مدیر ارشد بخش نرم افزارهای کد باز مایکروسافت، دست همکاری خود را به سوی موئسسه موزیلا بلند کرده است. در این پیشنهاد علاقه مندی مایکروسافت برای اجرای هرچه بهتر دو نرم افزار محبوب بنیاد موزیلا یعنی مرورگر فایرفاکس و برنامه مدیریت ایمیل Thunderbird در سیستم عامل جدید ویندوز ویستا، عنوان شده است.

"سام رامجی" مهندس لابراتوار برنامه نویسی مایکروسافت، با ارسال پیامی به "گروه توسعه دهندگان موزیلا" از آنها دعوت کرده است مایل است برای هماهنگ شدن فایرفاکس و Thunderbird با محصولات مایکروسافت گروهی از برنامه نویسان این شرکت با آن مرکز همکاری نمایند.

"رامجی" در پیام خود نوشته است: "به عنوان یکی از وظایف شغلی خود در مایکروسافت لازم می دانم از استفاده ی برنامه های کد باز در سیستم عامل ویندوز دفاع نمایم. به همین منظور این اختیار به من داده شده است تا در ویندوز ویستا فضایی مناسب برای این برنامه ها در نظر گرفته شود."

هم اکنون هر دو شرکت موزیلا و مایکروسافت بر روی ساخت نگارش بعدی مرورگر صفحات وب خود کار می کنند. مرورگر اینترنت اکسپلورر 7.0 در مرحله آزمایشی سوم است و مرورگر موزیلا فایرفاکس 2.0 تا اواخر این ماه به مرحل آزمایشی دوم می رسد.

تا این لحظه پاسخ رسمی از طرف موزیلا به این پیشنهاد داده نشده است.