نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: پرورش ماكادميا

 1. #1
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پرورش ماكادميا

  ماكادميا گياهي است بومي استراليا، از خانواده پروتئاسه كه خشكبارهايي شبيه به فندق توليد ميكند. در سالهاي اخير اين خشكبار مغذي و پر خاصيت از محبوبيت خاصي در بازارهاي جهاني برخوردار شده است و بسياري از كشورهاي مناطق گرمسيري و نيمه گرمسيري كه آب و هواي مناسبي براي پرورش آن دارند به توليد ماكادميا اقدام كردهاند. در ايران نيز چند سالي است كه ماكادميا در مناطق شمالي كشورمان كاشته شده است.
  آب و هوا

  ماكادميا در مناطق پرورش آووكادو، انبه، خربزه درختي و موز رشد موفقيت آميزي دارد. درخت ماكادميا در فصل بهار و در ماههاي مرداد تا شهريور به گلدهي مينشيند. ميوهها پس از 31 هفته ميرسند.
  نكات لازم در كاشت

  درختي كه از خزانه تهيه ميكنيد از جنبههاي زير قابل اهميت است:

  گلدان گياه و طرز قرار گرفتن ريشه در آن، بافت خاك، برگها، ميان گرهها، پايه مناسب، شكل درخت.

  اندازهي گلداني كه گياه در آن قرار گرفته بسيار مهم ميباشد. اگر گلدان خيلي كوچك باشد، رشد ريشه درون گلدان محدود شده، ريشهي بالايي صدمه ميبيند. درخت ممكن است در گلخانه سر حال به نظر آيد اما شانس كمي براي رشد كامل در باغ دارد زيرا سيستم ريشه ضعيف شده نميتواند آب و تغذيه كافي براي درخت پرورش يافته را فراهم كند.
  اكولوژي

  ماكادميا در ارتفاعات صفر تا 1500 متر از سطح دريا رشد ميكند اما عملكرد آن در ارتفاعات بالاي 600 متر به شدت كاهش مييابد. در ارتفاعات بالاي 640 متر درخت در مدت زمان طولانيتر محصول توليد ميكند. دماي ايدهآل براي پرورش ماكادميا بين 16 تا 25 درجه سيلسيوس ميباشد. اگر چه گياه در دماي زير 3 درجه سيلسيوس نيز زنده ميماند اما نسبت به يخبندان مقاوم نميباشد.

  ماكادميا در هر نوع خاكي رشد ميكند، اما خاك مناسب براي پرورش ماكادميا بايد زهكشي خوبي داشته باشد و تا يك متر از سطح خاك لايههاي سخت نداشته باشد. خاكهاي رسي كه زهكشي خوبي ندارند براي پرورش ماكادميا مناسب نيستند.
  آماده سازي خاك

  براي آماده سازي خاك بايد تا عمق ممكن خاك سست و نرم گردد. زيرا اگر خاك كف چالهها متراكم و فشرده باشد ريشه گياه محدود ميشود.
  فاصلهي كشت

  ارقام مختلف ماكادميا از نظر ظاهري داراي فرمهاي مختلفي ميباشند. بعضي از آنها رشدي پهن شونده و بعضي ديگر رشدي عمودي دارند. همچنين فاصله كاشت براي هر رقم از مكاني به مكان ديگر متفاوت ميباشد، اما در هر صورت بايد توجه داشت كه به محض شروع رقابت براي جذب نور عملكرد كاهش مييابد. بنابراين كشت متراكم در سطوح تجاري توصيه نميشود.

  درختاني كه رشد عمودي دارند به فاصله 5/3 متر از هم در دريف هايي به فاصله 7 متر و ارقامي كه رشدي پهن شونده دارند به فاصله 10 متر از هم در رديفهايي به فاصله 6 متر كاشته ميشوند.
  كشت مخلوط

  گاهي اوقات محصولات ديگري در بين درخنتان جوان ماكادميا كاشته ميشود. قبل از كشت محصولات خاص در بين درختان ماكادميا بايد به 3 نكته اساسي توجه كرد:

  q از كاشت محصولي كه ميتواند به درخت ماكادميا صدمه بزند يا بر روي رشد آن تاثير نامطلوبي داشته باشد بايد اجتناب كرد.

  q درختان بلندي كه شلوغي و سايه سرتاسري براي درختان ماكادميا ايجاد ميكنند نبايد كاشته شود.

  q در بين درختان بارور نبايد گياه ديگري كاشته شود زيرا در اين مرحله درختان ماكادميا نياز به مراقبت هاي ويژه دارند تا از حداكثر رشد و عملكرد اطمينان حاصل شود.
  تجزيه برگ

  نمونه برگهاي ماكادميا بايد در طول ماههاي مهر و آبان تهيه شود. زمان نمونهگيري بسيار حساس و مهم ميباشد. براي نمونهگيري بايد برگهاي سالم انتخاب شوند. زماني كه براي اولين بار از يك باغ خصوصي نمونهگيري ميشود، بايد همراه با نمونه برگ، نمونه خاك نيز اضافه شود. از آن پس سالي يكبار فرستادن نمونه خاك به آزمايشگاه كفايت ميكند. ضروري است هنگام تنظيم كودهاي اصلاحي به نتايج حاصل از نمونه خاك و برگ توجه كنيد. تنها برگ هاي گياهان سالم بايد نمونهگيري شوند. اين برگها نبايد آفتاب سوخته، حشره زده و يا داراي نشانههايي از كمبود و بيماري باشند.
  كوددهي

  پس از كاشت حداقل تا يكسال نبايد درخت جوان را كود داد، تا كاملا محكم و استوار شود. وقتي درخت محكم شد و شروع به رشد كرد كوددهي منظم بايد انجام گيرد:

  كود را نبايد با خاك مخلوط كرد. همچنين هرگز نبايد كود با ساقه درختان جوان در تماس باشد. به همين دليل كود بايد به طور يكسان در فاصله 20 سانتي متري ساقه تا حدود 50 سانتي متري محل آبريز درخت پخش شود. از آنجا كه درخت ماكادميا نسبت به صدمه ريشه بسار حساس است بنابراين پس از هر نوع كوددهي يك آبياري سبك مورد نياز است. به دليل اينكه اغلب خاكها به طور طبيعي كمبود روي دارند يا اصلا روي ندارند، اين عنصر هر ساله بايد براي گياه فراهم شود. بدين ترتيب استفاده از كودهاي زير با غلظت هاي ذكر شده توصيه ميشود:

  q اكسيد روي به غلظت 200 گرم در 100 ليتر آب

  q نيترات روي به غلظت 150 ميلي ليتر در 100 ليتر آب

  همچنين از آنجا كه بسياري از باغهاي ماكادميا كمبود بر دارند، از ابتدا بايد به فاصله دو سال يكبار 100 گرم بوراكس و يا 75 گرم سولوبر در 100 ليتر آب روي هر درخت پاشيد.
  آبياري

  در مناطقي كه بارندگي كافي دارند ماكادميا به صورت ديم پرورش مييابد اما اگر در محل كاشت ماكادميا بارندگي نباشد زمان آبياري و مقدار آبي كه به درخت بايد داده شود بسيار مهم ميباشد. كمبود آب سبب كند شدن رشد درخت و همچنين كاهش كيفيت و كميت خشكبارها ميگردد.


  منبع سبزیران
  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

 2. #2
  کاربرسایت hrg1356 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  ۸۶-۰۴-۲۰
  نوشته ها
  5,534
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 6 در 3 پست

  پاسخ : پرورش ماكادميا

  *هرکس به اندازه همتش رشد می کند*

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •