آن 9 ساعت است. دوز بالغين 1200 ميليگرم هر12 ساعت است. عوارض عمده آن سردرد و عوارض گوارشي است .  لازم به تاكيد است كه در حال حاضر هدف از درمان رتروويروسي، سركوب عيار HIV-RNA به حد غيرقابل اندازه گيري است .


  عوامل موثر در شكست درماني :  1 ـ بيماري پيشرفته

  2 ـ درمان قبلي با NRTI

  3 ـ عدم همكاري و مشاركت بيمار

  بعد از سركوب اوليه ويروس ، درمان بايستي به طور نامحدود به صورت رژيم كامل درماني ادامه يابد. تغيير درمان، منوط به پايش عفونت بوسيله شمارش CD4 و عيار HIV-RNA است .


  شرايط تغيير درمان :

  1 ـ عوارض داروئي

  2 ـ عدم تحمل بيمار

  3 ـ عدم همكاري بيمار

  4 ـ پاسخ اوليه ضعيف

  5 ـ عيار HIV-RNA پس از 6 ماه همچنان قابل اندازه گيري باشد

  6 ـ كاهش روزافزون CD4

  7 ـ افزايش عيار RNA پس از يك دوره كاهش اوليه

  8 ـ بدتر شدن وضعيت باليني بيمار تحت درمان پايدار

  بديهي است كه هدف درمان جايگزين نيز كاهش عيار HIV-RNA به حد غيرقابل اندازه گيري و بهبود وضعيت بيمار است .

  پيشگيري بعد از تماس :

  منابع با احتمال آلودگي شديد، شامل خون، نسوج، مني، ترشحات واژن، مايع نخاع ، مايعات سروز ، مايع آمنيوتيك ، كليه مايعات بدن كه با خون آغشته شده باشد و مايعات آزمايشگاهي ميباشد. ولي منابع با احتمال آلودگي كمتر عبارتند از : عرق ، اشك ، بزاق غيرخوني ، ادرار و مدفوع .


  زمينه هائي كه باعث افزايش خطر آلودگي ميشود :

  1 ـ بيماري پيشرفته

  2 ـ عيار بالاي HIV-RNA

  3 ـ حجم زياد مايعات آلوده

  4 ـ صدمات نفوذي عميق

  5 ـ صدمات با اجسام تيز و برنده

  6 ـ ورود سوزني كه قبلا به عروق بيمار مبتلا به عفونت HIV وارد شده باشد.

  لازم به ذكر است كه مصرف ZDV خطر انتقال را تا 80% كاهش ميدهد ولي درمان تركيبي براي پيشگيري مناسبتر است . پيگيري معمولا به مدت 4 هفته انجام شده و افراد مواجه شده بايد از نظر آزمايش انتي بادي ضد HIV در مرحله اوليه، هفته ششم، دوازدهم و شش ماه بعد از مواجهه پيگيري شوند0 بهترين درمان پيشگيرنده، شامل دو NRTI باضافه يك PI است . در تماس هاي جنسي نيز پيشگيري توصيه ميشود. درمان در سندروم حاد رتروويروسي ميتواند از پيشرفت بيماري جلوگيري نمايد.

  درمان در حاملگي

  حاملگي نبايد مانع دريافت درمان هاي مناسب ضد رتروويروس شود0 بايد به مسائلي نظير تغييرات فارماكوكينتيكي ناشي از حاملگي، عوارض جانبي احتمالي داروها روي جنين و اثربخشي يك رژيم داروئي در كاهش ميزان انتقال پري ناتال ويروس، توجه داشته باشيم0  تصميم گيري در مورد درمان بايستي با مشاوره ، انجام شود0 زيدوودين و لاميودين، فارماكوكينتيك مشابه دارند و زيدوودين عوارض خاصي در جنين ايجاد نمي كند ولي در مورد ساير داروها مطالعات كافي انجام نشده است0 افاويرنز نبايستي مورد استفاده قرار گيرد چون در حيوانات تراتوژن واقع شده است 0 زيدوودين ميزان انتقال را تا 70% كاهش ميدهد0 اين دارو از هفته 14 تا 34 حاملگي به ميزان 200 ميلي گرم سه بار در روز يا 300 ميلي گرم دو بار در روز داده ميشودو پس از زايمان به مقدار 2 mg/kg در طي يكساعت و سپس انفوزيون مداوم 1 mg/kg در ساعت تا زمان وضع حمل 0 دوز اين دارو براي نوزاد 2 mg/kg خوراكي هر 6 ساعت تا 6 هفتگي تجويز ميشود0 در اين صورت ميزان انتقال از 6/22% به 6/7% كاهش داده ميشود0  نوزادان را بايستي پس از 48 ساعت ، 14 روز و 2-1 ماه و 6-3 ماه آزمايش نمود و درصورت مثبت بودن رژيم آنتي رتروويرال به صورت تركيبي داده شود0


  منابع :  1 ) Hanna George J. , Hirsch Martins. antiretruviral therapy of Human Immnnodeficiency infection in: Mandell Gerald L. Bennett John E, Dolin Raphael. Principles and Pracfice of Infectious Disease. Fifth edition , 2000 Page. 1479-1497  2 ) Fauci Antony S. Elifford Laue H. Human Immunodeficiency virus Disease: in Braunwald , Fauci, Kasper, Hauser, Lungo, jamesou Harrison's Principles of Internal medicine pp. 1899-1991  3) Dolin Raphael, Masur Henry, Saag Michael, AIDS therapy 1999, Churchill, Livingstone  4) Sand Marle A. Volberding Paul A. The medical management of AIDS 6th edition, W.B Saunders company, 1999
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 14. #14
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 15. #15
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  آمار مبتلايان به ايدز در ايران

  رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت اعلام كرد: موارد شناسايي شده ابتلا به ويروس ايدز در ايران تا ابتداي تيرماه امسال به 15 هزار و 587 نفر رسيد كه 3/94 درصد افراد مبتلا به اين ويروس مرد هستند.

  عباس صداقت در گفتگو با فارس، با ارائه آخرين گزارش آماري موارد ابتلا به HIV/ايدز در ايران كه مربوط به مبتلايان تا اول تيرماه 86 است، افزود: بر اساس آخرين آمار موجود تعداد موارد مبتلا به ويروس ايدز در كشور طي سه ماه گذشته از 14هزار و 554 نفر به 15 هزار و 587 نفر رسيده است كه از اين تعداد شناسايي شده 14 هزار و 702 نفر مرد و 885 نفر زن هستند.

  وي ادامه داد: از بين اين افراد 1069 نفر اكنون وارد فاز بيماري ايدز شدهاند كه 981 نفر آنها مرد و 88 نفر ديگر زن هستند و از سال 65 كه اولين مورد ايدز در كشور شناسايي شده است تاكنون 2062 نفر بر اثر اين بيماري جان خود را از دست دادهاند كه از اين تعداد نيز 1986 نفر مرد و 76 نفر زن بودهاند.

  رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت افزود: هنوز اعتياد تزريقي با 7/66 درصد عامل اول انتقال ويروس ايدز در ايران است و پس از آن، انتقال ويروس از طريق آميزش جنسي با 3/7 درصد موارد، خون و فرآورده هاي خوني با 6/1 درصد موارد و انتقال ويروس از مادر به جنين با 5/0 درصد در رده هاي بعدي قرار دارند، البته 1/24 درصد موارد هنوز عامل ناشناخته دارند كه به نظر ميرسد عامل انتقال جنسي بيش از بقيه عوامل د ربين اين گروه مطرح است.

  صداقت گفت: بر اساس آخرين گزارش به دست آمده از مواد شناسايي شده بيماري ايدز در كشور، بيشترين گروه سني كه ويروس اين بيماري در آنها ديده شده است، گروه سني 25 تا 34 سال است كه 4876 نفر از مجموع مبتلايان به اين ويروس را در خود جاي دادهاند و بعد از آن گروه سني 35 تا 44 سال با 3951 مورد ناقل قرار دارد، گروه سني 45 تا 54 سال با 2268 مورد و گروه سني 15 تا 24 سال نيز با 504 مورد نيز در رده بعدي هستند و كمترين مورد اين بيماري نيز در گروه سني صفر تا 4 سال است كه فقط 28 نفر را شامل ميشود.

  وزارت بهداشت هر سه ماه يكبار آخرين آمار مربوط به موارد مبتلا به ويروس ايدز يا HIV را كه در سراسر كشور شناسايي شده است اعلام مي كند اما اين آمار موارد ناقل شناسايي نشده را شامل نميشود.

  بر اساس روشهاي آماري كه از سوي مراجع بينالمللي، از جمله UNAIDS معرفي شده است و با توجه به آمار موارد شناسايي شده اين بيماري در كشور، كارشناسان بهداشتي تخمين ميزنند كه حدود 70 هزار نفر اكنون در ايران ناقل ويروس ايدز هستند كه بيش از 50 هزار نفر آنها اكنون از بيماري خود بي اطلاع هستند و ميتوانند اين بيماري را به ديگران منتقل كنند.

  سايت سادات نيوز
  تاريخ اعلام امار:18/4/1386
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

 16. #16
  کاربرسایت M.MEDICAL آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۶-۱۷
  نوشته ها
  1,351
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست

  پاسخ : ********اچ. آي. وي. / ايدز/HIV**********

  علائم باليني بيماري ايدز چيست ؟

  از زمان ورود ويروس به بدن تا زمان ظهور علائم باليني به طور متوسط 10 سال طول مي كشد ، در اين مدت فرد آلوده به ويروس ايدز ظاهراً سالم بوده ولي مي تواند عامل انتقال ويروس به ديگران باشد . اين مسئله يكي از بزرگترين مشكلات برنامه مبارزه با ايدز است . اين دوره را دوره بدون علامت مي نامند .

  با كاهش تدريجي نيروي دفاعي بدن ، شخص وارد مرحله ظهور علائم بيماري مي شود . يكي از اين علائم ، بزرگ شدن غدد لنفاوي به ابعاد نيم تا دو سانتيمتر است . تورم اين غدد ، قرينه بدون درد و طولاني ( حداقل سه ماه ) است و بعد از چند ماه خود بخود بتدريج كوچكتر مي شوند . ساير علائم شامل : اسهال و تب بيشتر از يك ماه ، كاهش وزن بدن به ميزان ده درصد ، تعريق شبانه روزي و خستگي و بي حالي مي باشد .

  هيچيك از اين علائم اختصاصي بيماري ايدز نيستند و ممكن است در جريان بيماري ديگر نيزعلائم مشابهي در فرد مشاهده گردد . سرانجام در مرحله نهايي به دليل نقص كامل نيروي دفاعي بدن ، عفونتها و سرطانهاي فرصت طلب ظاهر شده و شخص از پا در مي آيد . در برخي از بيماران ، يكي دو هفته بعد از ورود ويروس به بدن علائم مرحله حاد مانند : تب گلو درد ، بزرگي غدد لنفاوي ، درد مفاصل ، سردرد ، ضعف و بي حالي ، بي اشتهايي ، اسهال و استفراغ ظاهر شده و بعد از يك الي دو هفته خود بخود از بين مي روند . اين علائم شباهت كاملي با بسياري از بيماريهاي ويروسي ديگر دارد و معمولاً بيماري در اين دوره تشخيص داده نمي شود . ليكن در صورت وجود رفتارهاي پر خطر ( راههاي سرايت ) در فرد ، به احتمال آلودگي به ايدز نيز بايد توجه شود .

  چگونه مي توان بيمار مبتلا به ايدز را شناسايي كرد ؟

  تشخيص آلودگي به ويروس ايدز، فقط با آزمايش خون ميسر است كه آن هم از زمان ورود ويروس به بدن انسان تا زماني كه شواهد آزمايشگاهي ظاهر شود ، بين 2 تا 16 ماه فاصله وجود دارد كه به آن دوره پنجره گفته مي شود . در اين دوران فرد آلوده كننده است ولي هيچيك از علائم باليني و آزمايشگاهي را ندارد .


  ايدز چگونه سرايت مي كند ؟

  ايدز از سه راه قابل انتقال است :

  1- تماس جنسي .

  2- از راه انتقال خون و فرآورده هاي خوني .

  3- از مادر به كودك .  1- آميزش جنسي : 80 درصد آلوده شدگان به بيماري ايدز در دنيا به دليل برقراري روابط جنسي با افراد آلوده به اين بيماري مبتلا شده اند .

  2- انتقال خون و فرآورده هاي خوني : بيماري ايدز از طريق انتقال خون و فرآورده هاي آلوده به ويروس قابل انتقال است . در اكثر كشورهاي جهان خون و فرآورده هاي خوني را از نظر آلودگي به ويروس ايدز مورد بررسي قرار مي دهند . پنج درصد از آلوده شدگان به ويروس ايدز از اين راه آلوده شده اند .

  هر وسيله تيز و برنده كه بتواند در پوست يا مخاط خراش ايجاد كند يا وارد بدن شود مانند ابزار پزشكي و دندان پزشكي ، لوازم حجامت ، سوراخ كردن گوش ، ختنه ، خالكوبي ، طب سوزني ، تيغ سلماني و مسواك مي تواند باعث انتقال ويروس گردد . اين گونه وسايل بايد يكبار مصرف باشند و يا حداقل به صورت مشترك استفاده نشوند .

  در مورد وسايلي مانند وسايل دندانپزشكي و پزشكي كه امكان چنين كاري نيست بايد وسائل به خوبي استريل شده باشند .

  مهمترين راه انتقال ويروس در ايران و برخي كشورهاي ديگر جهان استفاده افراد معتاد از سرنگ يكديگر براي تزريق مواد مخدر بوده است .

  3- از مادر به كودك : سومين راه انتقال از طريق مادر به كودك در طول حاملگي و زايمان است . ثابت شده است كه شير مادر آلوده مي تواند سبب انتقال ويروس از مادر به فرزند باشد .  راههاي عدم سرايت : علي رغم جداسازي ويروس ايدز از بسياري از ترشحات بدن مانند خون ، ترشحات جنسي مردانه و زنانه ، بزاق ، ادرار ، اشك ، عرق ، شير مادر ، مايعات جنب ، صفاق مغزي نخايي ، سرايت در اثر تماس با همه آنها صورت نمي گيرد و فقط خون و ترشحات جنسي و شير مادر عامل انتقال هستند . لذا ويروس ايدز از طريق عطسه ، سرفه ، بغل كردن ، دست دادن ، روبوسي ، استفاده از ظروف غذا خوري ، لباسهاي دست دوم ديگران ، لمس ميله اتوبوس ، گوشي تلفن و شنا در استخرهاي عمومي قابل انتقال نيست .  ايدز در ايران :

  اولين مورد ايدز در ايران در سال 1366 گزارش شد . اين مورد يك كودك شش ساله مبتلا به بيماري هموفيلي بود كه از فرآورده هاي خوني وارداتي استفاده مي كرد . از آن پس تمام خونها و فرآورده هاي خوني اعم از داخلي يا وارداتي ملزم به آزمايش از نظر عفونت قبل از مصرف شدند .

  اين آزمايشات توسط سازمان انتقال خون ايران انجام مي پذيرد . بنابر آخرين آمار موجود ، تا تاريخ اول فروردين ماه 1380 تعداد مبتلايان به ويروس HIV در كشور به 2382 مورد رسيده است . كه حدود 65% آنان را معتادين تشكيل مي دهند كه از طريق استفاده از سرنگ و سوزن مشترك براي تزيرق مواد مخدر آلوده شده اند .


  چه راههايي براي پيشگيري از ايدز وجود دارد ؟

  1- با توجه به اينكه شايعترين راه سرايت در جهان از طريق آميزش جنسي است بهترين راه پيشگيري از ايدز ، پايبندي به اصول خانوادگي و اجتناب از بي بند و باري جنسي است .

  2- عدم استفاده مشترك از لوازمي كه ممكن است در قسمتي از بدن بوسيله آنها خراش يا بريدگي ايجاد شود مانند : تيغ صورت تراشي ، خلال دندان يا مسواك .

  3- استفاده از سوزن يا سرنگ يكبار مصرف براي تزريقات و استريل كردن كامل لوازم پزشكي و دندان پزشكي .

  پرهيز از مواد مخدر ، اعتياد تزريقي و استفاده از سرنگ وسوزن مشترك كه راه مهمي براي انتقال ويروس است . از طرف ديگر مصرف هر نوع ماده مخدر چه تزريقي و چه خوراكي ، حتي الكل ، چون باعث كاهش هوشياري و خويشتن داري مي گردد ، مي تواند انسان را در برابر رفتارهاي پر خطر قرار دهد .  آموزش :

  يكي از مهمترين گروه هاي پر خطر ، جوانان مي باشند و كسب آگاهي در زمينه كنترل و پيگشيري از ايدز جزو ضروريات آموزشي تمام كشورهاست .

  آنچه بايد جوانان و نوجوانان درباره ايدز بدانند :

  - ايدز تاكنون درمان قطعي نداشته است .

  - ايدز قابل پيشگيري است .

  - ويروس ايدز مي تواند توسط افرادي كه در ظاهر سالم هستند نيز منتشر شود .

  - ويروس ايدز از طريق برخوردهاي اجتماعي مثل دست دادن ، غذا خوردن ، صحبت كردن ، حمام و توالت عمومي ، استخر شنا و ... منتقل نمي شود و نبايد ازافراد آلوده يا مبتلا به ويروس ايدز وحشت داشت ، زيرا اين بيماري تنها از راه رفتارهاي پر خطر به انسان سرايت مي كند و تماسهاي معمول جامعه باعث انتقال بيماري نمي شود . پس ، از همدردي و حمايت خود نسبت به اين بيماران و افراد آلوده به اين ويروس دريغ نكنيد .
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]* اللهم عجل ولیک الفرج*
  از دوست به غیر از دوستي، حاجتی نمی خواهم[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اردوي تيم ملي تكواندوي بانوان برقرار است
  توسط HRG در انجمن بایگانی اخبار ورزشی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۱۱ مرداد ۹۰, ۱۶:۳۸
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۵ آذر ۸۷, ۲۲:۱۳
 3. پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: دوشنبه ۲۵ آذر ۸۷, ۰۰:۲۷
 4. كتاب: مثنوي معنوي و ديوان شمس بصورت PDF
  توسط hamid192 در انجمن داستان وادبیاتstory& Literature
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: یکشنبه ۱۰ آذر ۸۷, ۲۱:۰۵
 5. نخستين بانوي دريانورد و فرمانده نيروي دريايي هخامنشيا�
  توسط HAMIDREZA در انجمن تاریخ ایران باستان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۰۳ فروردین ۸۷, ۱۱:۲۹

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •